Hail Spirit Noir- Οι Μάγοι

  1. Blood Guru
  2. Demon For a Day
  3. Satan Is Time
  4. Satyriko Orgio( Satyr’s Orgy)
  5. The Mermaid
  6. Hunters
  7. Οι Μάγοι

It’s out there

Τώρα το πήρες πρέφα; Το λιώνω εδώ και μιά βδομάδα. Είναι η πρώτη καλύτερη κυκλοφορία του 2014.

Χρειαζόταν το θρεντ. Ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς μέχρι τώρα (ναι είναι 16 Γενάρη!) και σίγουρα θα παίξει δυνατά για το τέλος. Ακόμα καλύτερο από το ντεμπούτο τους και πολλές κομματάρες μέσα.

Μπράβο στα παλικάρια. Δεν χορταίνω να το ακούω.

Τι έπος το Satan Is Time.

Όχι τώρα πήρα πρέφα ότι δεν υπάρχει thread!

Άψογος δίσκος, σκοτεινότερος και πιο πολύπλοκος απο τον προηγούμενο. Μου άρεσε πάρα πολύ!!

πραγματικά ένα βήμα παραπάνω από το έτσι και αλλιώς τρομερό ντεμπούτο.
όπως το λέει ο Μάνος. Εθιστικός δίσκος

Τους λιώνω εδώ και κάμποσες μέρες, ότι πιο περίεργο έχω ακούσει μέχρι τώρα. Με την καλή έννοια πάντα. Μοναδικός ήχος.
Όποιος θέλει να ακούσει Opeth με 70’s psychedelic rock και black metal να τους τσέκαρει, αξίζουν.

τους opeth δεν τους ακούω άμεσα στον ήχο. εκτός του ότι είναι και οι δύο επηρεασμένοι από τα 70s

Δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλύτερο του προκατόχου του. Ο χρόνος θα αποφασίσει!
Με Opeth ούτε εγώ βρίσκω κάποια προφανή ομοιότητα. Ίσως κάποια σημεία στο Satan is Time παραπέμπουν λίγο σε Heritage, αν και νομίζω πως η ομοιότητα έγκειται στην κοινή επιρροή από 70’s.
Πάντως έχουν δύο στα δύο ως τώρα.
Μακάρι να κυκλοφορήσουν και σε βινύλιο τα άλμπουμ τους.

Για εμένα η καλύτερη στιγμή του δίσκου είναι τα δεκαοκτώ λεπτά του The Mermaid και του Hunters

Έχουμε κι ολόφρεσκια [B][U]συνέντευξη[/U][/B] στην κεντρική μας σελίδα.

Τι δισκάρα θεέ μου!
Prog, ψυχεδέλεια, μελωδίες, αρχοντικό σκότος, φαντασία.

Από τους δίσκους της χρονιάς.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει σε κανένα κατάστημα στο κέντρο;

Την διαβάσαμε την διαβάσαμε :smiley: Χορταστική μπορώ να πω. Είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρφιστούν να παίξουν και να δημιουργήσουν στον επόμενο τους δίσκο, όταν με το καλό αρχίσουν να τον ετοιμάζουν.

Λοιπόν εγώ δύσκολα βρίσκω black metal που να νου αρεσει αλλά αυτή η μπάντα μάμησε και στους δυο δισκους.

Που βέβαια δεν είναι Black Metal, τουλάχιστον με την κλασσική έννοια του black metal

Πόσο έπος είναι το Mermaid;;

Αυτη η μελωδια στο 4:11 του Blood Guru ειναι σκετη μαγεια πραγματικα

δεν σου θυμίζει Septic Flesh η μελωδία αυτή?

Οχι ιδιαιτερα, εκτος κι αν εννοεις καποιο κομματι συγκεκριμενα, το Anubis πχ. Ετσι οπως το παιζουν μαλλον σε ποστ ροκ μπαντα φερνει

όχι κάποιο κομμάτι συγκεκριμένα,απλά το μυαλό μου πήγε σ’αυτούς.Δεν ξέρω,κάτι…

Γενικά, η αναφορά στους θεούς Popol Vuh που έγινε στη συνέντευξη εξηγεί αρκετά πραγματάκια.