Έντυπη heavy metal κατάντια

Ασε που ποτε δεν εχω ακουσει απο αυτα τα περιοδικα να αναφεροντε σε πραγματικα αξιολογες συναυλιες… Η συναυλια των Omen στη Θεσσαλονικη για παραδειγμα… Απο τα καλυτερα live που εχω δει στη ζωη μου κι ομως δεν αναφερθηκαν σε αυτο το live,δεν τους αγγιξε καν και ειναι πραγματικα κριμα… Να πω για Heir Apparent? Θα τους παρει κανας γερο διαολος και δεν θελω… Πιστευω οτι το Internet ειναι πολυ καλυτερο σε αυτο το θεμα,οσο κακο και αν ακουγεται…,διαβαζεις reviews,γραφεις reviews,μιλας,ενημερωνεσαι.

Ναι, αλλα αλλη χαρη εχει το χαρτι…:slight_smile:

Eνοειτε… γιαυτο λυπαμαι φιλε. Επειδη το φυλλαδιο ειναι καλυτερο απο την οθονη

χμ. θα σας πω περι του θεματος

ειναι λαθος να λεει κανεις για ενα περιοδικο που πιανει το φασμα της ροκ και μεταλ εξ ολοκληρου, απο τη στιγμη που δεν ειναι εφικτο για τα ελληνικα δεδομενα και ισως και για τα παγκοσμια. το θεωρω σωστο σαν ιδεα, αλλα θα υπήρχε ο alternative rock τυπας που θα σπαζοταν για τα αρθρα σχετικα με darkthrone, και ο black-ας που θε εκραζε το αρθρο για placebo.

οταν λεμε να τα πιανει ολα εννοουμε σε γενικες γραμμες με βαση ειτε το ροκ, ειτε το μεταλ. και τα δυο δε γινεται. ασε που για να παρακολουθησεις την παγκοσμια σκηνη και να το κανεις σωστα, θα χρειαζοντουσαν επιπλεον συντακτες συν σελιδες. δε βγαινει. ασε που στον ιδιο τον συντακτικο κυκλο ισως υπαρχει ασυνενοησια

οσον αφορα συγκεκριμενα τα δυο μεταλλικα περιοδικα της χωρας, εχουν και καλα και κακα. πολλες φορες δε συμφωνουμε με κριτικες και αναρωτιώμαστε καμια φορα σε φαση του ‘αυτην την στηλη τι στο καλο την κρατανε ακομα;’

κανενα site/fanzine/εντυπο δε θα ειναι ποτε τελειο. ποτε δε πεθαινα για τα ελληνικα περιοδικα επειδη κατα καιρους ολο και καποια κριτικη διαβαζα που ειχε ‘κολλημενη’ νοοτροπια και απλα ο τυπας δεν ακουγε το ειδος και το εθαψε. οσο να ναι σπαζεσαι αν σου αρεσει το γκρουπ. λες: ‘γιατι να δινω τα λεφτα μου;’

το rock hard δυστυχως βγηκε πανω στη φαση που εκοψα τα περιοδικα, μιας και δεν εχω καν χρονο να τα διαβασω. αφηστε που εχω τοση μουσικη που θελω/πρεπει να ακουσω, που πλεον δε μου κανει τοσο κεφι, εκτος αν θελω να δω κατι συγκεκριμενο. μιλαω ομως καθαρα για τη δικη μου περιπτωση. μου εχει κανει θετικη εντυπωση παντως, αν και πιστευω οτι ισως και να μπορουσε να γινει πιο πληρες. αρκετες κριτικες του ομως σε πραγματα που ακουω με εχουν καλυψει, οπως και με το hammer που αναγνωρισε την αξια του Monotheist.

παντως τα εντυπα σε ολα αυτα τα χρονια μου εδωσαν πιο πολυ νευρα παρα ευχαριστηση.

για να μιλησω και για το δικτυακο μας σπιτι, προσωπικα θεωρω το ροκιν το καλυτερο webzine για ενα λογο.

εχουμε ατομα στην ομαδα που γουσταρουν και γραφουν. δε το κανουν αγγαρεια. και να ξερετε πως αρκετες φορες εχω συναντησει λαμογια. ο λογος που εφυγα απο το metal-realm που ουσιαστικα δε τραβαγε πλεον επειδη 3-4 ατομα καναμε τα παντα ηταν οτι ηθελα καπου να δουλεψω και να αποδωσει αυτη η δουλεια καρπους.

ειμαι 6 χρονια στο χωρο και εχω ακουσει κακιες και με εχουν σνομπαρει ουκ ολιγες φορες για ανυπαρκους λογους. με λιγα λογια, δεν εχω τοσο προβλημα με τον Τυπο σαν τυπο, αλλα με αρκετα ατομα που γραφουν, και ουσιαστικα επηρρεάζουν την εικονα του μεσου ενημερωσης.

γραφεις σαν να μιλας. βαριεμαι να το διαβασω :stuck_out_tongue:

Όταν θα μάθει ο karja να μιλάει ελληνικά θα κάτσουμε να τα διαβάσουμε… :lol:

Παιδια περα απο την πλακα, πιστευω οτι ο Karja λεει σωστα πραγματα.

Ελα ντε… Βαριεσαι να κατσεις να τα διαβασεις…:stuck_out_tongue:

Τα ποστ του karja αντικατοπτρίζουν την τρέλα του!
Πρέπει να τον γνωρίσετε, αλήθεια!

Παλικάρι λέμε! :lol:

symfwnw apolytws me ton karja sto parapanw post…mono pou yparxoun elaxista nea groups pou aksizoun pragmatika…nai yparxoun karja…tespa…
to metal hammer to pairnw gia enan kai mono logo…
kisadjekian!!!MONO AYTOS… ton empistevomai kai epidh goustarw th mousikh pou akouei kai provalei-stirizei goustarw na diavazw ti grafei kai ti proteinei…o xronopoulos to exei parakanei…eleos…logotexnhs nomizei pws einai;;;;;;eleos…
(kai aytos o zaggogiannhs isws kati leei…tespa…)

οντως

δεν αγορασα ποτε metal manner invader k γενικα τετοιου ειδους περιοδικα…
οσες φορες πεσανε στα χερια μου κ τα ξεφυλισα η κ ακομα διαβασα καποια αθρα με πιασανε τα γελια…
η χαζομεταλια στο μεγαλειο της… τεσπα… αμα εισαι 12 με 15 χρονων μια χαρα ειναι…
για ενα χρονικο διαστημα επαιρνα παντως το zoo απο το οποιο μαθενω ακομα κ τωρα πολλα group οταν τα ξαναξεφυλλιζω…

Και γαμω τα περιοδικα ηταν το ΖΟΟ,εχω ολα τα τευχη και τα θεωρω μια μικρη μουσικη εγκυκλοπαιδεια.:slight_smile:

και γω το ιδιο…αν οχι απ το 91 απ το 95 και μετα μεχρι 2002 επαιρνα…μετα απο καποιο σημειο εξελιχθηκε σε black metal hammer και σταματησα να το παιρνω…[-X

Να ρωτησω κατι? Γιατι το 80% των αρθρων στα περιοδικα ειναι ειτε για death ειτε για black μεταλ? Δεν λεω να μην μιλανε γι’ αυτα τα ειδη επειδη δεν μου αρεσουν, αλλα στο ποσοστο που τους αντιστοιχει!
Ολα τα εξωφυλλα αυτου του μηνα ας πουμε εχουν μπλακ συγκροτηματα. Dimmu Borgir κλπ :?
Τα αλλα ειδη που πηγανε? :-k

Εγω παλι συνεχιζω να παιρνω να παιρνω το Hammer (μαλλον και μενα μου εχει μεινει ως συνηθεια) περισσοτερο για ενημερωση. Ειναι και 3-4 συντακτες στους οποιους δινω αρκετη βαση για ταιριαζουν τα γουστα μας… Ειναι γεγονος παντως πως η ποιοτητα των αρθρων εχει φθινει αρκετα σε αυτα τα 7 χρονια που το διαβαζω

Νομιζω παντως οτι γινομαστε υπερβολικοι για το Hammer. Ειναι προφανες οτι κατα βαση απευθυνεται στους μεταλλαδες που δεν θα κατσουν να την ψαξουν και πολυ (αν και οι underground στηλες ειναι ατκετα καλες), οποτε για το κοινο του μια χαρα ειναι…

Το σιγουρο ειναι πως για οσο καιρο ακομα γραφουν ο Καραολιδης και ο Γιοβανιτης εγω θα το διαβαζω… Αμα φυγουν και αυτοι μαλλον θα σημανει το τελος…

ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Μη με ξενερώνετε τώρα με το Hammer, καλά είχαμε ησυχάσει τόσο καιρό.

Ολα τα εξωφυλλα αυτου του μηνα ας πουμε εχουν μπλακ συγκροτηματα. Dimmu Borgir κλπ

ontopic: den exo agorasei pote mou periodiko gia metal, oute rockhard oute metalhammer tipota apolytos. isos kapoion septemvrio parakolouthousa thn ekpomph tou xakou to tv war alla ayth de metra gia entypo etsi? kai siga ta videoklips kai nea pou deixne, perissotero diafimihsh ths nuclear blast kai century media thimize.

popo…poso syxainomai aytes tis pseftosardonies pozes tou kerata…eipame kakia k etsi…eipame…poly poza re paidi mou aytoi oi mayrometalloi wres wres