Guns Ν' Roses

ναι αλλά δεν ζούμε στο 1992 για να ακούμε GnR , δλδ λίγο έλεος:grin:

@QuintomScenario θεωρώ ότι έχουμε καλές ιντερνετικές σχέσεις οπότε η εμμονή στην καζούρα να μην σε πειράξει

2 Likes

αχχααχχα νταξει μην το γενικευεις γιατι οι Zep οι Sabbath εκαναν ζωαρα!

1 Like

Δεν σε πιεσε κανεις να ακους

τα φαγαν στα ναρκωτικά, οι άλλοι γαμούσαν κιόλας :stuck_out_tongue_closed_eyes:

πειράζω ένα φιλαράκι μη δίνεις σημασία. Γαματοι οι GnR όσα χρόνια κι αν περάσουν το ίδιο τεράστιο είναι το έργο τους

3 Likes

Δεν εχεις αδικο γιατι υπαρχουν σημερα μπανταρες που παιζουν πολυ καλα!! Αλλα βλεπεις οι τυποι εκαναν reunion και χεστηκαν στα λεφτα !

Καλα οι Ζep εκαναν μλκς γενικα οτι εκαναν αργοτερα οι Guns.Ε αυτο οι για παραδειγμα οι Maiden δεν το ειχαν αλλος τροπος ζωης

1 Like

Ευτυχως με εκανες mention, γιατι σιγα μην εκανα track αυτο το τοπικ. Πεθαμενη μπαντα εδω και 22 χρονια, αν ειναι δυνατον που θα ασχοληθω πλεον με GnR ημαρτον

Εκτός απο τα 30 μύρια οι maiden ζηλεουν και την αφανα του slash…ειδικά ο Harris

Και οι δύο βαμμένα τα έχουν :grin:!

2 Likes

Αν είναι δυνατόν ρε εσύ όντως

Γενικά οι πωλήσεις σαν μέτρο σύγκρισης είναι κάπως σαν επιχείρημα, αλλά και πάλι με μια γρήγορη ματιά στο wikipedia και οι δύο μπάντες έχουν πουλήσει λίγο πάνω λίγο κάτω 100 εκατομμύρια, προφανώς οι Maiden με πολύ μεγαλύτερο κατάλογο (και πολύ ποιοτικότερο για μένα).
Δεν πρέπει να ξεχνάς αυτό που είπα πριν, ότι είναι Αμερικάνοι, γι αυτό και οι μεγάλες πωλήσεις, χτύπησαν την Αμερικάνικη αγορά, οι Maiden δεν το κατάφεραν σχεδόν ποτέ αυτό, τουλάχιστον όχι στο μέγεθος των Guns.
Επίσης οι Maiden με όλα τα στραβά τους στα μάτια μου είναι μια πολύ πιο τίμια μπάντα που ακόμα βγάζει αξιοπρεπέστατους δίσκους (προφανώς έχει βγάλει και πιο μέτριους) και σπάνια έχει προκαλέσει ντόρο γύρω από άλλα θέματα, ενώ οι Guns ζουν τα τελευταία 20 κάτι χρόνια αποκλειστικά γύρω από κουτσομπολιά, κόντρες και γενικά Τατιανιές με τις οποίες δεν μπορώ να ταυτιστώ.

3 Likes

Σκεψου ομως τι εκαναν οι guns με 4 δισκους και τι οι Maiden . Προφανως και οι Maiden ειναι πιο τιμια μπαντα και επαγγελματιες σε αυτο που κανουν σε σχεση με τους guns και να συμφωνω εκαναν πολλα καραγκιοζιλικια μεταξυ τους μεχρι να ξαναγινει το reunion αλλα αυτοι εινα οι Gnr ετσι τους εχουμε μαθει( Δεν θα μου φανει καθολου παραξενο αν ξαναεκαναν παλια τα ιδια) .Αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι αλλη μουσικη ο ενας αλλη ο αλλος οι Maiden δεν ειχαν το rockstariliki που ειχε ο Axl h o Slash τοτε. Επισης σκεψου πως μονο με 4 δισκους καταφεραν και εγιναν μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες ποτε και ας τα γαμησαν μετα ολα. Θεωρω οτι οι μονοι που τους αγγιζαν ηταν oi Metallica

1 Like

Slash VS Buckethead

1 Like

Έτσι μπράβο!

Ο Buckethead απλώς κάνει shredding, σωστό πάνω στο κομμάτι αλλά χωρίς κανένα συναίσθημα. Μιλάμε ίσως για το καλύτερο κομμάτι των Guns n’ Roses και το πιο συγκλονιστικό solo, σήμα κατατεθέν του Slash, που ένας τύπος με καπέλο KFC και μάσκα νομίζει ότι μπορεί να “διασκευάσει” επειδή ξέρει να κάνει shredding… Την επόμενη φορά πιάσε το “Stairway to heaven” και παίχτο με αυτό το στιλ, να μας δείξεις πόσο καλός κιθαρίστας είσαι.

Ε ρε κάτι καραγκιόζηδες που κουβαλούσε ο Axl κι εμείς κάναμε υπομονή… :stuck_out_tongue:

Πάντως ο Vic παραπάνω έχει δίκιο για τον Ron “Bumblefoot” Thal. Τον τσουβάλιασα κι αυτόν, ίσως λόγω γελοίου ονόματος, αλλά δεν έπρεπε. Η αλήθεια είναι ότι περιμένω να δω τι θα βγει από αυτό το project με Portnoy και τον αγαπημένο Jeff Scott Soto. Ελπίζω κάτι ανάμεσα σε prog και ποζεριά.

1 Like

Fortus μια χαρά, Bumblefoot μια χαρά.

2 Likes

Ένα FII με γαμάτη φωνή και πιθανώς και καλύτερα κομμάτια είναι τα high expectations μου.

Ο Slash φυσικά είναι θηρίο της ροκ μουσικής, υπερτεράστιος μουσικός για μένα (μου αρέσουν πάρα πολύ και τα σόλο του και το Snakepit, Velvet Revolver όχι τόσο, χωρίς να τους θεωρώ κακούς), iconic του κερατά και η λεσπωλική κρέμα των σόλο του στο πάνθεον.

Αλλά μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ και ο Buckethead, άλλη φάση αλλά όχι και “χωρίς κανένα συναίσθημα” βρε Αχιλλέα, μην πάμε στο άλλο άκρο. Είναι άλλο το στυλ του αλλά δεν είναι και Broderick/Μichael Angelo τώρα ο Κουβάς, αντιθέτως έχει δώσει πολύ πόνο. Το λάιβ κλιπ άνωθεν βασικά δεν μου λέει κάτι, τι να πιάσεις τώρα, άσε που του Slash το κλιπ είναι πιο δυνατά και μπροστά η κιθάρα του και ακούγεται πιο “παθιασμένο”.

Το Pike 65 που έγραψε για την μητέρα του ο Buckethead είναι υπέροχο, απλά υπέροχο (Pike ονομάζει τους δίσκους του ο BH, αισίως φτάσαμε τα 272, ο άνθρωπος έχει ξεκωλωθεί να κυκλοφορεί μουσική, οι τρεις τελευταίοι δίσκοι του κυκλοφόρησαν 13, 25 και 28 Αυγούστου, έχει καταντήσει ανέκδοτο!)

Και λατρεύω το We Are One με τον Serj,.

5 Likes

Σε άλλες δουλειές θεωρώ σωστό να κρίνεται ο Buckethead

Που για μένα είναι υπερβολικά καλός κιθαρίστας σε όλους τους τομείς, επιπέδου Guthrie Govan στο πόσο all around είναι ( το πρώτο versus που βγάζουν τα search engines είναι με Buckethead )

Και τεσπα βρίσκεις πολλή μουσική του με συναίσθημα

3 Likes

FII ειναι το Falling Into Infinity :stuck_out_tongue:;

Snakepit και τα δυο φοβερα, ειδικα το δευτερο. Παρα πολυ καλοι δισκοι, ο,τι καλυτεροο εχει κανει ο Slash εκτος GNR πιστευω. Velvet Revolver μου αρεσουν πολυ. Τα προσωπικα του, ως γνωστον, θα τα ηθελα με αλλον τραγουδιστη.

2 Likes

[quote=“pantelis79, post:1458, topic:1051, full:true”] Τα προσωπικα του, ως γνωστον, θα τα ηθελα με αλλον τραγουδιστη.
[/quote]
δεν νιώθεις με τιποτα ρε πουστη μου

3 Likes

Εχω δοκιμασει. Δε μου βγαινει.

1 Like