Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Είχα κάνει μια 4ωρη εκπομπή για την πρώτη δεκαετία του AOR μια φορά στο rocking radio show στη Πάτρα όπου είχαμε πολύ γέλιο και πέσανε όλα αυτά. Η μεγάλη Καναδική σχολή είχε την τιμητική της βεβαίως βεβαίως. Το don’t let him go ήταν πετυχημένο σινγκλ, smash στον Καναδά.

Μια που είπα την σχολή περίμενα πάρα πολλά από την επιστροφή Coney Hatch, μου άρεσε φυσικά αλλά περίμενα κάτι τις παραπάνω μετά από τόσα χρόνια, πάντως συγκίνηση.

o Καναδας ηταν AORομανα οπως θα ελεγε και ο Γεωργιου …

κατι ασχετα αλλα επισης παλαιο …


προτιμω την heart εκτελεση ,λογω παραγωγης …

http://www.youtube.com/watch?v=aQcYbm5pKvE
επισης την heart εκτελεση προτιμω …

μιας και μιλησα για heart ,αυτες θελουν ενα 'μπερνταχι ’ ξυλο να στρωσουν και να ισιωσουν … με την καλη εννοια παντα …

To πρώτο δεν ήξερα καν την ύπαρξη του, δεν λέει, το ι-τεν είχα ακούσει τότε το taking a cold look σε καποιο από τα καλοκαίρια τότε στην Αμερική αλλά το alone το άκουσα και αυτό πρώτη φορά όπως όλοι, όταν έκανε επιτυχία. Κέλυ και Σταινμπεργκ μεγάλοι συνθέτες πάντως. Γιατί ξύλο καλέ, μια χαρά προσέφεραν τόσα χρόνια οι αδερφές, ακόμα κάνουν καλά λαιβ, ε νέα δισκογραφία στα γεράματα είναι κάτι που δεν πετυχαίνει συνήθως…νο προμπλεμ

Στα καινούρια μου άρεσε το Seventh Key αλλά raging δεν είναι με τίποτα, ακόμα το χωνεύω πάντως, στανταράκι.

Το καινούριο AOR (ξέρετε, το Γαλλόπουλο) έβγαλε έναν από τους χειρότερους δίσκους που έχω ακούσει τελευταία, τραγικότητα, κρίμα, μην το ακούσετε καν, πάνε στράφι και τόσες συμμετοχές.

Στα επερχόμενα, μας έχει φορτώσει ο Τόμυ Ντηνάντερ κάποιους μήνες τώρα όταν είχε αναφέρει ότι συμμετείχε στο καλύτερο άλμπουμ (by far) που έχει συμμετάσχει, στο νέο δίσκο μίας διάσημης τραγουδίστριας που θα παίξει πολύ AOR στο άλμπουμ και ίσως φέρει κάποιο κόσμο πάλι στο είδος, με μεγάλο παραγωγό και όλα τα συναφή. Σε λίγο καιρό θα δούμε αν ο ενθουσιασμός του Τομυ είναι δικαιολογημένος. Πάντως ενίοτε μας τα μασάει ο Τομυ, πότε μιλάει για μεγάλο όνομα και πότε για εκπληκτική νέα σέχσυ τραγουδίστρια, είδωμεν τι παίζει…

Α ναι, φρέσκο από το φούρνο (για το φίλο μου τον αορ), οι Τοτο δουλεύουν σε νέο άλμπουμ και ο Λουκ είναι ενθουσιασμένος με τα πρώτα δείγματα. Great news!

Το line-up ποιο θα είναι πλην των Luke-Paich-Philips? Κλασικά J. Williams φωνή, Steve Porcaro πλήκτρα, Mike Porcaro μπάσο? Ή θα γυρίσει ο μπουλούκος?

Σε άλλα νέα, μετά απ’ το πρίζωμα που έφαγα από τον ερωτικό για Fergie Frederiksen έκατσα και έψαξα λίγο παραπάνω τη δισκογραφία του, και άκουσα και το τρίτο (ως τώρα) προσωπικό του άλμπουμ με τίτλο “Any Given Moment” που έβγαλε φέτος η Frontiers (δε μετράω αυτό που ‘χε βγάλει στα 80s με ψευδώνυμο David London). Προφανώς έχει τόνους μουσικής που έχουμε ξανακούσει αλλά προσωπικά το άκουσα πολύ ευχάριστα αν και είναι κατώτερο συγκριτικά με το επίσης φετινό, επίσης απ’ την Frontiers σόλο άλμπουμ ενός ακόμα AOR τιτάνα, του Jimάρα του Jamison. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος μετά από όλα όσα πέρασε, στέκεται ξανά στα πόδια του, κάνει μουσικές με ξεκάθαρα θετικό μήνυμα και θετική αύρα (πχ τίτλος του δίσκου) ε, και περιμένουμε κάνα killer collaboration. Τόσους έχει μαζέψει η Frontiers :stuck_out_tongue:

[B]Δείγμα[/B]

Δεν έχω ιδέα για το line up, όποιοι κι αν κατεβουν είναι βαριά η φανέλα και θα παίξουν μπάλα, λίγο με απασχολεί…8)

διαβασα καπου μια συνεντευξη της Nancy Wilson ,οτι μπορει στα μεσα 80’ς να ειχαν επιτυχια αλλα δεν ειχαν ‘ψυχη’ και κατι τετοια ’ . Τα κομματια εκεινα αντεξαν στον χρονο και συνεχιζουν να ακουγονται , τα τελευταια τους μπορει να περιλαμβανουν την μουσικη ‘ωριμοτητα’ τους αλλα δεν θα πανε παρακατω .

ο Denander ,του οποιου φυσικα η αξια ειναι χωρις συζητηση , ειχε παντα το προβλημα της 'υπερπαραγωγης ’ . Τοσα project,καλλιτεχνες ,συμμετοχες καποια στιγμη ολα αυτα λειτουγουν εναντιον της ουσιας . Ειχα δει προσφατα το dvd του Jamison που παιζει ο Denander , πολυ 'επεξεργασια ’ εχει πεσει ,ειδικα στην κιθαρα …

για τους Toto , να σου πω οτι θεωρω την φωνη του Williams την πιο ταιριαστη απο ολους οσους περασαν , ενω υπαρχουν και κομματια που τα ‘λεει’ καλυτερα απο ολους ο Lukather λογω της πιο 'μπλουζιστικης ’ φωνης του . Θα ηθελα η νεα δουλεια να ειναι το seventh one -part 2 …

To Nancy είναι γνωστή χιπιδοροκ γκόμενα που απλά της άρεσε κάποια εποχή λόγω είσπραξης εσόδων να τραγουδάει κάτι λίγο εκτός γούστου (βλ. Neal Schon ανάλογη περίπτωση), δεν παρεξηγώ τέτοιες καταστάσεις, όλοι στη δουλειά μας συμβιβαζόμαστε καθημερινά…

Οι Τοτο έχουν μεγάλη φωνητική ποικιλία στις δουλειές τους και έχουν ψωμί για όλους. Σε κάποια τραγούδια ας πούμε ήταν ταιριαστός μόνο ο Μπομπυ (Girl Goodbye πχ, το απόλυτο αγαπημένο μου). Όλοι οι τραγουδιστές μου άρεσαν πολύ, ακόμα και η λουγκρητία που τραγουδούσε την κομματάρα Out Of Love το οποίο ταίριαζε σε αυτόν ας πούμε. Φυσικά και αγαπάμε την φωνή του Λουκ.

