Έντυπη heavy metal κατάντια

Ο metal τύπος στην ελλάδα είναι αρκετά μεγάλος,ειδκά για μια χώρα όπως η Ελλάδα μας,έχουμε περιοδικά,fanzines,netzines κλπ. Ωστόσο παρατηρώ ένα φαινόμενο που με στεναχωρεί πάρα πολύ και ειδικά εμένα που δεν ασχλούμε με τον έντυπο κυρίως metal τύπο στην Ελλάδα,κοινώς περιοδικά (ονόματα δεν λέμε). Το φαινόμενο της κουτσομπολιάς,της μικρότητας,της μιζέριας.Είναι πραγματικά τραγικό να ανοίγεις ένα περιοδικό που έπεσε στα χέρια σου και να διαβάζεις αίσχη… Ο τάδε τα έφτιαξε με αυτήν,έκανε μύνηση σε αυτόν,πήρε καινούριο εξοχικό στην Ιταλία… Για να μην αναφερθώ σε γελοία αφιερώματα. Αφήστε που τα περιοδικά και ειδικά στην Ελλάδα, κάθε μήνα αποφασίζουν ποιο συγκρότημα θα είναι της μόδας. Αυτό τον μήνα οι Nevermore,τον άλλον οι Opeth! Aν δούμε ξένα περιοδικά θα διαπιστώσουμε(μετα χαράς ή μετα λύπης) οτι ασχολούντε με διαφορετικά πράγματα το καθένα.Να τονίσω οτι σέβομαι την δουλειά κάποιων αξιόλογων αρθρογράφων,που έχουν γνώσεις και δεν γίνοντε η Τατιάνα και η Λαμπίρη της Heavy Metal. Μπράβο τους… Αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ μικρότητες στη Heavy Metal. Θέλω να ακούσω τις αποψεις σας στο θέμα. (για κάποιους που θα πούνε ‘‘ok,ρε φίλε μη τα διαβάζεις αν δεν γουστάρεις’’,έχω να πώ οτι είναι θέμα όλων μας και όχι δικό μου προσωπικά,η heavy metal δεν θέλουμε να γίνει μεσημεριάτικη εκπομπή,έτσι δεν είναι?)

Κοιτα, νομιζω πως εισαι υπερβολικος λιγο… Εγω προσωπικα δεν τους πολυδινω σημασια οπως ουτε και οι ιδιοι οι αρθρογραφοι το κανουν… Τουλαχιστον, δεν εχει πεσει κατι τετοιο στην αντιληψη μου…:slight_smile:

Ισώς να έχεις δίκιο,απλά έφριξα σήμερα με πράγματα που διάβασα και ήθελα να δω και τις γνώμες άλλων… Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά:)

Εγω παλι δεν εχω αγορασει ποτε μου μουσικο περιοδικο…σας το προτεινω…το καλυτερο που μπορειται να κανετε :wink:

(δεν πιστευω να μου την πεσει καμια εταιρια ή κανας αρθρογραφος τωρα…:D)

Kαι εγω ποτε δεν εχω αγορασει μουσικο περιοδικο,δε θα σπαταλουσα χρηματα για κατι τετοιο,γιατι εχω δει πως ειναι… καλα και να μας την πεσει αρθρογραφος θα συζητησουμε μαζι του λογικα,αλλωστε υπαρχουν φοβεροι αρθρογραφοι

Εγω παιρνω το Hammer για τον λογο οτι γουσταρω πολυ το Editorial που γραφει ο Χρονοπουλος…:respect:

η μ@λακια δεν ειναι οτι χαλας πολλα λεφτα, σιγα 4 ευρω ειναι, αλλα θα μπορουσες καλλιστα βαζοντας αλλα 3 ευρω να παρεις ενα δισκο. (και τι ειναι καλυτερο? 2 περιοδικα ή ενας δισκος? αλλωστε για την ενημερωση μας εχουμε το ροκιν 8) )

Έπαιρνα το Ηammer για μια δεκαετία σχεδόν από 1991 μέχρι το 2000. Εποχές που το metal έτσι κι αλλιώς ήταν ψηλά και δεν υπήρχε και ίντερνετ. Το metal πήρε τον κατήφορο από το 1998 μαζί και το Ηammer. Διάβαζα εκθειαστικές κριτικές για μέτρια άλμπουμ οπότε το έκοψα τελείως. Τώρα ενημερώνομαι από site αλλά κυρίως ακούω κάτι πριν το αγοράσω. Έτσι κι αλλιώς όμως τπ φάσμα της μουσικής που ακούω έχει μεγαλώσει τόσο που δεν θα με κάλυπτε ένα περιοδικό σαν το Hammer

Βασικα οι μελισταλαχτες παρλατες του Χρονοπουλου(Νικου Ξανθοπουλου του Metal)ειναι ο λογος που δεν θελω να ξαναδιαβασω ποτε Hammer,αλλα γουσταρω τρελα τα Monuments του Κισατζεκιαν(:bow2: )και γενικα θεωρω το hammer ενα ειδος πλεον παιδικης ασθενειας που δε λεει να φυγει,μια και το διαβαζω απ το90…Κατα τ αλλα ειναι απλως ενα περιοδικο,τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.Οπως και τα υπολοιπα μουσικα εντυπα.Και επειδη το laptop δεν βολευει ιδιαιτερα στην τουαλετα,χωρια που δεν παιζει και ιντερνετ συνδεση,το hammer μια χαρα παρεα ειναι.:stuck_out_tongue:

Κριτικες δισκων διαβαζω, αλλα δεν τις παιρνω σοβαρα υπ’οψιν μου, καθως δεν παυει να ειναι υποκειμενικες…

Προσωπικά μου αρέσει αρκετά να διαβάζω το hammer ή το rock hard, αλλά δεν τα αγοράζω πια γιατί προτιμώ να δίνω αυτά τα λεφτά σε αγορά cd. Επίσης μπορώ να ενημερώνομαι και από το Internet για τα πολύ βασικά…

Βάλε ρε ένα wireless modem :lol: :lol: :lol: :lol:

πάντως λέγοντας για περιοδικά καλύτερα να παρω κανά ξένο όπως το καινούριο guitar world

Πηγε να γινει παντως κατι καλο με το Metalzone απο Θεσσαλονικη, πατωντας πανω στο θρυλικο Metal Invader

Κλασικα ομως σταματησε.Αξιοπρεπης προσπαθεια οντως.

Ασχετο ωραιο nickname το Orcus.To αντιστοιχο του Πλουτωνα των Λατινων,ο δαιμονας του κατω κοσμου,yeah…:metal: :thumbup:

Προτιμω ενημερωση απο το ιντερνετ…τα περιοδικα ειναι πολυ καλη παρεα οπως ειπε ενας φιλος μας για την τουαλετα καθως και καλη συντροφια σε ταξιδακια… γενικα απο περιοδικα προτιμω Rock Hard γιατι εχει πιο αυστηρες κριτικες και καλυτερες μονιμες στηλες…

To Rock Hard το πηρα μια φορα, αλλα δεν μου αρεσε οσο το Hammer…:frowning:

Πιστευω οτι καλυτερα ειναι να στηριζουμε τε ενχωρια fanzines(αν και υπαρχουν πολλες μουφες σε αυτον τον χωρο). Πρεπει σε ολα να ειμαστε επιλεκτικοι

Και ομως αυτη ειναι η πιο απλη και λογικη απαντηση. Σιγα το σοβαρο θεμα που αφορα ολους μας.
Επαιρνα hammer για καμμια 6 χρονια (απο τοτε που αρχισα να ακουω μεταλ δηλαδη το 99) καθε μηνα. Οταν εισαι νεος στο χωρο ειναι μια χαρα (ειχε και cd τοτε) αν και παντα προτιμουσα το invader. Αλλα ειναι μεχρι μια ηλικια. Απο ενα σημειο και μετα δεν εχει να προσφερει τιποτα, τα ιδια και τα ιδια. Ιδια αφιερωματα, ιδιες κριτικες (15 φορες για το social grace, 10 για το mindcrime κτλ). Οι δισκοκριτικες βεβαια δεν ειναι το προβλημα, ειδικα τωρα με το νετ, αλλα η γενικη νοοτροπια και ο τροπος προσεγγισης της μουσικης ειναι που μου γυρναει τ’αντερα.

