Guns Ν' Roses

Τίποτα ουσιαστικό για τα 2 αυτά τιτανοτεραστια άλμπουμ. Ας γράψω εγώ κάτι ουσιαστικό λέμε τώρα όπως τα θυμάμαι σόρρυ αν ξεχάσω μπερδεψω κατι.

UYI II

CIVIL WAR: What’s so civil about war anyway? Με το ζόρι ηχογράφησε τα ντραμς ο Adler κ μετά πήρε μπουλους. 10/10
14 YEARS: Izzy στα κρεδιτς κ στα φωνητικά μ αυτο το βαρεμενο του στυλακι. Ίσως περιγράφει την σχέση Izzy Axl ισως όχι. Your stupid girlfriends tell you that I am to blame. Χοροπηδηκτο πιανακι ακουγεται με την κλασσική παραγγελία as seen on screen σε ταινίες “μια bud κ ένα σφηνάκι jack”. 10/10
YESTERDAYS: οκ ωραία φωνητικά μετριουλη τραγουδάκι δηλαδή 8/10.
KNOCKIN ON HEAVENS DOOR: Kill your idols μπλουζάκι και let this one reach the heavens. Διασκευαρα. 10/10
GET IN THE RING: Διαβάστε εδώ: Bleached blond hair, collagen lip projections δώστε ένα νόμπελ στην φιλοσοφία. Τεράστιο ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ σε μουσικούς δημοσιογράφους που έγραφαν μαλακιες για την μπάντα. Μόνο αυτοί μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο κανεις άλλος. Τέλος. 10/10
Τώρα μάλλον PRETTY TIED UP: ένας τυπάς χοντρός στα 4 με γυναικεία εσώρουχα τακούνια κ ένα κρεμμύδι στο στόμα του σε σοδομαζοχιστικο σοου η έμπνευσηκ Χαρούμενο διασκεδαστικό τραγούδι με απίστευτο σχεδιακι για τατου όπως φαίνεται στο άλμπουμ. 10/10
Χμμμ…
SHOTGUN BLUES: LISTEN MOTHERFUCKER YOU’RE ABOUT TO SING THE BLUES κάτι τέτοιο. Μετριουλη 7/10
LOCOMOTIVE και BREAKDOWN: τα μπερδεύω χροοοοονια αυτά τα 2. Κομματάρες 10/10. TWO NASTY NAZI CARS…THE POLICE CARS ARE GETTIN CLOSER CLOSER TO OUR SOUL HERO… τραγούδια μεγαλεία. Ο ΑΧΛ εδώ από ημιθεος γίνεται Θεός. Στείλτε εσείς pink floyd στο διάστημα.
Κάτι ξεχνάω σίγουρα.
ESTRANGED: τα γράψατε παραπάνω. Είναι ο Αxl στην πραγματικότητα αυτός που πηδάει από το πλοιο; slash thank you for the melodies. Δώστε του ένα νόμπελ μουσικής. 10/10
SO FINE: είχα γράψει σε ερωτικό γράμμα κάποιους στίχους από αυτό. Τραγουδάει ο DUFF. Not my cup of whiskey. 6/10
A LITTLE BIT OF AAAAARNOLD FOR YOU: Θέλω να κάνουμε έρωτα μωρό μου μια φορά: IT DOESNT MATTER HOW WE MAKE IT CAUSE IT ALWAYS ENDS THE SAME. Τι μουσική προτιμας; Η ερώτηση. You could be mine η απάντηση. 10/10
DONT CRY ALTERNATIVE LYRICS: βαριέμαι να γράψω μουσική αλλά έχω στίχους. Μην αγχώνεσαι το’χω 10/10
MY WORLD: dont drink and write songs. Eχει πλακα 1/10

9 Likes

:joy: :joy: :joy: :joy:

Φιλος δεν ξεχασες πολλα, απλα ξεχασες το 1 απο τα 2 αλμπουμς

2 Likes

Κάτσε ρε πήγα για ψαράκι. Ρεπό σήμερα. Το απόγευμα τώρα.

1 Like

Διάλεξα αυτό γιατί αντικειμενικά είναι το καλύτερο κομμάτι στο Appetite For Destruction. Το πιο πόρωση τραγούδι του Appetite.