Το μυστήριο με τον Ντηνάντερ λύθηκε, τελικά παίζει όλες τις κιθάρες στην καινούρια προστατευόμενη του “Mutt” Lange μία καινούρια ποπίζουσα νεαρά, το μεγάλο όνομα ήταν μόνο ο παραγωγός τελικά, είναι ενθουσιασμένος ο Τόμυ αλλά δεν ξέρω πόσο αορ θα παίζεται στο δισκίο, ας είναι καλό ποπ με ήχο Mutt και δεν με απασχολεί πόσο θα ροκάρει. Φωτό της νεαράς με το όνομα Rachele Royale:


Μάλλον δεν θα ροκάρει καθόλου, γεροντοέρωτας Ματ; :stuck_out_tongue:

  1. Είσαι τιτάνας!!!

  2. Και τη Shania δεν τη σκέφτεται? Μπορούμε να τη σκεφτούμε εμείς αν θέλει :stuck_out_tongue:

Τρελή γκρουβιά το άσμα, τι να κάνω;

Με το Shania δεν είχε χωρίσει; E το σκεφτόμαστε, σταματήσαμε ποτέ; :roll:

Σε άλλα νέα, έχουν έτοιμο το νέο δίσκο και οι Brother Firetribe, ξέρω ότι γουστάρουν πολλοί νεοαοράδες, δεν κόβω φλέβα, καλό ντεμπούτο είχαν και αναμένουμε.

Highlight όταν ήμουν πιτσιρικάς και το άκουγα απ’ το βινύλιο του πατέρα μου. Γενικά όλος ο δίσκος είναι κόσμημα βέβαια.

Mecca άκουσες Πάνε?

Τη μπάντα που έκανε ο Joe Vana με συμμετοχές από David Hungate, Fergie Frederiksen, Jimi Jamison, Jim Peterik και λοιπούς μέγιστους λες? Έχω ακούσει μόνο σκόρπια κομμάτια στο youtube, ολοκληρωμένο κάποιο απ’ τα άλμπουμ τους όχι. Αλλά για να τους έχει η Frontiers κάτι θα ξέρει :smiley:

μην το καθυστερείς :wink:

Bump με άσχημο νέο. R.I.P. Fergie Frederiksen. Το χαμόγελό του στα video clips του “Any Given Moment” τη στιγμη που βρισκόταν στον τελευταίο γύρο μέσα στο ring με αντίπαλο τον καρκίνο είναι ένα τεράστιο “fuck off” σε όλα τα υποτιθέμενα προβλήματα και η απόδειξη πως η θέληση να ζήσεις την κάθε σου στιγμή στο έπακρο είναι πιο ισχυρή από κάθε αρρώστια.

Να είναι καλά όπου κι αν είναι…:frowning:

Δεν είχε καμιά ελπίδα εδώ που τα λέμε., και terminal cancer ήταν, και είχε κόψει τις χημειοθεραπείες από καιρό. Παρ’ όλα αυτά έφυγε σαν αληθινός μάγκας, σέβας και θλίψη μόνο. R.I.P.

κρίμα ο άνθρωπος…

Μόνο πόνος αυτό το album. Στα highlights της καριέρας του Fergie. Για του Denander δεν ξέρω, με τόσα project που έχει-είχε και τόσο workaholic που είναι, είναι δύσκολο να τον παρακολουθήσει κανείς. Έχει κανείς να προτείνει άλλες δουλειές του?

νομίζω πως οι πιό αντιπροσωπευτικές δουλειές του Denander είναι τα Radioactive albums

Πω πω πω τα re-recorded των Pretty Maids και Eclipse σκοτώνουν, ενώ δεν είμαι φαν σε επανεκδόσεις αλλά αυτά έχουν όχι λόγο ύπαρξης αλλά μιλάμε για γέμισμα-τιγκάρισμα στον ήχο, απλά σκοτώνουν. Γουστάρω όλα τα φρέσκα από Υπηρέτριες επίσης και των Εκλιπς ανέβηκε κι αλλο

τι βγάλανε οι Eclipse? Ιδέα δεν έχω