Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Βγάλανε ξανά το are you ready to rock αφού του χώσανε λίγα στεροιδή στον ήχο. Βάλτο να παίξει στο τέρμα και λιώσε…

Ο τίτλος του είναι Are You Ready To Rock MMXIV

συγνώμη αλλά εγώ μιά χαρά είχα λιώσει όταν βγήκε
δεν βγήκε δα και το 88 ή το 98. το 2008 βγήκε
δεν την καταλαβαίνω την κίνηση

Ε καλά εδώ κάποιοι παίρνουν καινούριο αυτοκίνητο και το πουσάρουν με μηδεν χιλιόμετρα στο μετρητή, δεν λέει και τίποτα. Χωρίς πλάκα βελτιώθηκε [U]κι άλλο[/U], εκτιμάς ένα καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Π.χ. στο άλλο, το κακόμοιρο with these eyes των υπηρετριών πρεπει να το έχω ακούσει χαλαρά 100 φορές 15 χρόνια τώρα γιατί με τσακίζει, το άκουσα με την καινούρια παραγωγάρα και έδωσε κι άλλο πόνο, δεν με χάλασε καθόλου σε πλεροφοράω…

ρε συ δεν είπα πως με χαλάνε γενικά οι επανηχογραφησεις
αλλά το άλμπουμ είναι τόσο πρόσφατο!

Για τα re-recorded των Υπηρετριών Ερωτικέ τι γνώμη έχεις? Παραγωγή στο ύφος του “Motherland”?

E βέβαια, τους πάει γάντι αυτή η νέα ομάδα (νέα μέλη/παραγωγός), στίβω το κεφάλι μου να σκεφτώ κι άλλη παλιά μπάντα που ξανάνιωσε έτσι στα γεράματα σαν τις Υπηρέτριες, σε κάποια κομμάτια σαν το Playing god φαινεται η δύναμη του επανεκτέλεσης με το νέο σεταπ.

απο τα αρκετα που ακουσα απο την τελευταια σοδια παραγωγης

κατι stan bush , LRS τα βρηκα μαλλον μετρια , με καλες στιγμες

asia προς το παρων δεν εντυπωσιαστηκα , τυπικο δειγμα wetton-downes οι οποιοι φυσικα ειναι μουσικαρες , αλλα δεν θεωρω το δισκο αυτο την καλυτερη στιγμη τους ,ενω ο νεος κιθαριστας για την ωρα δεν ειδα να δινει καμια ωθηση

εκεινο που ξεχωρισα ειναι το overland της προσωπικη δουλεια του steve overland των fm , που εβγαλε πολυ καλη δουλεια, ακουστε κομματαρα …


θα ελεγα εχει κατι απο το could this be love μεσα του (toto)

για εκεινο που εχω ελπιδες για κατι καλο ειναι το 3 lions την μπαντα vinnie burns ,το οποιο δεν το εχω ακουσει ακομα, αλλα το κομματι που κυκλοφορησε
ειναι πολυ καλο ,δηλαδη αυτο ,φαινεται ουσιωδες και πιασαρικο hard rock
ελπιζω να εχει και κανενα αλλο καλο μεσα

Πανέμορφο το κομμάτι του Overland. Μου θύμισε Michael Bolton πριν το superstardom προσωπικά. Των Three Lions πάλι, αν και πολύ καλό, ήταν σαν Dare του πρώτου δίσκου. Καλύτερα να το άφηνε για τους ίδιους τους Dare μια και απ’ όσο ξέρω επέστρεψε. Θα έδινε περισσότερο πόνο ο Wharton με τη φωνή του. Και βρείτε και κάναν άλλο παραγωγό εκεί στην Frontiers, η αλλάξτε τις ρυθμίσεις στην κονσόλα ξέρω 'γω :stuck_out_tongue:

Στηρίζουμε αγία τριάδα So This Is Love, Down Comes The Night και φυσικά If Your Heart’s Not In It, απύθμενες Αοροκομματάρες, επίσης εσύ ο αποπάνω μην με πορώνεις με αναφορές, ο Βίνυς γαμάει πάντως, σπέρνει.

