Guns Ν' Roses


Χρόνια Πολλά στον Slash…

5 Likes

Παίζει να ‘μαι απ’ τους λίγους που προτιμάω “Use your illusion” (και τα δύο) από “Appetite for destruction”. Κατά τ’ άλλα λατρεύω οποιοδήποτε οπαδικό post κάνει ο Ixnay εδώ μέσα.

2 Likes

Και εγώ. Μην ξεκινήσω καν να αναλύω τα Illusions κ το ποσό γαμανε κ τι κινησαρα -αυτοκαταστροφικη; ισως- ήταν να βγάλουν δύο διπλά άλμπουμ με την μια.

Σεπτέμβριο έχουμε επετειο κυκλοφορίας εκει λέω να γράψω παραπάνω.

Απλά το Appetite είναι η 1η γκόμενά κ το 1ο σεξ που εχμμμμμ νταξ πολύ καλό δεν ήξερες τι ακριβώς εκανες αλλά οκ περνούσες τέλεια, αλλά τα Illusions είναι σεξ με γκόμενά με την οποία χωρίζεις κ για πολλά χρόνια σε “ξερες” περιόδους το επαναφέρεις στη μνήμη σου για να αυτοικανοποιηθεις. ( το έγραψα όσο πιο όμορφα μπορουσα)

3 Likes

Τρομεροί δίσκοι τα Illusions. Μια χαρά έκαναν και τα έβγαλαν με τη μία ως δύο διπλούς δίσκους ρε, αφού την είχαν την άτιμη την έμπνευση καλά έκαναν και ηχογραφήσανε τόσο πολλή μουσική. Μεγαλεπήβολο εγχείρημα το οποίο δικαιώθηκε, μιας και εκείνη την περίοδο έγιναν ίσως και η μεγαλύτερη μπάντα του κόσμου (μέσα σε λιγότερο από 5 χρόνια ε). Απλώς το Appetite είναι “το κάτι άλλο”, είναι ο δίσκος που βγάλανε πέντε εικοσάχρονα παρτάλια που έμεναν όλοι μαζί στο ίδιο διαμέρισμα την περίοδο που το γράφανε και το ηχογραφούσανε. Και το θέμα είναι ότι αυτό βγαίνει και στο άκουσμα του δίσκου. Ακόμα και στο εκατοστό άκουσμα :joy:.

7 Likes

Η δική μου αρρώστια με τα Illusions (κι ειδικά το II) δεν υπάρχει. Είναι ο δίσκος που μου άλλαξε την ζωή. 13 χρονών πιτσιρίκι, το πήρα σε κασέτα την μέρα που βγήκε κι όταν άκουσα το Civil War… βασικά πρέπει να ακουγα το Civil War δυο βδομαδες, απο το πρωι ως το βραδυ πριν παω στο επόμενο τραγούδι!

Οι Guns N Roses του 87-91 είναι (για μένα) αιώνια μπάντα, πλάι στα σερί των Beatles, Floyd, Zeppelin, Sabbath, Maiden, τέτοιο επίπεδο.

7 Likes


29 χρόνια :heart:

10 Likes

Δεν έχω ακούσει νότα από τα illusions και ελάχιστα το appetite.

1 Like

Δεν θα ήσουν “εκεί” όταν συνέβαιναν. Έπαιζαν ΠΑΝΤΟΥ! Σε κάθε περίπτωση, περί ορέξεως κλπ κλπ

Μπορεί να έχω ακούσει, αλλά να μην ξέρω ότι ήταν από τα illusions (πολύ πιθανό αυτό).
Ότι επαιζε Μtv 94’-96’ το έχω δεί :smiley:

Δεν έχεις δει το Terminator 2;

2 Likes

Άρα έχεις δει τα videoclips του November Rain και του You Could Be Mine, σίγουρα.

Sevek, αν και θεωρω αδυνατο να μην εχεις ακουσει τουλαχιστον 5-6 κομματια (τι λεω, καμια 10αρια ειναι!) που επαιζαν και παιζουν παντου, προτεινω να τα ακουσεις, βασικα να τα λιωσεις :smiley:

Για εμενα το καλυτερο ειναι το πιο αλητικο και χυμα appetite, δευτερο το illusion 1 και τριτο το illusion 2 (αν εχει νοημα να τα διαχωριζουμε σαν ξεχωριστους δισκους δηλαδη αφου κυκλοφορησαν μαζι)

