Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Καλά, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μουσική συζήτηση είναι, σε θέματα που έχουν και υποκειμενική διάσταση.

Θεωρώ πως μπερδεύεις κάπως τα μοντέρνα στοιχεία. Καλώς ή κακώς το aor δεν έχει κάποια ουσιαστική εξέλιξη. Πάντα ήταν “ντελικάτο”, πάντα ήταν “φορτωμένο”, πάντα ήταν “εμπορικό” στην προσέγγισή του.

Από την άλλη, υπάρχουν επιρροές του aor σε άλλα είδη. Π.χ. αν ακούσεις τους Subsignal που παίζουν progressive metal θα βρεις πολλά aor στοιχεία (καθότι ο τραγουδιστής τους είναι μεγάλος οπαδός του ιδιώματος).

Κάτι τέτοιο απέχει πολύ από το να λέει κάποιος πως π.χ. όλη η σημερινή mainstream μουσική είναι aor στη βάση της ή όποια πιασάρικη μελωδία βρίσκει να την ανάγει σε aor.

προβλημα ειναι αδιανοητο να υπαρξει στα πλαισια μιας μουσικης συζητησης

Στα πλαισια των φυσιλογικων οριων θεωρω οτι υπαρχει εξελιξη στο aor , οχι τοσο που να κανει αλλαγη του dna του ειδους . Φανταζομαι το ιδιο συμβαινει και στα υπολοιπα παρακλαδια . Το συγχρονο death metal (ειδος το οποιο φυσικα και αγνοω ) φανταζομαι δεν ειναι αγνωριστο και χιλιομετρα μακρια απο τις πρωτες μπαντες του ειδους .Ομως κατι θα αλλαξε δεν μπορει .

Τα νεοτερα γκρουπ , λογω ηλικιας των μελων , εχουν ’ εκπαιδευτει ’ μουσικα υπο αλλες συνθηκες-δεδομενα , οποτε εκ των πραγματων εχουν πιο μοντερνα προσεγγιση τοσο του ηχου του παιξιματος ,της ενορχηστρωσης κτλ .
Το προηγουμενο λινκ που ειχα στειλει με τους find me ,ειναι ενα τυχαιο παραδειγμα , εχει πολλα συγχρονα στοιχεια , π.χ πολυ βαρυτερος ηχος στις κιθαρες απο τον τυπικο παλαιοτερο ηχο , πιο συγχρονους ηχους στα πληκτρα ,πιο συγχρονη αποψη στα εφε κτλ κτλ .

Ακομα και οι παλαιοτεροι σημερα , προσπαθουν να βαλουν νεα στοιχεια , οι τελευταιοι ΄δισκοι’ π.χ jamison , fredericksen και αλλων εχουν πολλα συγχρονα στοιχεια μεσα πιστευω οχι τυχαια ,σιγουρα το ηθελαν .

‘μπαγιατικος’ ηχος δεν αρεσει σε κανενα πιστευω .Ομως παντα θα εχει την ιδια βαση ,οπως αλλωστε και ολο το rock την ιδια βαση διατηρει .

Οπως προ-ειπα ,θεωρω οτι μεγαλο μερος της σημερινης pop mainstream μουσικης βασιζεται πολυ στο aor των 80’ς .Ακομα και rnb επιτυχιες κρυβουν aor στοιχεια ,για να μην σου πω οτι ενανα επιτυχια λογω αυτων (χεχε) .

φορτωμενο ,δεν ηταν παντα το aor , το φορτωμα ,πιθανολογω εννοεις τα πολλα φωνητικα και τους 'τοιχους ’ στα πληκτρα ,χρησιμοποιηθηκε απο καποιους οχι απο ολους αρκετοι ,ειδικα στα ειδη west coast λειτουργησαν μινιμαλιστικα .Και τα 2 παντως ειναι υπεροχα οτι αποδιδονται οπως πρεπει . Και τα πιο 'πλουσια ’ και τα μινιμαλιστικα .

αυτο για παραδειγμα ειναι ελαχιστα φορτωμενο ,τα απολυτως απαραιτητα … ομως υπεροχο (αυτο δεν ειναι παραδειγμα συγχρονου ηχου αλλα μη φορτωμενου )

Παντως γενικα το κυριο χαρακτηριστικο του ειδους ,ειναι το ΄μετρο ΄και η εγκρατεια απο αποψη . Αυτο τουλαχιστον εισεπραξα ,απο την ακροαση του ειδους .

Το τοπικ θα το απλωσουμε στα πλαισια του Κλασικ ροκ μαγκαζιν γιατι ετσι το επιτασει η εποχη, ο ΜακΝις ειναι λιγο αουτντειτεντ. Οσο περιεχει τον ορο χαρντ ροκ θα περιεχει και μπανταρες οπως οι Τσερυ που ανηκουν εδω βεβαιως βεβαιως αν και δεν ειχες αντιρρηση απλα το αναφερω γιατι το τοπικ ειναι “σπιτι” τετοιας μουσικης.
Κομματάρα μπαι δε γουεη, στα στανταρντ τους και παμε γερα, φυσικα τα γουστα ειναι σεβαστα αλλα οποιος εχει δει λαιβ αυτα τα παιδια γνωριζει ποσο γαμημενα ροκ ειναι και το ροκ ειναι ο λογος για τους περισσοτερους απο εμας να ειμαστε εδω και να τα συζηταμε

Ωραία τα λέτε αλλά έχουμε να πάμε και Jag Panzer και δεν προλαβαίνουμε να απαντήσουμε. Απλά να πω με 2 λόγια ότι αν ήταν το σύγχρονο (mid '90s και δώθε) AOR να πάρει έναν χαρακτηρισμό και μόνο, αυτός θα ήταν “Frontiers on steroids”.

Μην ανοιγετε μεγαλες συζητησεις ακουω Κιπ και ποσο γαμαει ο Ρεμπ

Σλαμερ Βινυ Ρεμπ και Λυντς δηλαδη σταθερες αξιες φετος αντε τωρα να βρεις παιχτες τετοιους στα νιατα…

Α ναι, βαλε και λιγο απο υπερτατο Στηβ στο δισκιο του Σεβαστιανου και δεσαμε το γλυκο.

To High Road ειναι κομματαρα και ειναι οτι η αγαπημενη μπαντα αντιπροσωπευει, αμα οι Νight Ranger βγαλουν κι αλλη δισκαρα σαν το τελευταιο huuuuge party is coming!

Winger καμια εκπληξη, αλλος ενας δισκος πχοιοτητας, οι παλιουρες κρατανε ακομα κοτσονατοι, speaking of which…

Στο εξοτικα ο Νιλ κανει τους απαραιτητους παπαδες, κοινως καλει ιερατικη συνοδο, latin fusion baby

Στο Hellfire Highway των 3 Lions θελω να τα σπασω ολα ε, δεν γινεται η πορωση που αισθανομαι, ειναι τοσο Τεν, αλλα ομως εξαιτιας και του Πανουλη (ατιμε μικρε τι μου εκανες) σκεφτηκα και Dare σε Blood from stone φαση, ο Βινυ κανει γαμω τις ξουρες στο τεμαχιο, μεγαλη πορωση, αιντε περαστικα μου.

Επιστροφαρα οι Alien, καυλα εητιλα, να ζησεις Τζιμ με τα ωραια σου κι εσυ Τονυ με τις πενιες σου, ακουγεται σκετο βιλουδο, σε καποια δευτερολεπτα του wildheart μεχρι και separate ways keyboards παιξανε οι μπαγασηδες, αν ελεγα και κακια κουβεντα για το δισκιο με τετοιο αβαταρ θα ημουν ασυνεπης, πρωτα απ’ολα η συνεπεια…

Tα ρεστα μου για το solo του look at us now, Νιλ παρε σειρα λεμε…

κατώτερο των προσδοκιών το 3 Lions, 4 κομμάτια ξεχώρισα. κάτι δεν αφήνει το δίσκο να απογειωθεί

θα συμφωνησω απολυτα ,ευχαριστη εκπληξη θα ελεγα το Alien , δεν το περιμενα τοσο καλο , το ακουω αυτες τις μερες και ειναι απο τις λιγες φορες που παει 5ο κομματι σε ενα cd και δεν τα ‘τρεχω’ αλλα τα ακουω ολοκληρα . Τα κομματια φαινονται με αρκετη εμπνευση και μου αρεσει ιδιαιτερα οτι αφηνουν τα πληκτρα να αναπνεουν χωρις να τα 'πλακωνουν ’ ανευ λογου κατω απο τις κιθαρες .

σχετικα με τα εξωτικα του neal schon, μπορει τεχνικα να ειναι δυσκολα πραγματα,ρυθμοι κτλ ,προσωπικα κριτηριο για μενα ειναι αν θα εβαζα ποτε να ακουσω ηθελημενα ενα τετοιο κομματι και οσα ακουσα μεχρι στιγμης δεν με εμνευουν για κατι τετοιο . Δεν ειμαι και μπασμενος σε τετοια ακουσματα .

Ε καλα λογικο, θελει και να εισαι λιγο στο φιουζιον.

Το Αλιεν ομως καλυπτει χαρντκορ αοραδες στο φουλ, μιλαμε για ειτιλα για πιουριστς και για μενα εκπληξη αν και θα βαρανε ισως αλλοι πιουριστς οταν λεμε εκπληξη τους Αλιεν

Υπάρχει πουθενά εκεί έξω το Alien? Αν ναι, pm me γιατί μου ‘χετε ανοίξει την όρεξη όσο δε φαντάζεστε μ’ αυτά που γράφετε :stuck_out_tongue:

και μια κομματαρα

απο το επερχομενο τους με 2 ενστασεις -λεπτομερειες /παραξενιες

στην εισαγωγη , ο ηχος της κιθαρας ειναι εξαιρετικα 'γκαζωμενος ’ και πριμαριστος ,εκει θελει γλυκο και ‘στρογγυλο’ ηχο βλεπε gary moore

μπαινει το κομματι με ενα πολυ ωραιο ριφ στα πληκτρα στο οποιο πετανε στο τελος του μια lead κιθαρα να ‘σχολιαζει’ δεν βλεπω καποια χρησιμοτητα σε αυτο , χαλαει την φραση .

ολα τα υπολοιπα στο κομματι ειναι πολυ δυνατα

και εχει μεσα και 1-2 πολυ πρωτοτυπα πραγματα

και επιτελους εκτος απο καλο ρεφρεν ακουω και εντυπωσιακη γεφυρα , μερη τα οποια πολλοι αγνοουν ,κακως …

κομματι eurovision θα μπορουσε να ειναι

Γενικα αυτη η σκηνη ειναι Eurovision φαση, καλλιστα και το νεο σινγκλ των Heat θα μπορουσε να ειναι συμμετοχη στο φεστιβαλ, χωρις να λεω οτι οι BF δεν αξιζουν, αξιζουν και παρα-αξιζουν στο Scandi melodic rock εμενα ποτε δεν με επιασαν απο το σβερκιδιον. Εχω κανει μια ακροαση μονο και μου εκατσε το hanging by a thread, στο δευτερο μισο με πιασανε περισσοτερο γενικοτερα, δεν λεω βεβαια οτι δεν εχουν καλα τραγουδια, εχουν και μελωδιες εχουν, οπως και να εχει εχουν πεσει πολλα καλα ονοματα στην αρχη της χρονιας και υπαρχει πολυ καλο υλικο εως τωρα.

Στο Αορομελωδικο μου ειμαι 70 αμερικανος, 25 αγγλος και 5 Σκανδιναβος, κοινως μου εχει μεινει ελαχιστο ψωμι κι αυτο απο παλιουρες. Λιγα εβαλα στο αμερικανικο ποσοστο αλλα τεσπα…

Το τελευταιο λαιβ των Τοτο κλειδωνει το τοπικ, καλο ηταν οσο διηρκησε, ειχαμε την πλακα μας. Cheers and :lock:

Αντιστέκομαι στις προσταγές του Ερωτικού και έρχομαι να ρωτήσω αν ξέρετε αυτήν εδώ τη μπάντα. Καμία σχέση με τους συνονόματους metallers προφανώς, και με ένα σύντομο search είδα ότι έχουν γυναίκα στα φωνητικά, και τα μόνα τραγούδια τους που κατάφερα να βρω είναι αυτό και άλλα 5, όλα τους σε ντέμο εκδόσεις αφού δεν έχουν επίσημη δουλειά.

Σε άλλα νέα, το νέο Alien όσο πιο πολύ το ακούω, τόσο πιο πολύ μ’αρέσει…ωραία τσαχπινιά και Journey-ίζουσα…εγκρίνουμε :smiley:

ΥΓ

Τόσο λίγο γουστάρεις Σκανδιναβία? Περίεργο μου φαίνεται, είναι μεγάλη Αορομάνα ρε 'συ…απλά γράφουν και κυκλοφορούν δουλειές με ρυθμό πολυβόλου…

εχοντας πλεον ακουσει ολοκληρο το brother firetribe , μπορω να πω οτι ειναι πολυ δυνατο , ειχα πολυ καιρο να ακουσω τοσο δυνατη και φρεσκια δουλεια , με πολυ καλα φωνητικα . Για παραδειγμα …

σχετικα με το alien , κατι μου θυμιζαν τα γυρισματα της φωνης /μελωδιες αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω τι . Ε λοιπον σε καποια σημεια θυμιζει Bob Catley , οχι η χροια της φωνης ,γενικοτερα .

οσο γιαυτους , αυτο πλεον θελει dvd , χαλαρωση και παρακολουθηση προσεκτικη

για μενα ο Joseph Williams ,ειναι η πιο ταιριαστη χροια απο οσους περασαν απο τους Toto , χωρις φυσικα να παραγνωριζω τους πολυ αξιους υπολοιπους

το Brother Firetribe χάνει από τους προκατόχους του δυστυχώς χωρίς να πρόκειται γιά κακό δίσκο. είναι καλό αλλά όχι τόσο όσο θα θέλαμε και ειδικά 6 χρόνια μετά το έπος

Eιναι καλο αλμπουμ αναμφισβητητα, οι μελωδιες υπαρχουν, αλλα οι φανς μπορουν να πουν περισσοτερα βεβαια για συγκρισεις.

Πανουλη ακουω και Σκανδιναυους αλοιμονο αλλα πχ το Αλιεν το συγκαταλεγω στο Journey music παιγμενη απο Σουηδους, κοινως ακομα “Αμερικανικο” χεχε, το BF ειναι Σκανδιναυιλα πιο πολυ οπως το εννοω. Ωραια γυναικεια φωνη ποσταρες, δεν τους γνωριζα, καφριλα ειτιλα ομως. Ακου κανενα τραγουδακι Karen Lawrence να γουσταρεις.

Joseph σε μεγαλη φορμα, μιααα χαραα κραταει, αλλο ενα μεγαλειωδες λαιβ, που να δω και dvd, τι να πω, μιλαμε για νεα αλμπουμ και μετα ερχεται ενα “απλο” λαιβ με τραγουδια απο τα παλια και μου τα σβηνει ολα, γαμησε με, ολα τα καινουρια αλμπουμ μαζι ειναι ενα Υδρα λαιβ (και οχι μονο βεβαιως βεβαιως), γεια μας Αορρρρ

αν και ο ηχος τους δεν εχει μεγαλη σχεση με hard rock/aor οι faster pussycat θα κυκλοφορησουν επιτελους νεο υλικο 2 EP που συμφωνα με δηλωσεις μελων θα ειναι ποιο φαση turbonegro,το power and the glory hole του 2006 ηταν καταπληκτικο και με μοντερνα φρεσκια προσεγγιση