Αγαπημένος χαρακτήρας Harry Potter

Χαλαρα snape.Στο τελευταιο βιβλιο τον λατρεψα ακομα περισσοτερο.Μεγαλος μαγκας.Και ηθοποιαρα και ο τυπος…!

Η Hermione αλλά και ο Bill.

[SPOILER]p.s. Harry γιατί δεν ψόφισες γαμώτο;[/SPOILER]

τοσο αγαπησιαρης γινεται στο τελευταιο ο σνειπ ρε παιδια? επειδη εχω διαβασει μονο 1 βιβλιο (εχω δει ομως ολες τις ταινιες) θυμαμαι οτι μετα το τελευταιο με μπερδεψε λιγο ο σιχαμενος. ενω καπου στο 4ο-5ο ειχα αρχισει να τον αγαπαω μετα κατι εκανε και θολωσε παλι τα νερα! αν και τα εχω χασει λιγο τα χαρι ποτερ και ισως να λεω μαλακιες. (δεν διαβασα το σποιλερ οποτε αν απαντησει κανεις μην αναφερθει στην τελευταια ταινια-βιβλιο!)

Θα σού’λεγα να τα διαβάσεις τα βιβλία αν δεν βαριέσαι :wink: Θα σου δώσουν πολύ περισσότερα πράγματα απ’τις ταινίες και θα σου λυθούν απορίες.

ωραιο ποστ!btw εσυ δεν ησουν που ελεγες πριν λιγο καιρο οτι ειχες αρχισει να τα διαβαζεις ως που να βγει η τελευταια ταινια?τα διαβασες τοσο γρηγορα τελικα?:stuck_out_tongue:

δικιο εχεις. αλλα σκεφτομια να τα διαβασω αφοτου δω και το τελευταιο. το 3ο βιβλιο που το διαβασα πριν την 3η ταινια με εκανε οταν πηγα στο σινεμα να ξενερωσω παρα πολυ. βεβαια ετυχε να πεσω και πανω σε μεγαλες αλλαγες (αλλο σκηνοθετης, αλλος νταμπλντορ, πολυ μικρη διαρκεια σε σχεση με τα προηγουμενα και το βιβλιο κλπ). οποτε λεω πρωτα να το δω και μετα να τα διαβασω καποια στιγμη! παντως το 3ο οταν το ειχα διαβασει ηταν και γαμω!

Ναι τα διάβασα, εκτός από Prisoner of Azkaban και Goblet of Fire επειδή δεν βρήκα κάποιον να μου τα δανείσει :stuck_out_tongue:

Πανω απο τον Rickman απο θεμα αψογης και ταιριαστηςοσοδεπαει ενσαρκωσης χαρακτηρα,πειθους και γενικα ερμηνειας βαζω μονο τη θεα Maggie Smith.Η Smith ΕΙΝΑΙ η McGonagall.Οι 2 τους ειναι οι κορυφες των ταινιων.Ισως και η Carter(Lestrange).

Αλλα αυτο το ‘‘mister Potter…’’ του Rickman μαζι με το βλεμμα δεν υπαρχει,με εχει στοιχειωσει αυτη η γαμημενη φραση:lol:

Mην το κανεις αυτο! στο τελος της τελευταιας ταινιας θα παιξει ΤΕΡΑΣΤΙΟ spoiler που θα σου γαμησει ολα τα βιβλια. Επισης απο το τεταρτο και μετα (με κορυφη τα 6 και 7) τα βιβλια αλλαζουν εντελως υφος και μεγεθος σε σημειο αντικειμενικα οι ταινιες να μην μπορουν να τα πλησιασουν και λογω χρονου (εκτος μαλλον απο την τελευταια που ειναι 2 parts).
Οποτε και εγω σου λεω οτι αν δεν βαριεσαι διαβασε τα 4,5,6 και 7 πριν δεις την τελευταια ταινια. (που αν κρινω απο την προηγουμενη αναμενεται καλη)

χμ… αρχιζω να το σκεφτομαι ασχημα να τα διαβασω τωρα. βεβαια εμενα η ρποηγουμενη ταινια δεν μου αρεσε. ηταν πολυ φλωρικη χωρις δραση και μονο με μπλαμπλα. νομιζω ομως οτι ηταν προπαρασκευαστικη ενος δυναμικου τελους, σωστα?

Σωστά! :wink:
Κι εγώ που είδα και την 6η και την 7η το πρώτο μέρος έχω να πω ότι καμιά σχέση δεν έχουν μεταξύ τους!
Διάβασε τουλάχιστον το 7ο βιβλίο πριν δεις το pt. 2, καλά σου 'παν!

Σωστός. Από τον ενθουσιασμό τις ξέχασα αυτές τις 2.

