Αγαπημένη ελληνόφωνη hc/punk μπάντα των 90'ς

Είναι παγκοσμίως άγνωστο ότι εκτός από το να πήζουμε γάλα, να πουλάμε φέτα και να πηδάμε τις γυναίκες των τουριστών που παραθερίζουν το καλοκαίρι στα νησιά μας (που θα λεγε και ο Τζιμάκος), ξέρουμε και από καλό hardcore. Και επίσης είναι γνωστο ότι ειδικά στις αρχές των 90’ς το συγκεκριμένο είδος έβγαλε αρκετα καλούδια. Το πολλ σε καλεί να επιλέξεις το αγαπημένο σου γκρουπ του είδους. Κατά βάση τα γκρουπς αυτά έδρασαν στα 90’ς, αν και πολλά είχαν δημιουργηθεί από την προηγούμενη δεκαετία. Άλλα είναι τα κλασσικά, άλλα είναι τα λιγότερο γνωστά και κάνα-δυο είναι τα πιο κρυμμένα της φάσης. Περιορίζω το πολλ στους πιο φασαριόζους της σκηνής, και σκοπίμως αποκλείω πιο καθαρόαιμες πανκ μπάντες της εποχής, όπως οι Πίσσα και Πούπουλα και οι Εκτός Ελέγχου, ή οι Γκούλαγκ που ήταν πιο παλιοί βασικά.

Είμανε νιος και γέρασα. :stuck_out_tongue:

Ανάσα Στάχτη - Στα Γρανάζια του Αύριο {1994}

Αντίδραση - ΕΛ.ΑΣ {1991}

Αρνητική Στάση - Τα ονειρά μου θα γίνουν οι Εφιάλτες σας {1993}

Ναυτία - Κοινωνία Κωφαλάλων {1992}

Πανικός - Σκατοκοιλαράδες {1990}

Ρήγμα - Ο Μανιακός {1994}

Χαοτικό Τέλος - Μπροστά στην Παράνοια {1993}

Έξεγερση - Να μη Βιαστείς {1997}

Διατάραξη - Μπατσαρία {1992}
http://www.youtube.com/watch?v=l4xI2dtDoSI {δυστυχως το youtube έχει μόνο την εκτέλεση του ντέμο και όχι της κασσέτας}

Θάλαμος Αερίων - Θεά του Χάους {1996}

Περιμένω τα 2-3 replies. :stuck_out_tongue:

Αντιδραση ειναι μεγαλη αγαπη, και απο τα πρωτα μου πανκ λαιβ οποτε τους εχω μες την καρδια μου. πρωτη φορα εφυγα απο το πιτ με αιματα στο μπλουζακι (οχι δικα μου) :smiley:

Απο τις υπολοιπες μπαντες γουσταρω πολυ Ανασα σταχτη, Χαοτικο τελος και Πανικο χωρις να εχω δει καποιον ομως λαιβ.
Μπανταρα και οι Γκουλαγκ αλλα οπως σωστα αναφερθηκε απεχουν αρκετα απο τις υπολοιπες…

Αντίδραση, Lost Bodies:):!:

:bow:

Τι λες τώρα!
Τελικά έχουν κυκλοφορήσει κάποιο δίσκο αυτοί;
Γιατί δεν έβρισκα στοιχεία και μετά… το ξέχασα!

Χαοτικό τέλος, από μένα. Μπάντα που γέννησε τους χειμερία νάρκη, και καθιέρωσε το σχετικά άγνωστο crust στα μέρη μας.

Πολύ κοντά ναυτία (μππαντάρα, με τρελά λαιβ στο ενεργητικό σε Ελλάδα και εξωτερικό.) και αρνητική στάση. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι και αρνητική στάση έβαζα εύκολα.

Όλες όμως μ’ άρεσουν, πραγματικά.

ωραιο θρεντ. Θα επανελθω.

[B]Panagioti [/B]σε περίπτωση, που δε το ξέρεις, εντός πολύ λίγου κυκλοφορεί [B]ολοκαίνουριο Lp από panikos[/B]:!:!:!:!:

Αρνητική Στάση και Ναυτία στην πρώτη γραμμή.
Αντε να πώ Ναυτία λόγω ιστορίας στο χώρο (και επειδή χωράει μόνο μία ψήφος :stuck_out_tongue: )

Απο 'κεί και πέρα ένα σκαλί πιό κάτω Ανάσα Στάχτη και Χαοτικό Τέλος. Αλλά και πάλι γαμάνε ρε γμτ :?

Αντίδραση τους θεωρώ κάπως υπερεκτιμημένους, ή ίσως κακό timing.
Με τα υπόλοιπα δεν έτυχε να ασχοληθώ πολύ.

Επίσης αν είχε το πολλ Πίσσα και Πούπουλα, Εκτός Ελέγχου, Γκούλαγκ και τίποτα Αρνάκια π.χ., ντάξει δεν τα λές hardcore αυτά, αλλά θα ήταν τρελό παλούκι!

από αυτούς στο πολλ ψήφισα Αντίδραση, αλλά μου αρέσουν πολύ επίσης οι Ολέθριο ρήγμα (αν και περισσότερο για θρας μου κάνουν)

2 αγαπημένα συγκροτήματα! Θα ψήφιζα αντίδραση αλλά κάτι μέσα μου μου λέει να το ρίξω τελικά στους Ανάσα Στάχτη!

Πήρες φόρα με τα βίντεα που βγήκαν από πεδίο Άρεως 1993 και ΑΣΟΕ 91 και έβαλες το πολλ?

Δύσκολο πολλ για μια ψήφο, αλλά λόγω του τριδύμου Ξεχασμένη Προφητεία - Χαοτικό Τέλος - Χειμερία Νάρκη θα πάω αναγκαστικά με Χαοτικό Τέλος.

Από εκεί και πέρα ιμο (Αθίγγανοι του Σύμπαντος)>Ναυτία> Ανάσα Στάχτη.

Διατάρξη δε θα τους έλεγα τόσο hardcore, αλλά εδώ δεν είμαστε για να βάλουμε ταμπέλες.

Ξεχωριστή θέση σε Πανικός που είναι οι μοναδικοί της λίστας που έχω δει live, καθώς και στους αγαπημένους των πρώτων φοιτητικών χρόνων Αρνητική Στάση.

Xαοτικο Τελος και Ανασα Σταχτη ειναι λατρεια!!! Το εριξα χαοτικο

Ανταλλάζω Θάλαμο Αερίων που το έχω διπλό με Μάστιγα.

Ανάσα Στάχτη, Πανικός και Αρνητική Στάση αγαπημένες μπάντες αλλά η ψήφος πάει στους Χαοτικό Τέλος!

Αφού μιλάμε για 90s η αγαπημένη μου HC/PUNK μπάντα είναι οι ALT TC που ξεκινήσανε με κασέτες το 1994 για να βγάλουν το EP Στόχος Ονείρων λίγα χρόνια μετά…κτλ κτλ.
Ενδεικτικό τραγούδια το Κόντρα (για πολύ ξύλο)

Αγαπημένο μου τραγούδι “Ο Τάφος των νεκρών ονείρων”…δεν υπάρχει στο youtube,ίσως το ανεβάσω κάποια στιγμή.
edit: τελικά υπάρχει http://www.youtube.com/user/etsithahtan?blend=2&ob=5#p/u/0/f2XjiqxTIQs πορωνομαιιιι λεμεεεε

edit2 Το έριξα στους Θάλαμος Αερίων μιας που είναι “ασημάκια” χαχα

έχουν βγάλει κάποιο ep ωρέ!

δεν το ήξερα, έτσι να τα λέμε αυτά.

Αφού σου αρέσουν οι Ολέθριο Ρήγμα, τσέκαρε τους Ρήγμα που έχω στο πολλ, είναι το γκρουπ που μαζί με μέλη των Ολεθρος δημιουργήσανε τους Ολέθριο Ρήγμα.

\μ/

έτσι - το ίδιο ρίξαμε

Ρε τα βιντεακια είναι απίστευτα. Κατά τα άλλα, ναι η Διατάραξη ξεφεύγει λίγο σαν μπάντα, και να σου πω σκεφτόμουν να έβαζα ALT TC στη θέση τους, αλλά υπερίσχυσανε αυτοί λόγω του ότι ήταν αδυναμία μεγάλη. Ρε έχεις υπόψιν μία μπάντα ονόματι “Αγανακτησμένοι Πολίτες” με κοινά μέλη με τους Ναυτία? Είχαν βγάλει στα μέσα 80 κάποιο EP και γαμούσε!

Αγαπημένο τραγούδι από τους Κερκυραίους είναι με διαφορά το Κόντρα πάντως! Με στίχους μυθικούς όπως “κόντρα σ’ αυτούς, σ’ εκείνους, στους άλλους…κόντρα σ’ όλους!” :bow:

Επίσης καλό θα ήταν να αναφερθούν και οι Θεσσαλονικείς [B]Διχασμένες Αλήθειες[/B].

Υπάρχουν απ’το 1997, δηλαδή ουσιαστικά είναι 00’ς μπάντα αλλά δεν κολλάμε :stuck_out_tongue:
Hardcore εμπλουτισμένο με στοιχεία Pantera/Slipknot και γενικά πιό σύγχρονο hardcore με ελληνικό στίχο, σκρατσάκια που και που, σλαπίδια στο μπάσο.
Δεν έχω ακούσει τα 2 τελευταία αλμπουμ τους (μόνο σκόρπια τραγούδια) αλλά τα 2 πρώτα τους (ένα mini cd και ένα κανονικό αλμπουμ) είναι πολύ καλά δείγματα του πιό φρέσκου hardcore.
Για όσους δεν την πολυπαλεύουν με το “κλασσικό” hardcore punk είναι μιά πολύ καλή λύση/αρχή.



Τους έχω δει live! :stuck_out_tongue:

Κόντρα ναι!
Και ΜπαΓουΔο!
http://www.youtube.com/watch?v=QBW3D9znGcg&feature=related

Α ρε εποχές!

με τον στίχο “ηλίθιοι βλάκες επαναπαύτηκαν όταν ψεύτικη δύναμη απόκτησαν…” ή με άλλα λόγια “αντιγράφω στίχους από Γενιά του Χάους” :p:p:p

φεύγω για Last Drive λέμμμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ΓενιοΧαοτικέ φανμπόη, τους Αγανακτισμένους Πολίτες τους ξέρω μόνο μέσα απτα Κακός και μόνος του ράδιο Ουτοπία (αν δεν κάνω λάθος στο νο 6 είχε 2 κομμάτια τους).

Ξέρω επίσης ότι ήταν σε αυτούς η Σόνια (αργότερα σε Ναυτία, Αθίγγανους του Σύμπαντους), αλλά στο νετ βρίσκω ότι ήταν “πρόδρομοι” των Ναυτία κάτι το οποίο αγνοούσα/αμφισβητώ.

ηταν ενας γαμημενος που επαιζε σε γκρουπ και το ονομα του γκρουπ λεγοταν

…Huge black garage bag? :stuck_out_tongue: