Guns Ν' Roses

ναι αλλα δεν ειναι 2 διπλα αλμπουμ

1 Like

Ναι μόνο που μέχρι τότε οι Maiden βγάζανε μόνο δισκαρες :wink:

1 Like

Απλως οι Γκανς εβγαζαν και μετα :stuck_out_tongue:.

Ειναι πανω απο δυο ωρες μουσικη. Δε συνηθιζεται.

2 Likes

οπως θες τα γυρνας ρε μπαγλαμα!

1 Like

Γιατι ρε; Διπλος δισκος απο μεγαλη μπαντα ειναι.

2 Likes

βαλε και το HTSD μεσα και το Βοοκ of Souls Και θα χαθει η μπαλα. Και εγω θεωρω το Stadium Arcadium πολυ καλο δισκο , αλλα περισσοτερο εχω στο μυαλο το Μελον Κολι (ή τα 2 των SOAD). σαν αντιστοιχη κυκλοφορια παρα το Σταντιουμ .

Μπραβο, και το Μελον Κολι ειναι. Το HTSD που ειναι κατω απο 80 λεπτα, γελαμε που το εβαλαν σε δυο σιντι. Το BOS ειναι λιγο μεγαλυτερο.

EDIT: Παντως ναι, αυτο που εκαναν οι Γκανς τοτε ειναι απιαστο. Ολοι περιμεναν τη συνεχεια του Απεταιτ κι αυτοι εδωσαν δυο δισκαρες, δικαιωνοντας τις προσδοκιες η’ και ξεπερνωντας τες. Για τελευταια φορα στη ζωη τους μεχρι περσι.

2 Likes

τσακισαν κοκκαλα οι Γκανερς . Καπου ειχα διαβασει ενα σχολιο του Καραολιδη (μπορει να ηταν και σε ποστ του @Vic) οτι οι Guns θεωρουνται κλασικ ροκ , οι Metallica αντιστοιχα ενω πχ οι Maiden οχι , κατι που ειναι ανεξηγητο
Συμφωνω σε παρα πολλα πραγματα με τον Καραολιδη και συμφωνω και σε αυτο .

Και οτι εχουν καταφερει τετοιο στατους οι GnR με 1 εκπληκτικο ντεμπουτο , 1 EP, και 2 διπλα LP μεσα σε 4 χρονια ολα κι ολα ειναι απιστευτο!

3 Likes

Έλεγε ότι ό,τι παίζει το ραδιόφωνο το μεηνστρήμ στην αμερική και είναι άνω των δέκα ετών το λένε κλάσικ ροκ, κάπως έτσι - και τους Maiden δεν τους παίζει, εξού και η εξαίρεση. Αμερικάνοι.

Το πιο κοντινό πράγμα που είδα ποτέ στο μέγεθος υλικού in one go (αν και το Peppers είναι συγκρίσιμο μέγεθος φυσικά, του ρίχνουν κανά μισάωρο τα Illusions!) είναι το Dancing with the Past του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Kenn Nardi (κιθάρα/φωνή/συνθέτης των Anacrusis) που ξεπερνάει τους Guns αλλά ενώ είναι φανταστικός δίσκος, ε, δεν είναι high profile κυκλοφορία και δεν υπήρχε και τόσο θέμα ποτέ για το αν είναι απαγορευτικό/ασύμφορο/“μην είσαι κορόιδο” να κυκλοφορήσει όλο μαζί.

Αν κάποιος θέλει να πάρει μια ιδέα από Kenn Nardi ας ρίξει μια αυτιά στα καταπληκτικά Submerged, Straining the Frayed, Fragile ή το Killer in the House από το πρώτο CD. Και ελπίζω όλοι να έχετε ακούσει τουλάχιστον το αριστούργημα Sound the Alarm από τον καλύτερο (κατ’εμέ) δίσκο Anacrusis, Screams and Whispers. Μιλάμε για τιτάνια κομματάρα, τραστ μι.

1 Like

και για να το συνδεσουμε με τους Peppers οι Anacrusis ειχαν ενα ντραμερ που λεγεται Chad Smith , αλλα δεν ειναι αυτος των Peppers .

Πριν παει ομως ο Smith στους RHCP ειχαν ανοιξει κατι συναυλιες τους οι Gunners (για να ειμαστε και ον τοπικ , το εφερα απο εδω το εφερα απο εκει τα καταφερα)

ΥΓ. Ωραια η προγκρεσι(vic)λα των Anacrusis . Ειναι σαν να συνδυαζουν μεταλ με ολιγη απο Janes Addiction . Λαικ !!

1 Like

87-93 οι Guns έκαναν πράγματα που οι Maiden θέλουν μια ολόκληρη ζωή. Ε μετά το γαμησαν

1 Like

Από το 80-88 οι Maiden έκαναν πράγματα που οι Guns δεν θα κάνουν ούτε σε 10 ζωές.

3 Likes

Τη ζωή που έκανα οι Guns όμως πολύ θα τη ζήλευαν οι Μέιντεν :sunglasses:

1 Like

Ζηλεύεις κάτι που δεν μπορείς να κάνεις! Οπότε δεν νομίζω να μην μπορούσαν. Απλά επέλεξαν να είναι επαγγελματίες. Κάτι που οι Guns θυμήθηκαν πριν από λίγους μήνες!!

2 Likes

Ντάξει μωρέ χαβαλέ κάνω κι εγώ. Διαφορετικές μπάντες, διαφορετικές νοοτροπίες.

Επίσης ευτυχώς που τη χρυσή περίοδο οι Guns ΔΕΝ ήταν επαγγελματίες, διότι η μουσική τους αυτό ακριβώς είναι.

3 Likes

Νομίζω ότι αυτός είναι και ένας λόγος που έκαναν τόσο μεγάλο όνομα, δεν λέω ότι δεν έβγαλαν και αξιόλογα πράγματα αλλά ο τρόπος ζωής τους τους έδωσε αυτό το larger than life status. Συν βέβαια ότι είναι αμερικανοί, ενώ οι Maiden είναι άγγλοι

1 Like
2 Likes

Οι ΠΙΟ μεγαλοι, ειναι διαχρονικα Αγγλοι νομιζω.

1 Like

δυο μη σου πω

Άγγλοι φίλε μου , βαρετοί τύποι :grin:

Βγαζεις το 87 ενα απο τα καλυτερα ντεμπουτα στην ιστορια της ροκ με πωλησεις που φτανουν τα 30μυρια τετοιες πωλησεις οι Maiden ποτε μονο στα ονειρα τους( Δεν κραζω Maiden γιατι προσωπικα τους θεωρω μεγαλη σχολη και την μεγαλυτερη μεταλ μπαντα που υπηρξε ποτε) Απο το 87 και υστερα οι Guns απλα γιγαντονωνται γεμιζουν αρενες σταδια τα παντα ! Οσο για την ζωη συμφωνω με το freedom οι τυποι απλα δεν υπηρχαν . Αμα δεν ειχα τις διαμαχες μεταξυ τους θα ειχαν κανει ακομα μεγαλυτερα πραγματα!

1 Like