Hard Rock/AOR κυκλοφορίες




χαχα με πρόλαβες

Τι μεταξένια τραγουδάρα ειν’ αυτή!!! Είναι και ο υπόλοιπος δίσκος έτσι ή το Work Of Art παίζει φέτος χωρίς αντίπαλο?

Oλο ετσι ειναι το ατιμο, αγαπημενοι White Widdow, οι WOA ειναι πιο κομπλε, εχει απιστευτα ξουρισματα κιθαριστικα παντως, τρελο air guitar

μια και τελειωνει το ετος
για φετος μαλλον τα καλυτερα που ακουσα θεωρω οτι ηταν τα
alien , overland , brother firetribe χωρις να εχω ακουσει-προσεξει τα παντα

δεν ξερω εσεις τι λετε

πολυ θαθελα να ηταν και οι asia , αλλα για asia μαλλον μετριο ηταν

To valkyrie κομματαρα παντως αλλα το αλμπουμ μετριο

Alien, WoA, Overland, White Widdow, Seven, Brother Firetribe, Vega, Free Spirit απο αορ μεχρι χαρντ

Χαρντ ροκ ειχαμε Age Sten Nilsen’s Ammunition, Crazy Lixx, Grand Design, One Bad Son, Heat, Slash, Audrey Horne, Winger

Oλο και καποιο θα ξεχναω και εδω ειμαστε. Ας συνεχισω ομως την παπαρδελα μου μιας και εχω ορεξη για βραβεια, παντα στα ερωτικα μου πλαισια.

Αλμπουμ της χρονιας (μελοντικ ροκ στα στενα πλαισια η αλλιως παραγκα)
Ηeat…κανανε την υπερβαση και μονο για το οτι κανουν βηματα μπροστα φερνοντας νεους φανς τους αξιζει.

Αλμπουμ της χρονιας (overall), παραγωγος της χρονιας, τραγουδι της χρονιας, ειναι και ερωτικο γιατι ειναι melodic metal…
Evergrey , Jacob Hansen, The Grand Collapse

Τραγουδι της χρονιας στην παραγκα
Νight Ranger - Don’t live here anymore (hands down)

Eισαγωγη σε τραγουδι (παραγκα)
Overland - The End of The Road (α ρε Slamer, αμα ειχε και ρεφραιναρα ρε πουστη μου…)

Κιθαριστικο αλμπουμ δυσκολευομαι τοσο πολυ να βγαλω γιατι βγηκαν τρομερα φετος, αλλα μαλλον το σολο της χρονιας παει Alien - Look At Us Now (Θεικο)

ΑΟR κομματι της χρονιας απο μπαντα εκτος ΑΟR ειναι ινστρουμενταλ
Poets of the Fall - Rogue
http://www.youtube.com/watch?v=GJZGy1onZtU (Live που το ακουσα μου εφυγε το κλαπε)

Ποπ ροκ αλμπουμ
Μichael Paynter - Weary Stars

Ποπ ροκ τραγουδι
Poets of the Fall - Daze (γκαβλα)

Ελπιδα για το μελλον της παραγκας
State of Salazar
http://www.youtube.com/watch?v=DdTdn5bwjes (need to say more?)

Singer/Songwriter album and "old school feeling"
Ryan Adams

Aναμενομενα αλμπουμ για το 15
Τοτο (ελα ρε αορ)
Dare (αχεμ)

Κουραστηκα…:stuck_out_tongue:

καλά τα λες Ερωτικέ αλλά όχι το Heat ρε φίλε
βήμα πίσω είναι και όχι εμπρός
ακούω τα άλμπουμ με τον Kenny και με πιάνει κατάθλιψη

μπραβο ρε ερωτικε , ευτυχως που κανεις ωραιες ενημερωσεις γιατι εχω μεινει πισω στις εξελιξεις

το poets of the fall , πολυ καλο ,ωραιος ηχος

και ο michael paynter , power pop .Ειναι κατι που ελεγα και παλιοτερα οτι οι συγχρονες επιτυχιες εχουν aor στοιχεια μεσα τους και αστους να λενε για παλαιομοδιτικα ειδη και τα τιαυτα . RNB λενε οτι ειναι (γενικα μιλαω ) οχι το συγκεκριμενο και τα ρεφρεν π.χ φωναζουν AOR …

για το νεο TOTO οπως καταλαβαινεις διατηρω καποιες επιφυλαξεις σχετικα με την ποσοτητα του progressive στοιχειου ,το οποιο ναι μεν δειχνει την μουσικη καταρτιση αλλα καταντα και ανιαρο καποιες φορες . Μην παει το πραγμα προς τα προσωπικα του Lukather δηλαδη .

Καλε μου φιλε και τεραστιοτατε Τραμπ (nice solo album by the way Mike), ειμαι ο πρωτος που εγραψε εδω για τους Ηeat, οσο και να γουσταρω αυτα τα αλμπουμ, ο Ερικ ειναι 5 (οχι ενα) επιπεδα πανω ως φροντμαν και σιγουρα 1 ως φωνη, με αυτον ξεπερασαν τα ορια της παραγκας και οχι με τον Κενυ, λιγο μεν, αλλα σταθερα επεκτεινουν το κοινο τους δε. Για ποσες μπαντες στον χωρο μπορεις να το πεις αυτο; Aκουω…

Τωρα τα περι βραβευσης ισχυει αν δουλευα σε περιοδικο ας πουμε, αν ρωτας τα πολυ προσωπικα μου γουστα γνωριζεις οτι το Αλιεν δεν αγγιζεται γιατι εισπνεω και εκπνεω Journey, αλλα ειπα να το παιξω αντικειμενικος. Για παραγκα εδω μεσα ολοι ξερουμε τι παιζεται και αναλογα στα γουστα του καθενος ταιριαζει το καθε αλμπουμ, απλα οσα ανεφερα ειναι σιγουρα πολυ καλα αλμπουμ για το ειδος γκαραντι.

Ρε ας ακουσω καινουρια μουσικη και ας ειναι και gospel, εδω καναδυο χρονια πριν λεγαμε οτι διαλυθηκανε και καναμε μνημοσυνα…

Οσο για τα αλλα, γνωριζεις οτι ειμαι λατρης καθε ειδους μελωδικης μουσικης και θα βαζουμε εδω οτι μπορει να ακουστει απο τους φανς του μελωδικου χωρου.

Aν υπαρχει κανενας φαν του Richard Marx εδω θα πω λιγο αργοτερα ποιο αλμπουμ θα ειναι στην 3αδα του χρονου, για παραδειγμα.

edit γιατι πανω που ελεγα εισπνεω και εκπνεω Journey επεσα σε αυτο

σαν φροντμαν δεν το συζητώ
σαν φωνή όμως όχι γιά τον απλούστατο λόγο πως η φωνή του kenny είχε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο
τον ακούς και καταλαβαίνεις πως είναι αυτός
δεν είναι απλά μιά καλή φωνή λοιπόν
τα υπόλοιπα περί δημοφιλίας δεν με ενδιαφέρουν
ας βγάζουν δισκάρες και ας παίζουν σε υπόγεια

Δεν θα συμφωνησουμε σε αυτο αφου ημουν φαν του Ερικ πριν παει στους Ηeat και πιστευω ακριβως το αντιθετο, δεν καταλαβαινω, εκτος απο το Μανεκεν Σοου που θα συμφωνουσα οτι το παραγαμησανε στην ποπιζουσα νοοτροπια που εχεις ενσταση στο αλμπουμ; Xωλαινει τοσο ασχημα και δεν το καταλαβα;

είναι πίσω συγκρινόμενο με οποιοδήποτε από τα 3 προηγούμενα

ακομα και ετσι να το παρεις, το αλμπουμ γαμει, δεν εχουν κατι λιγοτερο απο αυτο και δεν παιζεται να εχουν και στο μελλον φιλαρακι, να μην διηλιζουμε τον κωνωπα

εσυ ποιο γουσταρες φετος δεν μας ειπες

για το revolution saints , γενικα δεν συμπαθω αυτα τα αρπα κολα σουπερ-γκρουπς του 1 η 2 cd . Και το κομματι αυτο πλην ενος ωραιου ριφ , τελειων παιξιματων , παπαδο- σολο , σου μενει τιποτα ? το journey αισθητικης ρεφρεν ? ( βλεπε αμετανοητα τρελος- ριφιφι και ενα εκατομυριο ακομα )

το μονο που μου εμεινε ειναι το ερωτημα 'ηθελε να πει ο castronovo κατι και σε ποιον '?

Brother Firetribe και Vega φέτος

Τα εχω πει αυτα μερικες σελιδες πισω για το πως κινειται η σκηνη και πιο πολυ η Φροντιερς. Ας δουμε πως θα ειναι και θα πουμε αν απευθυνεται σε συγκεκριμενους φανς. Πρωτο δειγμα σαφως και απευθυνεται, κιθαρα για φιλημα, ειμαι περιεργος αν του βγαινει σε ολο το αλμπουμ το μελωδικο του Νταγκ.

Κι αυτα παιζουν σαφως, αντε και του χρονου να ειμαστε εδω παλι

Τα είπαμε και στο thread, αλλά στο κλείσιμο της χρονιάς να υπενθυμίσουμε και πως οι Toto έβγαλαν τεράστια live albumάρα.

και οπως πολυ ευστοχα ειπε καποτε καποιο εξωφυλο περιοδικου
’ οι εφευρετες του Aor ’ (σε ελευθερη μεταφραση ) .Αυτο τα λεει ολα .