χμ… αρχιζω να το σκεφτομαι ασχημα να τα διαβασω τωρα. βεβαια εμενα η ρποηγουμενη ταινια δεν μου αρεσε. ηταν πολυ φλωρικη χωρις δραση και μονο με μπλαμπλα. νομιζω ομως οτι ηταν προπαρασκευαστικη ενος δυναμικου τελους, σωστα?

Η τελευταία ταινία θα έχει ΜΟΝΟ δράση πίστεψέ με. Ό, τι έχει περισσέψει είναι καθαρή δράση.

Εγω εχοντας δει μεχρι και το The Order Of The Phoenix πριν λιγα χρονια, το οποιο αν δεν εχεις διαβασει το βιβλιο σου φαινεται η πιο ασυνδετη ταινια ολων των εποχων (για μενα μακραν η χειροτερη της σειρας), αποφασισα να διαβασω ολα τα βιβλια, μετα απο προτροπη καποιου. Διαβαζοντας μετα και τα 7 βιβλια μεσα σε 2 μηνες, εχω να πω οτι ηταν μακραν το καλυτερο χρονικα σημειο να διαβασει κανεις τα βιβλια, αφου ουτε χανεις τιποτα απο τα βιβλια, ενω και το οποιοδηποτε χασιμο ενδιαφεροντος στις ταινιες ειναι μικρη απωλεια σχετικα (ηταν ωραιο ομως να μην ξερω τι θα γινει στην ταινια, αυτο μου το χαλασε).

Μιας και πιασατε τα βιβλια και τις ταινιες, συντομα και περιεκτικα (οσο μπορω) η αποψη μου:

[U][B]Βιβλια 1-3[/B][/U]: Ελαχιστο κοψιμο σκηνων και ελαχιστες αλλαγες, οι οποιες δεν ηταν και τοσο σημαντικες θεωρω.

[U][B]Goblet Of Fire[/B][/U]: Εδω ειχαμε το μεγαλυτερο πετσοκοψιμο, αφου εφυγε το μισο βιβλιο, ΚΙ ΟΜΩΣ, τη βρισκω απο τις καλυτερες ταινιες της σειρας, αφου κρατηθηκε ατοφιο τοσο το κλιμα της ταινιας, οσο και τα βασικα γεγονοτα και οι χαρακτηρες. Εγκρινω.

[B][U]The Order Of The Phoenix[/U][/B]: Το [U]μεγαλυτερο[/U] βιβλιο της σειρας, μεταφερθηκε στην [U]πιο συντομη χρονικα[/U] ταινια της σειρας, και μαλιστα χωρις να κοπει καμια σκηνη ουσιαστικα. Ποσο πιο λαθος μπορεις να κανεις μια μεταφορα? Δε φταινε μονο οι δημιουργοι ομως, φταινει οι οπαδοι που δε θελαν να κοβονται κεφαλαια και παραπονιονταν τοσο πολυ μετα το Goblet. Ε φατε στη μαπα μια ταινια ασυνδετη, με ελαχιστο κλιμα, ελαχιστες επεξηγησεις και σεναριο το οποιο νομιζεις οτι γραφτηκε σε 2 μερες, μονο και μονο για να χωρεσουν ολα.

[U][B]Βιβλια 6-7[/B][/U]: Εδω, κρινοντας εστω και χωρις το δευτερο μερος του Hallows, εχει γινει πολυ σωστη μεταφορα, εστιαζοντας στην ατμοσφαιρα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο, και στις κρισιμες σκηνες. Εχουν γινει μερικες αλλαγες, αλλα οχι στο βαθμο του Goblet Of Fire, οποτε δε μπορουν να παραπονεθουν πολυ οι “φανατικοι” των βιβλιων. Βοηθησε το γεγονος οτι το Hallows γυριστηκε σε δυο μερη φυσικα, οπως και το οτι το Half-Blood Prince ειχε πολλες αναμνησεις κι ιστοριες που εκριναν σκοπιμο να μην τις αναλυσουν πολυ, και δε με χαλασε (αφου ειχε τη σκηνη με τη σπηλια και το καμπαναριο στο τελος τοσο καλα δοσμενες, τιποτα δε με χαλασε).

Συνολικα, ο David Yates ειναι μεν ο σκηνοθετης των τριων τελευταιων ταινιων (μετραω το Hallows ως μια ταινια), αλλα δε θελει πολυ μυαλο να δει κανεις γιατι απετυχε τοσο το Order Of The Phoenix*, καθως ειναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ απο τα εφτα σεναρια της σειρας το οποιο δεν το εγραψε ο Steve Kloves, αλλα ο Michael Goldenberg. Γυρω απο το σεναριο χτιζεται μια ταινια, και δυστυχως ο Yates εκανε οτι μπορουσε (καθως η ταινια οπτικα και σκηνοθετικα ειναι παρα πολυ καλη), αλλα δε μπορεσε να το σωσει.

