Guns Ν' Roses

Κάτσε περίμενε…απο την μια έχουμε τον άμπαλο/κουλό Gers και απο την άλλη τν “βρώμικο” Gers…Ειναι 2 διαφορετικά πράματα το “δεν ξερω να παίζω /είμαι αμπαλος” απο το "εχω βρώμικο ήχο…Στο flight 666 επίσης ο Smallwood λέει ότι ο Gers δεν παίζει ποτέ τα ίδια πράματα δεύτερη φορά.

Πάλι το ξεθάβουμε και είμαστε και off topic αλλά τέλος πάντων. Το θέμα με τον Gers δεν είναι ο ήχος του. Το θέμα είναι ακριβώς αυτό που λέει ο Smallwood…δεν παίζει το ίδιο 2 φορές. Δεν μπορεί? Δεν ξέρει? Δεν θυμάται? Βασικά δεν με πολυενδιαφέρει ούτε αυτό! Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που επιλέγει να παίξει είναι ΑΘΛΙΟ. Αν άλλαζε τα μέρη του και προσέδιδε συναίσθημα, τεχνική κλπ θα ηταν Οκ. Όμως από την στιγμή που αυτό που μου δίνει είναι τσαπατσουλιά, βιασύνη και ανεμπνευσιά…Τότε απλά θα αποδεχθεί την κρίση του κοινού.

1 Like

Δηλαδή δεν παίζει να είμαστε και κάργα αυστηροί μαζί του ;

1 Like

Το solo του στο blood brothers απο το en vivo είναι εκπληκτικό…Ισως το αγαπημενο μου απο maiden

2 Likes

Αυστηροί ως προς ποια έννοια? Στον συγκεκριμένο ήδη προσωπικά του έχω πιστώσει υπέρ του τον χαρακτήρα του και την αύρα που μπορεί να δίνει στην μπάντα ή και την συνθετική συνδρομή. Από κει και πέρα, την δουλειά του την κρίνω απο τα live και μόνο. Στο στούντιο όλοι ξέρουμε ότι όλα είναι διαφορετικά. Πως μπορεί δηλαδή να είμαι αυστηρός μαζί του?

1 Like

Δεν ειπα για σενα . Χρησιμοποιησα πρωτο πληθυντικο για να βαλω και τον εαυτο μου μεσα.

Λεω οτι οκ δεν μας ενθουσιαζει στα Live αλλα μηπως, καπως το παρακανουμε και τα πεταμε ολα στα σκουπιδια ;
Απο εμενα θα ακουσεις πρωτη φορα οτι ειναι και καλα ο αδυναμος κρικος των Maiden στα Live?
Καλος ο χαβαλες γυρω απο το Gers αλλα δεν νομιζω οτι και τοσο “κουλος” , ασχετα αν και εγω εχω κανει πλακα για την σκηνικη του παρουσια και την ποιοτητα των κιθαριστικων του καθηκοντων στα Live.

3 Likes

Γενικά αυτά τα κουλός/άχρηστος Λαρς , Χαμμετ wah wanker , Gers κλοουν που πετάει τις κιθάρες στον αέρα αντί να παίζει , έχουν μια δόση αλήθειας περιτυλιγμένη με έντονη υπερβολή για λόγους χαβαλέ

2 Likes

ναι αλλα απο την αλλη μιλαμε για επιδραστικους μουσικους σε τεραστιες μπαντες , οποτε ποσο κουλοι να ειναι ;

2 Likes

κοίτα, αν πιστεύει κάποιος ότι ο captain κράτησε τον Gers επειδή τον λυπήθηκε ξέρω γω και όχι γιατί προσφέρει στην μπάντα , με γεια του με χαρά του

Αν ήταν άχρηστοι δεν θα επιβίωναν τόσα χρόνια στην κορυφή . Κανείς δεν είναι τέλειος σε όλα , άλλοι είναι κορυφαίοι παίκτες άλλοι κορυφαίοι συνθέτες / μανατζερ κλπ

Επίσης όσοι θυμούνται τον Σκαλαμπρινι στο NBA θα θυμούνται πόσο γούσταραν οι αθλητές να τον έχουν συμπαίκτη και ας ήταν…κλοουν

Εντιτ : Μεηντεν χωρίς Γκερς θα υπήρχαν και θα ήταν το ίδιο γαμάτοι , αλλά κανείς δεν ξέρει. Μεταλλικα χωρίς Χαμμετ θα άντεχαν επίσης αλλά ίσως είχαν διαλυθεί στα δύσκολα χρόνια αλκοολισμού (ίσως) . Χωρίς Λαρς θα έβρισκαν έναν καλύτερο ντραμμερ αλλά θα έχαναν πολλά πολλά περισσότερα και μάλλον δεν θα κράταγαν πάνω από 5 χρόνια

1 Like

Σόλο από επίσημο live δίσκο… γεμάτο αυτοσχεδιασμό θα είναι :grin:.

Συμφωνώ και γι’ αυτό που είπες και για τον Harris και τον Gers, προφανώς και δε θα τον κρατούσε αν δεν πίστευε ότι προσφέρει. Metallica χωρίς Lars, δεν υπάρχουν.- Όχι 5 χρόνια, ούτε 1 δευτερόλεπτο.

1 Like

κοιτα τα γουστα σου κ ασε τα δικα μου

:pensive:

2 Likes

Καλά εννοείται Metallica χωρίς Lars δεν υπάρχουν.

Τώρα σχετικά με τον Gers, το “Blood brothers” είναι ένα αργό σόλο με ξεκάθαρο θέμα (από αυτά που μπορείς να τα “τραγουδήσεις”, όπως π.χ το τέλος του “Hallowed be thy name”), οπότε δε μπορεί να το σκοτώσει. Και νομίζω ότι δε θα ήθελε να σκοτώσει/αλλάξει ένα τόσο ωραίο solo, που είναι παρεμπιπτόντως δικό του.

Αυτά που σκότωνε κατά κόρον ήταν τα solos του Smith την εποχή που είχε φύγει ο Smith και τα είχε “αναλάβει” όλα αυτός. Μιλάμε για solos ορόσημα της χρυσής δεκαετίας, με το γνωστό bluesy στυλ του Smith που απαγορεύεται να τα αλλάξεις. Ακόμα κι αν έχεις άλλο στυλ σαν κιθαρίστας, κάτσε και μάθε τα νότα προς νότα όταν δεν είναι δικά σου και έχουν σημαδέψει τις πιο ανεπανάληπτες κορυφές των Maiden.

Edit: Ωπ, τώρα είδα πως ο τίτλος του thread είναι “Guns n’ Roses” :stuck_out_tongue: Οπότε γιατί ασχολούμαστε με solos και κιθαρίστες όταν οι Gn’R είχαν/έχουν μόνο ΕΝΑΝ lead κιθαρίστα;

Τώρα που είπες για lead κιθαρίστα ο Izzy γιατί δεν συμμετεχει στο reunion?

Ο Αξλ δηλωσε οτι δεν τον εβρισκε στο τηλεφωνο για να του το πει.

2 Likes

εεεε ναι που να βρει λεφτα να παει απο το σπιτι του να του το ζητησει ο ιδιος, κανει και 70 λεπτα το λιτρο η βενζινη στις ΗΠΑ…

Νομιζω παντως πως οπως και να εχει , ειναι περισσοτερο επιλογη του Izzy , παρα αληθεια η όποια κουτη - εξυπνη δικαιολογια βρει ο Αξλ για την μη συμμετοχη του.

2 Likes

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Ερώτηση. Αν ο Gers δεν παίζει τα ίδια πράγματα 2η φορά, αυτό σημαίνει πως από το 1990 μέχρι σήμερα, δλδ εδώ και 27 χρόνια έχει παίξει εκατοντάδες διαφορετικά σόλο σε κάθε τραγούδι; Καλό θα είναι να καταλαβαίνουμε που σταματάει η αλήθεια και ξεκινάει η υπερβολή (ή ακόμα χειρότερα το ψέμα)

2 Likes

Ψιτ, κοίτα τις υπερβολές σου και άσε των αλλωνώνε.

1 Like

χαλάρωσε παντογνώστη. Αν πιστευεις ότι το να εχεις βρωμικο ηχο σε κανει κουλο πάω πάσο.Κρατα την αποψαρα σου .

@pantelis79 Πίσω απο ενα πληκτρολογιο είαμαστε ολοι μαγκες τελικά

Χαλαρός χαλαρότατος είμαι…είπα το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορείς να είσαι και κουλός και τσαπατσούλης και βρώμικος΄. Συνήθως αν είσαι κουλός είσαι και τα υπόλοιπα δυο. Όσα έγραψα τα δικαιολόγησα και μάλιστα σου έφερα και παραδείγματα να ανατρέξεις να καταλάβεις τι εννοώ. Αν εσύ δεν δέχεσαι την “αποψάρα” μου και διαφωνείς εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Κουβέντα κάνουμε. Οπότε θα σε παρακαλούσα να χαλαρώσεις λίγο γιατί φαίνεσαι τσιτωμένος

1 Like