Χαχαχ απ’ όσα έχω ακούσει ως τώρα στο youtube, αυτά τα τρία έχω ξεχωρίσει :D. Ε δε μπόρεσα να συγκρατήσω τους συνειρμούς. Θα γούσταρα κιόλας ένα back to AOR άλμπουμ από τους Dare για να μην κουράσει η κέλτικη μανιέρα μια και κάθε τέτοιος δίσκος ήταν ένα nm κάτω απ’ τον προηγούμενο. Τους ταίριαζε και το στιλ άλλωστε.

Ο θεούλης που έκανε παραγωγή το Out of the silence μας άφησε δυστυχώς οπότε μόνο αν ζήταγε καμιά βοήθεια από κανένα Σλάμερ θα έβγαινε τέτοιο αποτέλεσμα πάλι. Παίζει μόνος του εδώ και 2 δεκαετίες πια…

τσεκαρετε Σουηδια
Dust Bowl Jokies

Not bad Signal, rock n roll brother

Ο Βινυ διακορευει πολυ κοσμο στα 3 Λιονταρια, αποδεικνυει οτι τετοιοι κιθαριστες πια σπανιζουν, ο τραγουδιαρης ακουγεται πολυ Γκαρυ Χιουζ συχνα και γενικα πολυ σχολη Μαντσεστερ παιζει μεσα, me likey αλλα ειμαι και μεγας Βινυ φαν. Μερικα ασματα ακουγονται τοσο ΤΕΝ αρχικης περιοδου που μονο που το λεω εχω αμεση σηκωμαρα.

Οι Ηeat το ξανακανανε το θαυμα τους, οι Gotthard ηρθαν με πολυ πολυ δυνατο αλμπουμ, ο Σεμπαστιαν σκιζει στο καινουριο, περιμενω Winger να παταει χαμω κοσμο και κοσμακη, κατι αλλο που κυκλοφοραει στη πιατσα και αξιζει συναδερφοι; Ολο και κατι θα μου διαφευγει

Kαλό είναι να έχουμε και κλασικουριές αλλά και μοντερνιές που ανήκουν στον χαρντ ροκ περίγυρο σε αυτό το τόπικ μιας και το κοινό του θρεντ γουστάρει. Φρεσκαδούρα Black Stone Cherry nuff said:
http://www.youtube.com/watch?v=nAnJqv9H2qY

black stone cherry ,πω πω , πολυ δεινοσαυρικος ηχος ,ποτε δεν μπορεσα να τα ακουσω αυτα (γουστα ειναι αυτα … )

το 3 lions , που ακουσα ολοκληρο πλεον ειναι αρκετα καλο , δεν ξερω κατα ποσον τετοια σχηματα εχουν μελλον δηλαδη καποια προοπτικη , ειναι περισσοτερο projects -αρπαχτη . Περαν της κιθαρας (ο vinnie ειναι πανεξυπνος κιθαριστας ,γνωμη μου εχει γραψει ενα απο τα κορυφαια ριφ ολων των εποχων που ποτε δεν θα αναγωριστει -after the love has gone) μου αρεσε η φωνη τους , που δεν ειναι αυτη η τσιριχτη φωνη γατας που συνανταμε συχνα .

Ποτε δεν μου αρεσαν τραγουδιστες τυπου vince neil , bach και λοιπων , απλα η φωνη τους πιθανων ταιριαζει με την μουσικη ,προσωπικα με ενοχλει ως ενα σημειο . Προτιμω τον τραγουδιστη (η την τραγουδιστρια ) να τραγουδαει και οχι να τσιριζει ,και επισης να ξεχωριζουν οι αρσενικοι απο τους θηλυκους ,οπως ελεγε και ο Κωστανταρας .

κατι απο τα σχετικα φρεσκα , find me ,ακουστε το κομματι αυτο και αμεσως στην εισαγωγη μπορειτε να τραγουδησετε το το i just die in your arms tonight …
,ρε τους μπαγασηδες , ομως γενικα ειναι καλο αλμπουμ

χμ, πως γίνεται να θεωρείται δεινοσαυρικός ο ήχος των BSC, ειδικά σε σύγκριση με μια μουσική όπως το aor (που δεν είχε ποτέ και καμία ιδιαίτερη εξέλιξη - όχι ότι χρειαζόταν); δεν έχει να κάνει με γούστο αυτό.

Το μόνο άλμπουμ που με έχει κερδίσει φέτος στον ήχο είναι αυτό των H.E.A.T. ως τώρα. Ειδικά, αυτό το “A Shot At Redemption” είναι μεγάλη κομματάρα.

με τον ορο δεινοσαυρικο δεν εννοω κατι κατ’αναγκη κακο,η αποκλειστικα κατι το παλαιομοδιτικο , ο ηχος αυτος μου πεφτει βαρυς στο στομαχι το βρισκω λιγο χυμα και ακαμπτο . Οπως λεω ,αυτα γουστα ειναι , π.χ προσωπικα δεν ακουσα σχεδον ποτε led zeppelin ,δεν μου αρεσαν ποτε πλην 1-2 μεγαλων κομματιων τους .Γενικα η δεκαετια του 70 δεν μου αρεσει καθολου σαν αισθητικη ,ηχος κτλ κτλ . Αυτο γενικα σιγουρα υπαρχουν αριστουργηματα και εκει .

το aor , το πραγματικο οχι αυτο που εννουν καποιοι (π.χ aor δεν ειναι οι firehouse , motley crue κτλ κτλ ασχετο αν καποια αρεσουν σε ολους ) απο την φυση του περιεχει το στοιχειο της ηχητικης αρτιοτητας και επεξεργασιας ,οποτε απο την φυση του δεν ειναι παλαιομοδιτικο ,ασχετο με το τι πιστευουν καποιοι .
θεωρω οτι σημερα βγαινουν αρκετες aor κυκλοφοριες με συγχρονο ηχο , aor που εχει μεχρι και dance στοιχεια . Κρατανε καποια στοιχεια του παρελθοντος που δεν θεωρουνται ρετρο και το εμπλουτιζουν με πιο συγχρονη αποψη .

και κατι ακομα , οι περισσοτερες pop συγχρονες κυκλοφοριες ειναι στην ουσια aor αισθητικης μελωδιες . Στην ουσια η mainstream μουσικη που κυριαρχει aor ειναι στην βαση της .

Έχω μια μικρή ιδέα γύρω από το aor και φυσικά δε θα θεωρούσα ποτέ aor τους Motley Crue ή τους Firehouse. Το ότι πολλές φορές τις μουσικές αυτές εκτιμάει το ίδιο κοινό είναι άλλη κουβέντα.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως μπερδεύεις κάποια πράγματα και τα γενικεύεις πολύ.

δεν εννοουσα οτι εσυ θεωρεις οτι οι motley crue ειναι aor , ηταν διευκρινηση με το τι λανθασμενα θωρουν aor .Δεν ηταν για σενα η διευκρινηση . (αλλωστε γιαυτο λεω ΄καποιοι ’ ) .
Ακομα και aor υποτιθεται εντυπα ,φιλοξενουν τετοια σχηματα στην υλη τους (απο motley crue μεχρι dokken ,προφανως για να εχουν ευρυτερη υλη ) .

Το αν μπερδευω πραγματα δεν ειμαι αυτος που θα το κρινω , προσωπικα δεν μπορω να κρινω αν καποιος ειναι μπερδεμενος με ανταλαγη 2 ,3 κειμενων .

Πριν καμποσα χρονια ειχα στειλει σε ενα αλλο φορουμ , τα κατα την τοτε γνωμη μου καλυτερα aor αλμπουμ ολων των εποχων , ομως το φορουμ εκεινο εξαφανιστηκε ( σκοπιμως η οχι ) οποτε δεν μπορω να στειλω λινκ προκειμενου να διαπιστωθει το μεγεθος του ΄μπερδεματος ’ μου .