Gregorian

Γερμανική μπάντα, η οποία κάνει συνήθως διασκευές σε γνωστά κομμάτια. Έχει βγάλει αρκετά άλμπουμ. Τραγουδάνε με ένα ιδιαίτερο τρόπο (μεσαιωνικό στυλ με γρηγοριανή χορωδία και έτσι). Το 2004 είχε βγάλει το The Dark Side, το οποίο μου άρεσε αρκετά.
Έχουν άπειρες διασκευές, σε καινούργια και παλαιότερα κομμάτια. Ενδεικτικά παραθέτω μερικές:

Uninvited (Alanis Morissette)
Close My Eyes Forever (Lita Ford and Ozzy Osbourne)
Stop Crying Your Heart Out (Oasis)
Boulevard of Broken Dreams (Green Day)
Hurt (Nine Inch Nails)
My Immortal (Evanescence)
Angels (Robbie Williams)

Νομίζω ότι έχουν ενδιαφέρον και δίνουν ένα άλλο ύφος στα κομμάτια. Πείτε καμιά γνώμη. Μην πάει άπατο και αυτό το thread που ανοίγω :stuck_out_tongue:

Πωωωωωω παίζει να προσπαθούσα να τους θυμηθώ κανά 2μηνο χααχαχαχαχχα THX :smiley: :smiley:

Αρκετά ενδιαφέρουσα μπάντα θα έλεγα!!

Προσωπικα εχω μονο το Masters of Chant Chapter II που περιεχει διασκευες απο Deep Purple,Pink Floyd,Meat Loaf,Led Zeppelin και το απιστευτο Ιρλανδικο παραδοσιακο ΥΜΝΟ,Bonny Portmore,που εχει διασκευαζει τελεια και η Loreena McKennitt.παντως μου εχει κινησει το ενδιαφερον και το πεμπτο μερος της σειρας Masters of Chant διοτι εχει πολλες διασκευες κοντα στο ροκ/μεταλ ηχο σαν τους David Bowie,Queensrÿche,Uriah Heep,Emerson, Lake and Palmer,Oasis,The Rolling Stones,Green Day,Metallica και Cream και επικειται ευρεση αυτου!!!

Να προχωρήσω σε download ή θα μου θυμίζουν…Enigma (δια το πέος ιππαστί):p:p:p

η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι οτι φερνουν αρκετα ENIGMA αλλα ειναι ενδιαφεροντες.:smiley:

πριν κανα 8αρι χρονια που ακουσα συνειδητα τετοια μουσικη ηταν κουλ…με γεμιζε.
αλλα σε οριτζιναλ κομματια…δε ξερω βεβαια αν ηταν αυτη η μπαντα ή καποιοι πραγματικοι μοναχοι (audiogalaxy era! :stuck_out_tongue: )
ε,μετα με αυτους και με τις διασκευες, απλα ξενερωσα.