Hawkwind ή motorhead?

Ποιο συγκροτημα απο τα 2 προτιματε και γιατι?

ξεκιναω βαζοντας την πρωτη ψηφο στους hawkwind γιατι απλα θεωρω οτι προκειται για μεγαλυτερο συγκροτημα απο τους motorhead

Χαζό πολλ.

“Ας συγκρίνουμε ένα ασανσέρ με ένα πουκάμισο, και τα δύο έχουν κουμπιά”

Tι λεμε τωρα ρε παιδια…Μοτορχεντ ακοπα!#-o

σε τι ακριβως εντοπιζεις το οτι το poll ειναι χαζο?

Στο ότι μουσικά οι μπάντες δεν έχουν κανένα κοινό.

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, είναι σαν τα πολλ “Dodheimsgard Vs Def Leppard” που κράζουμε.

Όντως, μουσικά οι διαφορές είναι πελώριες…

Ακόμα κι έτσι πάντως, το poll έχει βάση μάλλον λόγω της φιγούρας του Lemmy… Έστω και έτσι λοιπόν, ψηφίζω, και ψηφίζω Hawkwind, για τους εξής λόγους:

  1. Ποτέ δεν υπήρξα τρελός Motorhead φαν.

  2. Γουστάρω space καταστάσεις, και οι Hawkwind υπήρξαν απο τα κορυφαία συγκροτήματα του είδους.

  3. Η παρουσία και συνεργασία του θρυλικού Michael Moorcock, ενός απο τους κορυφαίους (και αγαπημένους μου) συγγραφείς fantasy και Ε.Φ…

  4. Το γεγονός πως οι περισσότεροι θα ψηφίσουν Motorhead έτσι κι αλλιώς…

Ε, και εντάξει, πείτε οτι ψηφίζουμε αγαπημένο ανάμεσα σε 2 διαφορετικά μουσικά είδη…

η βαση του πολ οντως ειναι η φιγουρα του λεμυ αλλα ασχετα απο αυτο, οι μπαντες παρουσιαζουν αρκετα κοινα στοιχεια αφου αν το καλοσκεφτεις και ας παιζουν διαφορετικο ειδος οι motorhead θα μπορουσαμε ως ενα βαθμο να πουμε οτι ειναι σαν τους hawkwind χωρις το ηλεκτρονικο στοιχειο

motorhead 8)

όσο είναι και οι Beatles σαν τους Bolt Thrower χωρίς το Death στοιχείο?

ναι οντως το ξεχασα οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους αφου οι μεν παιζουν rock n roll μεχρι και heavy rock ενω οι δε παιζουν space rock n roll. φυσικα ρε! πως τολμησα? απαγορευεται απο τους ειδικολογους να συγκρινεις αυτα τα 2 συγκροτηματα, δεν εγκρινεται απο το χαρβαρντ. κλασικο κολλημα με ταμπελες

Φυσικα Motorhead…Αλλαξαν τον ρου της μουσικής…

συνεργαστηκε ο μουρορκ με hawkind?ο 2ος αγαπημενος μου μετα απο τολκιν?hawkind δαγκωτο τοτε!

HAWKWIND! Τα λόγια είναι περιττά νομίζω…

pantvw gia na saw pv,hawkind δεν εχω ακουσει

Επίσης Hard Rock είναι και οι Scorpions, Thin Lizzy, Blue Oyster Cult αλλά έχουν τόσο σχέση μεταξύ τους όσο και μια ντομάτα με ένα μπακαλιάρο.

διαβασες τι εγραψα? μηπως εχεις καμια 20αρια ριχτερ μυωπια?
εστω και ετσι, για σενα θα ηταν πολυ δυσκολο να πεις ποιοι σου αρεσουν πιο πολυ ας πουμε πχ οι thin lizzy ή οι scorpions. θα πρεπε να το αναλυσεις τοσο πολυ και να ανοιξεις τοσα βιβλια που θα σου επαιρνε αιωνες να συγκρινεις αυτα τα 2 γκρουπ αφου δεν παιζουν ακριβως το ιδιο ειδος μουσικης. μη σου πω επρεπε να εχουν και τα ιδια κομματια, αλλιως απαγορευεται η συγκριση!

Καλά ντε μην αρπάζεσαι, Sorry. Μιας και το ανέφερες πάντως θα πω Motorhead.

δεν ηταν τοσο απλο τελικα? και γω μαζι σου:hippy::hippy:

Hawkwind μου είναι πολύ πιο συμπαθητικοί και η μουσική τους ταιριάζει πιο πολύ στα γούστα μου, μα θα πω Motorhead

Εφόσον στο poll κεντρικό πρόσωπο είναι η φιγούρα του Lemmy, τότε οι Motorhead είναι το γκρουπ που ο ίδιος έγραψε ιστορία και θα γράψει και το μέλλον.