H φρικη του πολεμου

Για τα bold και μόνο δε μπορώ να συμφωνήσω. Τι θα πει συνυπεύθυνοι; Επειδή δεν ακολουθούν τη δικιά μας νοοτροπία; Και τι νομίζεις, πως αυτοί που πάνε στο στρατό, πάνε για να γίνει το Ισραήλ αυτοκρατορία ή για να προστατέψουν τη χώρα τους από οργανώσεις τύπου Χαμάς; Όπως ο Παλαιστίνιος μισεί το Ισραήλ, για παρόμοιους λόγους μισεί κι ο Ισραηλινός τους Παλαιστίνιους. (είσαι σίγουρος πως το εμπάργκο είναι ενάντια στις διεθνείς συνθήκες;). Δηλαδή κι οι Άγγλοι που δολοφονήθηκαν στο Λονδίνο ήταν συνυπεύθυνοι; Αυτοί στα τρένα στη Μαδρίτη; Δίδυμοι Πύργοι;

Και το ότι ο Παλαιστίνιος είναι απελπισμένος είναι προφανές αλλά δεν εξηγεί και πολύ τη συμπεριφορά της ηγεσίας τους στις διαπραγματεύσεις. Περισσότερο πως χέστηκαν, που πεθαίνουν μικρά παιδιά μου μοιάζουν. Δηλαδή, το Ισραήλ απαιτεί έλεγχο συνόρων, ώστε να σταματήσει ο παράνομος εξοπλισμός της Χαμάς και η Χαμ…εεε σόρυ, η Παλαιστινιακή ηγεσία λέει “σας δίνουμε το λόγο μας πως δε θα περνάνε παράνομα όπλα, αλλά τα σύνορα θα τα ελέγχουμε μόνο εμείς”. Σου μοιάζει εσένα αυτό για σοβαρή διαπραγμάτευση;

Ναι, οι Ισραηλινοί είναι οι ισχυροί και κάνουν ό,τι θέλουν. Ναι, αν δεν υπάρξει διπλωματική λύση (που τη σνομπάρει ο cynic), τότε θα πεθάνουν κάμποσες ακόμα χιλιάδες Παλαιστίνιοι και το πολύ 1000 Ισραηλινοί. Ναι, το Ισραήλ δεν έχει απλά λερωμένη τη φωλιά του, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να λογοδοτήσουν οι υπεύθυνοι για πολλά εγκλήματα που έκαναν. Αυτό όμως δε σημαίνει, πως οι θάνατοι αμάχων μπορούν να μπουν στο ζύγι.

Μπορεί η Παλαιστίνη να έχει δίκαια αιτήματα (δεν είναι αυτό το θέμα μου), αλλά αυτή τη στιγμή ΔΕ μπορεί να τα διεκδικήσει. Ούτε διπλωματικώς, ούτε στρατιωτικώς, ούτε και με τον οίκτο των μεγάλων δυνάμεων. Το να μη συνεργάζεται, απλά αυξάνει τον αριθμό νεκρών Παλαιστινίων. Οι ίδιοι τους αποκαλούν μάρτυρες και δικαιολογούν την εγκληματική αδιαφορία τους…

Και ούτε αυτό με τον Κολοκοτρώνη κατάλαβα τι εξυπηρετεί. Εκτός του ότι τότε δεν υπήρχαν οι σημερινές συνθήκες και ο τρόπος σκέψης ήταν 200 χρόνια πίσω, παραμένει μια από τις μαύρες στιγμές της Ελλ. Επανάστασης το γεγονός που μόλις ανέφερες…

@ καρβου :

Oλα τα εμπαργκο ειναι εναντια στις διεθνεις συνθηκες. Αποφασεις επι αποφασεων των Ηνωμενων Εθνων καταδικαζουν το Ισραηλ χρονια τωρα για την πολιτικη βιας που χρησιμοποιει. Αλλα βεβαια δεν συμμορφωνεται σε αυτα καθως εχει την απολυτη υποστηριξη του νταβατζη με το ονομα ΗΠΑ, οι οποιες ΗΠΑ αυτες και αν εχουν καταδικαστει απο τον ΟΗΕ για σωρεια παραβασεων των διεθνων κανονων.

Προφανως και ο μεσος Ισραηλινος μισει τους Παλαιστινιους. Αλλα ο μεσος Ισραηλινος σαν πολιτης μιας κοινωνιας που ανηκει στο δυτικο κοσμο με προσβαση σε αγαθα οπως η παιδεια, η ελευθερια του λογου, το διαδικτυο, εχει την δυνατοτητα αλλα και την υποχρεωση να ψαξει για την αληθεια και οχι να αρκειται στην προπαγανδα του ισραηλινου κρατους. Οπως δεν μπορω να δεχτω τον μεσο Ελληνα να θεωρει (ακομα???) τον Τουκο εχθρο βασιζομενος σε διαφορες ιστορικοποιημενες μπουρδολογιες, ετσι δεν μπορω να δεχτω και τον μεσο μορφωμενο Ισραηλινο να πραττει με τον ιδιο τροπο. Εξαλλου στο Ισραηλ υπαρχει αντιπολεμικο κινημα με εκατονταδες αντιρρησιες συνειδησης που αρνουνται να συνισφερουν στην αιματοχυσια του παλαιστινιακου λαου. Τι ειναι αυτο λοιπον που ξεχωριζει τον αντιρρησια απο τον ισραηλινο στρατιωτη?? Γιατι ο πρωτος σκεφτεται οχι εθνικιστικα και ανθρωπιστικα και ο δευτερος οχι?

Ο παραλληλισμος σου με τις επιθεσεις σε Ν. Υορκη, Μαδριτη, Λονδινο ειναι λανθασμενος. Απο την μια πλευρα έχουμε την στρατιωτικη κατοχη εκ μερους ενος κυριαρχου κρατους και την αντιδραση των κατεχομενων ( και με τρομοκρατια προφανως) με επικεφαλης μια φονταμενταλιστικη οργανωση μεν, εκλεγμενη με δημοκρατικες διαδικασιες δε. Στην περιπτωση των επιθεσεων στις δυτικες μητροπολεις, ειχαμε ενα αορατο και πανισχυρο δικτυο τρομοκρατων, που με τον ενα η τον αλλο τροπο καταφερε να χτυπησει τις δυτικες κοινωνιες. Στη παλαιστινη εχουμε μια φονταμενταλιστικη οργανωση που το μονο που εχει να αντιταξει εναντια στην ισραηλινη σταρτιωτικη μηχανη ειναι καποιες ρουκετες απαρχαιωμενες και αμφιβολου αποτελεσματικοτητας. Το ισραηλ δεν κινδυνευει απο την Χαμας.

Διπλωματικη λυση εμφανιστηκε πολλες φορες στον οριζοντα. Αλλα το ισραηλ, παντα με τις πλατες των ΗΠΑ, τορπιλιζε τις διαδικασιες. Οσον αφορα την Χαμας, δεν ειναι μυστικο πια οτι χρηματοδοτουνταν απο την CIA, καθως η υπαρξη μιας τρομοκρατικης οργανωσης θα εξυπηρετουσε καλυτερα τα συμφεροντα των ΗΠΑ/ισραηλ στην περιοχη απ’οτι η μετριοπαθουσα Φαταχ. Επισης και αιτιοκρατικα να το δεις, η υπαρξη του ισλαμικου φονταμενταλισμου εδραζεται ακριβως στη διαχρονικη καταπιεση που υφιστανται οι λαοι της Ανατολης απο την Δυση (απο την εποχη ακομα των Σταυροφοριων και τους λεγομενους ιερους πολεμους).

