Ποιες hard rock μπαντες θα θελαμε να δουμε στην Ελλαδα?

Έχω πολυ περιεργεια να δω ποιες hard rock μπαντες διατηρουν ακομη και τωρα την αίγλη τους στην χώρα μας.

Meixem

Firehouse , Sebastian Bach , Europe ,Gotthard ,Dokken, Faster Pussycat ,Ratt , Bon Jovi (mallon pote) ,oti exei sxesei me Guns me skid row kai motley crew ,whitesnake kai otidipote allo einai zwntano!

Χε Χε Χε .

Firehouse , Jaded Heart , TnT, Journey , Bon Jovi , Asia , Hardline , Whitesnake , Poison , Danger Danger , Europe , Harem Scarem , Talisman , Kiss , Pink Cream 69 , Rush , Shakra , TeN , Thunder , και πολλοι πολλοι αλλοι πιο αγνωστοι . :smiley: :smiley: :smiley:

Whitesnake,Europe και λίγο kiss :twisted:

Deep Purple, Rainbow, Black Sabbath, Led Zeppelin, Scorpions…

καλά για led zeppelin θα έδινα τα πάντα να τους δω…Αλλά ατυχήσαμε fysob… :cry:

Αν εξαιρέσεις scorpions που ήρθαν και ο μαλα(λογοκρισία) τους έχασα τότε θέλω:

Europe,Deep purple(φτάνει η νέα σύνθεση να τραγουδίσει τα παλιά),whitesnake,ufo(εγώ τους βάζω σε hardrock αν είναι λάθος πείτε),bon jovi,journey,guns n roses και τέλος…sisters of mercy που πιάνονται? :?

Οντως, οπως και με Rainbow… :frowning:

Deep purple(φτάνει η νέα σύνθεση να τραγουδίσει τα παλιά)

Στην τελευταια περιοδεια τους παιζανε γυρω στα 5 κομματια απο το Bananas μερικα κλασσικα(fireball, black night, anya και κανα αλλο)και για encore ολο το Machine Head…Καλη φαση δεν μπορεις να πεις…

Ναι όντως 8)

Μας έχουν επισκευτεί ποτέ???Γιατί θυμάμαι μία φήμη τότε που βγήκε το bananas ότι μπορεί να ερχόντουσαν? :?

Πάντως για rainbow εγώ ακόμα ελπίζω…Ίσως έχουμε επανένωση…Δε ξέρεις ποτέ…

Μιλας για τους Deep Purple ετσι?Η τελευταια φορα ηταν πριν απο 2 χρονια, τον Σεπτεμβριο του 2002. Εχουν ερθει 3 φορες νομιζω και εγω ποτε δεν τους εχω δει αν και ξεκινησα 2 φορες για να παω σε συναυλια τους…αστα :frowning:
Παντως κατι ειχα ακουσει οτι μπορει να ερχοντουσαν φετος το φθινοπωρο αλλα πιστευω πως αν ηταν θα ειχε ανακοινωθει κατι…Τεσπα λογικα θα ξαναρθουν καποια στιγμη…

Πάντως για rainbow εγώ ακόμα ελπίζω…Ίσως έχουμε επανένωση…Δε ξέρεις ποτέ…

Και εγω οσο ζω θα ελπιζω αλλα το κοβω λιγο χλωμο.
Παντως επειδη το εχω ψαξει το θεμα απο το 1994 σε συνεντευξεις τοσο ο Dio οσο και ο Blackmore λεγανε οτι θελουν να κανουν επανενωση, Μαλιστα το 1997 νομιζω(δεν θυμαμαι καλα τη χρονια)φτασανε πολυ κοντα σε αυτο, με σκοπο μαλιστα να γραψουν και album αλλα συμφωνα με τον Ronnie ο manager του Ritchie(η μανα της Candice δηλαδη?)προεβαλε υψηλες απαιτησεις και δεν προχωρησε το θεμα. Πεθανε και ο Cozy(R.I.P.)…

Παντως ακομα και σημερα ο Ronnie ειναι θετικος σε κατι τετοιο αρκει να ειναι μονο περιοδεια(βεβαια αν βγουν σε περιοδεια και δουλεψει το πραμα δυσκολα να αποφυγουν καποιο album). Δεν χρειαζεται να πω οτι τοσο ο Turner ή ο Doogie πετανε την σκουφια τους για μια επανενωση με αυτους στα φωνητικα.

Αλλα ο Ritchie ειναι στην κοσμαρα του… :frowning:

Αν δεν κάνω λάθος είχαν έρθει για τρία συνεχόμενα χρόνια. Τα πρώτα δύο (2000-2001) ήταν Αθήνα-Θεσσαλονίκη και το τρίτο (2002;) μόνο Αθήνα. Ενδεχομένως να κάνω και λάθος, αλλά θυμάμαι ότι είχαν έρθει τώρα τελευταία τρεις φορές.
Εγώ είχα πάει στη δεύτερη και είχα μείνει με σχετικά καλές εντυπώσεις. Όποιος ήταν τότε στο Θέατρο Γης (με τη βροχή!) καταλαβαίνει γιατί ήταν τόσο ιστορική ως συναυλία.

arketa me purple toys fagame stin mapa kai me to morse distixos den einai opos me blackmore poy na xtuypioyntai oso theloyn.kai giati na xanarthoyn ellada ti tha mas prosferoyn parapano?aytoi kai oi uriah heep.eleos toses mpantes yparxoyn na erthoyn akoma aytoys zitatai

paratheto tin lista moy

europe (15 /11 ego tha toys do pantos )
blue murder
lynch mob
bon jovi
kiss
talisman
jeff scott soto
firehouse
radioactive
alfonzetti
gotthard
thunder
whitesnake an paixoyn allo setlist
ten
tnt
millenium
jorn lande
jaded heart
dokken
snakes in paradise
damned nation
kai alla polla

ρε φιλε εγω δεν τους εχω δει…

Η φήμη για Ελλάδα δεν αληθεύει ε?

Πάντως deep purple δεν ήξερα ότι είχαν έρθει το 2002…τς τς τς…ανημέρωτος…Εμένα δε θα με χαλούσε να τους έβλεπα…Αν και οι europe με ενδιαφέρουν περισσότερο…

Led Zeppelin, Black Sabbath Mk1 ή Mk2 (μη ακούσω κανέναν να λέει ότι δεν είναι hard rock),Thin Lizzy, Rainbow (Mε Dio), Deep Purple MK3 (Με Coverdale & Hughes), Guns N’ Fuckin’ Roses, Velvet Revolver.

Για την ιστορία οι επισκέψεις των Deep Purple στην Ελλάδα είναι:

September 24, 2002 - Lycabettus Theatre, Athens, Greece
September 25, 2002 - Lycabettus Theatre, Athens, Greece
September 5, 2001 - Earth Theater, Thessaloniki, Greece
September 4, 2001 - Lycabettus Theater, Athens, Greece
April 13, 2000 - O.A.K.A. Sports Hall, Athens, Greece
April 12, 2000 - International Trade Centre - tent 17, Thessaloniki, Greece
September 26, 1991 -Panathinaikos Stadium ,Athens , Greece

Τώρα να λέμε για:
LED ZEPPELIN
DEEP PURPLE με BLACKMORE, COVERDALE και HUGHES
RAINBOW με DIO ή TURNER
BLACK SABBATH με OZZY
THIN LIZZY
GUNS N’ ROSES με SLASH
κι άλλα τέτοια, αποτελεί νομίζω ουτοπία…

Λοιπόν προτιμώ να δώ
PINK FLOYD
JOURNEY
TOTO
BON JOVI
DEF LEPPARD
CINDERELLA
AC/DC
AEROSMITH
KISS
RUSH
TNT
PINK CREAM 69
THUNDER
MAGNUM
DARE
WHITESNAKE (ξανά)
SCORPIONS (ξανά)
THE DARKNESS
TALISMAN
DANGER DANGER (τους είδα Σουηδία και ήταν φοβεροί)
DOKKEN (με LYNCH)
PRETTY MAIDS
AUDIOSLAVE
VELVET REVOLVER
DREAM THEATER (ξανά και ξανά και ξανά)
PARADISE LOST (hard rock είπαμε, ωστόσο οι LOST hard rock παίζουν πλέον)
METALLICA (κι ας βρίζουν οι ποζεράδες)
TESLA (τους θυμάται κανείς αυτούς;)
NIGHTWISH
JSS (με κάθε τρόπο)
YNGWIE MALMSTEEN
STEVE VAI
JOE SATRIANI
G3
Tι ξέχασα τι ξέχασα…

Τους βγάζω τώρα

Θα γούσταρα πολύ να δω Red Hot Chilli Peppers…Τώρα αν μπορείτε να τους κατατάξετε σε σαφή κατηγορία πείτε και σε μένα :lol:

rock

funk rap hard κι εν τέλει ψυχοπάθεια rock…

Για μένα απλά θεοί