Καλύτερο grunge συγκρότημα

Pearl jam γιατι παραμενουν αληθινοι και αναλλοιωτοι και ειναι και θεοι…αμε :twisted:

Λοιπόν πιστεύω οτι το grunge δεν σκότωσε το Ηeavy metal όπως πολλοί νομίζουν.Απλώς στο grunge μέτραγαν πιο πολύ τα τραγούδια και οχι τόσο το image.Kαι επίσης μπορεί και ο όρος grunge να ήταν λάθος.Συγκροτήματα όπως οι Alice in chains και οι Soundgarden είναι στην ουσία καθαρόαιμο hard rock με πολλά metal στοιχεία και πολλά 70ς στοιχεία επίσης.Τραγούδια όπως το them bones,dirt(alice in chains),outshined,burden in my hand (soundgarden) το αποδεικνύουν αυτό πιστεύω.

Soundgarden

Pearl Jam (μήνες τώρα προσπαθώ να βγάλω του στίχους του education από το κεφάλι μου)

ακολουθούν Soundgarden (Cornell rulezzzz)
Alice in Chains και μετά Nirvana

Κάνω copy-paste από άλλο θέμα στο φόρουμ κάποια πράγματα που είχα γράψει για αυτό το θέμα:

“Είναι λάθος να κρίνεις το αν ένα συγκρότημα είναι grunge ακούγοντας την μουσική που παίζει. Το grunge δεν ήταν είδος μουσικής. Ήταν κίνημα. Στην grunge κατηγορία άνηκαν όσα συγκροτήματα ήταν από το Σιάτλ. Οι Pearl Jam, οι Soundgarden, οι Nirvana, οι Alice in chains ήταν γκρουπ που μεγάλωσαν στο ίδιο μέρος και ψιλογνωρίζονταν μεταξύ τους προτού γίνουν γνωστοί. Μάλιστα υπάρχει ένα απίστευτα συλλεκτικό DVD μιας συναυλίας σε ένα μικρό κλαμπάκι του Σιάτλ όπου παίζουν πριν γίνουν γνωστοί οι Nirvana, oι Alice in chains και το συγκρότημα που είχαν οι Κόρνελ-Βερνερ προτού φτιάξουν τους Soundgarden και τους Pearl Jam αντίστοιχα. Έγιναν όλοι μαζί γνωστοί και έπειδη είχαν κοινό παρελθόν και ήταν από το ίδιο μέρος ονομάστηκαν όλοι μαζί Grunge. Μουσικά όμως δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους. Οι Nirvana ήταν τρομερά επηρεασμένοι από τους Pixies, οι Soundgarden είναι λες και ακούς Led Zeppelin, oι Pearl Jam έχουν θεό τους τον Νιλ Γιανγκ και oi Alice in Chains είναι ΜΕΤΑL. Grunge χαρακτηρίστικαν ακόμα και οι walkabouts και οι afgan whigs γιατί ήταν και αυτοί από το Σιατλ. Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα που η μουσική τους έμοιαζε πολύ με αυτή των Νιρβανα αλλά δεν ονομάζονταν grunge γιατί δεν ήταν από το Σιατλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Smashing Pumpkins ή οι Faith no more”.

Grunge είναι είδος μουσικής. Υπήρχαν πάρα πολλά συγκροτήματα που δεν βγήκαν από το Seattle και ήταν grunge. Όπως και το αντίθετο. Μερικοί άσχετοι βάπτισαν Soundgarden κτλ σαν grunge αν και ουδεμία σχέση δεν έχουν. Iσως να έγινε και με πρόθεση ώστε και αυτά τα group να ωφεληθούν εμπορικά

Ορίστε και η Αμερικάνικη άποψη για το grunge:

Soungarden, Alice in chains και Nirvana έχουν σύμφωνα με αυτούς και top album του είδους…

1.soundgarden(απλά θεοί)
2.nirvana-pearl jam(και μόνο για το jeremy φτάνει)
3.alice in chains(τελευταία στιγμή κατέβηκαν στο 3)

