Guinea Pig - Demo

γεια χαρά.

είμαστε οι Guinea Pig από Πάτρα, παίζουμε μάλλον κάτι μεταξύ σε doom/sludge και τέλη ιουνίου κυκλοφόρησε το πρώτο demo μας…

αν θέλετε ακούστε κ πείτε μας τη γνώμη σας. θενξ!

http://www.myspace.com/revengeoftheguineapig

guinea_pig_band[at]yahoo[dot]com

Απο μουσικης αποψεως δεν ειναι κακο για το ειδος του…Το ονομα παντως παιζει να ναι το χειροτερο που χω ακουσει, αλλα επειδη εχω μιαν ιδεα πως σας ηρθε, αν μπορεις δωσε ενα χιντ, μηπως επαληθευτουν οι υποψιες μου. Πολυ καλη η λουπα στο Κing Monkey. Επισης απορω γιατι καποιος σας βριζει στη σελιδα σας.

Μπράβο παιδιά, πολύ ενδιαφέροντα αυτά που άκουσα.

Επίσης παρα πολύ καλό εξώφυλλο.

Α κι εμένα μου αρέσει το όνομά σας :roll:

Κι εμένα μ’αρέσει το όνομα! Σουρεάλ 8)

Μαιστα!

Ακουσα τα κομμάτια και έχω να πώ το εξής: Σωστά δομημένα, με καλή αντίληψη και ζόρικα φωνητικά. Καλή Φάση!

Τι λείπει? Ίσως λίγο περισσότερη “βρωμιά” (οχι στον ήχο - εννοώ στο feeling). Λίγη παραπάνω “πανκίλα” ρε παιδί μου! Δλδ ενώ με προϊδεάζει για κάτι φάσης Eyehategod, Black Cobra ή Iron Monkey, περισσότερο μου φέρνει σε Alabama thunderpussy… όχι οτι αυτό είναι απαραίτητα κακό, αλλά όπως και να το κάνουμε, άλλο sludge, άλλο southern…

Όσο για το όνομα, να φανταστώ ότι δεν το πήρατε από το γνωστό συμπαθές τρωκτικό (γνωστο σε μας ως “ινδικό χοιρίδιο”), αλλά από την ομώνυμη σιχαμερή σειρά ιαπωνικών ταινιών τρόμου των 80ς (Ginī Piggu στα ιαπωνικά), έτσι? :wink:

Eγώ πάντως γούσταρα αυτό το groove που είχαν τα τραγούδια. Με μια καλύτερη μίξη ωστε να μη μοιάζουν τόσο ξεκάρφωτα τα φωνητικά το υλικό θα ανέβαινε ακόμα περισσότερο :slight_smile:

εμενα μια χαρα μου φαινονται τα φωνητικα…

πολυ καλη δουλεια παντως

Δεν διαφωνώ. Το groove είναι σωστό. Φαντάζομαι ότι σε λάιβ θα λειτουργούν τέλεια αυτά τα κομμάτια. Απλά νομίζω ότι τα κομμάτια έχουν southern/groovy ύφος, και sludge ήχο/φωνητικά. Το ταίριασμα αυτών των 2 στοιχείων θέλει ακόμα δουλειά, για να μπορέσουν τα παιδιά να κάνουν κάτι το πραγματικά αξιοπρόσεκτο…

Σωστός. Εξ’ άλλου δεν είναι οι πρώτοι που το προσπαθούν και φυσικά δεν είναι κάτι το εύκολο.

Τέσπα, μου ήρθε η όρεξη να ακούσω Soilent Green τώρα. Τσηρζ

Ενω τα ξερω τα παληκαρια και ειχα τυχει και σε σκηνικα που παιζανε λαιβ δεν ειχα ποτε την τυχη
να τους ακουσω.Πατρα ρε @#$%^& !

καταρχήν ευχαριστούμε για όλα τα σχόλια!

βέβαια το όνομα δεν κατάλαβα αν αρέσει ή όχι, κάπου με μπερδέψατε.

τεσπα, όπως κ νάχει, είναι όντως εμπνευσμένο από την ιαπωνική σειρά τρόμου Guinea Pig (ginipiggu).

σχετικά με τον southern ήχο ίσως έχουμε μερικές επιρροές αλλά δεν είναι κάτι εσκεμμένο (πχ απτα 3 κομμάτια μόνο στο lizard skin νομίζω υπάρχουν τέτοιες). μπορεί να μην τα καταφέρνουμε αλλά κατα βάθος δε θέλουμε να γίνουμε άλλη μια southern μπάντα!

είναι φίλος μη δίνεις σημασία.

το εξώφυλλο/εσώφυλλο του demo είναι από έργα της Socar Myles (χωρις την έγκριση της) και επεξεργασμένα απο μας.

Γκουλ εσυ εισαι;

μια χαρα ειναι το name και το logo του name.
και η παραγωγη που εχει φτιαξει ο μουθ ασυλληπτη, το εχω λιωσει το ντεμακι.
το εχω στ’ αμαξι και διαρκει ακριβως τοσο ωστε η αποσταση τει - κεντρο(με κινηση) στη πατρα.

Λογικά το ντεμάκι θα το χετε και την Παρασκευή στο ΑΝ έτσι??

yup.

το nomisteraki ποιο είναι. σόρα?

γιαπ ;ρ

Γεια σου ρε πρωην διπλανε!Παντου ειναι αυτο το παιδι!

ανεβάσαμε το ντεμο σε καλή ποιότητα (320kbit) για όποιον ενδιαφέρεται:

http://rapidshare.com/files/144359539/Guinea_Pig_-_Demo_2008.rar.html

Το κατεβαζω.Ειδα οτι ειχατε παει ενα ντεμο στο Rock ‘n’ Roll Shop για να το ακουει.
Πηγαιντε του αλλα 5-6 να τσιμπησουμε κανενα ρε ! :smiley:

γιε το είχα σκεφτει, την επόμενη φορά θα του αφήσω μερικά. αν θες πάντως κανονίζουμε να βρεθούμε να στο δώσω. αλλιώς κ σε κανά λάιβ !

Το βλεπουμε!Κανα λαηβ Πατρα ?