Heaven and Hell, Lamb of God, Iced Earth-10/11/2007 Wembley Arena, London

To πακετο ειχε ηδη ανακοινωθει απο την ανοιξη και το περιμενα με αγωνια(και λαχταρα). Τα εισητηρια ορθιων ειχαν τελειωσει 3 βδομαδες πριν και απο οτι ειδα μαλλον πουληθηκαν και ολα των καθημενων, 10.000 κοσμος δηλαδη. Το εισητηριο στα 44,25 ευρω περιπου.
H συναυλια ηταν στο Wembley Arena που ξανανοιξε πριν απο λιγους μηνες επειτα απο ανοικοδομηση του. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ χωρος. Ολες τις ανεσεις μεσα και εξω και πολυ προσωπικο να σε βοηθαει σε οτι θες.(καλα οχι και να στην τιναξει…) Μαγαζια με ποτα, με χοτ ντογκς, merchandise, παγωτα, ολα, μ’αρεσε πολυ ο χωρος.
Το εισητηριο ελεγε 7 σαν ωρα εναρξης και 7 ακριβως βγηκαν οι Iced Earth. Ξεκινησαν με λιγο κουλο τραγουδι(οχι κακο, αλλα απροσμενο για εναρξη συναυλιας τους) το Motivation of man και μετα Setian Massacre. O ηχος ΑΨΟΓΟΣ απο το πρωτο τραγουδι. Μετα προλογιζουν το Burning Times, “ωπα, εδω ειμαστε” λεω και περιμενω να ακουσω τον Τιμ. Αλλα ρε παιδια ξεκιναει να τραγουδαει και ακουγεται ο Μαθιου! Αμαν! Περα απ’την πλακα ο Τιμ τραγουδουσε(:p)αλλα με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ χαμηλα φωνητικα που δεν το περιμενα. Ολα τα παλια τα ειπε αψογα. Μετα ειχαμε τα Declaration Day, My own saviour, A charge to keep και Ten thousand strong. 27 λεπτα. Δεν απογοητευτικα απο την διαρκεια καθοτι το ηξερα, τοσο χρονο τους δινουν σε αυτην την περιοδεια. Πολυ καλη εμφανιση, δεν τους περιμενα τοσους καλους και ειναι απο τα συγκροτηματα που καραγουσταρω, να ειχαν και καλυτερο σετλιστ. Μετα απο 20 λεπτα και για τα επομενα 45 λεπτα παιζουν οι Lamb of God. Δεν ειναι της αρεσκειας μου ωστοσο ηταν καλοι και δωσανε παλμο στον κοσμο κατω. Το ειχανε ρε παιδακι μου. Σαν μια εξελιγμενη, βαρια εκδοση των Pantera μου φανηκαν.
Setlist:
Hourglass
Pathetic
Walk With Me In Hell
Ruin
Now You’ve Got Something To Die For
Laid To Rest
Redneck
Black Label

Μετα απο μιση ωρα βγηκαν επιτελους οι θεοι. 'Νταξ, ρεσπεκτ. Πολυ καλη εμφανιση αν και πολυ επαγγελματικη θα ελεγα με την κακη εννοια. Ο Ντιο τα σηματακια του και λιγο μπλα-μπλα αναμεσα στα τραγουδια οι υπολοιποι πολυ σοβαροι. Εκτελεστικα ηταν ολοι αψογοι. Τα σκηνικα και οι οθονες πανεμορφα.
Η διαρκεια της εμφανισης τους ηταν 1 ωρα και 40 λεπτα. Το καλυτερο Αγγλικο κοινο που εχω δει σε περιπου 20 συναθλιες. Να φωναζει και να 'χει παλμο.
Το σετλιστ των Σαμπαθ:

Ε550
The Mob Rules
Children of The Sea
I
The Sign of The Southern Cross
Voodoo
Drums solo
Computer God
Falling of The Edge of The World
Die Young
Heaven And Hell

Shadow of The Wind
Neon Knights

Πηρα και τα μπλουζακια μου μετα και εφυγα γεματος.

Υ.Γ. Το καλυτερο το αφησα για το τελος, επιασα πενα του Αντωνακη!:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: