Gus G

προς Πυραμιδα

Οι Firewind εχουν 4 Ελληνες. (για την ακριβεια 3,5 νομιζω, αφου ο Απολλων νομιζω ειναι μισος ελληνας)

Ολοι Ελληνες εκτος του ντραμμερ .

Οκ το πιασαμε το υπονοουμενο.:wink:

Πιστευεις οτι το κομπλεξ του κοινου φταιει για την ελλειψη σοβαρης μουσικης βιομηχανιας στη χωρα μας με λιγα λογια.Πρωτοτυπη σκεψη αν μη τι αλλο,μια και τα ξενα γκρουπ κανουν εκατομμυρια πωλησεις στη χωρα μας και κανουν συνεχως sold out συναυλιες και αρα κατ’επεκταση σνομπαρουμε τα εγχωρια προιοντα.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι…

Απορω πως το συμπαιρανες. Πραγματικα οτι να’ναι ειπες.

Δικια σου σκεψη, οχι δικια μου.

Οντως ο,τι να ναι λεω,απ το μυαλο μου τα βγαζω…σαν να χεις δικιο.

  • 1 !

Θα συμφωνήσω φίλε 100%.

Προσωπικά με κουράζουν και πιστεύω ακράδαντα ότι το προμοσιον σε ανβάζει και το προμόσιον σε καταβάζει όποτε θέλει.
Προσωπικά έχω δεί μπάντες ατάλαντες με την διαφήμιση να τις παρούσιάζουν σαν ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ!!! και έχω ατελείωτα παραδείγματα να στηρίξω αυτά που λεω και αν αρχίσω δεν θα τελειώνω :stuck_out_tongue:

Προς θεού μην παρεξηγηθω, δεν λέω οτι οι φαιργοθιντ είναι ατάλαντοι άπλα έχουν πάρει την θέση αυτη λόγω διαφήμισης και κυρίως πιστεύω ότι δεν έχουν κερδίσει την θέση τους στον κόσμο εκτός απο ένα μικρό κοινό.

Ηοκαμ,

Η μουσικη βιομηχανια που λες ειναι κατι γενικοτερο !!
Το οτι η μουσικη βιομηχανια στη χωρα μας ασχολειται με τα σκυλαδικα, δεν εχει σχεση με την νοοτροπια των μεταλ οπαδων …Ελεος! Και δεν νομιζω οτι αν υποστηριζαμε εμεις που ακουμε μεταλ,η ‘‘μειοψηφεια’’, τις μπαντες της Ελλαδας η βιομηχανια θα αφηνε τα μπουζουκια για τουσ Firewind…

Εγω μιλαω για νοοτροπια μερικων μεταλ ακροατων.
Αν δεν στηριξεις τις προσπαθειες των Ελληνων πως να περιμενεις να αναπτυχθει η σκηνη?

Ολα κομματια του ιδιου παζλ ειναι ,night sky.Στην ελλαδα δεν υπαρχει μουσικη βιομηχανια.Πιο πολυ για βιοτεχνια μου κανει.Σε συγκριση με το εξωτερικο δε,ειμαστε σχεδον μπακαλικο.Η νοοτροπιες δεν ανεβαζουν και κατεβαζουν γκρουπ,οι εταιρειες το κανουν και αυτες δεν ειναι σε θεση να κανουν κατι μ αυτα τα δεδομενα.

Anyway αρκετα ξεφυγαμε νομιζω…:wink:

Mα αν κατι το θεωρω εντελως για τον πουτσο γιατι να το στηριξω?
Γιατι να μη στηριξουμε και τα μπουζουκια ξερω γω.
Ξερεις ποσες μπαντες ελληνικες θα μπορουσαν να εχω συμβολαιο με μεγαλες ξενερς εταιρειες και δεν τις ξερει ουτε η μανα τους?

OI Firewind για τον πουτσο σιγουρα ΔΕΝ ειναι !!

Και ισως με αφορμη τους Firewind , οι εταιριες να αναζητησουν και αλλες αξιολογες ελληνικες μπαντες…:wink:

Στο ειδος τους ειναι ενα μικρομεσαιο συγκροτημα χωρις προσωπικο υφος.

να ναι καλα ο στρομπλαντ για τα αλμπουμς των hammerfall!
αλλα οπως και να χει δεν το πα ειρωνικα.αναρωτηθηκα εφοσον κανανε στον γκας δικο του μοντελο κιθαρας επειδη πουλαει,αν κανανε και στον dronjak που εχει οσο να ναι μια πολυ επιτυχημενη μπαντα!

ακομα δεν εχουν δικια τους.αλλα καλομελετα και ερχεται!!! :stuck_out_tongue:

κοιτα προσωπικα δεν εχω ακουσει καποιον να τον θεωρει καλυτερο απο hansen,tollki κλπ κλπ
ουτε καποιον να λεει : πωπω τι παιζει το ατομο!?!? και τετοια παρεμφερη!
πειτε μπαντες που ειναι καλυτερες απο τους firewind.(και που να ειναι αποφασισμενες να κανουν καριερα!)

edit : δεν ειμαι οπαδος των firewind.

Οι Firewind ειναι ενα πολυ αξιοπρεπες συγκροτημα που σιγουρα μπορει να σε κερδισει σαν οπαδο. Δεν εχει προσωπικο ηχο, και σιγουρα εχει προωθηθει παραπανω απ’ οσο του αναλογει, αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο συγκροτημα με καλους δισκους (το Forged By Fire συγκεκριμενα με ειχε πορωσει). Ο Gus G οντως παιζει παπαδες χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ο καλυτερος, και ειδικα καλυτερος απο μεγαλες μορφες του Power. Ισως να μην του αξιζει να χει προσωπικο σχεδιο κιθαρας, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ειναι κακο, ουτε φταιει σε τιποτα…Απλα ο τυπος πουλαει. Μπραβο του που εφτασε μεχρι εδω. Δεν πιστευω πωςτου αξιζει να τον θαβουμε. Δινει ελπιδα στην ελληνικη μεταλ. Αν δεν σας κανει, τι να πω, δεχτητε το…Απ τη στιγμη που πουλανε στο εξωτερικο ειναι μια απ τις ελπιδες…Απο κει και περα σε οποιον αρεσει τους ακουει…

Mια ζωή “μάλωνα” σχετικά με το αν ένας είναι καλός κιθαρίστας ή όχι!

Βλέπετε, οι άλλοι θεωρούσαν ότι για να είναι καλός ένας κιθαρίστας πρέπει να έχει απίστευτη τεχνική, να είναι βιρτουόζος κ.τ.λ., ενώ εγώ ήθελα riffs που να ξυρίζουν και solos που να σε κάνουν να λιώσεις! :-k

Οι ρυθμικές και τα leads που παίζει ένας κιθαρίστας, αν είναι καλά, δεν θέλω τίποτα άλλο! :smiley:
Kαι φυσικά οι μελωδίες!!!

Μακριά από εμένα οι τεχνικές και οι prog αυτοσχεδιασμοί! :?

Ο Gus, λοιπόν, έχει γράψει κάποια πολύ αξιόλογα τραγούδια με πλούσιες κιθάρες, ανελέητο riffing και οργιώδη solos! :metal:
Κυρίως στα πρώτα Firewind, αλλά φυσικά και στα πρώτα των Mystic Prophecy!
Και έχει και κάποια τεχνική! Δεν είναι και κουλός!

Mαγκιά του που είναι πασίγνωστος και κάνει την Ελλάδα περισσότερο γνωστή, καλά κάνουν και τον προωθούν και όσοι το κάνουν! :wink:
Από το να προωθούν αδερφίστικα groups, όπως συνηθίζουν, χίλιες φορές ο Gus! :yes:

Σαφώς, υπάρχουν μπάντες που έπρεπε να είναι ακόμα πιο γνωστές, όπως π.χ. οι InnerWish, αλλά υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν συμβάινει αυτό και δεν είναι του παρόντος! :roll:

Στην τελική, δεν είμαι και ο μεγαλύτερος οπαδός των Firewind, αλλά πάντως τον Gus τον παραδέχομαι και χαίρομαι για αυτά που έχει καταφέρει! :wink:

σωστος μητσο .

μπορω να πω πολλα και εγω για εναν απο τους ποιο αγαπημενους μου κιθαριστες ( αν και τον κραζω πολλεσ φορες 8) ) αλλα δεν θα ειμαι αντικειμενικος .

απλα ο gus εκτος απο καλος τεχνιτης ειναι και καλος μουσικος . και αυτο φενεται απο πολλα νεα στοιχεια που εχει στον ηχο του (οχι και τοσο στο παιξιμο του ) . απλα και μονο οτι εκανε μια χωρα οπως η ιαπωνια να μιλαει για αυτον εινα ικαι αυτο ενα στοιχειο . απλα οι Ιαπωνες τολκακο δεν εχουν σαν θεο μονο ενα κιθαριστα που παιζει πακμαν αλλα και ενα απο τα μεγαλυτερα ταλεντα του εχει πιασει ποτε στα χερια του αυτο το οργανο .

αν θες να δεις ποιον λεω ανοιξε το σποιλ


marty friedman ε 8)

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι οι Ιάπωνες έχουν για θεό τον οποιοδήποτε! :roll:

Από τους καλύτερους μέχρι τον κάθε τελειωμένο, οπότε δεν τους θεωρώ και τόσο “έμπιστο” παράδειγμα! :-k

Eυακι θες να πεις?
Εχουν και την Κοτοκο ε.Μη ξεχνιομαστε.

Εγω δεν ειπα οτι ειναι αχρηστος.Ειπα οτι προωθειται περισσοτερο απ’οσο αξιζει γιατι θεωρω οτι τα σκαει χοντρα.Αυτο :wink:

ρε ολοι προωθουνται μην γελιομαστε . οι εταιριες αποφασιζουν ποιος θα τους φερει πισω περισσοτερα λεφτα .

απλα το ποιος αξιζει ειναι τελειος υποκειμενικο για τον καθενα .

για χωσε εξηγηση…:-k

μαγκια του! κ που τον προοθουν εταιριες καλα κανουν γιατι παντα μα παντα αυτο συνεβαινε κ θα συμβαινει!
εδω προοθουνται αλλοι κ αλλοι ρε παιδια ο Gus G σας πειραξε! μπορει να ειναι υπερβολικα αυτα που λεγονται για αυτον ως παικτη αλλα για οσοι προοθουνται τετοια λεγονται!

Δεν πολυακουω η αληθεια ειναι, αλλα δε γινεται να μην παραδεχθω οτι παιζει καλη κιθαρα. Αλλα οπως εχω ξαναπει δε χρειαζεται να βγαλεις τα ματια στ’ οργανο για να το αποδειξεις. Μαγκια του απο μια αποψη γιατι καλο ειναι ν’ ακουγονται με τον αλφα η βητα τροπο Eλληνες καλλιτεχνες και στο εξωτερικο και στην τελικη καλυτερα αυτος παρα αλλοι που προωθουνται. Παντα θα γινεται αυτο. Αν δεν τον ξεραν θα λεγαμε οτι και για τ’ αλλα συγκροτηματα, “κριμα που δεν ακουγεται”. Απο την αλλη ανανδρο, γινεται σαν τους αλλους και δεν ειναι μεσα στα πλαισια της τεχνης [-X
Αυτο που ξερω παντως ειναι οτι δεν πιασαν μια οταν τους ειχα δει με Nightstalker. -