Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

:D:D::DD:D:D:D:D:D:D:

Γιατί τι έχει η λακ?
We alone are fighting for poser that its true!

Πάντως εγκρίνω και εγώ πολύ καλοί OBS!

Καλη η λακ η οπως λεει ενας φιλος μου γουσταρω περουκα ως ειδος αλλα η ποζερια εδω ειναι μονο μεσα στην ψυχη της μουσικης και καθολου για το λουκ ντε και καλα και για αυτο την χαρακτηρισα καλως εννοουμενη ποζερια.

Κοίτα σίγουρα στο μελωδικό ροκ έχουν βγει τον τελευταίο καιρό αριστουργήματα που δεν μπορούν ούτε να τα κοιτάνε κάτι ξασμένες περούκες, ξεχασμένες στα 80ς.
Απλά όταν μπάντες του μελωδικού θέλουν να βγάλουν λίγο rock star attitude, τα τραγούδια πέφτουν πάνω στο στυλ της σάνσετ που όλοι αγαπάμε. ΠΧ κατλαβαίνω ότι οι HEAT παίζουν πράγματα που οι Motley Crue μέσα στην κόκα δεν μπορουν ούτε να καταλάβουν μουσικά. Απλά οι Μotley είναι η αγαπημένη μου μπάντα για λόγους που ουτε εγώ καταλαβαίνω.
Tώρα, τα πράγματα που βγαίνουν στο glam/sleaze καλά-,έτρια-άσχημα είναι μετρημένα στα δάχτυλα, ενώ στο Hard Rock/AOR είναι πολλά και άνω του μετρίου τα περισσότερα.

Καταλήγω λοιπόν ότι η καλώς ενοούμενη ποζεριά είναι κάτι πολύ όμορφο που απλά θυμίζει και σε εμάς τους γραφικούς κάτι που αγαπούσαμε, πέθανε και εμείς βρήκαμε τους Nirvana να κατηγορήσουμε γι’αυτό. Αααααχ…:slight_smile:

Παρεπιπτοντως η τελευταια σου προταση συνδεεται με το γκρουπ που ποσταρα τελευταια, οι 2 κοσμοι συναντιονται στο 2:55 του βιντεο

τι θα γίνει κύριος; έχετε κι έναν λόγο να τηρήσετε…

Την περουκα δεν τη γλυτωνετε, θα ειναι και παλιακια

Φαντάσου να είχα δει κι αυτό το post δηλαδη… :lol:

“Hey man, what do you say? Let’s waste a little time on beautiful girls”

Με αφορμή αυτό το άλμπουμ ετοίμασα κι ένα αφιερωματάκι στην αγαπημένη μου hard rock εποχή.

2008-2014?
:stuck_out_tongue:

εδιτ:

επίσης

Στο καταπληκτικό refrain του “Satellite Hotel” σκεφτόμουν ότι αυτή η μουσική είναι φτιαγμένη για να χαμηλώσεις τα φώτα, να βάλεις ένα [B]ποτάκι[/B] της αρεσκείας σου και να αράξεις να την απολαύσει

θα στο πω για ακόμα μια φορά … η μπύρα δεν είναι ποτό(-άκι), είναι … μπύρα
(ξανά):stuck_out_tongue:

nah…

Ο Slash είναι ο μόνος μεγάλος που το παλεύει σωστά και οι Heaven’s Basement έκαναν την μεγάλη έκπληξη, αλλά κατά τα άλλα το hard rock περιορίζεται στις “παλιατζούρες” της Frontiers ή σε εξαιρέσεις που συνήθως δεν έχουν και μεγάλη συνέχεια. Ακόμα και οι H.E.A.T. που έχουν μια σχετική επιτυχία και έβγαλαν και ωραίο άλμπουμ φέτος, αλλά ως ένα σημείο κατ’εμέ.

Η φάση έχει πάει ξεκάθαρα στο retro rock (μην απαριθμήσω όλες τις μπάντες) ή στο πιο heavy rock, με ηγέτες τους Alter Bridge φυσικά, μη λέμε τα ίδια.

Can’t shoot me down you’re wasting bulleeeeets

To περιμενα οτι θα τσιμπαγες, γνωστη η αγαπη σου στην εποχη αλλωστε. Ο ειδημων εχει δικιο, η μπυρα δεν ειναι ποτακι, ειναι ΜΠΥΡΑ η liquid bread οπως λενε οι Αυστριακοι :stuck_out_tongue:

σεμιναρια …

Ο Williams εδώ δεν μοιάζει λίγο με τον αντίπαλο του Rocky στο Rocky V? :stuck_out_tongue:

E λιγο, ο αλλος στο ροκυ ειχε κανονικο κιλερ μαλετ, ο Γουιλιαμς εχει πιο μακρυ μαλλι, στηριζουμε οριτζιναλ μαλετς χεχε

Γκαβλα το στρεητ φορ δε χαρτ το ατιμο, καιρο ειχα να το ακουσω.

Ακουω καινουριο ΤΕΝ αυτη τη στιγμη πρωτη ακροαση, γι’αυτους που ενδιαφερονται

οι Ten αποτελεσαν καπου στα 90’ς την τονωτικη ενεση στο μελωδικο hard rock , οταν ολα εδειχναν ψοφια .

δεν ακουσα ακομα το νεο τους , αν και δεν περιμενω κατι ιδιαιτερα , τα 2 πρωτα τους δεν πιστευω οτι θα πλησιασουν . Δεν μου αρεσει η ‘επικη’ πλευρα τους
με τα μεγαλα κομματια ,προτιμω την πιο συμβατικη πλευρα τους .

Με μια ακρόαση ακούγεται εξαιρετικό το νέο Ten, χωρίς κανένα filler!

Πωπω τι μπανταρα είναι αυτή :open_mouth:
Πραγματικά έσκασε απ’το πουθενά.
Άκουσα τα 2 τελευταία τους κ έχω κολλήσει άσχημα…
Αυτό το Decades οπότε τ ακούω με δυσκολία τα κρατάω.Είναι απ τα τραγούδια που σε χτυπάνε στο υποσυνείδητο πολύ ύπουλα

Μια απ’ τα ίδια κι εδώ. Είχαν εξ αρχής μια πιο “grand” προσέγγιση στις συνθέσεις τους (το απίστευτο “The Loneliest Place In The World” πχ απ’ τον πρώτο δίσκο με τα πολλά tracks στις κιθάρες και τα έντονα πλήκτρα) αλλά κυριαρχούσαν οι κλασικές μελωδικές χαρντ ροκ φόρμες. Όταν άρχισαν να γίνονται πιο πομπώδεις (και να κοτσάρουν ιππότες στα εξώφυλλα) έχασαν τη μπάλα και το μόνο που καταφέρνεις ακούγοντας δίσκους τους είναι να κάνεις body building στην κάτω γνάθο σου απ’ τα χασμουρητά :stuck_out_tongue:

Το πρώτο πάντως είναι ίσως το καλύτερο AOR άλμπουμ των 90ς

Aπο τα αγαπημενα μου το decades, κομματαρα και γενικα το αλμπουμ σπερνει, δεν εχω εικονα αν ειναι το καλυτερο τους γιατι γνωριζω μονο τα 2 τελευταια αλλα παει ενα ακομα βημα περα απο το πολυ καλο ομωνυμο αλμπουμ.

Αδικειτε καταφορα τον αδερφο Γκαρυ, το Babylon με την ομορφη ιστορια και την καρμανιολα κλεισιμο τo εχετε ακουσει καλα ρε σκερβελεδες: :stuck_out_tongue:
Οσο για το καλυτερο αλμπουμ των 90’ς το ειχα παλια αβαταρ ναουμ…

Edit: Ανεβηκε ηδη η μπαλανταρα απο το καινουριο του αδερφου Γκαρυ


Οπως μονο ο Γκαρυ ξερει να καρατομει…

μιας και ειπες για τον Gary

ακουσα απο καποιους (ειδημωνες ) καποια σχολια οτι αυτος δεν τραγουδαει αλλα απαγγελει κτλ κτλ

θεωρω τον Gary σαν τραγουδιστη πολυ καλο γιαυτο ακριβως γιατι εχει και πολυ καλες χαμηλες , που για μενα ειναι σημαντικοτερες απο τις ψιλες , καθως οι τραγουδιστες με φωνες τυπου γατας δεν με συγκινουν .

επισης προτιμω οι αντρικες φωνες να ειναι αντρικες , οχι να μην ξερεις τι τραγουδαει .

το δειγμα απο το καινουργιο ηταν καλο οντως ( το εχω προγραμματισει για σκ
να ακουστει )

για να μην ξεχνιομαστε ,

Επικα Eπη

Εγω δεν μετραω ως φανμποης και προκατελημμενος, αλλα ειμαι ευχαριστημενος εν ετη 2014 να ακουω τετοιο δισκο απο τον αδερφο Γκαρυ, στους φανς θα αρεσει πιστευω.