Μάλλον εννοείς “αποκλεισμό λιμανιού” κι όχι εμπάργκο. Εμπάργκο κάνουν οι ΗΠΑ σε Κούβα, εμείς παλιότερα (όχι 100%) στα Σκόπια, κλπ. Από την άλλη ο “αποκλεισμός λιμανιού” (πιθανόν να έχει άλλο όρο, αλλά δε νομίζω εμπάργκο) αν το σκεφτείς είναι όσο παράνομη είναι κι η επίθεση σε μια άλλη χώρα. Δηλαδή κλάιν μάιν…

Και εσύ πιστεύεις, πως ο Παλαιστίνιος που έριχνε τη ρουκέτα στις φοιτητικές εστίες, στόχευε άτομο “στρατόκαυλο”? Και σκότωσε μόνο τέτοιους; Το να κατηγορουμε το Ισραήλ πως επιρρίπτει συλλογική ευθύνη σε όλους τους Παλαιστίνιους το θεωρώ κατηγορία που στέκει. Δε μπορούμε όμως να λέμε στο Ισραήλ να μην επιρρίπτει συλλογική ευθύνη στους Παλαιστίνιους, αλλά να δεχόμαστε να επιρρίπτεται συλλογική ευθύνη στους Ισραηλινούς. Με το ίδιο σκεπτικό που έχεις εσύ για το στρατό και οι Ισραηλινοί υποστηρίζουν “ας μην ψήφιζαν Χαμάς”. Δεν είναι έτσι τα πράγματα…

Γιατί αυτή η έκπτωση αξιών; Και το οτι το Ισραήλ έχει πρόσβαση σε αγαθά όπως η παιδεία, η ελευθερία του λόγου, το διαδίκτυο, κλπ δε τους κάνει δυτικό κόσμο. Διαφορετική ιστορία, διαφορετική κουλτούρα, διαφορετική θρησκεία, παραδόσεις και νοοτροπία. Όσο δύσκολο είναι για έναν Παλαιστίνιο να καταλάβει πως δε γίνεται μάρτυρας αν ζωστεί με εκρηκτικά, το ίδιο δύσκολο είναι για τους Ισραηλινούς να αλλάξουν. (ΥΓ. άσε που και καθαρά θεωρητικά, δεν ξέρω αν θέλουν να γίνουν Ευρωπαίοι. Δεν είμαστε πολύ καλύτεροι)

Η βία φέρνει βία. Όσοι κατέβηκαν να διαδηλώσουν, δεν κατέβηκαν για να τιμωρηθεί το Ισραήλ, αλλά για να σταματήσουν να πεθαίνουν αθώοι. Και με βρίσκουν σύμφωνο. Και εγώ θέλω να τιμωρηθεί Χαμάς και Ισραήλ για τα εγκλήματα τους. Αλλά όλα μαζί δε μπορούν να γίνουν αυτή τη στιγμή, οπότε θέλω να σταματήσει άμεσα αυτό που επείγει και μετά βλέπουμε…

Γιατί το Ισραήλ δεν κινδυνεύει όμως από τη Χαμάς; Η Χαμάς έχει σκοπό να κάνει ζημιά στο Ισραήλ, το Ισραήλ όμως δεν κινδυνεύει γιατί είναι πιο δυνατό στρατιωτικά. Και αυτό κάνει τώρα. Επίδειξη της δύναμης του.

Αν εμένα μου φέρεις έναν που είναι σαν το Σβαρτζενέγκερ και αλυσοδεμένος, κατά πάσα πιθανότητα θα τον πλακώσω στο ξύλο, άρα ο Σβαρτζενέγκερ κινδυνεύει να τις φάει. Αν όμως χρησιμοποιήσει τα χέρια του, δεν κινδυνεύει αυτός, αλλά εγώ αν του επιτεθώ. Αυτό γίνεται αυτή τη στιγμή. Το Ισραήλ χρησιμοποιεί (ξανά) τα χέρια του…

Συμφωνώ στο πρώτο μισό. Η Χαμάς δε θέλει την ειρήνη και είναι συνυπεύθυνη για τους θανάτους αθώων σε Ισραήλ και Παλαιστίνη.

Όσο για το δεύτερο, δεν κατάλαβα γιατί το έγραψες. Τα πάντα έχουν ιστορικές ρίζες. Δεν υπάρχει παρθενογένεση. Και από την πλευρά των Ισραηλινών μπορώ να σου βρω παρόμοια (και πιο ισχυρά) επιχειρήματα, που όμως δε μπορούν να νομιμοποιήσουν τίποτα από όσα έχουν κάνει, όπως και το παραπάνω δε μπορεί να νομιμοποιήσει (κατ΄εμέ προφανώς) τις επιθέσεις αυτοκτονίας ενάντια σε αθώους πολίτες.

π.χ.:
Και οι Γερμανοί μίσησαν τους Εβραίους γιατί ήλεγχαν τα πάντα (όπως αντίστοιχα σήμερα, τους ρίχνουμε ευθύνη για τα πάντα) και οι Ισραηλινοί βλέπουν τον αντισημιτισμό της Ευρώπης (που υπάρχει εδώ και αιώνες), ξέρουν πως είναι μόνοι τους στον κόσμο, δίχως συμμάχους και κλείνονται περισσότερο στη δικιά τους κοινωνία και κοιτούν αποκλειστικά τα συμφέροντα τους, έχοντας στα @@ τους την υπόλοιπη παγκόσμια κοινότητα. Εξάλλου, αυτοί είναι και οι εκλεκτοί του Θεού και δεν πιστεύουν σε έναν απατεώνα που έζησε πριν από 2000 χρόνια.

Έχει κανένα νόημα το να αντιπαραθέσουμε τις ιστορίες των δύο κρατών για να εντοπίσουμε ποιος είναι λιγότερο ένοχος, όταν και οι 2 σκοτώνουν;

«ουδέποτε διστάσαμε να καταγγείλουμε τη βία, από όπου κι αν προέρχεται, είτε συνίσταται σε τρομοκρατικές ενέργειες είτε σε πέραν από κάθε μέτρο στρατιωτικές δράσεις, απέναντι σε υπαρκτές προκλήσεις».
Ταδε έφη Κωνσταντίνος Καραμανλής. Χαρακτηρίζει, δηλαδή, τρομοκρατική οργάνωση τη Χαμας (κσι γενικότερα τους Παλαιστινίους αγωνιστές). Η πρόκληση προς τη μεριά του Ισραηλ ήταν υπαρκτή, απλά η αντίδραση ξέφυγε από το μέτρο. Τα σχόλια δικά σας… Εγώ μόνο αηδία νοιώθω…

Θα αγχωνομουν αν συμφωνουσες… Χωρις καμια παρεξηγηση, αλλα κ χωρις να κρυβομαι…
Ποια αποψη ειναι θλιβερη αγορινα μ??? Διαβασες καθολου το θρεντ να δεις τι αποψη εχω για το ζητημα…(χωρις να σημαινει οτι εχω ξεκαθαρισει τελειως τα πραγματα στο κεφαλι μ)…

Το ξέρω πως δε τα έχεις ξεκάθαρα στο μυαλό σου. Φαίνεται από μακριά. Δεν εξηγείται αλλιώς το να θεωρείς δολοφονία τους θανάτους αμάχων, εξαιτίας της ηγεσίας τους, αλλά για τους θανάτους αμάχων Ισραηλινων να απαντάς “ο καθένας κάνει τις επιλογές του”. Κι όλα αυτά επειδή η χώρα τους έχει ακόμα υποχρεωτική στράτευση.

