Τhe official BM hymn(s) poll

Πλακα σου εκανα ρε συ, no offence :slight_smile: @ Γρακχους

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε ενοχλουν ΤΟΣΟ πολυ οι στιχοι. :-k

Εντιτ: Chrisp, σπέρνει και αυτο…

Πρώτον το black δεν είναι απλό μουσικό ιδίωμα, όποιος το αντιμετωπίζει έτσι χάνει την ουσία.
Δεύτερον, τα κοινωνικοπολιτικά φρονήματα τα βάζουν στο παιχνίδι οι ίδιες οι μπάντες, οπότε συζητάμε πάνω και σε αυτά.

Με την ίδια λογική, όλα ανεξαιρέτως τα είδη μουσικής χρίζουν διαφορετικής αντιμετώπισης η καθεμία για να “πιάσει” ο καθένας την ουσία της, αναλόγως περιεχομένου. Για τα σκυλάδικα είναι ο “νταλκάς”, για την trance είναι το “τριπάκι” και πάει λέγοντας. Αλλιώς κι έτσι, βάσει αυτής της λογικής, χάνεις την ουσία. Δεν έχει κάτι η black που την διαφοροποιεί ή την κάνει ανώτερη από άλλα είδη εντός και εκτός metal, απλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Προσωπική μου άποψη, ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ δευτερεύουσας σημασίας και δεν μου λέει κάτι. Η μουσική είναι μουσική, αν δεν ικανοποιεί την αίσθηση της ακοής σου (και ό,τι συνεπάγεται αυτού) δεν την ψάχνεις παρακάτω γιατί κινδυνεύεις να χάσεις το χρόνο σου.

Τώρα για το τι νοήματα περνάει ο καθένας στους στίχους του, θεωρώ εντελώς ανούσιο να κάτσω να ασχοληθώ με το θέμα αυτό. Όπως δεν έγινα σατάνι μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης (και δεν με ένοιαξαν τα θρησκευτικά πιστεύω του καλλιτέχνη), άλλο τόσο δεν πρόκειται να γίνω και εθνίκι (όπως επίσης δεν με νοιάζουν τα πολιτικά του πιστεύω). Από τη στιγμή που με ικανοποιεί / δεν με ικανοποιεί η μουσική του, ας μιλάει και για το μικρό του πόνυ, ποσώς με ενδιαφέρει.

Α, έχει ξαναγίνει χαμός μ’ αυτούς;

Δεν έχω παρακολουθήσει, ΟΚ.

Chris, αν αναφέρεσαι στον τύπο των Satanic Warmaster (ότι δηλαδή η μουσική του είναι υπεράνω αλλά “κατά τ’ άλλα” δεν απορρίπτει τη NS ιδεολογία), είναι για μπουνιές. Τί music above politics και δεν απορρίπτεις ρε καραγκιόζη, αυτό το κομμάτι ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΙ τη NS ιδεολογία!

Xemnas, ναι, μ’ ενοχλούν αφάνταστα αυτοί οι στίχοι για το λόγο που αναφέρω παραπάνω, ότι δηλαδή είναι ανοιχτή εξύμνηση του ναζισμού. ΔΕ Μ’ ΕΝΟΧΛΕΙ ένας μουσικός να είναι φασίστας. Μπορεί να είναι, αλλά να κρατάει τον ιδεολογικό του βόθρο για τον εαυτό του (επειδή ξέρει ότι δεν τον παίρνει να τον ξεράσει αυτόν το βόθρο και κάνει το κορόιδο, όχι για κανέναν άλλο λόγο), οπότε ΟΚ, νο προμπ. Αυτός είναι μέσα στα σκατά από μόνος του κι εμείς ασχολούμαστε με το αν η μουσική του (που ντύνεται από αδιάφορους με το θέμα στίχους) αξίζει να την ακούς ή όχι. Όταν όμως είναι τόσο σκατιάρης που δεν κολλάει πουθενά και σου λέει μες στη μούρη “ναι ρε, είμαι χιτλερικός και να πεθάνουν όλα τα κομμούνια και οι Εβραίοι και να εγκαθιδρυθεί 4ο Ράιχ ΤΩΡΑ”, ε τότε όχι απλώς με ενοχλεί, αλλά μου γυρνάει τ’ άντερα.

Είναι δυνατόν να κάνουμε ακόμα τέτοιες ερωτήσεις;

Όλα τα παραπάνω ως απάντηση και στο αποπάνω ποστ.

Δεν είπα ότι είναι ανώτερο είδος αλλά τη διαφορετικότητά του οφείλει κανείς να την αναγνωρίσει. Και ναι, πολλά (σίγουρα όχι όλα) είδη μουσικής έχουν μια φιλοσοφία από πίσω τους και αυτό τα διαφοροποιεί μεταξύ τους.

Εδώ απλά εσύ επιλέγεις να μην ασχοληθείς με ένα μέρος αυτού που ο καλλιτέχνης δημιουργεί και θέλει να περάσει προς τα έξω. Δικαίωμά σου αλλά δικαίωμα και των υπόλοιπων να σχολιάζουν και το στιχουργικό περιεχόμενο.

Edit:

Πάρτε κι ένα Total Volkermord για να είμαστε και on-topic:

Εδώ διαφοροποιείται η άποψή μας, πιστεύω ότι όλα τα είδη μουσικής έχουν μια φιλοσοφία από πίσω τους που τα διαφοροποιεί. Μπορεί εσύ κι εγώ να μην την καταλαβαίνουμε, να την απορρίπτουμε ή ακόμα και να τη χλευάζουμε (προσωπικά το κάνω κατά κόρον, λανθασμένα ενίοτε), αλλά σίγουρα είναι εκεί.

Well said. Απλά πιστεύω ότι η όλη συζήτηση είναι εντελώς out of scope για το παρόν thread. Οπότε και σταματώ εδώ.

ontopic Spear of Longinus - Nutron Hammer

ελπιζω να μην πεσει φωτια να μας καψει.

bump γιατί το χω στο ριπίτ εδώ και μία ώρα:
Deathspell Omega - Mass grave aesthetics (Part I|Part II|Part III)

burzum-jesus tod και glemselens elv
blut aus nord-sons of wisdom,master of elements
cradle of filth-funeral in carpathia και the forest whispers my name

Ναι ρε Ντεκαρντ! :wink:

Gothιες?

δεκαρντ,αν δεν το εχεις κανει ηδη τσεκαρε και το παρακατω:

part 1–> http://www.youtube.com/watch?v=tngOe3QUMu4

(με τη ΡΙΦΦΑΡΑ στο 6:50)


Part 2–>
http://www.youtube.com/watch?v=Fl0Q4G4zJu0&feature=related

Part 3 --> http://www.youtube.com/watch?v=uTy1dTjVL5U&feature=related

Το έχω κάνει, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία για επανάληψη
Αν και το αγαπημένο μου από τα σπλιτ τους, είναι το Chaining the catechon (Part I|Part II)

ωραιος.

και μενα,ισως και το αγαπημενο μου κομματι απο deathspell γενικοτερα.

εμενα μου φαινονται για black

In Catholic theology, the Latin phrase Ex Cathedra, literally meaning “from the chair”, refers to a teaching by the pope that is considered to be made with the intention of invoking infallibility.

Το μονο που μενει ειναι κλικ στο σωστο σημειο. Οχι πως δεν το ξερουν κι οι πετρες, αλλα λεμε τωρα.

Βαλτε και αυτο

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες γιατι βαρεθηκα , δεν ξερω αν εχουν ειπωθει αλλα μενοντας σε Ελλάδα και μόνο εχω να πω :

Acrimonious - Spirit’s Eclipse (Purulence)
Bohemian Grove - Praise the goat (Age of retrogression)
Injekting Khaos - Deus Vult (Salvation through violence)
Dodsferd - Hypocritic shitfuckers still breathing (Cursing your will to live)
Deviser - Threnody ( Unspeakable cults)
Enshadowed - Suicidal Lunacy ( Messengers of the darkest dawn)
Eschaton - Despair of those (Total gathering of supremacy )
Ezgaroth - In nomine magni Dei nostri Sathanas (D.C.L.X.V.J : Order)
Nocternity - Secreta Aura ( the key) ( Onyx)
Via Serpentis - Absolut Satan

Αν και δεν είναι Ελλάδα και μόνο ΠΡΕΠΕΙ να προσθέσω το:

The One - V (I, Master)

σωραίος … 8)

ελεγα να βαλω και necrosadist αλλα ειναι κυπριοι :stuck_out_tongue:
αμα ειναι να κλεβεις ομως το κανω

Άσε τους νεκροσάδιστ και πιάσε νέο κομμάτι (τι κομμάτι δηλαδή, ύμνος!) εδώ:

Και μιας και οι συγκεκριμένοι συμμετείχαν (με 2 κομμάτια απ’ το Fuck Humanity) φέτος στο Secta Nova split της Zyklon-B, δίνω πάσα στον εαυτό μου και προτρέπω τον κόσμο να ακούσει το Bloodpaintex Vortex των Burial Hordes απ’ το εν λόγω split.