*Να με συγχωρειτε για την παθιασμενη παρουσιαση αυτης της ακραιας αποψης για το Phoenix καπως ως αντικειμενικη, απλα τυχαινει να ξερω αρκετο κοσμο που εχει διαβασει ολα τα βιβλια και ειδε και τις ταινιες, και με ΟΛΟΥΣ εχουμε συμφωνησει πως ετσι ειναι στο περιπου. Και οταν λεω ολοι, δεν εννοω ο Μπαμπης ο Σουγιας, ο Μακης ο Λεπιδας κτλ…

ρε κουιντομ η εγω δεν εχω πιασει κατι η μιλησες για 8 βιβλια (1-3=3 + goblet παμε στα 4 και ταγμα 5 και 5-7 αλλα 3 δηλαση παμε στα 8. ε?

μπαι δε γουει αυτο με το λαβυρινθο ηταν το γκομπλετ???

Τυπογραφικο, βιβλια 6-7 ηθελα να πω προφανως :stuck_out_tongue:
Ναι, αυτο ηταν το Γκομπλετ.

πω ειναι ισως η αγαπημενη μου ταινια. ηταν η πιο θριλεροειδης, ειχε τρελη αγωνια κτλ και ηταν και γαμω!

συμφωνω στα περισσοτερα…
2 διαπιστωσεις…

  1. καμμια ταινια δεν συγκρινεται με το αντιστοιχο βιβλιο. Παρολαυτα ο Yates και στις τρεις μεχρι τωρα προσπαθειες εχει καταφερει να μεταφερει πολυ καλα το κλιμα των τελευταιων βιβλιων (που ετσι και αλλιως ειναι πολυ πιο σκοτεινα και “ενηλικα”). Σε οτι λες για το σεναριο της 5ης συμφωνω. Επισης θα ηθελα να ειχε αναλαβει ο Yates και την 4η ταινια (χωρις να αλλαξουν και πολλα στο σεναριο). Η σκηνη στο νεκροταφειο πχ θα απογειωνοταν.
  2. εμενα το part1 μου αρεσε πολυ γιατι ηταν η μοναδικη ταινια μεχρι τωρα που πετυχε σχετικη πληροτητα στο σεναριο συνδυασμενη με την ατμοσφαιρα του Yates. Και ναι το part2 θα εχει φουλ δραση + τις απαντησεις σε ερωτηματα (που τωρα που το σκεφτομαι δεν ξερω αν σου εχουν δημιουργηθει αν εχεις δει μονο τις ταινιες μεχρι τωρα. Στα βιβλια παντως ειναι τα μεγαλα μυστηρια)

[SPOILER]προσωπικα περιμενω στο part 2 ενα μισαωρο αναμνησεις snape να γουσταρουμε[/SPOILER]

ΥΓ: αν ξαναγυριζονταν οι 3 πρωτες ταινιες θα επρεπε να τις κανει ο Burton:p

Εγραψα πως διαβασα και τα 7 βιβλια αφου ειχα δει τις πρωτες 5 ταινιες, και οι λογοι ηταν, πρωτον οτι ηθελα να δω τι θα γινει, και δευτερον γιατι ειναι ΠΟΛΥ καλογραμμενα (μαλιστα διαβασα τις εκδοσεις στα αγγλικα).

Εννοειται πως δε συγκρινεται καμια ταινια με κανενα βιβλιο γενικως, και ποτε δεν ξενερωνω με καμια μεταφορα στον κινηματογραφο, γιατι αλλο πραγμα το ενα και αλλο πραγμα το αλλο. Γι αυτο και ενω εκοψαν το μισο βιβλιο, το Goblet Of Fire το θεωρω ταινιαρα. Το Order Of The Phoenix ειναι η μονη ταινια που δε με τρελαινει, αν και στο τελευταιο μισαωρο γινονται πουτανα ολα :stuck_out_tongue:

παρτε και καινουριο trailer για το part 2 που βγαίνει σε 3 εβδομάδες
http://www.imdb.com/video/imdb/vi128621593/
αρκετα επικό μπορώ να πώ:)

Άλλη μία αποψάρα της Σάιλεντ, γραμμένη ‘άσ’τα να πανε’…

Σνέηπ :sparkling_heart: κι από μένα - Λούπους, Σείριους, άψογοι κι αυτοί. Έξοχοι και οι ηθοποιοί που τους υποδύθηκαν, αγαπημένοι μου(+Voldemort).

Μου αρέσει και η McGonagall, πάντα τη θεωρούσα τυπάρα.

η Έμμα το στολίδι της σειράς,την αγαπώ βαθιά και ειλικρινά.

2 Likes