H φρικη του πολεμου

παντως μια διαπιστωση να κανω διαβαζοντας τις παραπανω σελιδες…
συνεχεια βλεπω αποτροπιασμο για πολεμικα γεγονοτα και τα αποτελεσματα τους μονο σε περιπτωσεις που ο πολεμος γινεται απο την Αμερικη και Ισραηλ(ειτε ακομα και για οσα μας εχουν κανει Τουρκοι και γερμανοι) την ωρα που υπαρχουνε δεκαδες αλλα πολεμικα μετωπα σε ολο τον κοσμο…κανεις δεν ασχολειται με αυτα…και ολοι τα βαζουν με τους κακους Αμερικανους_Ευραιους Ιμπεριαλιστες και μπλα μπλα μπλα…δεν σκεφτεστε οτι οποιαδηποτε δυναμη εχει την ισχυ θα πραττει αναλογα σε οποιαδηποτε φαση της ιστοριας;; και ο ελληνικος στρατος ξερω γω εσφαξε τουρκους πριν τη μικρασιατικη καταστροφη κανεις δεν λεει γι αυτα ομως, δεν εχω δει αναλογο τοπικ…και οι παλεστηνιοι αν ειχαν τα μεσα τα ιδια θα κανανε στους Ισραηλινους ετσι;…το να συγκρινεις αριθμους νεκρων εκατερωθεν ειναι τελειως φαιδρο…και υποκριτικο θα ελεγα…

ναι συμφωνω ο πολεμος ειναι κατι ειδεχθες και καταδικασταιο και μακρυα απο μας αλλα δυστυχως η ευτυχως ειναι στη φυση του ανθρωπου, απο τη στιγμη που ο ανθρωπος αποφασισε να οργανωνεται σε κοινωνιες/κρατη και υπαρχει η εννοια του εθνους, και ειναι λιγο δυσκολο να απαληφθει το φαινομενο αυτο απο τη στιγμη που υπαρχει πολιτικη μεταξυ αυτων…και ο πολεμος καλως η κακως(κακως;; συμφωνω) ειναι η συνεχιση της πολιτικης με αλλα μεσα…

o πολεμος ειναι αναγκαιος δυστυχως.
θα το αναλυσω αλλη φορα (αν δεν το κανει καποιος αλλος) γιατι εχω να γραψω μια εκθεση

αναγκαιος;Διαφωνω καθετως, πλαγιως και οριζοντιως… Make love, not war :hippy:

  1. Είναι γεγονός πως η Αμερική ευθύνεται για την πλειοψηφία των πολέμων που γίνονται στον κόσμο αυτήν τη στιγμή. Η βιομηχανία των όπλων είναι μια πολύ επικερδής επιχείρηση βλέπεις. αυτή είναι η πραγματικότητα τι να κάνουμε? Τι ισραήλ τρώει κράξιμο γιατί @&*$ τους Παλαιστίνιους έχοντας φυσικά τη στήριξη των ΗΠΑ. και αυτό γεγονός είναι.

  2. Ναι και ο ελληνικός στρατός έσφαξε κόσμο. Τώρα δεν σφάζει κανέναν έχουμε οικονομικά προβλήματα και άρα δεν ανοίγουμε τόπικ.

μακαρι να ηταν ετσι τα πραγματα:(
οι μονοι που τα εβλεπαν ετσι ηταν οι χιπιδες που ηταν μες τον μπαφο

Μόνο που κράτος του Ισραήλ δεν υπήρχε ποτέ. Αυτό ήρθε ουρανοκατέβατα στην περιοχή το 1948. Οποιαδήποτε αντίδραση των Παλαιστινίων προκύπτει από το γεγονός ότι τους έχει βγει το λάδι τόσα χρόνια. Οπότε είναι τελείως άστοχο το ερώτημα σου.