“Προδοτες οσοι σταματησαν και πανε και στα μπουζουκια, ολοι οι αλλοι προβατα εμεις καλοι, εμεις στο περιθωριο, το δραμα του μεταλα της επαρχιας, ολα τα αλλα ειναι για τα λεφτα το μεταλ ειναι ποιοτητα και…και…και…”

Ενταξει οταν μεγαλωνεις και τα σκεφτεσαι αυτα γελας, λες ενταξει 15 χρονων ημασταν, αλλα οταν συμφωνουν η προωθουν τετοιες αποψεις ατομα 30 χρονων ε ενταξει. Βλακες δογματιστες, μεγαλωσαν μια γενια γεματη κομπλεξ και προκαταληψεις.

Το Rock on το ειχα δει με αρκετα καλο ματι και απο αποψη αφιερωματων αλλα και δισκοκριτικων αλλα το Rock Hard με αφησε αδιαφορο οσες φορες το πηρα.

Αυτο. Ισως το να ασχολειται ενα περιοδικο μονο με τον μεταλ χωρο ειναι αρκετα περιοριστικο. Δεν νομιζω καθε μηνα να βγαινουν τοσο καλα αλμπουμ οποτε ενα τετοιο περιοδικο η θα γραφει υπερβολες η θα ειναι αρκετα αντικειμενικο αλλα δεν θα αρεσει σε κανεναν και ολοι θα το κραζουν.
Ενα περιοδικο που θα πιανε ολο το φασμα της ροκ θα μου αρεσε περισσοτερο.
Αυτο που δεν μ’αρεσει στα μεταλ περιοδικα ειναι οτι ειναι πολυ στανταρ. 0 φαντασια 0 αυτοσχεδιασμος.

Edit: Α και ξεχασα φυσικα τα “Το πανκ ειναι αισχος”, “Το grunge φταιει για ολα” και γενικα μια λογικη απαξιωσης της ελληνοφωνης μουσικης.

Πωπω, οταν ακουω κατι τετοια δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να τους βρισω… Και οντως εχει περασει αυτη η νοοτροπια σε ορισμενους.

koita… edw exw mia miksh sfhna na kanw…

den exw problhma me atoma n akoune oti theloun. exw problhma me atoma na me krinoun giauto pou akouw.

dhl… omorfoula shmathitria, mou leei… dhmhtrakh omorfynes… alla pote tha bgaleis apo epanw sou AYTA ?!
lol … ennoouse perfecto kai mplouzakia.

kai ths lew… gia esena ? POTE ! optoe thelw ! den tha mou peis esy i kanenas allos ti tha kanw…

auto mou th spaei. oti thelei o allos - na se kanei na MEGALVSEIS kai na SOBAREUSTEIS thes de thes.

eidame - SOBARA - kommatoskyla kai dhmosioypallhlous, klhthres kai grammateis pou den kanoun tpt
ki omws pairnoun paxylous misthous…

in the immortal words of accept… I DONT WANNA BE LIKE YOU !!!
einai ligo paidiko… nai dekton, alla einai alhtheia…

epipleon to metal mou - to agaphsa opws htan. oreo kai komple, me ta fvnhtika tou ta psiloulia, tis disolies tou, to olo to 80s stylaki tou. twra exei ginei mia moda, tigka sthn tethlimenh aderfh kai mia mhxanh pvlhshs merchandise.

exei fygei - to meraki - i kavla, i prospatheia, afou OLOI mporoun na bgaloun disko me >10000 kai exoume gemisei me 43204023054203403 atalantous antigrafeis…

pou einai i paragvgares me ton OGKO kai thn analogikh organikh aisthish ? twra olo sympiesmena kai prokat…

pou einai oi stixoi me th fantasia, ton tsampouka, an to thes mia semi-poetic diathesh ?

thelw, na pethanw, se misw… o glyke mou satana, aggeladoures, kai ta resta…

den exw problhma me ta alla eidh kai tous allous akroates. areki ki autoi na mhn exoun me thn epilogh mou.
kai den akolouthaw kamia moda. exw arketa megalh tribh kai me nea kai palaia group, gia na epilegw ta palaiotera… kai giati to kanw auto ???

giati enw mporw na sas pw 100 kommatia maiden pou mou aresoun, einai zhthma an mou aresoun merh apo 1 kommati lx. twn trivium… :stuck_out_tongue:
kalh h paragvgh, kalo to ena kalo to allo, alla oi syntheseis einai pou tha se kathiervsoun … oxi to HYPE !