H επιστροφή των Accept

Δεν το συζητάμε αυτό αλλά λέμε πως μπορεί να το εννοούν κάποιοι…:wink:

Ορίστε; Οι Priest παίζουν metal από το '74 και το “Rocka Rolla”!

οχι αλλα παιζουν απο τα Sin After Sin - Stained Class - Killing Machine/Hell Bent for Leather

ναι, πείτε μας τώρα ότι το tyrant δεν διδάσκεται στα heavy/power metal νηπιαγωγία.

Και αν το παρουμε αντιστροφα ο πρωτος δισκος των Accept δεν ειναι και ο ορισμος του Heavy

Το θέμα είναι ότι οι Accept επιρεάστηκαν από τους Priest όσο και από τους AC/DC, οπότε ας μην το παρατραβάμε…:wink:

Οι Scorpions ειναι οι πατεραδες ολων σας γι’αυτο κοψτε τα πολλα-πολλα! :lol: :stuck_out_tongue:

εννοιτε πως δεν το λες αληθεια

Aληθεια το λεω. :expressionless:

Σπάνιο αλλά εδώ θα συμφωνήσω με τον Μεταλος, σαφώς και οι Accept έχουν επιρεαστεί από τους Σκορπιούς και να τους ρωτήσεις θα συμφωνήσουν απόλυτα.

Δεν λεω οτι δεν επηρεαστηκαν αλλα οχι οτι ειναι και οι πατεραδες ολων

Black Sabbath - Black Sabbath (1970) και την ιδια χρονια βγαζουν το Paranoid ( το ablum ) Απο εκει και μετα αρχησε το “κακο” οταν υπηρχαν τα ιερα τερατα του Ροκ οι Sabbath στο πρωτο δισκο παιξανε το ΝΙΒ τη να λεμε τωρα απο που επηρεαστηκαν εκτος αν το πατε με βαση χωρας αλλα και παλι οι Accept ειναι Metal ( oi Scoprion καναν ντεμπουτο το 72’)

Φυσικά και δεν είναι πατεράδες όλων, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση επιρέασαν τους Accept περισσότερο από τους Black Sabbath που αναφέρεις.

Δε νομίζω ρε γειτονάκι.

Και οι Scorpions επηρρέασαν τους Accept (για μένα βέβαια όχι όσο οι Judas Priest και οι AC/DC αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα), αλλά οι Sabbath είναι μακράν η βασικότερη επιρροή ΚΑΘΕ metal συγκροτήματος. Και δε νομίζω ότι είναι υπερβολή αυτό.

Σαφώς οι Sabbath επιρέασαν ΟΛΕΣ τις μετέπειτα heavy μπάντες, αλλά στα δικά μου αφτιά όταν ακούω accept μου έρχονται στο μυαλό πιο πολύ οι Scorpions(και φυσικά οι Priest και οι AC/DC) παρά οι Sabbath…

Άλλο αυτό βρε. Εγώ λέω ότι οι Sabbath έχουν περάσει στο υποσυνείδητο του μεταλλά (είτε απλώς ακούει είτε παίζει κι όλας). 8)

Εννοείται αυτό :wink:

E ρε βρωμοψαρα συζητηση που ανοιξατε! Ο τονος μου ηταν λιγο αναλογος του “δεσποτικου” British_Steel. Πιο πολυ αστειευτικα το ελεγα κρυβοντας ομως και μια μεγαλη δοση αληθειας. Σαφως και ουτε ηταν το πρωτο συγκροτημα του ειδους και ουτε νομιζω να ηταν και το πιο επιδραστικο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι αποτελεσαν μια απο τις βασικοτερες επιρροες για το NWOBHM που εμφανιστικε στις αρχες των '80s αλλα και για αλλες υποκατηγοριες της metal που εμφανιστηκαν την δεκατια του '80. Σε αυτα τα ειδη ειχαν εξισου μεγαλη επιδραστικοτητα (αλλοι λιγο μεγαλυτερη, αλλοι λιγο μικροτερη) και οι UFO, Judas Priest, Black Sabbath, Deep Purple και Led Zeppelin.

Μιας και ειμαστε σε θεμα των Accept ομως, εχω δει δηλωσεις τους που να κατονομαζουν συγκεκριμενα τους Scorpions σαν βασικη τους επιρροη.

Ε, ρε κουβέντα που άνοιξα… Ας προσπαθήσω να το δικαιολογήσω λίγο, ξεκαθαρίζοντας ότι είναι προσωπική γνώμη. Οπωσδήποτε οι αρχιερείς και οι πρώτοι είναι οι Sabbath και αυτοί άνοιξαν το δρόμο και σε αυτό δεν χωρά αμφιβολία. Δεν αρνούμαι, επίσης, ότι οι Priest είχαν κομμάτια με πολλά metal στοιχεία από νωρίς, αλλά δεν τους έλεγες metal (ναι, το Deceiver πρέπει να διδάσκεται). Λίγη ψυχεδέλεια, hard rock της εποχής και κάπως πιο σκληρός ήχος από το “κανονικό”.
Το 79 oι Αccept βγάζουν το πρώτο άλμπουμ, το οποίο καλό δεν το λες, αλλά με την αντίληψη που έχουμε σήμερα για το heavy metal της εποχής το λες metal. Kαι το θεωρώ πιο γεμάτο ηχητικά, όσο και αν δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Και την ίδια εποχή οι Priest βγάζουν το θεϊκό Killing machine/Hell bent for leather, που στα δικά μου γούστα είναι καθαρό hard rock μεγατόνων. Και φυσικά δε θέτω ούτε ποιοτικό θέμα, ούτε θέμα επιρροών. Αχ.Το είπα και ξεθύμανα. Shoot me… :slight_smile:

και εγώ θυμάμαι συνέντευξη του UDO που περιέγραφε το σοκ που έπαθε όταν πρωτάκουσε το Black out…
Πάντως αν έρθουν θα είμαστε εκεί 8)

Προσωπικά θα προτιμούσα να δω UDO live κι ας προτιμώ τα κομμάτια των Accept από τα δικά του…