Αγαπημένη ελληνόφωνη hc/punk μπάντα των 90'ς

Όποιος ξέρει που να βρω σε βυνίλιο τους άγγελους του ψευδους απο αρνητικη σταση να σφυριξει

Τσέκαρε εδώ --> http://www.discogs.com/sell/list?master_id=220025&ev=mb

Η καλύτερη περίπτωση για μένα είναι αυτή με τα 37 ευρώ, που δεν έχει παιχτεί ποτέ ο δίσκος και είναι σε άριστη κατάσταση. Γενικά σε όλες τις περιπτώσεις είναι τσιμπημένες οι τιμές. Από κει και πέρα εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις τον δίσκο.

Να σαι καλά ρε! Πολύ ενδιαφέρον. Μου φαίνεται πως θα τα σκάσω κάποια στιγμή γιατί είναι δισκάρα

καλα αυτο εννοειται, αλλα δεν ταιριαζει τοσο το HXC/Punk οσο το punk n roll που θα ειναι το επομενο πολλ :wink: Ας το ετοιμασει καποιος που δε βαριεται…

Μπαντάρες έβαλες. Τις περισσότερες σαν crust τις έμαθα και πάθαινα πλάκα όταν ανακάλυπτα ότι υπήρχε τέτοια σκηνή στα '90s. Ανάσα Στάχτη οι δάσκαλοι, άσε που μας έδωσαν και τους Ανατέλλων Τρόμος. Χαοτικό Τέλος Η κορυφαία crust μπάντα. Απίστευτη μουσική. Ναυτία και Πανικός ιστορία- τι να λέμε τώρα. Οι Αντίδραση, από την άλλη, δε μου έβγαζαν κάτι τόσο σκοτεινό, τους έχω σαν punk στο μυαλό μου. Δε ψηφίζω προς το παρών.

[B] Αντίδραση[/B] ([I]και για το ανεπανάληπτο- διαχρονικό "ΕΛ.ΑΣ. " αριστουργημά τους[/I]) και [B]Olethrio Rigma [/B] ([I]παιδική μου πόρωση[/I]) :slight_smile: τουλάχιστον τους είχα δει και λαιβ αμφότερους και κόλλησα άσχημα τότες…

Στη φάση εκείνη, τέλη '90ς, είχα πετύχει τον δίσκο των [B]Six Sting Suicide[/B] χαρντκορ με thrash στοιχεία (νομίζω?) σε σημεία, μου άρεσε τότε τον άκουγα συχνά αλλά ουδέποτε τους είδα λαιβ ([I]δεν ξέρω πως είναι[/I]). Άραγε διαλύθηκαν;;;

η μπάντα όμως έχει χαρντκορ στοιχεία -ειδικά επί…σκηνής!!!:smiley:

το [COLOR=“DarkSlateBlue”][B]ελληνικό hXc [/B][/COLOR]βγήκε από το πεδίο/σκηνή του punk της εποχής αλλά και του thrash metal ([B]αφού επιρροή του είναι κάτι παραπάνω από εμφανή στις δουλειές ορισμένων ’ 90ς συγκροτημάτων[/B]).
Και ΕΥΤΥΧΩΣ, μπορούμε να λέμε πως όχι μόνο [B][COLOR=“Indigo”]ελληνικό hXc [/COLOR][/B] υπάρχει και στην αυγή του 21ου αιώνα, αλλά και σε καιρούς [B]Ελληνικής Κρίσης /B πιθανά θα…αναπτυχθεί και θα παγιωθεί: πες η αναβράζουσα ΟΡΓΗ της ελληνικής κοινωνίας ([I]θυμίζει κάπως Αγγλία των ‘70ς, σε συνθήκες που γέννησε το πανκ και η νεολαία της εργατικής τάξης τ’ αγκάλιασε[/I]) πες το ολοένα και αυξανόμενο χάσμα πλουσίων- φτωχών ([I]με μια μεσαία τάξη που τίνει προς εξαφάνιση[/I]) πες πως όλο αυτό κάπου θα διοχετευθεί (?)…Θεωρίες του κ**ου θα μου πείτε! Ε, μένει να αποδειχθεί…:lol:

