Gus G

Και ειπαμε… καλος κιθαριστας ο Gus, αλλα στην Ελλαδα οι ιδιοι που τον υμνουν για την διεθνη καταξιωση του (μεταξυ μας,δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο λεμε εδω περα), υποτιμουν αλλους συναδελφους του (και τις μπαντες τους) που διεθνως ειναι ισοτιμα η και πιο μεγαλα ονοματα… Θυμαμαι οτι οταν ο Gus θεωρειτο ανερχομενος guitar hero για τους Ιαπωνες και καμαρωναν καποιοι εδω, στην ιδια θεση ηταν πχ και ο jani liimatainen (ex sonata arctica, altaria etc), τις δουλειες του οποιου δεν εχουν σε καμια υποληψη οι περισσοτεροι εδω.

Δεν λεω οτι οι Firewind δεν ειναι καλοι ουτε οτι ο Gus ειναι κακος,ισα-ισα. Αλλα σχηματα επιπεδου Firewind (και ανω) υπαρχουν απειρα σε Γερμανια, Φινλανδια, Σουηδια και εδω δεν τα ξερει η μανα τους.
Ποιος ας πουμε ξερει τους Meduza στους οποιους τραγουδουσε ο Apollo πριν τους Firewind η τους Moonlight Agony (debut-δισκαρα προπερσι) στους οποιους τραγουδουσε παλι ο ex Firewind Chity Somapala? Κανεις.
Και στα περιοδικα βλεπεις 8αρια και 8μισαρια σε firewind albums η related project μελων τους που αν εβγαιναν απο αλλους θα επαιρναν 6 και κατω. Και θα ακουγαμε παλι τα περι “τετριμμενου power β διαλογης” κτλ…:wink:

Δεν μίλησα υποτιμητικά, ούτε θεωρώ κακό κάτι απ΄τα δύο. Αλλά όντως, ίσως είναι καλύτερα να μην ποστάρεις.

Δεν εχω ιδεα πραγματικα.
Αν και ο Περλεπες πριν 6-7 χρονια θυμαμαι ειχε.

Υποθετω οτι δεν εχουν τοση προωθηση επειδη δεν εχουν φτιαξει 1-2 power συγκροτηματα που τα γουσταρει κιολας το ελληνικο κοινο…

μωρε ας μην ητανε το support στους angra στην ιαπωνια κ θα σ λεγα αν τον ηξερε κανενας κιτρινιαρης…
τα @@ μου θα παιρνε…ας ειναι καλα το promotion που τον εβαλε να παιζει σε ολοκληρους ANGRA…ποιος?? o Gus G…!!! xaxaxaxaaxa:lol: :lol: :lol:

Και ειπαμε… καλος κιθαριστας ο Gus, αλλα στην Ελλαδα οι ιδιοι που τον υμνουν για την διεθνη καταξιωση του (μεταξυ μας,δεν ειναι και τοσο μεγαλη οσο λεμε εδω περα), υποτιμουν αλλους συναδελφους του (και τις μπαντες τους) που διεθνως ειναι ισοτιμα η και πιο μεγαλα ονοματα… Θυμαμαι οτι οταν ο Gus θεωρειτο ανερχομενος guitar hero για τους Ιαπωνες και καμαρωναν καποιοι εδω, στην ιδια θεση ηταν πχ και ο jani liimatainen (ex sonata arctica, altaria etc), τις δουλειες του οποιου δεν εχουν σε καμια υποληψη οι περισσοτεροι εδω.

