Heavy Metal Championship Β' Φάση Όμιλος 3/8

A’ Φάση

Μπαράζ

Suicidal Angels 7 15,22%
Opeth 17 36,96%
Witchcraft 15 32,61%
Evergrey 7 15,22%

1ος Όμιλος

Judas Priest 17
Darkthrone 15
Enforcer 9
Riverside 7

Suicidal Angels 5 Μπαράζ
Opeth 5

Eluveitie 2
Lake Of Tears 2
Lacuna Coil 1
Arch Enemy 1

2ος Όμιλος

Slayer 25
AC/DC 21
Sodom 16
Gamma Ray 14
Exodus 13

Obituary 11
Satyricon 6
Epica 3
Stratovarius 2
Draconian 2

3ος Όμιλος

Iron Maiden 24
Blind Guardian 29
Metallica 26
Accept 20
Saxon 19

Sepultura 17
Amorphis 10
Annihilator 10
Nightwish 4
Saturnus 2

4ος Όμιλος

Manowar 29
Rage 19
WASP 18
Therion 12
My Dying Bride 11

Nile 10
Kamelot 9
Moonspell 7
Swallow The Sun 5
Within Temptation 5

5ος Όμιλος

Megadeth 20
Primordial 20
Dream Theater 16
Agalloch 13
Iced Earth 13

Grand Magus 10
In Flames 10
Anathema 9
Pretty Maids 8
Stone Sour 3

6ος Όμιλος

Motorhead 33
Nevermore 28
Spiritual Beggars 15
Symphony X 13

Witchcraft 10 Μπαράζ
Evergrey 10

Cradle Of Filth 7
Behemoth 6
Orphaned Land 5
Firewind 4

7ος Όμιλος

Black Sabbath 40
Bolt Thrower 25
Paradise Lost 23
Pain Of Salvation 21
Dark Tranquillity 17

Burzum 14
Katatonia 8
Deicide 6
Summoning 6
Tiamat 1

8ος Όμιλος

Kreator 31
Helloween 30
Rotting Christ 27
Mastodon 24
Warlord 22

Amon Amarth 16
Domine 10
Immortal 10
Cannibal Corpse 5
Marduk 2

Β’ Φάση

8 όμιλοι των 5 group με δυνατότητα μίας επιλογής στον καθένα!

Τα δύο πρώτα group περνάνε από κάθε όμιλο για την φάση των 16. Η κάθε ψηφοφορία κρατάει 3 μέρες.

1ος Όμιλος

Slayer 16
Symphony X 13

Sodom 9
Mastodon 8
Bolt Thrower 6

2ος Όμιλος

Primordial 16
AC/DC 12

Iced Earth 4
Riverside 3
Agalloch 1

Οταν υπαρχουν οι πατερες…

Kρίμα για τις άλλες μπάντες αλλά Sabbath!!!

καπως ετσι…

ε ναι

Απλά να πω ότι η λογική δεν είναι ποιοί είναι οι πατέρες και ποιοί όχι. Αν ήταν έτσι θα έβαζα Maiden,Priest, Sabbath,Metallica και θα τελειωνε το ζήτημα. Όλο το θέμα είναι αν βάζατε κάτι τώρα να ακούσετε τι από τα 5 θα προτιμούσατε ή τι ακούτε πιο πολύ αυτό τον καιρό. Το ότι οι Sabbath έβγαλαν 1 δίσκο τα τελευταία 15 χρόνια δεν τους κάνει ανώτερους από τους Opeth ας πούμε. Δε βγάζουμε πατέρες της ιστορίας. Βγάζουμε τι ακούμε περισσότερο τώρα.

Δεν καταλαβαινω που το πας, μα ειναι καθαρα θεμα προτιμησης ολο αυτο που γινεται θαρρω.

Εγω λατρευω Accept, Gamma Ray, γουσταρω πολυ Helloween, αλλα σαν τους Sabbath δεν εχω κανεναν απο τους τρεις.

Βασικά ψηφίσαμε Sabbath γιατί είναι οι πατέρες του heavy metal, γιατί με Ozzy βγάλανε 6 επικούς δίσκους μέσα στην πρωτοπορία και την έμπνευση, επαναπροσδιόρισαν τον metal ήχο με τον Dio κυκλοφορώντας άλλα 2 μνημεία και συνέχισαν να κυκλοφορούν αξιόλογους δίσκους με τον Tony Martin…και φυσικά πάνω απόλα προτιμώ Sabbath από τους άλλους και γιαυτό τους ψηφίζω χωρίς προφανώς να μειώνω τους Accept και τους Helloween που τους τοποθετώ αντικειμενικά στο top-10 metal συγκροτημάτων έβερ, απλά κατ’εμέ τα μεγέθη είναι διαφορετικά…

Είναι η συνολική παρουσία, ακόμα και το τελευταίο Sabbath είναι καλύτερο από ότι έχουν βγάλει οι υπόλοιποι τελευταία, άντε ίσως οι Accept να τους κοντράρουν στα ίσια σε αυτό το θέμα(εντάξει το Blood Of The Nations δεν παίζεται)

Ναι ρε παιδιά, δεν αντιλέγω. Απλά αυτό που λέω είναι να ψηφίζουμε με τις προτιμήσεις που πραγματικά έχουμε αυτή τη στιγμή στα αυτιά μας και όχι με το ποιοί έχουν γράψει μεγάλη ιστορία, γιατί έτσι απλά θα βάζαμε τα 4 Group που ανέφερα και τέλος. That’s all.

Sabbath δεν θα έχουν θέμα, πάμε για Accept. :slight_smile:

Σάμπαθ και γιατί αυτό το καλοκαίρι έλιωσε η δισκογραφία τους και ξαναθαυμάσαμε τις υπέροχες κιθάρες.

Στον όμιλο υπάρχει μπάντα που κάποτε τραγούδησε ο Dio…δεν χρειάστηκε καθόλου σκέψη.

Αυτό το θρεντ δείχνει ότι τελικά η λογική δεν είναι τελείως χαμένη υπόθεση για το φόρουμ. Το λέω γιατί στο προηγούμενο θορυβήθηκα από τη διαφορά με την οποία οι Primordial “τερμάτισαν” πάνω από AC/DC (και ξέρετε οι περισσότεροι πόσο τον αγαπάω τον Άλαν και τους υπόλοιπους).

Ναι ξέρω, “ντάξει προφανώς και οι AC/DC είναι πιο ιστορικοί κτλ., αλλά εγώ γουστάρω πιο πολύ Primordial, τι να κάνω, κτλ. κτλ.”.

Ε για μένα κι αυτό ανησυχητικό είναι.

Το ότι το φόρουμ ψηφίζει μαζικά Σάμπαθ για ΟΛΟΥΣ τους λόγους για τους οποίους πρέπει, είναι μια ανακούφιση.

Οι Σάμπαθ είναι περασμένοι από ότι βλέπω οπότε accept γιατί παίζουν ωραία μπάλα και θα θελα να τους δω στη νοκ-αουτ φάση…

έχεις μπερδευτεί ρεσυ, δεν κρίνεται η είσοδος στο hall of fame, ευκαιρία για χαβαλέ είναι μόνο…

αντε σαμπαθ και απο μενα μιας και η μέρα δεν ήταν για χαβαλέ γενικότερα…

Gamma Ray, η #1 αγαπημενη μου μπαντα.

Σχεδόν το πήρες κατάκαρδα όμως. :stuck_out_tongue:

Ο δικός μου τρόπος να κάνω χαβαλέ πάντως αυτός είναι. Να σας κράζω όλους με περισπούδαστο ύφος. :oops:

κατάκαρδα παίρνω τις πολιτικές εξελιξεις καμια φορά όχι το ροκιν…
αλήθεια από που φτάσατε σύνταγμα σήμερα? πανεπιστημίου? γιατί κάποιοι απο μας πάθαμε ηλίαση στην Κλαυθμώνος

Μ’ αρέσει που θεωρείς δεδομένο ότι ήμουνα κι εγώ… :stuck_out_tongue: