Gus G

Eπρεπε να σταματησει το σπαμ στο θρεντ με το λαιβ των firewind :wink:

Ντοκιμαντέρ για τη ζωή και το έργο του Gus G στην κρατική τηλεόραση!

Ο Gus G είναι ένας από τους πιο αναγνωρίσιμους Έλληνες μουσικούς στην παγκόσμια metal μουσική σκηνή και στις 8 και 15 Δεκεμβρίου θα προβληθεί στην ΕΡΤ2 ένα ντοκιμαντέρ δύο επεισοδίων για τη ζωή και το καλλιτεχνικό έργο του! Το ‘Life Through Fire’, όπως είναι ο τίτλος του, είναι μία δουλειά του σκηνοθέτη Θανάση Τσαουσόπουλου και το κάθε επεισόδιο θα έχει διάρκεια 55 λεπτών.

https://straightonmusic.com/2017/11/ntokimanter-gia-th-zwh-kai-to-ergo-toy-gus-g-sthn-kratikh-thleorash/

Kαταλαβατε κυριοι,πληρωνουμε την ΕΡΤ για να δειχνει ντοκιμαντερ διαφημιση σε καποιον γκας τζι,ποσο θα κοστισει στην κρατικη τηλεοραση δεν μας ειπανε.:joy:

Aυτή τη Παρασκευή στις 20:00 στην ΕΡΤ 2, θα προβληθεί το πρώτο μέρος του ντοκιμαντέρ.

2 Likes

Here we go :joy:

GUS G. - Letting Go (2018) // Official Video // AFM Records

Ψιλομαπε vocals?:roll_eyes: Aυτος θα τραγουδαει σε ολο το δισκο?

1 Like

Θα συμφωνησω αποπανε. Και το τραγουδι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, περιεργη επιλογη για single. Στα drums αν δεν κανω λαθος ειναι των wardrum, μαλλον μονο για το βιντεο, το οποιο ειναι αρκετα καλο νομιζω…

Δεν περιμενω και πολλα δυστυχως αλλα ας περιμενουμε να ακουσουμε ολο το δισκο…

1 Like

μιας και έγινε " bump " να ρωτήσω τι παίζει με το ντοκιμαντερ που προβλήθηκε τον Δεκέμβριο στην ΕΡΤ ;;;

Υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται κάπου εκεί έξω ;;

Δυσκολο το κοβω,δεν υπαρχει στα archive της ERT η στο Webtv,ουτε σε καναλι της ERT στο youtube.:face_with_raised_eyebrow:

Δευτερο κομματι απο το Fearless,ουτε αυτο μου πε κατι ωστε να ξεχωρισει,η φωνη του μπαρμπα αδιαφορη χροια,σε σημεια να θυμιζει ozzy.Τα δειγματα δειχνουν οτι θα εχουμε εναν τριτο, βαρετο,αδιαφορο δισκο που θα περιμενουμε να ακουσουμε κανενα σολακι εδω και εκει.
:roll_eyes:

Mr Manson?? Μήπως να ονόμαζε το αλμπου Blizzard of Gus? :stuck_out_tongue:
Σαν να επηρεάστηκε πολύ από Ozzy-Zakk Wylde.

Ψιλοαδιάφορο προς το παρόν. Γενικά δεν υπάρχει λόγος για προσωπικό άλμπουμ, αφού και οι firewind προσωπική μπάντα είναι. Ας έβγαζε κανένα ορχηστρικό καλύτερα ως Gus G.

Η αληθεια ειναι οτι το σολο του bob πιο ενδιαφερον μου εχει φανει απο οτι εχω ακουσει απο 2 αλμπουμ gus g.

Το αλμπουμ ειναι καπου εκει εξω,το ακουσα και ειναι αυτο που περιμενα και ειχα πει πιο πανω,πιο heavy απο τα 2 προηγουμενα χωρις ομως να ξεφευγει απο τη συνολικη μετριοτητα που μας εχει δειξει ως τωρα ο gus g ως σολο,αντι να βρει μια πιο πιασαρικη φωνη βολευτηκε με τον βαρετο και αδιαφορο φωνητικα dennis ward,2-3 ενδιαφερον σολακια στο γνωστο gus g υφος,επισης 2 instrumental που ειναι οκ χωρις να εντυπωσιαζουν ομως.

Μετριο,βαρετο,αδιαφορο,θα βρεις 2-3 κομματια να σ’αρεσουν,μετα θα το ξεχασεις.

Καλο instrumental.

1 Like

Μλκς γιατι δεν το ηξερα αυτο; :joy:

image

image

Απο τα λιγα που βρηκα στο yt αυτο αναγνωρισα ως ενα απο τα σολο του, βρειτε μου τα αλλα 2 σας παρακαλω :yum:

edit, και δευτερο στο 0:09, 1:23 και 2:31, χαμος απο σολιδια λεμε :sunglasses:

Να πω την μικρη κακια,τα σολο δισκακια του μπαμπ και τα outloud,πιο διασκεδαστικα μου φανηκαν απο τα βαρετα σολο δισκακια του Gus.

Δηλαδη πιο συχνα θα ακουσεις το χιτ I am the one, που θυμιζει 80s,παρα κομματι του gus με τον denis.

Μια και ανέβασες Δυτικές Συνοικίες, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ο τραγουδιστής της μπάντας είναι ο Τάσος Κάκος.

Δεν ξέρω πόσοι θα καταλάβουν το χιούμορ της φωτογραφίας αλλά πραγματικά γάμησε!

οχι πες μας…

Θα μπορούσε να μπει και στο topic του Hammer, αλλά το βάζω εδώ:

Του δίνω ένα respect του τύπου (γιατί μουσικά δεν τον κατέχω), μόνο και μόνο για τον τρόπο που “πετσόκοψε” δημοσιογράφο του Hammer (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά αυτόν που συνήθως “παίρνει” ό,τι κινείται μεταξύ power/heavy/traditional metal) στο τελευταίο τεύχος, όταν τον ρώτησε το εξής ανοιχτόμυαλο:

-Εμείς [στην Ελλάδα] ασχολούμαστε με το trap που δεν είναι καν μουσική…
-Το trap όμως απευθύνεται σε μία συγκεκριμένη νεολαία που μάλλον είχε ανάγκη να ακούσει αυτό τη δεδομένη στιγμή. Πέρασε η γενιά του rock και του hard rock. Το hiphop και το trap είναι μεταγενέστερες κουλτούρες. Και πάλι είναι σχετικό του τι θεωρούμε μουσική. Κάποτε αναρωτιόμασταν αν τα samples και το “λούπιν” είναι μουσική ή κλέψιμο και πλέον βγαίνουν πετάλια looper, οπότε έχει καθιερωθεί. Μπορώ να καταλάβω ότι μιλούν σε μία γενιά που χρειαζόταν να εκφραστεί με συγκεκριμένο τρόπο. Μπορώ να τους καταλάβω μέχρι ένα σημείο, βέβαια, γιατί υπάρχει και πολύ σκουπίδι στον εν λόγω μουσικό σινάφι. Και ΟΚ, η Ελλάδα δεν έχει γκέτο όπως έχει η Αμερική, χαχα. Αλλά μην ξεχνάμε ότι πολλά από τα πιτσιρίκια αυτά, είναι και παιδιά μεταναστών οπότε κουβαλούν και δύσκολα βιώματα και μάλλον βρίσκουν έκφραση στο trap. Ίσως μιλάει και σε αυτήν τη μερίδα ανθρώπων.

ΜΠΟΥΜ!

Πραγματικά υποκλίνομαι, παίζει να είναι από τις καλύτερες τοποθετήσεις που έχω διαβάσει για το μείζον ζήτημα που απασχολεί ακόμα (!) κάποιους μεταλάδες αν το trap, το hip-hop, τα samples κλπ. αποτελούν μουσική ή είναι υποδεέστερα δείγματα πολιτισμού από τις δικές μας 4 εποχές ξέρω ‘γώ. Και λίγο πιο μετά, εντομεταξύ, δηλώνει ότι δε θα έλεγε και όχι σε συνεργασία με trapper στο μέλλον, χαχαχα. Θα μου πεις, εδώ ακόμα και σ’ αυτό το forum κάποιοι αμφισβητούσαν ότι και το punk αποτελεί μουσική…

Από εμένα thumps up στον Gus πάντως! :+1:

4 Likes

Πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, κατά βάση περί μουσικών γούστων ανά τις εποχές και πόσο μάλλον τη σημερινή, την ωραιότερη απάντηση με όλη του την καλοσύνη την έδωσε ο Σταμάτης Κόκοτας σε μια συνέντευξή του στην τηλεόραση. Τον ρωτάει ο δημοσιογράφος “τι έχετε να πείτε για όλους του σημερινούς τραγουδιστές και τα τραγούδια που δεν έχουν αυτό που είχαν τα δικά σας, που γράφονταν κ’ από άλλο υπόβαθρο; Δεν σας ενοχλούν όταν τ’ ακούτε και λέτε που είναι εκείνα τα ωραία τραγούδια που λέγαμε εμείς τότε;”

Και η απάντηση ήταν:
“Κοιτάξτε, όχι δε μ’ ενοχλούν ούτε και αναρωτιέμαι. Δε θα τους κρίνω και δεν πρόκειται να το κάνω. Ο κάθε τραγουδιστής και μουσικός θα πει αυτό το τραγούδι που έχει στα χείλη του. Αυτό που μπορεί να πει, αυτό θα πει. Γιατί να τους κρίνω;”. Και τώρα, αυτά είναι λέξεις, αλλά είχε σημασία και η έκφρασή του, το χαμόγελο αυτού του ανθρώπου. Την έχω κρατήσει μέσα μου αυτή του την κουβέντα.

1 Like

GUS G.: Στους 50 καλύτερους κιθαρίστες για το 2021, σύμφωνα με το Total Guitar!

Δόξα και τιμή,Γκας τζι.

1 Like