Δεν λεω οτι οι Firewind δεν ειναι καλοι ουτε οτι ο Gus ειναι κακος,ισα-ισα. Αλλα σχηματα επιπεδου Firewind (και ανω) υπαρχουν απειρα σε Γερμανια, Φινλανδια, Σουηδια και εδω δεν τα ξερει η μανα τους.
Ποιος ας πουμε ξερει τους Meduza στους οποιους τραγουδουσε ο Apollo πριν τους Firewind η τους Moonlight Agony (debut-δισκαρα προπερσι) στους οποιους τραγουδουσε παλι ο ex Firewind Chity Somapala? Κανεις.
Και στα περιοδικα βλεπεις 8αρια και 8μισαρια σε firewind albums η related project μελων τους που αν εβγαιναν απο αλλους θα επαιρναν 6 και κατω. Και θα ακουγαμε παλι τα περι “τετριμμενου power β διαλογης” κτλ…:wink:

ειχα παει στο σεμιναριο κιθαρας του Gus G με ‘support’ -ας πουμε- τον Θ.Ζηρα…
νταξ ευτυχως που ηταν ο Ζηρας να μας μαθει τπτ περι την κιθαρα…ο αλλος καθοταν κ τα ξυνε…επαιξε εκει περα καναδυο σολιδια κ μετα αντι ο κοσμος να τον ρωταει πραγματα για τις τεχνικες στην κιθαρα,του παιρνανε συνεντευξη…τον ρωταγανε θεματα της μπαντας,ποσες ωρες διαβαζει την ημερα,καθε ποτε χεζει,τι χρωμα στρινγκ φοραει,κλπ…
ελεος…μονο ο Ζηρας μας μιλησε σαν δασκαλος κ καταλαβαμε πραγματα…

εγω θα ελεγα να βρεις κατι αλλο να να ασχοληθείς και οχι μαζι μου,πως σου φαίνεται αυτο?εισαι και editor…

ντροπής πράγματα [-X

Σε εμενα το λες?Αυτια εχω κι ακουω…Και το βασικο?Δεν διαβαζω χαμμερ :wink:

Εδώ στο rocking δεν είμαστε της λογικής “ο πελάτης έχει πάντα δίκιο” και πραγματικά παραξενεύομαι που θα προτιμούσες να ήμασταν αυτής της λογικής.

Ο nihilist δε σου το είπε για κακό. Εξάλλου και εσύ έχεις παραδεχτεί ότι δε τους έχεις δει ξανά τους Firewind, άρα δεν αποκλείεται να μην πέφτει και πολύ έξω:wink:

Ειναι παντως γελοιο ενα περιοδικο να αποθεωνει τους Firewind και πχ να ξεφωνιζει τους Hammerfall…
Ασε που εδω περα “βαφτιζουμε” βιρτουοζο οποιον παιζει σε δεκα μπαντες…
Τι σχεση εχει δηλαδη ο Gus με κιθαριστες οπως ο Tolkki, o Malmsteen η ο Weikath? Ουτε την τεχνικη ουτε τη συνθετικη ικανοτητα τους…

Δε φανταζομαι να εννοεις το Hammer. Μονο καλα σχoλια κανει για τους Hammerfall…

Μου εδωσες τρελη πασα!

Συνεντευξη με Nightwish τον Οκτωβριο του 2006.Περιμενουμε να ερθει ο Holopainen για να ξεκινησουμε.Στο διπλανο τραπεζι ειναι ολο το επιτελειο του Χαμμερ και επικεφαλη τον γνωστο…
Ξεκινανε τα παιδια κι αρχιζουν να θαβουν κι εγω στηνω αυτι.Hammerfall,Stratovarius,Guardian και φυσικα Νightwish!
Mιλαμε για τα ατομα που εβγαλαν το Once δισκο του μηνα και το ατομο που την ιδια μερα εκανε αφιερωμα στους Nightwish για το Tv War…

Περι αντικειμενικοτητας Χαμμερ αυτα!

:-k :lol: :-k

Toν Gus τον ειχα γνωρισει προσωπικα πριν κατι χρονια και ειναι καλο παιδι.Οντως δεν ειναι ουαου κιθαριστας αλλα προσπαθησε πολυ για να φτασει εκει που εφτασε και ναι με υποτροφια ειχε παει στο Berkley.Ειχε παρει 5000 δολαρια υποτροφια παιζοντας το tender surrender του Vai,καθησε κανα μηνα και εφυγε.Μονο για να γνωρισει τον Joe Stump ειχε παει.Προσωπικα δεν μπορω να κρινω τη μουσικη του γιατι τετοιο ειδος δεν μπορω να ακουσω ουτε για πλακα.
Τωρα γιατι ο Φλουρος και ο Ζηρας δεν εχουν την ιδια προωθηση ειναι προφανες.Κανεις δεν εκανε τις κινησεις που εκανε ο Gus + του οτι ο Ζηρας ειναι ο ελεινοτερος μουσικος που εχει υπαρξει ποτε

εμοτικον μουτζας :smiley:

To Euroforce παντως συνθετικα ειναι καπου 15 κλασεις ανωτερο απο τα firewind…
Αλλα οταν βγηκε προπερσι ουτε συνεντευξη δεν του εκαναν του Ζηρα…

Kιθαριστας που σε ενα ολοκληρο live δεν κανει βιμπρατο και δεν παζει ΜΙΑ πεντατονικη με σηκωματα δεν ειναι κιθαριστας.ετσι απλα(για μενα παντα).

Λιγο αυτη η δακρυβρεχτη ιστορια μου θυμιζει κατι απο Βασιλακη Καιλα.Το παιδι που πηγε στο Αμερικα με υποτροφια και γυρισε και δοξαστηκε παντου εκτος απο τη χωρα του και αλλα τετοια…Κλαιν μαιν,αν απαριθμησουμε ποσους πηγαν και γυρισαν και τους εφαγε η νυχτα και το σκυλαδικο ή κανουν απλα καριερα σε ωδεια κτλ θα ξημερωθουμε.Εχουμε απιστευτους μουσικους στο Ελλαντα,ποιος Gus…και Gas…

Μετριοτητα σαν παικτης,κακος συνθετης,πολυ καλο promotion.Δεν εχω ιδεα πως τα καταφερε αλλα οταν αλλοι κι αλλοι χιλιαδες φορες πιο ταλαντουχοι δε τα καταφερνουν,αξιζει τουλαχιστον ρισπεκτ σ αυτον τον τομεα.Επισης απορω με την ESP πως και του βγαλε signature model…δηλαδη εντελως ελεος…Η υπερπροωθηση ομως απ τον ελληνικο τυπο μονο κακο του κανει παντως.Νομιζω πως με μια πιο μετριοπαθη σταση θα κερδιζε περισσοτερα.Επισης δεν παλευω με τιποτα τον Κατσιωνη σαν παικτη,με τιποτα ομως…

Ο Ζηρας ειναι εκατομμυρια φορες χειροτερος μουσικα,οποτε θα συμφωνησω με jimmypage.Μπουρμπουληθρ σρεντινγκ χωρις κανενα απολυτως νοημα.Και το κακο ειναι οτι ξερει,ειναι καλος μουσικος,αλλα παιζει λες και θελει να κανει ρεκορ στο 100αρι…Ο Φλουρος ειναι τρομερα αδικημενος απ την αλλη.Ολα αυτα φυσικα προσωπικες αποψεις με τα λιγα πραγματα που μπορω να ξερω απο μουσικη.

Συμφωνω σε ολα.Και ο Ζαχαριαδης αμερικη εφυγε και τελειωσε κιολας και μαθητης της χρονιας κτλ.Απλα η ενσταση μου ηταν οτι οντως και ο Gus εχει προσπαθησει και δεν μου αρεσει να του την πεφτουμε ολοι ετσι απλα επειδη αυτος πετυχε.Μαγκια το.Ετσι κι αλλιως ξερεις οτι και γω παικτικα-μουσικα δεν τον παλευω καθολου.Οσο για τον Κατσιωνη me 2.Το αστειο ειναι οτι τωρα θεωειται ΚΑΙ guitar hero