Hail Spirit Noir- Οι Μάγοι

Απίστευτα καλός δίσκος. Μιλάμε για αριστούργημα όχι αστεία… Τον ακούω τουλάχιστον 3-4 φορές την μέρα εδώ και 2 βδομάδες και σε κάθε ακρόαση ανακαλύπτω κάτι καινούριο, απλά έπος.
Άντε να αρχίσουν και τα live να τρελαθούμε!

Βγάλαν video clip για το 'Οι Μάγοι’
​http://www.youtube.com/watch?v=ecT9RbmXQFI

Δεν είναι μπλακμέταλ με καμία έννοια του μπλακμέταλ.

Είναι ένα γαμάτο προγκρέσιβ άλμπουμ και το “Hunters” έχει ένα από τα πιο μεθυστικά ρεφρέν που έχουν ακουστεί εδώ και καιρό.

χμ… βλέπω τρομερή αποθέωση. Να ρωτήσω, το συγκεκριμένο είναι αντιπροσωπευτικό του άλμπουμ; Μου φάνηκε τρομερά αδιάφορο και αναρωτιέμαι αν αυτό πρέπει να με κρατήσει από το να ακούσω το άλμπουμ η όχι.

Άκουσε το χωρίς δεύτερη σκέψη. Οι τύποι είναι θεοί.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαγεία…

Ξεκίνα από το Pneuma, που είναι επίσης δισκάρα και βγάλε μόνος τα συμπεράσματα σου :wink:

Δεν είναι στα καλύτερα του άλμπουμ.

Άκου αυτά τα 2


και πιστεύω θα αλλάξεις γνώμη.

Και για να είμαστε συγκεκριμένοι, είναι ένα γαμάτο προγκρέσιβ άλμπουμ επηρεασμένο απο τη black metal και μόνο, όπως επηρεασμένο είναι και απο τη δεκαετία του 70

Προσωπικά δεν βρίσκω την παραμικρή μπλακμέταλ επιρροή στη μουσική τους.
Απλώς έχει παραμορφωμένα φωνητικά.

Αντιθέτως, εύκολα μπορεί να υποστηρίξει κανείς ότι είναι βουτηγμένο σε κράουτ καζάνια.

Συμφωνώ απόλυτα με Κρισπ, αν και η σχέση μου με το black είναι όση και του Τάκη Φύσσα με τις σέντρες, μόνο τα φωνητικά θυμίζουν λίγο…εξαιρετικός δίσκος πάντως!

Μα για τα φωνητικά έλεγα εγώ. Ναι έχουν μια πιο black προσέγγιση. Συμφωνώ πάραυτα με την kraut και prog αισθητική. Αυτή είναι η βασική τους επιρροή

Δισκάρα, ε;

Στην αρχή τσέκαρα το video-clip του “Oi magoi” και δε μου έκανε και πολύ εντύπωση, αλλά τόσα διθυραμβικά σχόλια, λέω “τι διάολο;”, οπότε το άκουσα και έμεινα με ανοιχτό το στόμα.

Πολύ έμπνευση! Τρελά δουλεμένα refrain, υπερ-πιασάρικα, πολύ ωραίες μελωδίες και βασικά παίζουν γαμάτο prog rock με ακραία φωνητικά! Δηλαδή ακόμα και η ομώνυμη σύνθεση που δε μου είχε κανεί πολύ εντύπωση, πλέον ακούγεται γαμάτη, αφού έχεις μπει στο trip-άκι τους με όλες αυτές τις σαλεμένες συνθέσεις, τα περίεργα στοιχεία που χώνουν κλπ.

Μου έκαναν πολύ-πολύ καλή εντύπωση, βασικά η μόνη μπάντα που μου θύμισαν είναι, προφανώς, οι Arcturus, αλλά γενικά ωραίος, προσωπικός ήχος.

Και το πρώτο τους τόσο καλό είναι;

Και το ντεμπούτο τους είναι δισκάρα, αξίζει να το τσεκάρεις, αλλά το ‘οι μάγοι’ είναι απλά εξωπραγματικό…

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άκουσα το άλμπουμ από youtube και download. Δεν είμαι ειδικός σε αυτό το στυλ μουσικής. Μου θύμισε λίγο Ghost με παραμορφωμένα (ψιλο-black κάποιες φορές) φωνητικά. Εξαιρετικό στυλάκι και φυσικά ανώτεροι από Ghost (οι οποίοι ξεφούσκωσαν μέσα μου).

Συνθέσεις, παραγωγή, αισθητική και στυλ παίρνουν άριστα.
Κατάφεραν να είναι προσβάσιμοι ανακατεύοντας αρκετά είδη μουσικής, ειδικά όταν τα δύο κυριάρχα από αυτά να είναι και αρκετά απαιτητικά (prog, black metal).
Μπράβο τους, σίγουρα στα καλύτερα της χρονιάς.

Βινύλιο κανείς;;;

Ωραιος!!!

Ο Σάκης Μπαντής πήρε το τελευταίο και ανεπανάληπτο σημείο του “Blood Guru”, το μετέφερε στο πιάνο του σε μία κινηματογραφική εκτέλεση και ιδού το αποτέλεσμα.

1 Like