Αν και στα βιντεάκια που ανέβασαν μου φαίνεται ελαφρώς μπουκωμένος ο ήχος. Δεν έχουν αυτόν τον κρυστάλλινο πεντακάθαρο ήχο που έχουν τα live που ανεβάζουν οι Metallica στο δικό τους κανάλι.

Τελοσπάντων…

1 Like

USE YOUR ILLUSION αυτό με κιτρινοκοκκινο εξώφυλλο. Το υπέρτατο άλμπουμ. Το καλύτερο άλμπουμ που έχω ακούσει στη ζωή μου. Το άλμπουμ που έχω ακούσει περισσότερες φορές στη ζωή μου μετά τα "άλμπουμ " που ακούω στο σουπερ μάρκετ που δουλεύω 11 χρόνια τώρα κ το 1ο των Radakka αφου έχει κολλήσει - κυριολεκτικά ε; δεν βγαίνει με τίποτα- στο cdplayer του αυτοκινήτου μου εδώ κ 6 χρόνια. Το άλμπουμ που αν το έδινα εξετάσεις στους στίχους του να μπω πανεπιστημιο θα γινόμουν γιατρός. Ιναφ σεντ.

RIGHT NEXT DOOR TO HELL: μια ενοχλητική τρελή γείτονας. Ένας Ιησούς που βαρέθηκε να κάνει θαύματα. Μια μητέρα που δεν βοήθησε ποτε τον γιο της. Ένας speed rock heavy metal punk you name it υμνος 11/10

DUST N BONES: Τεράστιος Izzy. Φιλοσοφικές ανησυχίες. Τι είμαστε; ένα τίποτα. Σκονη κ κοκκαλα είμαστε. Οι γυναίκες φταίνε για όλα. Πόσο σε νιώθουμε ρε Izzy. S agapame gyrna re malaka. That’s alright!!! Μεθυσμένος σαν τον ήχο της κιθαρας το νιώθεις καλύτερα. Το πιανακι χοροπηδαει
κ εδω κ εδώ δίνει το στυλ. 11/10

LIVE AND LET DIE: τι αηδία το πρωτότυπο. Δικό τους τραγούδι πια. Η τσιριδα του Axl γαμαει μανούλες απλά κ όμορφα. Το έχω βαρεθεί λίγο. 10/10

DONT CRY ORIGINAL: τι έγραψε ο QUINTOM για το NOTHING των μεταλλικα; τα ιδια. Σολαρα μεγατόνων. WHERE IS IZZY? 11/10

PERFECT CRIME: ω θεοί!! Ο AXL υπό την επήρεια κοκαΐνης. Τ ΜΙΝUS ONE AND COUNTING. Ψάξτε το σε λάιβ εκτέλεση. Νόμιζα ότι κ εδώ τραγουδάει ο Alice cooper αλλά μάλλον μαλακιες νόμιζα. 10/10

YOU AINT THE FIRST: Καντάδα (λατινικά cantare - τραγουδώ) ονομάζεται ένα είδος [μουσικής]σύνθεσης που τραγουδιέται συνήθως από έναν άνδρα προς μια γυναίκα με σκοπό την έκφραση των συναισθημάτων του. Όπου συναισθήματα βάλτε σαλτα κ γαμησου δεν ήσουν η πρώτη αλλά ήσουν η χειρότερη. Το χω αφιερώσει αυτό σε πρώην. Δεν το κατάλαβε. Πως το είχε πει κάποιος; μην αφιερώνεται τραγούδια σε γυναίκες δεν έχουν ιδέα από μουσική. Μισογυνικο λεβελ τοπ σκορ. 10/10

BAD OBSESSION: ξέρετε τι δεν έχουμε ρε; ένα σαουθερν τραγούδι. Οκ πάμε. Φυσαρμόνικα πνευστά στίχοι για ναρκωτικά για ψυχολόγους για την δόλια την μανούλα μας. 10/10

DOUBLE TALKIN JIVE MOTHERFUCKERS: για σου Izzy παικταρά gyrna re malaka. Κάτι πεταμένα ανθρώπινα μέλη σ έναν κάδο σκουπιδιών κ οι ντιλιες για ναρκωτικά. Στο λαιβ ο Σλας σολαρει δίχως αύριο κ βάζουν στην αρχή του κ το γρήγορο ριφ του welcome home sanitarium τι ποιον; Μικρό σε διάρκεια αλλά το μέγεθος δεν μετράει ετσι; 10/10

Ντάξει καταλαβαίνετε ότι ειμσστε στο μέσο του άλμπουμ κ τα καλά δεν ήρθαν ακόμη.

BACK OF BITCH: μωράκι μου ομορφο τι καριολα είσαι. Έχει την πλάκα του. Από την εποχή του APPETITE. Αν οι guns είχαν τέτοια θέματα με τις γυναίκες εμείς έπρεπε να είμαστε στο ψυχιατρείο. 9/10

NOVEMBER RAIN: τι είπα ότι είπε ο QUINTOM για τον NOTHING αλλά για το DONT CRY? Ε τα ιδια. Κάνω σκιπ κ παω στο τέλος. Το αγαπάμε βέβαια. Παίζει στο βίντεο η τότε γυναίκα του Axl την οποία όχι μόνο χώρισε αλλά τις ζήτησε πίσω κ τα δώρα που της έκανε. Είδωλο. 10/10

To be continued

9 Likes

Αγαπημένο μου τραγούδι από τους GnR είναι το Welcome To The Jungle για να συνεισφέρω κάπως στην κουβέντα.

Όσον αφορά το November Rain είναι ο λόγος που σταμάτησα να ακούω ολοκληρωτικα Red και Rock, γιατί ( δε θυμάμαι ποιο απ’τα δύο αλλά τα πήρε η μπάλα και τα δύο εν τέλει ) ενώ ήμουν στο αμάξι και είχα καυλώσει τη ζωή μου που ερχόταν το τέλος με τα πιάνο/σόλο το κόψαν, 100->0 σε 1ms

2 Likes

THE GARDEN: εδώ ναι ρε συμμετέχει κ ο ALICE COOPER. Είχε βγει κ αυτό σε βίντεο κ το πήρα χαμπάρι πρόσφατα. FILLER. αχαχάχά τι έγραψα. 10/10

THE GARDEN OF EDEN: PUNK κομμάτι κ ο AXL δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των στιχων ουτε καν στο βίντεο. Πλακατζιδικο κομμάτι πλακατζιδικο βίντεο 10/10

DONT DAMN ME: έπος έπος έπος. Μη.μου πρηζετε τα ταρχιδια τι θα πω τι θα γράψω τι θα σκεφτω ισως η συνέχεια του OUT TA GET ME. Ο ΣΛΑΣ σπέρνει. Ένα από τα τρία καλύτερα τους τραγούδια. 11/10

BAD APPLES: τα άπλυτα ρουχα απλωμένα στην SUNSET STRIP το πως πουλάμε τον εαυτό μας κάθε μέρα παντού το χαλασμένο μήλο που χαλάει κ τα διπλανά μήλα. Το αγαπάω αυτό το κομμάτι μου φτιάχνει την διάθεση. ΣΛΑΣ σπέρνει κ εδώ 11/10

DEAD HORSE: sick of this life not that you care…η φωτογραφία με το νεκρό άλογο η τσιριδα του Αxl οι στίχοι τα πάντα. Εκπληκτικό. Αγάπη τεράστια. Κ εδώ γαμαει ο Σλας. 11/10

COMA: εδώ μας γαμαει ο SLASH. Μας γαμαει ο AXL. Τραγούδι που με συντροφεψε σε άσχημες περιόδους. Οι φίλοι σου που θέλουν να σε βοηθήσουν αλλά τους γράφεις. Η αποξένωση απ’όλους.τα τελευταία 3 λεπτά που AXL βγάζει τα εσώψυχά του. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Το καλύτερο τους τραγούδι εβερ. Το χω ξαναγράψει. Σίγουρα στους όρους της επανένωσης που έβαλε ο Σλας ήταν να παίζουν αυτό το κομμάτι. Δακρύζω μόνο που γράφω γι’αυτό το τραγουδι. Ευχαριστούμε ρεμάλια. Σας αγαπάμε. 666/10

7 Likes

Θα το έγραφα αυτό που το κόβουν στο τέλος αλλά δε θα.μπορουσα να εκφράσω ακριβώς τι άσχημα συναισθήματα νιώθω εκείνη την στιγμή γι’αυτόν που το κάνει.