σε κάθε περίπτωση… [B][SIZE=“4”]LONG LIVE GRE hXc!!![/SIZE][/B]:drunk::bow::bow::bow:

Μεγαλη αγαπη οι Αντιδραση,ειναι απτις πρωτες πανκ μπαντες που ακουσα γενικα απο ολα τα ειδη του πανκ(πεμπτη δημοτικου κ γουσταραμε με το ΕΛ.ΑΣ:metal:)

Αλλα για μενα προσωπικα απο ελληνικο hardcore δεν υπαρχει καλητερο και ποιο hardcore συγκροτhμα απο τους V E L O C I T Y…

ΗΑRDCORE με τα νεουρκεζικα στανταρ οχι αναρχοπανκ hardcore οπως με τα ελληνικα στανταρ(sad but true)

Oχι ιδιαιτερα πολιτικοποιημενοι σχεδον κα8ολου δηλαδη και επαιξαν και μαζι με την πρωτη Oi! μπαντα που ηρθε στην Ελλαδα τους τεραστιους BUSINESS :smiley: :smiley: :smiley:

Και κατα καιρους εχουν παιξει κ με αλλες hardocore μπαντες που ηρ8αν απο εξω,ειδηκα απο Νεα Υορκη(Murphys Law,Cro Mags…) και γενικα ειναι ποιο κοντα στην DMS/Lower east side crew φαση

this is the message
this is for you
never forget the Lower East Side crew…

Αυτό που λες είναι μάλλον θέμα ήχου. Κατ’ ουσίαν δεν ισχύει θα έλεγα. τα περισσοτερα κομμάτια τους είναι επανεκτελέσεις των κομματιών των Ex Humans. Απλά αντί για το into your face punk και garage ήχο των Ex Humans, ο Havoc τα ξετίναξε στην παραμόρφωση της κιθάρας τα κομμάτια (και προσωπικά με χαλάνε λίγο).

Σιγουρα ειναι ποιο συγχρονες οι παραγωγες,ποιο σκληρα τα τραγουδια αλλα εγω 8ελω να πω οτι το attitude τους ειναι ποιο κοντα σε αυτο που στο εξωτερικο θεωρουνε hardcore.

Θα μου πεις το attitude δεν μετραει αλλα η πιστη σε αυτα που λενε και δικιο 8α εχεις αλλα δεν ειναι η πολιτικοποιημενοι ex-humans που ηταν στα 80’s

Το στυλ τους ειναι πιο “ΝYHC” κοντα,οπως και η διασκευες που παιζουν που οι περισσοτερες ειναι oi! οπως κανουν και νεουρκεζοι συναδελφοι τους

Οντως η βελοσιτι ειναι πιο κοντα στον ηχο που λες (ο οποιος και μενα δε με τρελαινει), αλλα οχι στο εξωτερικο δε θεωρουνε ως hardcore το NYHC:!:

Και τι θεωρουν hardcore στο εξωτερικο?

τώρα θες ν’ αρχίσω να κατονομάζω σκηνές ολόκληρες, και να αναφέρω κατεβατά???

Hardcore δεν είναι μόνο οι madball, oι sick of it all, οι agnostic front

Hardcore είναι επίσης οποιαδήποτε κληρονομιά άφησαν μπάντες όπως οι integrity, οι catharsis, οι his hero is gone, οι converge, οι cursed, and the list goes on…

Tσεκαρε καποια απ αυτες και θα καταλαβεις. Δε ξερω αν το hardcore ήταν μόνο το nyhc θα μουν πολυ θλιμμενος και ισως να το παραταγα…

Συμφωνώ. Αν και πρόκειται για [I]to love or to hate [/I]μπάντα, εγώ τους θεωρώ αξιομνημόνευτους και ιστορικούς (πλέον) και [I]δεν μπορεί κανείς να αγνοήσει το στίγμα τους στην ελληνική σκηνή…[/I]
ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ, δεν είναι το μοναδικό καλό συγκρότημα -κι άλλα είναι εφάμιλλα των [B]V E L O C I T Y[/B]
([I]μακάρι να…αυξηθεί και παγιωθεί η σκηνή -σε δύσκολους καιρούς[/I]…)

