H.R. Giger R.I.P

Μας άφησε ο δημιουργός του Alien αλλά και πολλών άλλων κορυφαίων έργων τέχνης, με πολλά από αυτά να υπάρχουν για πάντα στην δισκοθήκης μας.

R.I.P.

http://www.swissinfo.ch/eng/culture/Alien_creator_H.R._Giger_is_dead.html?cid=38569780

FFFFFUUUUUUCKKKKKKKKKK…

Από τους καλύτερους σχεδιαστές/καλλιτέχνες. Κρίμα, RIP αρχηγέ.

Διάβασα ότι υπέκυψε σε τραύματα από πτώση.

Πολύ κρίμα. Το έργο του θα μείνει αθάνατο.

R.I.Π

μιας και οι περισσότεροι θα αναφερθούν σε μουσικές και ταινίες, δεν θα βάλω ούτε το το εσώφυλλο του Frankenchrist, ούτε το mega therion, αλλά ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια από τις χρυσές εποχές της amiga:

[I]Humiliated in human form
We have to die to be reborn[/I]

R.I.P.

όχι ρε διάολε! Προχτές τον έβλεπα να μιλάει στο Jodorowsky’s Dune (ντοκιμαντέρ για την έκδοση του dune που ποτέ δεν υλοποιήθηκε )

Σευχαριστουμε για ολα!
RIP.

…r.i.p. όπως πάντα σαυτές τις περιπτώσεις, το έργο που αφήνει του χαρίζει την Αθανασία

R.I.P.

Τα εξώφυλλα των “Heartwork” και “To mega therion” με στοίχειωσαν από την πρώτη στιγμή που τα είδα.

Συμφωνώ!! Μεγάλος καλλιτέχνης.

Κάποτε, όταν είμασταν πιτσιρικάδες, μας έκανε να τρομάξουμε. Είναι φοβερό τι αναμνήσεις σου αφήνουν κάποιοι άνθρωποι με το έργο τους. Και τι μου θύμησε ο Panagiotis με το Darkseed…Αθάνατος.

Ιδιαιτερος καλλιτεχνης με πολυ προσωπικο υφος. Για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι φαν της δουλειας του αλλα εχει αφησει μεγαλο εργο πισω του. Ο σχεδιασμος του Alien και τα εργα του που εγιναν εξωφυλλα στο To Mega Therion των Celtic Frost και στο Melana Chasmata των Triptykon οι δουλειες του που ξεχωριζω σαν καλυτερες.

R.I.P.