Hawkwind ή motorhead?

δεν ειπα ακριβως οτι ο lemmy ειναι το κεντρικο προσωπο του πολ. μαλλον περισσοτερο ο συνδετικος κρικος θα ελεγα μεταξυ των 2 γκρουπ

Οχι μόνο συνεργάστηκε αλλά έχει βγάλει και προσωπικό δίσκο (Μichael Moorcock & the Deep Fix) με αρκετά μέλη των Hawkwind να συμμετέχουν + τον αγαπημένο Snowy White. Υπήρξε κάτι παραπάνω από στιχουργός τους, στην ουσία ήταν μέλος της μπάντας και έγραφε τις (παλαβές) ιστοριούλες που συνόδευαν τους δίσκους τους.

Στο προκείμενο τώρα είναι μάλλον σαφές τι ψήφισα: The Psychedelic Warlords Disappear In Smoke…
Και για να αντιληφθούμε πόσο σημαντικό όνομα είναι οι Hawkwind αναφέρω απλά ότι οι Sex Pistols στο encore της περιοδείας τους διασκευάζουν το Silver Machine. Punk συγκρότημα που διασκευάζει (με σεβασμό και όχι περιπαικτικά) progressivopsychedelic χίπηδες!!

οι Sex Pistols στο encore της περιοδείας τους διασκευάζουν το Silver Machine. Punk συγκρότημα που διασκευάζει (με σεβασμό και όχι περιπαικτικά) progressivopsychedelic χίπηδες!!

ασε μην μου το θυμιζεις οτι το ειδα και αυτο γιατι μου γυριζουν τα εντερα…

οι hawkwind κατέχουν μία πολύ ιδιαίτερη θέση! από τα πρώτα γκρουπς που με ξεκολλησαν απο αποκλειστικότητες σε είίδη μουσικής. Σε μία εποχή όπου τα μουσικά μου γούστα παλινδρομούσαν μεταξύ μετάλλου και πανκ, άκουσα εκείνη την φοβερή live εκτέλεση του high rise από μίσ συλλογή που είχε βγει τότε και αυτό ήταν… έψαχνα να βρω τα παράλληλα σύμπαντα που ζούσαν οι Hawkwind. Κάτι που (εξ ορισμού) δεν θα μπορούσαν να το κάνουν οι αξιοσέβαστοι Motorhead. Έτσι λοιπόν φηφίζω άνετα τους ψυχεδελικούς πολέμαρχους.

Ευτυχώς βέβαια, ο Lemmy δεν είναι το μόνο κοινό τους σημείο. Εϊναι από τις λίγες περιπτώσεις στο ροκ όπου μιλάμε για γκρουπς όπου συνεχίζουν να βγάζουν αξιόλογες ως απίστευτες δισκάρες μέχρι τώρα.Οι 20 περίπου δίσκοι motorhead και άλλοι τόσοι - και βάλε- δίσκοι hawkwind, αδιαψευστοι μάρτυρες. Οκ οι Hawkwind μπορεί να κάνανε 8 χρόνια να βγάλουν το θεϊκό Take Me to Your Leader, αλλά αποδείχτηκε ανώτερο των προσδοκιών μου (τουλάχιστον).

Motorhead… Ο ορισμός της αλητείας…

Κάποιος πρέπει να ακούσει Blue Oyster Cult

Α και κάποιος δε διαβάζει τους προλόγους των βιβλίων του

εγω τα κανω και τα 2 αυτα.μουαχαχα.

μην εισαι και τοσο σιγουρος, δες κανα βιντεακι hawkwind απο το 70 να γουσταρεις