απο τα live τους βεβαια το αγαπημενο μου ειναι το absolute live ,δεν ξερω γιατι ,αποπνεει μια ατμοσφαιρα …

Ιστορικα ειναι πολυ καλο που βλεπουμε live και τον Steve Porcaro , που εχει παιξει σημαντικο ρολο στα παλαιοτερα αλμπουμ αλλα σπανια εβγαινε μπροστα .Οπως και ο Williams που απο θεμα χροιας φωνης τον προτιμω απο τους υπολοιπους .

Καποτε λοιπον , οταν ο μεγαλος Jeff Porcaro ηταν μαθητης ,θελανε να φτιαξουν μια μπαντα . Εκαναν λοιπον επιλογη για drumer . Στο σχολειο υπηρχε ενα 'αστερι ’ drumer πολυ εντυπωσιακος ,ακροβατης , τεχνιτης ,φιγουρατζης και ολοι θεωρουσαν σχεδον σιγουρη την επιλογη του .

Στην επιλογη λοιπον , καθεται λοιπον αυτος ο 'εντυπωσιακος ’ στα ντραμς , παιζει 'καλτσες , παπαδες ’ και ολοι μενουν με το στομα ανοιχτο .Καποιοι αναρωτιουνται τι θελουν οι υπολοιποι στην audition … Ο δασκαλος της μουσικης που θα εκανε την επιλογη ακομα δεν ειχε μιλησει . Φτανει η σειρα του Porcaro ,καθεται και δεν κανει κανενα κολπο , αλλα παιζει ενα και μονο ρυθμο και ο δασκαλος τον σταματαει και λεει ’ αυτος θα ειναι ο ντραμερ της σχολικης μπαντας ’ . …

Κατι τετοιο ειναι και για μενα οι Toto … Αυτοι που σε λιγα δευτερολεπτα λενε πολλα περισσοτερα και πιο ουσιαστικα .

O καλυτερος ντραμερ εβερ χαλαρα, στα γερικα αυτακια μου δεν υπαρχει καν δευτερος, υπερσουπερουσιαστικοτατος.

Oσο για το εφευρετες του aor υπηρχαν αλλοι που εφαγαν το κραξιμο του να ειναι clean polished etc rock δηλαδη aor πριν απο αυτους. Οι Τοτο εκφραζουν το ποσο ευρυ ειναι το ειδος που ειναι πολυ παραπανω απο το σημερινο “μελωδικο ροκ”.

Σε αλλα τωρα, αν δεν κανω λαθος (μπορει να το ψαξω λιγο παραπανω) το πιο δημοφιλες αορ βιντεο για φετος ηταν το ακολουθο:
http://www.youtube.com/watch?v=L_veE_yBZ6M (κλεψαμε απο αλλου ειδους μπαντα χεχε)

Edit για το ανωθεν: ηδη βρηκα ενα με περισσοτερα βιους Gotthard - Feel what I feel

Σε επερχομενα, φτανει σγα σγα η ωρα για το καινουριο Εclipse που ξεχασα να πω στα πολυαναμενομενα μου.

Επισης του Deeno το αλμπουμ φαινεται να εχει 3-4 κομματαρες μεσα και δεν βλεπω να εχει μαπα ουτε για δειγμα, ανυπομονω και δεν το λεω μονο ως Journey φαν. Το μονο που δεν καταλαβα ειναι η διασκευη σε πολυ προσφατο κομματι κι ας ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου melodic rock κομματια των τελευταιων ετων (how to mend a broken heart).

Mολις τσεκαρα ενα φεστιβαλ που με βλεπω να κανονιζω στο αμεσο μελλον, το αναφερω σε περιπτωση που υπαρχει ελλειψη σε καποιους μετα το σταματημα του φαιρφεστ και θελουν να ταξιδεψουν. Ειναι και κοντα στο σπιτι του φιλτατου Νταρεν ο οποιος φυσικα θα βρισκεται εκει.
http://www.hrhaor.com/line-up.html

δεν θα διαφωνησω με αυτο που λες , οτι υπηρξαν και αλλοι πριν τους ΤΟΤΟ που ειχαν ενα ηχο που αργοτερα ονομαστηκε AOR . Το ορος ‘εφευρετες του AOR’ ,το χρησιμοποιησε καποιο εντυπο και δεν με χαλασε .

Κομματια AOR , εχω εντοπισει περιπου στα μεσα 70 , απο γκρουπ που ο δισκος ολοκληρος δεν ηταν AOR , αλλα 1-2 κομματια ,ηταν ετσι φτιαγμενα που ηταν προπομποι του ειδους . Καποια δειγματα που ξεφυγαν απο τον ακατεργαστο δεινοσαυρικο ροκ ηχο της εποχης .

ουτε αυτοι ειναι οι πρωτοι , αλλα το θεωρω καλο κομματι για την εποχη του κυριως απο πλευρας φιλοσοφιας ηχου ,πιθανως το εχω ξαναστειλει