ΗΑRDCORE με τα νεουρκεζικα στανταρ οχι αναρχοπανκ hardcore οπως με τα ελληνικα στανταρ(sad but true)

Κοίταξε, το τελευταίο τους cd “[I]Eleutheria”[/I] δεν μου άρεσε πολύ στιχουργικά αλλά αν δούμε τη δουλειά τους συνολικά, πιστεύω είναι [B]άξια προσοχής[/B]. Τους παραδέχομαι. Μουσικά ,γαμάνε. Έχουν φοβερό attidute συναυλιακά [I](αλλά κάποιοι ίσως το αμφισβητήσουν[/I]) και κάθε φορά που τους βλέπω χαίρομαι. Τόσο απλά…

Oχι ιδιαιτερα πολιτικοποιημενοι σχεδον κα8ολου δηλαδη και επαιξαν και μαζι με την πρωτη Oi! μπαντα που ηρθε στην Ελλαδα τους τεραστιους BUSINESS :smiley: :smiley: :smiley:

Αλήθεια; Εχμ, εγώ τους πρωτογνωρισα σε λαιβ των [B]kNUckLEdUsT[/B]'όταν πρωτορθαν Ελλάδα και μετά σαν σάπορτ στους [B]Agnostic Front[/B]…Πέρασαν πολλά χρόνια βέβαια…

Και κατα καιρους εχουν παιξει κ με αλλες hardocore μπαντες που ηρ8αν απο εξω,ειδηκα απο Νεα Υορκη(Murphys Law,Cro Mags…) και γενικα ειναι ποιο κοντα στην DMS/Lower east side crew φαση

[B]???Μπα; δεν το γνώριζα.[/B] Βέβαια, πηγαίνοντας κάμποσα χρόνια επαρχία, είχα χάσει επαφή με Αθηναϊκή σκηνή (κ με τα παιδιά :() και έχασα “επεισόδια”…

Κι όμως ο [B]worst enemy [/B]έχει δίκιο. Το ([I]αξιολάτρευτο κατ’ εμέ[/I]!) N.Y.H.C. είναι ουσιαστικά [B]παρακλάδι της γενικότερης hardcore σκ[/B][B]ηνής[/B]. Θεωρώ τη τελευταία ως μια “ομπρέλα” ποικίλων ([I]ιδιαίτερων[/I])σκληρών ηχο-στυλ που περιλαβάνει “κινήσεις” -τάσεις -ιδιοτροπίες- κ.τ.λ… Θα έλεγα το N.Y.H.C. είδος [B]metalized hXc[/B]:οι Sick Of It All και οι maDBall είναι χαρακτηριστικότερα παραδείγματα αυτού του στύλ. Μια…ακουστική δοκιμή επιβεβαιώνει αυτά που γράφω. Π.χ. το ίδιο είναι το (βελγικό) χάρντκορ των θεών [B]Hard Resistance [/B]με εκείνο των ala-French [B]KICKBACK[/B]; Ή εκείνο των [B]Hatebreed[/B] ([I]άντε…να τους πει κανείς metalcore[/I])με τους[B] Blood For Blood[/B];
Γι αυτό στο εξωτερικό υπάρχουν (ήδη) ρεύματα θαυμαστών “συμπαθούντων” της [B]Ψ[/B] ή της τάδε [B]Χ[/B] “σκηνής”…Ένας πορωμένος χαρντκοράς από Αγγλία -που γνωρίζω προσωπικά- γουστάρει τρελά το λοςαντζέλικο (?) των [B]TERROR[/B] αλλά δεν…μπορεί τους [B]Ratos De Porao [/B]([I]όταν ήρθαν Λονδίνο για λαιβ[/I]) διότι…τους θεωρεί pop punk (!!!):lol::lol: και έτσι δεν πήγε στο λαιβ τους…:stuck_out_tongue:

Αλήθεια; Εχμ, εγώ τους πρωτογνωρισα σε λαιβ των [B]kNUckLEdUsT[/B]'όταν πρωτορθαν Ελλάδα και μετά σαν σάπορτ στους [B]Agnostic Front[/B]…Πέρασαν πολλά χρόνια βέβαια…

Τους business h’ τους velocity ???

[B]velocity[/B]