Hawkwind

Δεν υπαρχει τοπικ παρα ενα που τους συγκρινει με τους Motorhead.

Απο το λιγο που τους εχω ακουσει με εστειλαν σπιτι μου.

Περιμενω προτασεις για δισκο, αφου δεν εχω ακουσει κανεναν ολοκληρο και σχολια.

εγω θα ελεγα να ακουσεις το space ritual,για μενα το καλυτερο τους

επειδή έχω μια αλφα αρρώστια με τους Hawkwind σου προτείνω αυτά…

In Search of Space
Doremi Fasol Latido
Hall of the Mountain Grill
Warrior on the Edge of Time

Space Ritual (live)

και μετά τα υπόλοιπα…
αλλα ξεκινα με αυτά…

Σεβομαι την πορωση σου, αλλα μην προτεινεις παραπανω απο αλμπουμ σε καποιον ασχετο, γιατι θα καταληξει να μην ακουσει κανενα. :smiley:

Γενικο σχολιο και χωρις διαθεση για παρεξηγηση.

Aπο τα λιγα που εχω ακουσει και ξερω, μιλαμε για progresso-κατασταση ετσι;;;

Space Rock συγεκριμένα…

αν ειναι ετσι τοτε το Warrior on the Edge of Time

είναι αυτό που λέμε ο απόλυτος Hawkwind δίσκος όχι πως τα αλλα δεν είναι…αλλα όχι σε αυτό το βαθμό και αυτό που λέω είναι αντικειμενική άποψη αλλιώς θα έλεγα το In Search Of Space που είναι το αγαπημένο μου

Bασικα και γω το In Search Of Space ειχα κατα νου.

Θα ψαξω, παντως, αν και απο τα κομματια που εχω ακουσει ειμαι σιγουρος πως δε θα απογοητευτω.

βασικα οι γνωμες για αυτο το συγκροτημα η ειναι οι καλυτερες η οι χειροτερες,καλυτερα να ακουσεις πρωτα 1 η 2 albums, καποιο απο αυτα που προτεινε ο φιλος

Αν και λαιβ,ειναι μαστ…ολη η μαγεια και το εξωγηινο feeling των Ηakwind μεσα σε 2 δισκους…εξωπραγματικο…

Προσυπογράφω ότι έχει προταθεί. Απλά ξεκινάς από εδώ. Ο καλύτερος δίσκος τους για μένα. (Νούμερο ένα είναι ότι δεν ξεκινάμε ποτέ από λάιβ).

Το κυριότερο είναι όμως ότι ακούγοντας αυτό το έργο, είναι σα να προσγειώνεσαι σε άλλο πλανήτη. Ποτέ άλλοτε οι Χόκουιντ δεν ακούστηκαν πιο αισθαντικοί, τόσο κατευθείαν απ΄ την καρδιά τους όσο σε αυτό το δίσκο. Άκουσε τα Psychedelic Warlords, Lost Johny, Wind of change, D-Rider, You better believe it, κλείσε τα μάτια. Μάντεψε τι, μπορείς να δεις τα άστρα και με κλειστά τα μάτια.

Και μετά προχώρα στα υπόλοιπα έπη αβίαστα…

http://starling.rinet.ru/music/hawkwind.htm

Space Ritual:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=42D35F6927F52E59

Warrior On The Edge Of Time:






symφωνώ και εγώ με Red Rum. Το Hall Of The Mountain Grill είναι ό,τι καλύτερο για να ξεκινήσεις. Μεγάλη αγάπη οι Hawkwind.

Η δυνατότητα αυτή των Hawkwind να σε μεταφέρουν αλλού γι’ αλλού με κέρδισε πολύ εύκολα. H space rock δεν θα μπορούσε να γίνει καλύτερη. Και αυτή η εξαιρετική αισθητική τους με τρελαίνει τόσο, ώστε να τους προτιμώ από Motorhead στην 70’s εποχή… εύκολα μάλιστα. Οι δεύτεροι με κέρδισαν περισσότερο μετά τον Άσο Μπαστούνι.

Εγώ πάλι αφού προσυπογράψω όσα λένε οι προηγούμενοι για τους δίσκους τους, θα αναφέρω και το “Quark , Strangeness & Charm” του 1977 με το υπερθεϊκό κομμάτι Hassan I Sahba:

http://www.youtube.com/watch?v=eEmnqqFO1Gs

νταξ σαν δίσκος όμως γενικά είναι ψιλό μούφα 2-3 κομμάτια έχει που αξίζουν…
τον ομώνυμο το Hassan I Sahba και νομίζω το Μanwolf εκεί μέσα είναι με κάθε επιφύλαξη… οποτε ας πάμε στα προαναφερθέντα… χωρίς παρεξήγηση…

Το “Quark” μια χαρά δίσκος είναι.
Spirit Of The Age και Damnation Alley επίσης μεγάλα κομμάτια!
Εννοείται χωρίς παρεξήγηση.

Μanwolf κομμάτι Hawkwind δεν υπάρχει, εκτός αν εννοείς το Steppenwolf που βρίσκεται στο “Astounding Sounds, Amazing Music”.

Doremi, In search of space…Αυτα ειναι τα πιο αντιπροσωπευτικα τους (για αρχη) μετα τα αλλα που λενε οι πιο πανω… Οι Hawk δεν ειναι γνωστοι σε πολλους μονο κανα 2 tracks ξερουν το Ηassan, Silver machine…και γιαυτο την space rock την αναφερουν σαν τεκνο των pinkfloyd #-o

Ακούστε και αυτό σε λίγο πιο new wave/80s rock μονοπάτια που ηχογράφησαν ως Hawklords. Αγαπημένο αν και ξεχασμένο

μου την σπάει το παραπάνω κομμάτι, γιατί τελειώνει πιο γρήγορα από ό,τι θα πρεπε και αναγκάζομαι να βάζω το repeat. :stuck_out_tongue:

πάρτε και το καλύτερο κομμάτι των hawkwind, κατά την ταπεινή μου γνωμη

α! και εννοείται ότι θα πόσταρα την live εκτέλεση, αν την έβρισκα. βρείτε την και ακούστε την μονοι σας.

Μια χαρα ειναι οι Ηawklords …γιατι εμενα προσωπικα μ αρεσε ο Calvrert

Αυτοί δεν έχουνε ένα τραγούδι που μιλάει για χασις ;