1 Like

το ίδιο κάνουν και με το σολο του sweet child συνέχεια . Συνήθως κόβουν κάποια δευτερόλεπτα και προσωπικά μου χαλάει την ροή του κομματιού

Το έχω προσέξει κι εγώ αυτό με το November rain

Κ child in time γαμω τις μανούλες τους

Μυγακι στον καφέ και ιό στον υπολογιστή οποίου βάζει αυτά τα τρία και κόβει το σόλο

4 Likes

Δυστυχώς είναι radio edit versions που έρχονται από τις εταιρείες έτοιμες. Δεν φταίει δηλαδή ο εκάστοτε σταθμός ή παρουσιαστής/dj. Πρέπει κάποιες κομματαρες να γίνονται radio “friendly”!!!

Μπορείτε απλά να μην ξανακούσετε αυτούς τους 2 ροκοσκυλαδικογαμωσταθμούς.
@Ixnay ένα πράγμα θα ήθελα να συμπληρώσω μόνο: ο Slash (μας) ΓΑΜΑΕΙ όπου έχει παίξει.

4 Likes

Πραγματικά εδώ και πολλά χρόνια είναι ο μόνος λόγος που μπορώ και ανακαλύπτω νέα μουσική. Επειδή για την δουλειά θέλω κανά 50λεπτο, ήταν τόσο οδυνηρή εμπειρία να ακούς αυτά τα δύο αισχη, που φορτώνω συνεχώς το usb στο αμάξι και έχω βρει απλώς την υγειά μου.

1 Like

Νόμιζα πως μόνο εμένα ενοχλεί ότι κόβουν το τελευταίο μέρος στο November Rain και μέρος του σόλο στο Sweet Child O’ Mine. Είμαστε πολλοί τελικά.

Δεν ακούω ραδιόφωνο έτσι κι αλλιώς. Με εξαίρεση όταν είμαι στο αυτοκίνητο που θα ακούσω τους σκυλοροκ σταθμούς Red και Rock Fm (πολύ εύστοχος ο χαρακτηρισμός). Αναγκαστικά! Τι να βάλω δηλαδή Λάμψη και Ρυθμό 949;

Ρυθμός 949 για να ακούω τον Αργυρό που ακούει η φίλης της @Sh_Wo_f ;; ΕΛΕΟΣ!

Πάντως, όπως πολύ εύστοχα έχει πει μια κοπέλα που κάνει εκπομπή στη μεσημεριανή εκπομπή του Atlantis, εκεί στον Atlantis είναι ραδιοφωνικοί παραγωγοί. Στους υπόλοιπους σταθμούς παίζουν με playlist. Τεράστια η διαφορά.

μ… πώς?! όχι ότι δεν έχω τέτοιες φίλες (κυρίως έχω τέτοια αδερφή γμτχ), αλλά κάτι έχασα ;p

Όσον αφορά στην Αθήνα, όσες φορές έχω βάλει τον 88.6 έχει ωραία τραγούδια. Από γενικά ελληνικό ράδιο, 1055 rock ιντερνετικά αν δε μένεις Θεσσαλονίκη

Ρε συ, κάπου δεν είχες αναφέρει ότι μια φίλη σου ακούει κάποιον Αργυρό;

Ή τα έχω μπερδέψει τώρα, δεν ξέρω!

Τελικά ήταν άλλη κοπέλα! Sorry!

Τότε το 93 θυμάμαι έναν ξάδελφο να έχει πάει να μάθει κιθάρα κ του είπε ο δασκαλος ότι ο Σλας κρατάει λάθος την κιθάρα γι’αυτό χάνει νότες. Ότι να ναι.

Κατά τ’άλλα πείτε κ αλλα άσχετα με το τοπικ :laughing:

1 Like