Μιλαμε για τρια 10αρια. Κριμα που μετα τα πραγματα πηραν την τροπη που πηραν, o slash παντως συνεχιζει ακομα να βγαζει πολυ ωραια πραγματα

5 Likes

Καταρχας εκτος κι αν ησουν σε κωμα καθολη την δεκατια των 90ς, εχεις ακουσει 100% το Don’t Cry σε ραδιοφωνα, εφηβικα παρτι, MTV, ταινιες, σειρες, απο την μεγαλη σου ξαδερφη να το τραγουδαει οσο φουσκωνει τα μαλλια της, καφετεριες, τουαλετες, αεροδρομια, σουπερμαρκετ, κτλ

Κατα τα αλλα το βρισκω απιθανο να μην εχεις ακουσει επισης τα November Rain, Estranged, You Could Be Mine, Knockin’ On Heaven’s Door (κι ας ειναι διασκευη) , τα οποια επαιζαν διαρκως καθολη την δεκαετια επισης στην πλειονοτητα των αποπανω.

Οσον αφορα το Appetite… Welcome To The Jungle, Sweet Child Of Mine, Paradise City?!

3 Likes

axaxaxaxaxa

Ντάξει, είπα εξαρχής ότι μπορεί να έχω ακούσει, αλλά δεν ήξερα ότι είναι απο εκεί (inb4 “ψαξε στο γκουγκλ βλακα”).
Για κάποιο λόγο δεν μου έκαναν ποτέ κλικ, αυτό το attitude σεξ, ντραγκς εντ ροκένρολ, ποτέ δεν ήταν η κούπα του τσαγιού μου (!!!), ακόμα και στην τρυφερή ηλικία των 10-12, οπότε πάντα τους προσπέρναγα. Το appetite το έχω κιολας, απλά είναι ζήτημα να το εχω ακούσει 3-4 φορές και όχι όλο.
Συνεχίστε όμως γιατί δεν προσφέρω κάτι στην κουβέντα!

3 Likes

συμφωνώ για όλα εκτός από το Estranged. Δεν έπαιζε τόσο όσο τα υπόλοιπα. Καλά για τα κομμάτια που αναφέρεις από Appetite, ακόμα και σε κώμα να ήσουν, δε γίνεται να μην τα είχες ακούσει. Μόνο αν ήσουν και κουφός

Το πιο αλήτικο είναι το Gnr Lies EP. Fact.

Κατά τα άλλα:

Ισχύει. 3 από τους καλύτερους (και πιο εμπνευσμένους) hard rock δίσκους όλων των εποχών.

@sevek νομίζω θυμάμαι να έχεις πιάσει αργά και κάποιο άλλο μεγαθήριο… ίσως τους Celtic Frost (see what I did there); Ε σ αυτήν την περίπτωση εδώ κάνεις τραγικό λάθος που δε λιώνεις δισκογραφία GnR μέχρι το Chinese Democracy (για το συγκεκριμένο θα αφήσω άλλους να εκφέρουν άποψη).

4 Likes

Εκλαψα με το κωμα, και ισχυει. Ηθελα να γραψω και “νοσοκομεια” στο προηγουμενο μου ποστ αλλα το ξεχασα :joy: Το Estranged οντως δεν επαιζε οσο τα υπολοιπα, αλλα ηταν τεραστια στιγμη στο MTV και βιντεοκλιπαρα, και τραγουδαρα, και χαρακτηρισε κι αυτο την δεκαετια των 90ς ως ενα απο τα πιο deep cuts, αν θελεις. Ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι απο GNR btw.

Καλα, το να πιασει κανεις το 2020 να λιωσει GNR αν δεν το εχει κανει και αν δεν ειναι και το στυλ του, δεν ειναι και κανα εγκλημα, ισα ισα που η μουσικη τους ειναι αρκετα outdated, καθοτι σουπερ αμερικανικη και χαρακτηριστικη της εποχης, αν και εχουν φυσικα και πολλες διαχρονικες κομματαρες. Οσον αφορα την παρενθεση, εννοειται πως εκφερουμε αποψη γιατι ειναι ΤΖΑΜΠΑ. Υπερμετριο προς κακο το Chinese Democracy, μονο για φανμποηδες :sunglasses:

3 Likes

Το φτηνό κρέας, το τρώνε οι σκύλοι :stuck_out_tongue:

Αναφερεσαι στο Chinese Democracy ε? :stuck_out_tongue:

Και που να πω και το αλλο που δεν εχω πιασει ::)))

4 Likes

ΔΙΣΚΑΡΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ !!! :metal:

1 Like