Αγορίνα μου

Καλα… για χαρα νταν… Ρε φιλε τι σχεση εχουν οι αμαχοι με τους στρατιωτες… Αυτο μονο πες μου. Τελος… Εγω δεν τα χω ξεκαθαρισει, αλλος μπερδευει τις βουρτσες με τις αλλες…

Ρε λες να σαι τροτσκιστης??? ΜΕ το Στινα που μοιραζε φυλλαδια στους προλεταριους γερμοανους στρατιωτες???:lol:

ποιο τόπικ διαβάζεις? διάβασε για τι πράγμα συζητάμε τόση ώρα με τον Isis και προσπάθησε να το καταλάβεις. Όταν το καταλάβεις, τότε πόσταρε. Αλλιώς χαλάς τη συζήτηση με βλακείες…

Διάβασε και το quote σου…

Εδω ειναι και η τελευταια κουβεντα μ, μαζι σου… Ο σκληρος μοντερεητορ λεει οτι λεω βλακειες… Χαχα

μακάρι…

Ρε έψαχνα αυτό το θρεντ και δεν το έβρισκα.

Το χειρότερο είναι που όλοι κάνουν απόλυτα διπλωματικές δηλώσεις για “καταδίκη της βίας” χωρίς να την κατονομάζουν…

Προειδοποιώ: Για πολύ γερά στομάχια…

http://www.slide.com/r/uIerarkCsz8lBqslHRBaI-RGrkv2ilnD?cy=bb

«Πυροβολήστε ό,τι κινείται στη Ζεϊτούν, χωρίς ερωτήσεις» ήταν οι εντολές που τους δόθηκαν. «Κάναμε τη Ζεϊτούν σκόνη» -ένας Ισραηλινός στρατιώτης, που διατηρεί ανωνυμία, έσπασε τη σιωπή του και μίλησε στους «Τάιμς». Ο στρατιώτης που παραβίασε τις στρατιωτικές εντολές απορρήτου, ήταν μέλος του τάγματος Γκιβάτι, που κατά τη διάρκεια της επιχείρησης δραστηριοποιήθηκε στο ανατολικό προάστιο της Γάζας, το οποίο και ισοπεδώθηκε. Στη Ζεϊτούν, που θεωρείται προπύργιο της Χαμάς, η οικογένεια Σαμούνι έχασε 29 μέλη της. Οι Ισραηλινοί στρατιώτες τούς ανάγκασαν να μπουν σε ένα κτίριο το οποίο στη συνέχεια βομβαρδίστηκε. Οι 22 σκοτώθηκαν στον βομβαρδισμό ενώ στους άλλους δεν προσφέρθηκε ιατρική βοήθεια και αιμορράγησαν μέχρι θανάτου. Παρόμοιες μαρτυρίες τρόμου κατέθεσαν και μέλη των οικογενειών Αμπού Ζοχάρ και Χέλιου: «Είδαμε τους ανθρώπους μας να πεθαίνουν από τα τραύματά τους και να πυροβολούνται ενώ έβγαιναν από κτίρια κρατώντας λευκές σημαίες». Το Ισραήλ απαγόρευσε την παρουσία δημοσιογράφων στη Γάζα κατά τη διάρκεια της επιχείρησης, και τώρα, ενώ μία ιστορία τρόμου διαδέχεται την άλλη, η οργάνωση ανθρωπίνων δικαιωμάτων Human Rights Watch ζητά τη διεξαγωγή ανεξάρτητης έρευνας, ειδικά για την περίπτωση της Ζεϊτούν. Μέλη της οργάνωσης μίλησαν με δεκάδες θύματα και αυτόπτες μάρτυρες που επέζησαν καταγγέλλουν τη δράση του Ισραήλ. «Είμαστε πεπεισμένοι ότι το Ισραήλ κάθε άλλο παρά πήρε μέτρα ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι απώλειες αμάχων. Το αντίθετο, ενώ επιπροσθέτως αρνήθηκε και την παροχή ιατρικής βοήθειας», είπε ο εκπρόσωπος της οργάνωσης, Φρεντ Αμπραχαμς.

Από Ελευθεροτυπία

Τα βρόντηξε κι έφυγε από το Νταβός ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν ύστερα από μια άνευ προηγουμένου φραστική αντιπαράθεση με τον Ισραηλινό πρόεδρο Σιμόν Πέρες κατά τη διάρκεια φόρουμ στο οποίο έπαιρναν μέρος αμφότεροι.

Η κίνηση του Ερντογάν προκάλεσε σοκ τόσο στο Νταβός όσο και στην ίδια την Τουρκία. Κατά τη διάρκεια του φόρουμ, ο Πέρες απάντησε στις προηγούμενες επικρίσεις του Ερντογάν, σε ορισμένα σημεία με υψωμένη τη φωνή. «Προσέξτε υπέρ τίνος τάσσεστε», είπε ο Ισραηλινός απευθυνόμενος στον Ερντογάν και αναφερόμενος στη Χαμάς. Μόλις ολοκλήρωσε τον λόγο του, ο Ερντογάν ζήτησε τον λόγο για να ξεκινήσει μια τρομερή επίθεση κατά του Πέρες, αρχίζοντας μάλιστα τα λόγια του στον ενικό: «Εσύ», του είπε, «είσαι μεγαλύτερός μου, αλλά ο τόνος της φωνής σου είναι έντονος. Κι αυτό προέρχεται από την ψυχολογία αυτού που έχει εγκληματήσει». Ο Ερντογάν είπε «εσείς ξέρετε πολύ καλά να σκοτώνετε» και υπογράμμισε, απευθυνόμενος πάντα στον Πέρες, «εσείς είχατε πρωθυπουργούς που δήλωναν ότι αισθάνονται ευτυχισμένοι όταν μπαίνουν στα παλαιστινιακά εδάφη πάνω σε τανκς». Καθώς μιλούσε ο Ερντογάν, ο συντονιστής θέλησε να διακόψει, αφού πλησίαζε το προγραμματισμένο τέλος της συζήτησης. Εκνευρισμένος ο Ερντογάν, έβγαλε τα ακουστικά, είπε «για μένα εδώ τελειώνει το Νταβός και ούτε πρόκειται να ξανάρθω», άφησε σύξυλους τον Πέρες και τον γ.γ. του ΟΗΕ που παραβρισκόταν στο φόρουμ και έφυγε. Από χθες είναι σίγουρο ότι ο Ερντογάν είναι ο βασικός ήρωας του ισλαμικού κόσμου. Το αντίτιμο θα φανεί σύντομα. Ωστόσο, ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασε ο Ερντογάν έχει προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις και στην Τουρκία, ειδικά από την αξιωματική αντιπολίτευση.

Από Ελευθεροτυπία

Χμ…νταξ σιγουρα εντυπωσιακη κινηση του Ερντογαν, αλλα αφου πρωτα μας πει ποια η πολιτικη της Τουρκιας εναντι των Κουρδων στα Ανατολικα. Παντως επειδη με ενδιαφερουν τα της γειτονος, ο Ερντογαν μπροστα στη σαπιλα που κυριαρχουσε πριν στο τουρκικο κρατος ειναι σιγουρα μια θετικη φιγουρα. Εκτος των αλλων επι κυβερνησεως του εχουν εξομαλυνθει αρκετα οι ελληνοτουρκικες σχεσεις σε αντιθεση βεβαια με τις επιθυμιες του βαθεος τουρκικου κρατους (βλ. στρατος, οπαδοι του Ατατουρκ). Βεβαια συνολικα η (εξωτερικη κυριως) πολιτικη του Ερντογαν βασιζεται σε εναν μετριοπαθη ισλαμισνο και οχι στον εθνικισμο παρελθοντων τουρκικων κυβερνησεων.

Ο Ερντογάν δεν πρέπει να λογοδοτήσει μόνο για την κατάσταση των Κούρδων στην ανατολική Τουρκία Isis, αλλά και για την συνεχιζόμενη κατοχή/εποικισμό της Βόρειας Κύπρου (είναι ο τελευταίος που δικαιούται να εγκαλεί το Ισραήλ για παράνομη κατοχή εδαφών και εποικισμό).
Επίσης, θα πρέπει κάποια στιγμή η Τουρκία να έρθει αντιμέτωπη με το παρελθόν της που είναι γεμάτο εγκλήματα πολέμου και εθνοκαθάρσεις τόσο πρόσφατες (η ομολογία του ηθοποιού) όσο και παλιότερες (Γενοκτονίες Αρμενίων-Ποντίων που εξακολουθεί να αρνείται, εθνοκάθαρση σε Μικρά Ασία και Κωνσταντινούπολη) και να το αναγνωρίσει.

Το σχόλιο σου για εξομάλυνση των Ελληνοτουρκικών σχέσεων επί των κυβερνήσεων του μάλλον βασίζεται στην υπόθεση πως ο Ερντογάν αγνοεί/δεν εγκρίνει όσα γίνονται στο Αιγαίο τους τελευταίους μήνες και πως αυτά είναι “παιχνίδια” των στρατηγών, σώστά;
Δεν είμαι τόσο σίγουρος… :-k

Πάντως με την όλη συμπεριφορά του Ερντογάν από την αρχή της κρίσης στην Γάζα μέχρι και το Νταβός δεν αποκλείεται να δούμε τα φιλοϊσραηλινά λόμπυ στις ΗΠΑ να υποστηρίζουν θερμά τη δημιουργία Κουρδικού κράτους στο βόρειο Ιράκ.

Χαζευα στο google για διαφορες ελληνικες περιοχες που εχουν πραγματικα μαρτυρησει κατα τη διαρκεια πολεμων και ειπα να ψαξω ιδιαιτερα για το Διστομο (Β’ Παγκοσμιος Πολεμος) επειδη μου κινησαν το ενδιαφερον οι τιτλοι ‘‘το μαρτυρικο χωριο’’ και ‘‘η σφαγη στο Διστομο’’.Βρηκα ενα αρχειο απο τους φακελους του Παπαχελα και αρχισα να διαβαζω τις μαρτυριες διαφορων ανθρωπων που εζησαν εκεινη την εποχη, μικρα παιδια βεβαια τοτε, και δεν εχω λογια…Πραγματικα δεν εχω. :? Ανατριχιασα ολοκληρη και δακρυα αρχισαν να τρεχουν χωρις σταματημο.Δε χωραει ο νους μου τοση φρικη.Δεν τους αρκουσε απλα να σκοτωσουν;Επρεπε να προβουν σε τετοιες κτηνοδιες;Σας προειδοποιω, οι περιγραφες ειναι σοκαριστικες…

http://folders.skai.gr/default.asp?pid=10&la=1&tID=201&tr=1

Ρε για την σφαγή στο δίστομο, έχει βγει και μια πάρα πολύ ωραία ταινία/ντοκιμαντέρ όπου αφηγητής είναι ο Αργύρης Σφουντούρης ο οποίος εκείνη την περίοδο ήταν 4 χρονών και είναι από τους λίγους επιζοντες της σφαγής εκεινής…Πραγματικα κι εγώ όταν το’ χα δει είχα συγκινηθεί και ανατριχιάσει πάρα πολύ

Ψαξε λίγο στο google.

Παρε ένα λινκ που βρήκα έτσι στα γρήγορα σχετικά με τον άνθρωπο αυτόν (http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=19.09.2007,id=38938736)

Σ’ευχαριστω, θα το τσεκαρω :slight_smile: Φανταζομαι αυτος που λες οτι αφηγειται, θα εχει συγγενεια με τον αντρα και τη γυναικα που μιλανε στους ΦΑΚΕΛΟΥΣ…εχουν ιδιο επιθετο. :slight_smile:

Ναι ενδεχομένως…Αν δεν βαριέσαι ψάξε και για την ταινία κάποια στιγμη…Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται…