Τhe official BM hymn(s) poll

Τελικα με καλυψανε αλλοι συνφορουμιτες βαζοντας Satyricon και Ιmmortal…Ειδα και κατι Nyktalgia επισης και γουσταρα…ευγε.

Καταρχάς, το Ιon Storm χώνει τα πάντα εκτός φυσικά από το Shiva Interfere που μπαίνει με το πιο γαμημένα εκκωφαντικό ριφ όλων των εποχών.

Πάμε τώρα:

Συγκίνηση και μόνο.
Υπερκομματάρα και όσοι συνεχίζετε να αγνοείτε τους Farsot είστε άμπαλοι.

Εμείς μπορούμε. :razz:

To Summoning είναι λατρεία χρόνων.

Αν μου ζητούσαν τον ΥΜΝΟ του ιδιώματος αυτό θα διάλεγα.
AC/DC gone blackmetal!!

Φιξντ 8)

Η αλήθεια είναι ό,τι μπορώ να γράψω άπειρα κομμάτια αλλά θέλω περαιτέρω επεξήγηση από θρεντστάρτερ για το τι ζητείται ακριβώς. Πιασάρικα πράματα, επικά πράματα, μέηνστρημ πράματα, αντεργκράουντ?

Γιατί οι Kill πχ στο Inverted Funeral παίζει νάχουν γύρω στους 5-6 ύμνους μέσα αλλά και να τα ποστάρω, ποιος θα ασχοληθεί?

Το παραβλεπω αυτο για Nyktalgia:stuck_out_tongue:
Εσυ κανε ποστ για οποιον θες και αν θα ασχοληθει καποιος η’ οχι δεν θα πρεπε να σε απασχολει…

To ρωτάω για να περιορίσω λίγο τις επιλογές μου.
Τεσπά, άμα γυρίσω σπίτι τώρα.

Επισης,

Akercocke - Horns of Baphomet & Shelter from the Sand
Bathory - Crawl to your cross & Enter the eternal fire (αν και επικιζει πολυ)
Marduk - Infernal Eternal
Darkthrone - In the Shadow of the Horns (γιατι σε σημεια ειναι πιο Celtic και απο Frost!)

Καταρχάς, φίξντ 8)

Κατά δεύτερον, αν κάναμε ένα πολ που απλά ήταν “το(α) καλύτερο(α) BM κομμάτι(α)” στο ρόκιν, η συζήτηση θα κατέληγε σε Μετάλλικα-Μέηντεν-Μάνογουορ. Αποδεδειγμένο.

Οπότε εδώ μιλάμε για αγαπημένα-καλύτερα ανεξαρτήτως. Ε προφανώς για αυτούς που έχουν ακούσει αρκετά το ιδίωμα δεν είναι απαραίτητα τα μέηνστρημ. Έτσι προτείνουμε και λιγότερο γνωστούς αλλά συνάμα κορυφαίους ύμνους σαν το παράδειγμά σου, για να μη διαφεύγουν της προσοχής. Οπότε μιλάμε λίγο πολύ για όλα.:expressionless:

Μα γιατί δεν έχουν γράψει οι Μέηντεν το καλύτερο ΒΜ τραγούδι?

Σιξ!
Σιξ σιξ!

Δε νααααμπερ οβ δε μπηστ!

___________

I’ve been chasing blooooood.
Turned my back on gold

Οποιο τραγουδι ειναι bold-αρισμενο εμπεριεχει youtube link για τσεκαρισμα.

Aκουμε και τα Unter Töchtern der Wüste και IX : Der Einsiedler απο τις
2 πιο προσφατες κυκλοφοριες τους και οι λυκοι μας χωνεψανε κιολας.

Aπο Deathspell δεν γινεται να διαλεξεις ενα τραγουδι.Εγω θα διαλεγα το Chaining
The Katechon
γιατι τετοιο 22λεπτο επος ειναι κριμα να μην το
ακουσει ο οποιοσδηποτε εχει την παραμικρη σχεση με την ακραια μουσικη.
Urfaust τα ειπα και πιο πανω,VBE κανουν πλακα στο 95% του ΒΜ οποτε
μενουν ασχολιαστοι,Nocternity αψογη επιλογη.
Drudkh εγω θα διαλεγα το επικο επος Furrows Of Gods.

Ολο το Grand Declaration Of War ειναι απιστευτο.
Crystallized Pain In Deconstruction αγαπημενο τραγουδι για σημερα.

Celtic Frost :bow:

Akercocke
εγω θα διαλεγα το Verdelet ή το Leviathan
χωρις το Horns Of Baphomet να υστερει.
Οι Slagmaur ανετα θα μπορουσαν να εχουν μπολικα χιτακια (που λεει ο λογος).
Μου κολλαει η μουσικη τους για κατι τετοιο.

Παιζει να ειναι και το καλυτερο τραγουδι για κλεισιμο.

Με την επικη ριφαρα στο 3.04 να κανει πλακα στα μισα που ακουτε.

Destroyer 666 - I Am The Wargod Μπανταρα.Εισαγωγη επος και μετα black-o-thrash του σατανα.

Cobalt - Ulcerism καποιοι τους ξερετε καιρος να τους μαθετε και οι υπολοιποι.Μοντερνο ΒΜ με πινελιες απο Tool και γενικα αψογοι μουσικοι.

Khold - Nattpyre ξερο μπλακ μεταλ με ενα κατιτις απο γκρουβ.Δεν ξερω γιατι αλλα αυτο το τραγουδι
παντα μου φαινοταν ως χιτακι.

Watain - Storm Of The Antichrist Mainstream για μενα πλεον,δεν παυουν να γραφουν ριφαρες.Θα μπορουσα να βαλω ενα οποιοδηποτε τραγουδι τους αλλα και αυτο μια
χαρα κανει.

Negura Bunget - Cunoasterea Tacuta ε γιατι πρεπει.Τετοια μπαντα
απο την γειτονια μας κιολας.

Kουραστηκα.Εχω κανει 15 edits. :stuck_out_tongue:

παρτο και απο Dordeduh.

Ας τοποθετηθεί άλλος ένας “τουρίστας”. Θα κινηθώ στη λογική του blackmetal “ύμνου” και όχι του blackmetal “έπους”, δηλαδή θα αναφέρω κομμάτια λίγο πολύ “πιασάρικα” και “ξεσηκωτικά” για τα δεδομένα του ιδιώματος.

Πρώτα απ’ όλα σ’ αυτό το θρεντ έχει θέση οτιδήποτε μέσα από το Aspera Hiems Simfonia των Arcturus, το δίσκο που ακόμα θεωρώ ό,τι καλύτερο έχω ακούσει από blackmetal.

Επίσης πρέπει να μπουν κυριολεκτικά ένα κάρο κομμάτια από Dodheimsgard, αλλά για να μην το παραγαμήσουμε, και μια που το Ion Storm έχει ήδη τιμηθεί δεόντως από αρκετούς, εγώ θυμίζω και το υπέρτατο Traces of Reality (βέβαια το Symptom από τον ίδιο δίσκο έχει περισσότερα χαρακτηριστικά “blackmetal anthem”, αλλά το Traces είναι ακόμα καλύτερο!)

Επίσης, το Spiral Scar από Aura Noir, ένα από τα πιο έντονα και αγχωτικά κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ μου.

Παρόμοια συναισθήματα μου γεννάει και το Sculptor of Flesh των 1349… blackmetal hit-άρα, όχι μαλακίες.

Τέλος ένα όχι τόσο blackmetal, αλλά με ενυπάρχον κάπου εκεί μέσα το black στοιχείο και οπωσδήποτε το πιο εωσφορικά διονυσιακό κομμάτι που υπάρχει. Το λέει και ο τίτλος του: Dionysify this Night of Spring, των καλών μας Solefald (περιμένω από τώρα γκρίνια από ΝοΜιστεράκη :D).

Θα μπορούσα να τιμήσω κι άλλα συγκροτήματα, όπως π.χ. άλλη μια προσωπική αγάπη στο black, δηλαδή τους πρώιμους Old Man’s Child, αλλά τα κομμάτια τους που αγαπώ δεν είναι τόσο στο πνεύμα του θρεντ όπως εγώ τουλάχιστον το ερμηνεύω, οπότε περιορίζομαι στα ήδη αναφερθέντα.

Μπλακμέταλλερς πως με κόβετε; :-s

Να προσθέσω ένα περσινό σαν φόρο τιμής στον ban:
Wodensthrone - Those That Crush the Roots of Blood

arcturus-naar kulda tar
cradle of filth-tearing the veils from grace (δεν θέλω γέλια, το τραγούδι και το άλπμουμ σπέρνουν)
dissection-thorns of crimson death
rotting christ-old coffin spirit

τώρα δεν ξέρω αν πλέον οι moonspell, anaal nathrakh, primordial και λοιποί θεωρούνται black…:?

καλος εισαι μωρε γκρακχε, περιμενα σολεφαλντ αλλα οχι το Dionysify, εγω ισως εβαζα το Red View.

καλος εισαι κι εσυ, το δικο μου κολλημα ειναι με Upon These Stones. φετος βγαζουν και οι αλλοι Αγγλοι καινουργιο. και μιας και ειμαστε στο σωστο θρεντ και μιλαμε για τους αλλους, ο ορισμος σ’ αυτο που ζηταει ο ρεντραμ ειναι αυτα τα δυο παρτς(πτΙ, πτΙΙ), στο αλμπουμ ειναι ενωμενα βεβαιως, απολαυστε εκλεπτυσμενο bm απο Αγγλια.

Mιας και θυμήθηκα να αναφέρω και το Marduk - Wolves
Επίσης να συμφωνήσω για Destroyer 666 - I Am The Wargod επειδή είναι ύμνος.
Και τέλος ακούστε κι ένα Taake - Vid VII και ένα Satanic Warmaster - Remembrance of Times Forgotten αν θέλετε.

Ναι!!
Ιδανικά στημένο κομμάτι. Ειδικά το ακουστικό κόψιμο στο 5:00 με 8:00 σε μπάζει τέλεια στο τελευταίο τρίλεπτο (με το τελευταίο του λεπτό να σβήνει όμορφα την “ένταση”)

Τα περισσότερα ειπώθηκαν μεν αλλα θα πω και εγω μερικά που με έκανα να βάλω το repeat και να αργήσω πολύ να προχωρήσω στο επόμενο κομμάτι.

Burzum-Dunkelheit
Funeral Mist-Anti-Flesh Nimbus τα samples ολα τα λεφτα εδω φυσικά
Satyricon-Mother North το πρωτο black κομματι που αγάπησα ποτέ
Mayhem-Funeral Fog είχα βαρεθεί να ακούω μόνο το freezing moon σε συλλογές μεχρι που άκουσα ολόκληρο το άλμπουμ και απέκτησα καινούργιο αγαπημένο
Marduk-Οn Darkened Wings αλλα και ολόκληρο το Chapter II- “The Warlord of Wallachia” που αναφερεται στον Vlad Tepes.
Darkthrone-Transilvania Hunger αν και αγαπημενο άλμπουμ ειναι το A Blaze In The Northern Sky
Dissection-Night’s Blood
Rotting Chirst- Saturn Unlock Avey’s Son παραγνωρισμένο κομμάτι. Ποτέ δεν καταλάβα πάντως γιατί όλοι έχουν φάει τέτοιο κόλλημα με το ομώνυμο του άλμπουμ.

Αυτά προς το παρόν θα επανέλθω και με άλλα κάποια στιγμή. Ειχα σκοπό να βάλω Dimmu Borgir και Cradle Οf Filth αλλα είπα να το αφήσω μην με παρετε με τις ντομάτες :-s

Ποτε βγαινει το αλμπουμ ειπαμε ?

Ποιο ομωνυμο ρε.Ολοι ξερουμε οτι το Wolfera the Jackal ειναι το επος του δισκου.
Να εβαζες και Borgir αδερφε αλλα κανα τετοιο. 8)

Το άκουσα αυτό, αρκετά καλό θα το έλεγα αλλά όχι και εντυπωσιακό για τα δικά μου γούστα. Βέβαια εγώ θέλω το μπλακμέταλ μου κατά βάση μπάσταρδο κι όχι τόσο ατμοσφαιρικό (εντάξει λάθος όρος αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ πιστεύω)~