Hawkwind

LSD…

αλλα δεν το βρισκω στο γιουτουμπι. :frowning:

αΥΤΟ ΛΈω http://www.youtube.com/watch?v=sTdB68gn1w4&feature=related

Α, γιατι υπαρχει αν δεν κανω λαθος και κομματι τους που λεγεται LSD.

Το αγαπημενο μου κομματι τους…

Ειναι το group LSD μονο που το ακους:) και το περιεχομενο του για οσους δεν ξερουν ειναι για το αχανες συμπαν. Οι Hawk ειναι far beyont μαζι με καποια Kraut απο κατι αλλα γροπακια…της εποχη τους

one of the best ever…classic Hawk tune!!

Τα “7 By 7”, “Silver Machine”, “Born to Go” σε ποιο αλμπουμ ανηκουν, γιατι απο οτι κοιταξα υπαρχουν στο remaster του In Search Of Space.

Αλλα η κανονικη του εκδοση δεν τα περιεχει, οπως και το ομωνυμο αλμπουμ τους.

:-s

Τα πρώτα δύο είχαν βγει μαζί ως single το 1972. Δεν υπάρχουν σε album μέχρι τότε.
Συμπεριελήφθησαν μετά ως bonus tracks στο remaster του In Search Of Space όπως ανέφερες.

Το ίδιο και το Born to Go. Είχε βγει ως single το 1973 μαζί με το Lord Of Light, του οποίου η single version υπάρχει ως bonus track στο remaster του Doremi Fasol Latido (Εκεί υπάρχει και η κανονική έκδοση).

Αυτά.

Περιεργο που τετοια κομματια δε συμπεριληφθησαν σε μεταγενεστερο δισκο παντως. :-s

Υπαρχει εκδοση του Space Ritual με τα Silver Machine, Urban Guerilla ή απλα εβαλε δυο τυχαιες λαιβ εκτελεσεις με το εξωφυλλο του Ritual;;; :-s


O καταλογος τους απανακυκλοφορει σε μερικα ΤΡΙΠΛΑ ΣΙΝΤΙ και καποια ΔΙΠΛΑ, οπως επισης και 3-4 διπλα ΛΑΙΒ βινυλια. Αρχες Φλεβαρη αν δε κανω λαθος :slight_smile: Δεν εχω ακομα πληροφοριες για το τι θα περιεχει το καθενα, αλλα οταν μαθω θα απαντησω παλι.

Μια ερωτηση…

Ο Brock εκανε παντα πρωτα φωνητικα, ακομα κι οταν υπηρχε ο Calvert στη μπαντα;;; :-s

ΥΓ.: Ειμαι ο μονος που που στο εξωπραγματικο κατα τα αλλα Space Ritual κουραζεται απο την υπαρξη πολλων μη τραγουδιων;;;

Άκουσε κανείς το 26ο άλμπουμ των Hawkwind (Blood Of The Earth);

Λοιπόν, ο δίσκος με χαροποίησε ιδιαίτερα. Σε σχέση με τον προκάτοχό του (take me to your leader) είναι κάπως μειωμένα τα ambient σημεία που ήταν περισσότερο εμφανή εκεί.
Κάποια τραγούδια που θέλω να αναφέρω ξεχωριστά:

O δίσκος ξεκινά με μια γερή δόση LSD με το μαστούρικο / ψεχεδελικό και οργανικό Seahawks. O επαναλαμβανόμενος και αγχωτικός ρυθμός των πλήκτρων, τα κλασσικά εφέ των Hawkwind, είναι όλα εκεί.

Και απογειωνόμαστε βασικά στο τρίτο κομμάτι, όπου η ασημένια μηχανή παίρνει μπρος για τα καλά…Οι γνώριμοι γκαραζο/πανκ ρυθμοί - σήμα κατατεθέν - μπλέκονται έμορφα με τα ακατάληπτα σόλαρίσματα και τελικά το κομμάτι καταλήγει σε space ρυθμούς. Γενικά, από τις πιο δυνατές στιγμές του άλμπουμ.

Το Inner Visions επίσης είναι άλλη κομματάρα. Πιο χαοτικό, πιο ζούγκλα και το σόλο απίστευτο. Το Prometheus επίσης λίγο πιο Eloy από τα υπόλοιπα. Το Sentinel θυμίζει τις πιο space και επικές στιγμές τους, φέρνει λίγο στην δομή με το High Rise…

Το Comfey Chair είναι άλλο ένα δυνατό χαρτί. Μυστηριακό, ψυχεδελικό και ειδικά στο σόλο νομίζεις ότι παίζεις το project X ή κάποιο άλλο παιχνίδι με διαστημόπλοια :stuck_out_tongue:

Να πω ότι ο δίσκος περιέχει και δύο παλιά κομμάτια… το ένα είναι το Sweet Obsession που υπάρχει σε σόλο άλμπουμ του Dave Brock. Δεν το είχα ακούσει βασικά, αν και δεν πολύ - εξέπληξε να πω την αλήθεια. Το δεύτερο είναι το κλασσικό You’d Better Believe It από το Hall Of The Mountain Grill…χμμ οκ όχι ότι με χαλάει αλλά θα ήταν καλύτερα να γράψουν ένα νέο κομμάτι παρά και να το βάλουν αυτό ως μπόνους. Η βασική διαφορά με την αυθεντική εκτέλεση είναι στο σόλο…βασικά η ΑΝΑΡΧΙΑ που επικρατεί στο σόλο και που τόσο πολύ θαυμάζουμε στην πρώτη εκτέλεση έχει εξαφανιστεί πλήρως. Στην θέση της υπάρχει ένα συμμαζεμένο χαλαρό σημείο με πλήκτρα και slow tempo, σε φάση Echoes των Floyd. Οκ, αλλά κάποιες συμπαντικές σταθερές καλό είναι να μένουν αναλλοίωτες.

Γενικα, για μένα το Blood Of The Earth είναι ένα αρκετά αξιόλογο άλμπουμ και ένα σκαλάκι παραπάνω από τον προκάτοχό του, δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσετε σε αυτό βέβαια.

Here you are …εστω και προσφατη.

http://www.youtube.com/watch?v=L05TPxbQi6I

Ειναι καμμενοι και μαζι καιγομαστε και μεις.-

πάρτε μια σέξυ διασκευούλα από τους τρομολάγνους Alien Sex Fiend

\m/

οχι απλα ΓΑΜΗΣΕ,αλλα με εψησε να ασχοληθω ξανα με alien sex fiend απο τους οποιους εχω δεν εχω ακουσει 2 δισκους ολοκληρους\μ/

Για πείτε γνώμες για το καινούριο. Το ακούω τώρα \m/ Δεν έφαγα το σκάλωμα που έφαγα με άλλα που έχω λιώσει κάπως, αλλά ως τώρα το έχω ακούσει αρκετούτσικα μπορώ να πω κιε μ’ αρέσει. Σε ικανοποιητικά επίπεδα λοιπόν, όπως το θέλαμε. Περίμενα ν’ απογοητευτώ για κάποιο λόγο, οπότε το χαίρομαι περισσότερο. Seahawks, wraith και inner visions μ’ αρέσουν περισσότερο προς το παρόν.

εδιτ/ βλέπω ήδη έχει πει ο panagiotis :oops:

Μεγάλη καψούρα οι hawkwind αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ενα δίσκο αυτός θα ήταν το In Search Of Space,όλα τα κομμάτια είναι ένα και ένα…

Αν έπρεπε να διαλέξω ένα κομμάτι αυτό θα ήταν το opa-loka…

Σίγουρα όχι το καλύτερο τους και καθαρά επηρεασμένο από NEU!(hallogallo)
αρκετά ταξιδιάρικο όμως για να θέλεις να το ακούς ξανά και ξάνα και να μην το βαριέσαι ποτέ.

The Golden Void: www.youtube.com/watch?v=wBKcl4qLiPE

ωραίος δίσκος το in search of space. έχει master of the universe, αυτό τα λέει όλα.
εγώ έχω ασχοληθεί κυρίως με τα πρώτα τους και ξεχωρίζω Warrior on the edge of time. να πούμε κι εδώ πόσο καλός είναι ο δίσκος των Harvestman/Minsk/U.S. Christmas με τις διασκευές σε hawkwind.

ας κάνω κι εγώ το κομμάτι μου
Hawkwind - Magnu

και μια από τις διασκευές
Minsk - 7x7

Έχω καιρό να ασχοληθώ με δαύτους και έβαλα να κατεβαίνει το φετινό τους album (διάβασα και την όμορφη κριτική του panagiotis στην προηγούμενη σελίδα).

26 studio και 11 live albums. Πάνω από 40 (!) χρόνια συγκρότημα.
Πώς είναι άραγε να είσαι σε ένα ένα συγκρότημα για 4 συνεχείς δεκαετίες ε?
Άλλοι βγάζουν ένα δίσκο και το διαλύουν, ενώ αυτοί…ακόμα τρίβουν στο Βιλαμπάχο!

Για να θέσω όμως τον προβληματισμό μου που με έφερε να κάνω αυτό το bump:

[B]Γνωρίζει κανένας φίλτατος συνφορουμίτης σε τί κατάσταση βρίσκονται εν έτει 2010 ?[/B]
Μεθαύριο θα βρίσκομαι στο Λονδίνο και ως music-junkie τσέκαρα αν παίζει καμια συναυλία το βράδυ. Παίζουν οι Hawkwind λοιπόν και έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω: [B]“Αξίζει να τους δει/ακούσει κανείς ζωντανά πλέον?”[/B]
Δεν έχω ασχοληθεί με όλη τη δισκογραφία τους (σε κάτι τέτοιες μπάντες είναι στόχος ζωής να καταφέρεις να ακούσεις όλο το έργο τους και να είσαι σε θέση να κρίνεις!).
Τα 5-6 πρώτα έχω ακούσει περισσότερο που είναι και γαμάτα.
Είμαι πιο πολύ της “σεβεντίλας” γενικώς και δεν με πολυ-συγκινεί ο 80’s ήχος που δυστυχώς imho ακολούθησαν πολλά prog συγκροτήματα εκείνη την εποχή.
Βάλε και τις συνεχείς αλλάγες μελών (μόνο ο Dave Brock είναι πλέον από την αρχική σύνθεση απ’ό,τι βλέπω) και κάπου χάνεις τη μπάλα…

Αυτά.