Στους Φακέλους εννοείς το ντοκιμαντέρ του Σκαϊ;Δεν θυμάμαι τώρα την γυναίκα και τον άντρα αλλά μιας και είμαι από το Δίστομο θα ρωτήσω και θα μάθω…

οκ εχουν πολλα μετωπα ανοιχτα οι ΗΠΑ…δεν διαφωνω…εχουν τερατια ισχυ και ιειναι επομενο και ορθολογικο απο μερους τους να θελουν να επιβαλλουν την πολιτικη τους…το θεμα μου εμενα ειναι οτι μηπως ρε παιδι μου τελικα δεν ειμαστε ακριβως αντι του πολεμου αλλα απλα αντι-αμερικανοι η ξερω γω ειμαστε αλληλεγγυει σε λαους ‘‘φιλικους’’;; διοτι δεν εχω δει ποτε μια πορεια ξερω γω για τα θυματα των πολεμων κατω στην Αφρικη η ξερω γω για τον πολεμο στο κασμιρ η οτιδηποτε αλλο…γενικα συγκεκριμενοι πολεμοι προβαλλονται απο τις διαφορες οργανωσεις η και τα ΜΜΕ…εκει μονο εξαντλειται η αντιπολεμικη μας ευαισθησια…

οκ ναι…και;; απο τη μερια τους οι Ισραηλινοι εκμεταλλευτηκαν τη χαλαροτητα ειχαν και την ανοχη-υποστηριξη των ΗΠΑ και εδραιοθηκαν…το ερωτημα μου ειναι: αν οι Παλαιστηνιοι ειχαν τα μεσα θα κλαιγανε και περισσοτερες Ισαραηλινες μανουλες και παιδακια;;; ρε παιδι μου εμεις γιατι διαδηλλωνουμε;; εναντιων του πολεμου η υπερ των καταφρονεμενων Παλαιστηνιων που μας ειναι συμπαθεις γι αυτα που τραβανε, ειναι και κοντα μας…δεν καταλαβαινω αυτη την ευαισθησια υπερ των Παλαιστηνιων;;-που ρε παιδι μου και γω μαζι τους ειμαι αν το παρω συναισθηματικα/ανθρωπιστικα…
εχω μιλησει με διαφορους απο οργανωσεις αντιπολεμικες και απο αριστερες οργανωσεις…κανεις δεν μου εχει δικαιολογησει γιατι τα ανατνακλαστικα τους εξαντλουνται στην αλληλεγγυη στους Παλαιστηνιους;;;

α και μη βγει κανεις οτι ειμαι πολεμοφιλος και ετσι ε!!:slight_smile:

Με βάση αυτά που ξέρω εγώ, η οποιαδήποτε αντίδραση των Παλαιστινιών προκύπτει πρωτίστως από το γεγονός πως το Κοράνι δεν επιτρέπει εδάφη που άνηκαν σε Μουσουλμάνους να δοθούν σε “μη μουσουλμάνους”. Αυτή είναι και η κύρια αιτία που από την πρώτη μέρα ίδρυσης του Ισραήλ, οι γύρω μουσουλμανικές χώρες του κύρηξαν τον πόλεμο και δε το αναγνώρισαν.

Γενικά, ο πόλεμος εκεί έχει δύο αμαρτωλές πλευρές κι όχι μόνο μία. Απλά στη φάση της ιστορίας που βρισκόμαστε τώρα, το πάνω χέρι το έχει το Ισραήλ και για αυτό όλοι επικεντρώνονται στις δικιές του “αμαρτίες”.

Ναι

Ναι

Ναι :slight_smile:

Ναι!

Υπάρχουν δίκαιοι και άδικοι πόλεμοι φίλος. Άρα όταν γίνεται πόλεμος διαλέγεις πλευρά (φίλος).

:):):slight_smile:

το θεμα ειναι αμερικανοι-παλαιστινιοι-ισδραηλινοι?

ειμαι φανατικος αντιαμερικανος αλλα παραλληλα καταλαβαινω οτι οι πολεμοι γινονται απο τον ισχυρο ο οποιος εχει ως σκοπο να γινει ισχυροτερος.και ναι παλιοτερα ο ισχυρος ηταν πολυ προφανης και ελαμβανε μερος στους πολεμους.
τωρα ο ισχυρος βαζει τους αλλους να πολεμουν για να πουλησει οπλα η ειρηνευτικη δυναμη.
πισω απολλα ειναι τα συμφεροντα και το χρημα.οταν το χρημα υπερβαινει την ανθρωπινη αξια…

και δεν μπορω να συνομιλισω με ανθρωπους που πιστευουν οτι ο πολεμος ειναι αναγκαιος!
χιλιες φορες χιπις ρε πουστη μου!:!:

ρε γρακχε ειλικρινες το ποστ σου…αλλα οκ γτι δεν διαδηλωνει κανεις για τα παιδακια στη Αιθιοπια στο κογκο κτλ κτλ κτλ (ατελειωτη η λιστα)
για τον αμαχο πλθυσμο αν το παμε ανθρωπιστικα ολοι οι πολεμοι ειναι αδικοι οποτε και για τις δυο πλευρες πρπει να ειμαστε ευαισθητοι σε καθε πολεμο…σε πολιτικο επιπεδο δεν υπαρχει αδικος και δικαιος πολεμος…μονο ορθολγικος και μη ορθολογικος…οσο σκληρο κι αν ακουγεται αυτη ειναι η ρεαλιστικη προσεγγιση…δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ, αλλα δυστυχως ετσι ειναι…
δεν μου απαντας ομως γιατι για την παλαιστηνη και οχι για αλλους αδικημενους λαους…τιποτα δεν ακουγεται για αυτους, και αυτοι δεν πεθαινουν απο τις βομβες;;…το βρισκω καπως υποκριτικο νομιζω…βαζω και τον εαυτο μου μεσα εν μερει…:):slight_smile:

@τζαμροκ…συμφωνω οτι ο πολεμος δεν ειναι αναγκαιος εγω τουλαχιστον δεν ειπα αυτο…απλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι αναποφευκτος σε καποιες περιπτωσεις…ιστορικα να το παρεις παντα γινοντουσαν πολεμοι απο αρχαιοτατων χρονων…και να σου πω και να σε καθυσηχασω οτι στην συγχρονη εποχη πολυυυυ πιο δυσκολα γινονται πολεμοι απ οτι παλιοτερα…απλα ισως ειναι πιο καταστροφικοι σε πολλες περιπτωσεις…:slight_smile:

σορρυ για καποια ορθογραφικα βαριεμαι να τα διορθωνω ολα :slight_smile:

Γιατί η διαδήλωση δεν είναι φιλανθρωπία είναι ταξική πάλη.
Δεν διαδηλώνεις για τα παιδάκια στο Ιράκ αλλά ενάντια σε μια ιμπεριαλιστική πολιτική που ευθύνεται για την παγκόσμια κατάσταση.

Μακάρι να μπορούσαν να γίνονται κάθε μέρα διαδηλώσεις και κινήσεις αλληλεγγύης υπέρ και του τελευταίου θύματος των Αμερικάνων!

το δεχομαι…οσο για το μπολντ ειναι μια μεγαλη κουβεντα που βαριεμαι τωρα να την κανω

δεν γινονται ομως…:):stuck_out_tongue:

πολλοι διαδηλωνουν για τα παιδακια τις αιθιοπιας οπως λες…απλα μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενος…
στη σημερινοι εποχη οι πολεμοι ειναι πιο συχνοι απλα ειναι λιγακι πιο μυστικοι αποτι παλιοτερα-παλιοτερα οπλο-σπαθι-κανονι και φυγαμε-τωρα υπαρχουν πολυ πιο υπουλα μεσα πολεμου - βλεπε αποκλεισμος της Κουβας - κτλπ κτλπ…απλα οι εποχες εχουν αλλαξει και θελει να βλεπεις και λιγο “back stage” για να καταλαβεις τι ειναι πολεμος και τι οχι:-k

Θα έπρεπε να μπορούσαν να γίνονται.

Και μην απαντήσεις πάλι “μα δε γίνονται”! Το κατοχυρώσαμε!

τοσο καλα κρυμμενες;;:stuck_out_tongue: δεν ειναι και πολυ μαζικες η κανω λαθος;;

λαθος κανεις θαρρω…τα αλλα που λες δεν ειναι πολεμοι, ειναι πολιτικες-στρατηγικες…ο πολεμος ειναι πολεμος, δεν υπαρχει ‘‘κρυφος’’ πολεμος…και ναι δεν ειναι συνηθες φαινομενο πλεον ο πολεμος αναλογικα(εστω) με παλιοτερες εποχες…νταξ ειναι πολυπλοκο το θεμα…απο αυριο πιο αναλυτικα…ειμαι και σε μουντ με τετοια θεματα λογω εξεταστικης:p:D

:lol::lol::lol::lol:
μη μου τη μπαινεις ρε, χαλαρα…:lol::stuck_out_tongue:

Προσπαθώ βασικά αλλά εσύ δεν ψαρώνεις γαμώ. :frowning: