Guns Ν' Roses

Γαμάει το Chinese Democracy, χωρίς πολλά-πολλά.

6 Likes

Οντως ωραιο αφιερωμα στους Guns το Chinese ειναι ενας μετριος δισκος , στα υπολοιπα συφωνω και εγω με n1 για εμενα το Apetite εννοειται. Θα ηθελα να ξερω γιατι τετοιο κραξιμο στους Stones που αμα δεν υπηρχαν δεν νομιζω να υπηρχαν και οι Guns οπως και πολλα συγκροτηματα.Οποτε σχολια του τυπου τους ριχνουν φαπες και τετοια ειναι απλα αστεια για να περναει η ωρα ,anyway πολυ καλο worst to best !!

1 Like

Εγω δεν μπορω να ξεχωρισω με τιποτα μεταξυ Use Your Illusions και Appetite. 3 δισκοι αδιανοητης ποιοτητας και εμπνευσης. Γενικα δεν νομιζω να χει ξαναπερασει μουσικο φαινομενο αναλογο των Guns. Μεσα σε τοσο λιγα χρονια να βγαλουν 3 υπερδισκους και να χουν τετοιο πολυεπιπεδο αντικτυπο. Σαν να σκασε υπερβομβα που τα σαρωσε ολα.

ΥΓ: Ισως ενα απειροελαχιστο κλικ παραπανω αδυναμιας να την εχω για το Use το 1 λογω ποσοτητας αγαπημενων αουτσαιντερ. Dust n bones, Back off bitch, Double Talkin Jive, The Garden ( :heart: ), Dont Damn me, Dead Horse…

5 Likes

Δεν είναι τυχαίο που χαρακτηρίζονται σουπερνοβα

Η πιο πετυχημένη παρομοίωση εβερ

έσκασαν και γάμησαν οτιδήποτε υπήρχε γύρω τους όπως συμβαίνει ενίοτε και με το γνωστό φυσικό φαινόμενο :stuck_out_tongue:

Έχουν ελάχιστους δίσκους, αλλά το υλικό τους είναι more than enough .

4 Likes

Δε θυμάμαι άλλη φορά συγκρότημα να πραγματοποιεί τόσο μεγαλεπήβολο σχέδιο όπως η κυκλοφορία δύο διπλών δίσκων την ίδια μέρα (δυόμιση ώρες μουσικής!) και να είναι τόσο φοβεροί και οι δύο δίσκοι. Αλλά το ντεμπούτο έχει για μένα μια πιο άγρια και βρώμικη ομορφιά και γι’ αυτό το προτιμώ λίγο περισσότερο.

5 Likes

Δεν υπάρχει άλλη, το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα. Μαζί με το θέμα “ελάχιστοι δίσκοι” που αν το βάλεις κάτω μετράς υλικό για 7. Ο βιβλιοθηκάριος θα μετρήσει ένα δίσκο τα illusions αλλά πρακτικά μιλώντας τα άτομα συμπίεσαν μια καριέρα δεκαετίας μέσα σε αυτά.

Και πήγαν καρφωτά στο νούμερο 1 (το ΙΙ, το Ι πήγε στο #2!).

4 Likes

Mην ξεχνάμε πως ο Slash ήθελε να τους σπάσουν σε 3-4 δίσκους. Ήθελε να κυκλοφορήσουν μόνο 10-12 κομμάτια τη φορά.

Πραγματικά ήταν δύο διπλοί δίσκοι δεκάρια ακατέβατα. Νομίζω πως οποιοσδήποτε το βαθμολογεί χαμηλότερα, απλώς το συγκρίνει με το (ελαφρώς διαφορετικό) κορυφαίο ντεμπούτο στην ιστορία του Hard Rock (clopyright)

5 Likes

Το Chinese προσωπικά το υπερ-αγαπώ, το λατρεύω. Για αυτό που είναι, δε μπαίνω καν στη διαδικασία συγκρίσεων με τα υπόλοιπα, δεν υπάρχει λόγος για μένα. Έχει πολλά κιλά μουσικής μέσα αυτός ο δίσκος.

7 Likes

Από τους πιο υπερεκτιμημένους δίσκους της χιλιετίας μας, μόνο και μόνο λόγω του ονόματος της μπάντας. Δεν ήμουν ποτέ τρελός φαν των Guns N Roses, αλλά στα δύο Use Your Illusion υπάρχουν τουλάχιστον 10 συνολικά all time classic hard rock τραγούδια, με τα οποία σηκώνεται η τρίχα κάγκελο ακόμα και σε έναν μη-οπαδο όπως εμένα.

Το Chinese Democracy αν δεν είχε όλο αυτό το back story και το λογότυπο των GNR στο εξώφυλλο, πιστεύω πως δε θα το είχε ακούσει κανείς μας ποτέ πάνω από 5 φορές.

Εσύ τουλάχιστον τον έχεις ακούσει πάνω από 5 ή δεν έπεσες στην παγίδα;

Εγώ αντιστρέφω αυτό που λες και υποστηρίζω ότι αν δεν υπήρχε όλο αυτό το dissing προς τον Axl, θα το είχαν ευχαριστηθεί πολύ περισσότεροι που το άκουσαν με αρνητική προδιάθεση.

4 Likes

Εγω το εχω ακουσει μαλλον καμια δεκαρια φορες, και δε με τραβηξε να το ακουσω παραπανω ποτέ, για να απαντησω στην ερωτηση σου. Η αντιστροφη σου πλακα εχει, απλα αμα τα λενε αλλοι για αλλες μπαντες τους βγαζεις φανμποηδες, αρα κι εγω μπορω να πω οτι το λες επειδη εισαι φανμποης.

Προσωπικά πάντως είμαι fanboy Guns n Roses και Slash, αλλά όχι ιδιαίτερα Axl n Roses.
Εντάξει ξέρω, αγωνιούσατε.

3 Likes

Δηλαδή ο Adler τους κατηγορεί ότι δεν του δίνουν μερίδιο από το ριγιούνιον που έκαναν για τα λεφτά;

2 Likes

κι εγώ λογικά το ίδιο θα έκανα .

η φάση θυμίζει αυτό :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Τα ξέρουμε αυτά που λέει κάτι πιο καινούριο

Kανείς που δε μιλάει για το παρελθόν αλλα για το παρόν…
Μιλάμε που έχει πάει ή θα πάει σε κάποιες απο τις συναυλίες τους που παίζουν…

3 Likes

Το κομματι ειναι οκ,τυπικο GNR της εποχης που γραφτηκε.Το υπολοιπο πακετο με την επανεκδοση και τα b side demos και διαφορες διασκευες ειναι μια πανακριβη αρπαχτη που δεν νομιζω οτι θα ακουμπησει ακομα και μια μεριδα very die hard fans,εκτος απο καποιους τρελους ισως που εχουν απλετο χρημα για πεταμα.