η ψήφοςsτο στο τέλος δεν κρίθηκε και με πολύ αξιοκρατικά κριτήρια φυσικά

Teenage angst has paid off well
Now I’m bored and old
Self-Appointed judges judge
More than they have sold
If she floats than she is not
A witch like we had thought
A down payment on another
One at salem’s lot
Serve the servants - Oh no
That legendary divorce is such a bore
As my bones grew they did hurt
They hurt really bad
I tried hard to have a father
But instead I had a dad
I just want you to know that I
Don’t hate you anymore
there is nothing I could say
that I haven’t thought before
Serve the servants - oh no
That legendary divorce is such a bore

(για να μην ξαναγράφουμε τα ίδια…) αν και ήμουνα 100% σίγουρη οτι είχα ξανααπαντήσει εδώ…

Θέλεις να σου υπενθυμίσω ποιόν έχουν πρόεδρο οι Αμερικανοί; :lol:

Διαγράψτε το ποστ μου με το link, ξεχειλώνει τη σελίδα και με εκνευρίζει… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Για τα αμερικάνικα είδη μουσικής, οι αμερικάνικες πηγές είναι οι εγκυρότερες πιστεύω. Όπως δε μπορεί να έρθει ένας Εγγλέζος που άκουσε μία φορά στη ζωή του Καζαντζίδη και Χατζηδάκη να πει σε μας τι ορίζεται ως τσάμικο και ζεϊμπέκικο έτσι και αυτοί ξέρουν καλύτερα τα δικά τους…

Όσο για το ποιον έχουν πρόεδρο, δεν είμαστε και πολύ καλύτεροι εδώ στην Ελλάδα. Αν δεις την Ελληνική Βουλή, θα γελάσεις περισσότερο και από 10 επεισόδια Mr Bean!! :lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Αρχικά να πω ότι είμαι πολύ συγκινημένοι που γνωρίζεται τους melvins και στη συνέχεια να δηλώσω ότι αν και οι pearl jam και οι alice in chains είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, την grunge την έχω συνδιάσει με τους nirvana που είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και πιστεύω ότι πραγμετικά η μουσική τους έχει συνδιάσει πολλά είδη με υπερισχύων το grunge…

Κανε edit στο post. Οσο για τον προεδρο, εδω βγαινει ο Ψωμιαδης δευτερη συνεχομενη τετραετια!!! Ελεος. Εμενα οι Soundgaden δεν μου φαινονται τοσο grunge, αλλα δεν εχει τοση μεγαλη σημασια που τους κατατασουν αλλα οτι ηταν γκρουπαρα.

Ναι, αλλά το έκαναν και quote… :lol: :lol: :lol: :lol:

(Πλάκα στην πλάκα δε το σκέφτηκα!!!)

Προσκυνώ ταπεινά…

Γουσταρω, ισοψηφια, 11-11…Θα σας φαμε οι Νιρβανικοι ρεεεε… :stuck_out_tongue:

Ψηφισα Pearl Jam μόνο και μόνο για να τη σπάσω στους Nirvana fans… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Κατα τ άλλα δεν υπάρχουν καλά grunge group, όλα σκατά είναι, απλά οι Nirvana είναι οι χειρότεροι! :lol: :lol: :lol: :lol:
Davidian το χω ακούσει το Dirt αλλά δεν μου κανε καμμία αίσθηση. Μέτριο θα το χαρακτήριζα και ολίγον βαρετό.

Σας την έφεραααα!!! Δεν είχα ψηφίσει…

13-11 υπέρ Pearl Jam… 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Alice in Chains για ενα Would? και ενα Man in the Box…

Ευγε!!! 8)

oi nirvana - magkes - dioti katesprepsan to metal. respect. ligoi mporoun na to poun auto.

epishs tous agapw akoma pio poly dioti DEN YPARXOUN PLEON - mouxaxaxaxaxa !

sobara twra AIC kai SOUNDGARDEN ! eixan oreous typous kai ton kantrell ton thewrw poly kalo kitharista epishs - opwskai ton kornell tragoudiarh. ola ta alla - einai psiloathlia… :stuck_out_tongue_winking_eye: