Gus G

Αμάν ποια με τη Kotoko ρε tolki.Επειδή δεν γουστάρεις τη μουσική της δεν σημαίνει ότι είναι χάλια.Και δεν θέλω να ανοίξω αυτή τη συζήτηση επειδή προβλέπω να βγαίνουμε εντελώς οφ τόπικ.

Ον τόπικ,θα ήθελα ένα info για τον Gus:έχω ακούσει ότι υπήρξε οως guest σεν ένα κομμάτι των Old Man’s Child.Θυμάται κανείς το κομμάτι και σε ποιο δίσκο είναι?

Χμ. Μακαρι ολα τα μικρομεσαια χεβυ γκρουπ να παιζαν ετσι. Με τα σημερινα δεδομενα οι Firewind ειναι ανετοτατα πανω απ’ το μεσο ορο. Το καθε τι το κρινεις αναλογα με το ειδος του.

Το οτι το παρακανουν με προωθηση (κατι που ανεφερες πιο πριν) με βρισκει συμφωνο, αλλα οχι και να τους μειωνουμε. Και βασικα ειμαι περιεργος. Ποιες σημερινες Ελληνικες χεβυ μπαντες θεωρεις καλυτερες; Εκτος απ’ τους InnerWish δηλαδη.

Ακριβως επειδη το καθετι το κρινεις αναλογα με το ειδος του,οι Firewind ειναι ενα απο τα μεσαια ονοματα της ευρωπαικης heavy/power σκηνης, και αυτο κυριως επειδη οι δισκοι τους κυκλοφορουν απο μεγαλες εταιρειες. Αν εβγαιναν απο την scarlet για παραδειγμα θα ηταν πολυ μικροτεροι… Το οτι τους ακουνε και καποιοι εξω δεν σημαινει οτι εγιναν μεγαλο ονομα.
Οσο για τους Mystic Prophecy (που πολλοι εδω μεσα τους θεωρειτε ως μπαντα τους Gus, λανθασμενα, αφου ειναι μπαντα του Λιαπακη) μεγαλωσαν πολυ παραπανω σαν μπαντα χωρις τον Gus (ρωτηστε αν θελετε την Massacre ποσους δισκους πουλανε σημερα οι Prophecy και ποσους λιγοτερους πουλουσαν οταν ηταν με Gus και Nuclear Blast).
Το πρωτο MP χωρις τον Γκας (“Savage Souls”) ειχε βγει δισκος του μηνα στο Γερμανικο rock hard και ηταν και στα γερμανικα charts τα οποια οι FW ουτε στον υπνο τους…

καλώς ή κακώς αυτά που έχει καταφέρει ο Gus με τη μπάντα του ή και με τους MYSTIC PROPHECY πιο παλιά, δεν τα έχουν κάνει άλλοι Έλληνες hard ‘n’ heavy μουσικοί…

Κανεις μεγαλο λαθος που το περνεις με βαση τις εταιριες. Αυτο που περνει το αυτι που απο τους Firewind παντως και αυτο πρεπει να ειναι το κριτηριο για καθε συγκροτημα, ειναι οτι ειναι αρκετα πανω απο τον μεσο ορο της κατηγοριας τους, ενος ειδους με πολυ κορεσμενο ηχο και αρκετα αδιαφορα συγκροτημα και αλμπουμς.

Δεν καταλαβες μαλλον τι εννοουσα. Η εταιρεια μπορει να μεγαλωσει αρκετα το status της μπαντας και ειπα οτι βασει του ποσο “μετραει” σημερα το ονομα τους, ειναι “μεσαιο ονομα” για τον χωρο (αφου φυσικα δεν βρισκονται στο επιπεδο ονοματων οπως ειναι ο helloween,gammaray,stratovarius,blindguardian,angra).

Μουσικα ομως (δηλαδη οχι βασει εταιρειων και marketing) κατα την γνωμη μου κινουνται σε κατωτερα του μετριου επιπεδα, αφου αναπαραγουν πληρως καθε καρακλισαρισμενο σημειο του κορεσμενου οπως λες και συ ειδους που κινουνται. :wink:

Δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.

πολυ καλος κιθαριστας ο Gus G. αλλα μεχρι εκει…
πιστευω το εχουν παραγαμησει με το promotion που του κανουν,βεβαια μαγκια του που εχει τα κονε και προωθει την δουλεια του,αλλα δεν μπορουμε να του την πουμε για αυτο

Παντως και απ την εκπομπη που διοργανωνει το live και απο εναν ραδιοφωνικο σταθμο της πολης τρωνε τρελο σπρωξιμο.Ειδικα αν δε δειξει το συγκεκριμμενο καναλι ενα 2ωρακι Gus καθε μερα,κατι θα παει στραβα!Λογικο βεβαια,γιατι θελουν να βγαλουν λεφτα…αν ειχε και παραπανω το εισιτηριο δε βλεπω να σκαγαν πανω απο 200 ατομα,ειδικα εδω πανω κιολας.

δεν ξερω κατα ποσο ειναι κονε,ή οτι του κατσαν οι προσπαθειες του!
δηλαδη αμα ειχε κονε γιατι δεν πηγε απο την αρχη στην century media?
αμα ειχε κονε γιατι ξεκινησε την μπαντα στην αμερικη και οχι στην γερμανια ή στην σουηδια?
η ακομα γιατι να χρειαστηκε να ξενιτευτει?

Επειδη πολλα παρεξηγουνται, λεω να πω τα εξης για να καταλαβω τελικα αν καταλαβαινομαστε μεταξυ μας η οχι…

Προφανως, ο Gus ειχε και αξια, και θεληση, και δουλεψε παρα πολυ για να φτασει στο σημειο που εχει φτασει. Και ειναι κοινως αποδεκτο οτι για τον χωρο του heavy power εχει πετυχει παραπανω οσο κανεις αλλος ελληνας μουσικος του ειδους. Ισχυει απολυτα οτι ειναι το νο.1 ονομα που εχει βγαλει η Ελλαδα στον heavy power χωρο απο πλευρας αναγνωρισιμοτητας διεθνως. Κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο, γιατι απλα ειναι αντικειμενικη πραγματικοτητα που δεν υποκειται σε υποκειμενικες κριτικες.
Αλλα ειναι πολυ φυσιολογικο να διαμαρτυρονται καποιοι, οταν βλεπουν υπερβολες που φτανουν στα ορια της γραφικοτητας αναφορικα με τα οσα καταφερε.Εχει γινει λιγο… “εθνικος μας ροκ σταρ” η φαση και μου φαινεται λογικο οι πιο ψυχραιμοι οπαδοι της σκηνης να εχουν “μπουχτησει” απο τις διαρκεις διθυραμβικες αναφορες που σε τελικη περισσοτερο κακο κανουν στον καθε gus (οταν ξεπερνανε τα ορια του λογικου) παρα καλο. Δηλαδη, δεν μπορει ας πουμε ενα εντυπο να σου σνομπαρει διαρκως τον χωρο του heavy/power στις κριτικες των 9 απο τα 10 cd που εχει στις σελιδες του(χαρακτηριζοντας τον ως “τελειωμενο”, "κορεσμενο"κτλ) αλλα οταν προκειται για οποιαδηποτε δουλεια του Gus (και πλεον και των συνεργατων του) να αλλαζει τοσο πολυ οπτικη γωνια και υφος και να σου γραφει υμνους, γιατι πολυ απλα με αυτο τον τροπο ειναι σαν να σε…δουλευει. Ειπαμε, καλος καλλιτεχνης ο Gus, καλο συγκροτημα οι Firewind, και μαλιστα σε επιπεδο που μπορει να ανταγωνιστει αρκετα απο τα ευρωπαικα σχηματα της γενιας του (οχι ομως και τις παλιες αξιες του χωρου, δυστυχως), αλλα μην τρελαινομαστε κιολας.Ουτε προχωρησε το ειδος μπροστα η δουλεια του, ουτε εχει γραψει κανενα “Holy Land”, “Dreamspace” η “Keeper” o ανθρωπος. Ουτε καν ενα “Ecliptica”… Οι Firewind ειναι ενα μεσαιο heavy/power ονομα που προσπαθει σκληρα να ανεβει ενα επιπεδο πιο πανω με τις δουλειες του. Και οι φιλοι της σκηνης καλα θα κανουν να τσεκαρουν τις δουλειες του, οπως επισης και αλλες 10 δουλειες στον ιδιο χωρο που αξιζουν και κυκλοφορουν καθε μηνα απο μεγαλες ή μικρες δισκογραφικες εταιρειες, ειτε ελληνικες ειτε ξενες.
Δεν νομιζω να τεθηκε ποτε θεμα για το αν αξιζει ο Gus η οχι, γιατι κ βεβαια αξιζει. Απλα, μην γινεται τοσο overdose η φαση γιατι στο τελος θα ξεχασουμε και τα οσα ξερουμε για το heavy/power metal.
E;:wink:

RoyalHunt εχεις απολυτο δικιο, μονο που δε νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με το οτι προωθειται επιλεκτικα ο Gus G, οσο με το οτι καθε ελληνικη μπαντα δυστυχως κρινεται απο το Hammer με πολυ πιο επιεικη κριτηρια απο μια αντιστοιχη διεθνη. Το λεω με την εμπειρια των 7.5 ετων στα οποια διαβαζω Hammer…

Απο τη στιγμη που ο πιο πολυπραγμων Ελληνας metal μουσικος ειναι ο Gus, τοτε αυτον θα μας σερβιρουν…

ισχυει οτι το 2003 ψηφιστηκε ως ο 3 καλυτερος κιθαριστας!!1

Εγω ξερω οτι το πρωτο του αλμπουμ ‘’ Between Heaven And Hell ‘’ ειναι ακρως πορωτικο power metal, οπου πραγματικα το παλικαρι παιζει ριφαρες και σολαρες !! Ειναι το αγαπημενο μου απο αυτην την μπαντα, οχι απο αποψη πρωτοτυπιας αφου δεν ειναι πολυεπιπεδο οπως το τελευταιο τους, αλλα ειναι μεταλ με ουσια και παθος. :wink:

Απολυτως σωστος.

και τα 4 αλμπουμ των firewind ειναι πολυ καλα με κορυφαιο για μενα το forged by fire .

ο gus ειναι πανω απο το μεσο ορο στην κιθαρα . και αυτο το βλεπει και τυφλος :!: :wink:

αλλα γιατι τοσο κακια ρε γαμωτο ??? μερικοι νομιζουν οτι ο μαξξξ ειναι καλος κιθαριστας να μου πειτε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Γιατι ρε παιδια δεν διαβαζετε καλα τα ποστ και λετε οτι σας καπνισει?
Τι σχεση εχει το αν καποιος ειναι ως κιθαριστας πανω απο το μεσο ορο με το οτι συζητουμε για το επιπεδο μπαντας που εχουν οι Firewind στο χωρο σημερα? Ειδες κανενα να γραφει οτι “o gus ειναι κακος μουσικος/κιθαριστας” κτλ?

εγω παντως δεν λεω τιποτα για το ποστ σου . εγω τη γνωμη μου ειπα μαν :wink:

Οκ :wink:

λολ μολις τωρα ειδα ποιος ανοιξε το θρεντ :lol: :lol: :lol:

α ρε τολκι!!!