Επειγον! Αφορα τους Ελληνες heavy-metallers SPEEDFIRE

Μηπως γνωριζει κανεις απο πού μπορω ν’ αγορασω αυθεντικο CD ή LP τους, διοτι εχω κολλησει με τις κομματαρες ‘‘Lead Me On’’ και ‘‘Whispers’’?
Επισης υπαρχει καποια ιστοσελιδα για να βρω τους στιχους των τραγουδιων τους?¨
Και κατι τελευταιο, γνωριζει κανεις τι απεγιναν?
Οι ανθρωποι ειναι εκπληκτικοι και πανω απ’ ολα Ελληνες!!
Ευχαριστω
p.o.t.d

Whispers

So many nights
when i need to here your voice
so many nights
when i need to here by me

It’s stronger than me
and i feel it deep inside
i’m fightin’ for truth
cause i hate the way i loose

There is a storm closin’ in
and i have no place to run
there’s no use to try
cause i know that i’m locked out
on it’s hard to feel that you’re alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

I know that it’s hard
when you start alone again
nothing to say
even now it’s not to late

It’s stronger that us
and you feel it deep inside
we fightin’ the truth
cause we hate the way we loose

Oh it’s hard to feel that’s you’re alone
yes it’s hard to feel that you’re alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

Can you here the wispers
Tell me that you’re still in love
I don’t wanna be this time alone

Lead Me On

You’ re the one who induce me to carry on
and when i’m doin some steps back you lead me on

Come on let’s do it again
let’s take the chances
Come on let’s do it again
let’s make the first steps

Lead Me On
Lead Me On

I’m always doin’ everything you say
and if sometimes you hurt me it’s ok

I’ve got the patience
you 've got to learn
i want you with me
will you return ?

Can’t you see that i’m burning for ya
can’t you see that i’m die everyday
can’t you see that i’m looking for ya
to lead me on my way

Can’t you see that i’m burning for ya
can’t you see that i’m die everyday
can’t you see that i’m looking for ya
to lead me on my way

Lead Me On
Lead Me On
Lead Me On
Lead Me On

www.spitfire.gr

Βασικα δεν ειναι spitfire? Εχω το first attack δωρο απο περιοδικο.Δεν θυμαμαι απο πιο νομιζω το αντεπιθεση (!!!) η κατι τετοιο.Τετοια cd απο ελληνικα παλια συγκροτηματα κυκλοφορουν σαν δωρο με περιοδικα τυπου forest, iron και γω δεν θυμαμαι πως τα λενε.Αν δεν κανω λαθος ενα μελος των spitfire ειχε σκωτοθει σε τροχαιο μετα την ηχογραφηση η αυτο ηταν απο αλλη μπαντα?

Αν θες για Spitfire δες το site τους,

www.spitfire.gr

Ευχαριστω παρα πολυ!!!Μου φτιαξατε τη μερα! :smiley:

Αρχικα λέγονταν Speedfire στη συνεχεια ομως το αλλαξαν επειδη την ιδια χρονικη περιοδο εμφανιστηκε και ενα αλλο group με το ιδιο ονομα οποτε το μετετρεψαν σε Spitfire.

Ευχαριστω για τις πληροφορίες!!

Καλα , ποιος μαλακας σου εχει πει αυτες τις ανακριβειες , αν ειναι δυνατον δλδ.

Ξεκινησαν σαν Spitfire το 85 , υπεγραψαν συμβολαιο με την Emi και μανατζερ τους ηταν ο Kουτουβός . (αυτος ειχε και το trade mark του ονοματος ) . Βγαλανε το δισκο , χτυπησε ο τραγουδιστης , εμεινε σε κωμα κανα 2 χρονια νομιζω.

Απο την αρχικη συνθεση εμεινε ο Λογγινιδης , μπηκαν στο group ο Τσαμουροπουλος (κιθαρα φωνη) Αναγνωστου (μπασο) Μανιατης (τυμπανα) . Μπηκε στην μεση ο κουτουβος και αναγκαστηκαν να αλλαξουν το ονομα σε Speedfire , με αυτο το ονομα βγαλανε ενα δισκο το 100 % Live κατω απο το Label της Μολων Λαβε . Μετα δεν ξερω τι εγινε και ο Λογγινιδης ανακοινωσε οτι διαλυονται οι Speedfire και ξαναφτιοχνοντε οι Spitfire .

Τωρα για αλλα ονοματα που σου ειπαν και κλπ κλπ ειναι ολα παπαριες . Αυτη ειναι η ιστορια τους πολυ περιληπτικα .

Πες τα Angel. Εγώ πάντως το Cd τους “First Attack” το είχα πάρει μαζί με το περιοδικό True Metal πριν κανα δυό χρόνια.

Αυτα τα περιοδικα ηταν απιστευτα.2 σε 1 και cd δωρο και εριχνες και το γελιο της αρκουδας.

Καλα , ποιος μαλακας σου εχει πει αυτες τις ανακριβειες , αν ειναι δυνατον δλδ.

Ξεκινησαν σαν Spitfire το 85 , υπεγραψαν συμβολαιο με την Emi και μανατζερ τους ηταν ο Kουτουβός . (αυτος ειχε και το trade mark του ονοματος ) . Βγαλανε το δισκο , χτυπησε ο τραγουδιστης , εμεινε σε κωμα κανα 2 χρονια νομιζω.

Απο την αρχικη συνθεση εμεινε ο Λογγινιδης , μπηκαν στο group ο Τσαμουροπουλος (κιθαρα φωνη) Αναγνωστου (μπασο) Μανιατης (τυμπανα) . Μπηκε στην μεση ο κουτουβος και αναγκαστηκαν να αλλαξουν το ονομα σε Speedfire , με αυτο το ονομα βγαλανε ενα δισκο το 100 % Live κατω απο το Label της Μολων Λαβε . Μετα δεν ξερω τι εγινε και ο Λογγινιδης ανακοινωσε οτι διαλυονται οι Speedfire και ξαναφτιοχνοντε οι Spitfire .

Τωρα για αλλα ονοματα που σου ειπαν και κλπ κλπ ειναι ολα παπαριες . Αυτη ειναι η ιστορια τους πολυ περιληπτικα .[/quote]
Καλα…χαλαρωσε
Ειμαι καινουργια οπαδος και αυτο μου ειπε ενας γνωστος…

Kοιτα να δεις , χαλαρος ειμαι , αλλα δεν μ’αρεσουν οι ανακριβειες , προτιμοτερο ειναι να πει ο γνωστος σου , ξερεις κατι δεν ξερω , παρα να λεει οτι του κατεβαινει η οτι το ακουσε απο καποιον αλλο . Αυτο εχει φαει την ελληνικη μουσικη σκηνη , οι φημες και οι ανακριβειες .
Το οτι εισαι καινουργια οπαδος δεν εχει να κανει με τις ανακριβειες που τυχον λενε μερικοι.

Τεσπα , οσο για το Cd ψαξε να το βρεις σε κανα μοναστηρακι , στανταρτ θα παιζει να υπαρχει . Το οτι

Kοιτα να δεις , χαλαρος ειμαι , αλλα δεν μ’αρεσουν οι ανακριβειες , προτιμοτερο ειναι να πει ο γνωστος σου , ξερεις κατι δεν ξερω , παρα να λεει οτι του κατεβαινει η οτι το ακουσε απο καποιον αλλο . Αυτο εχει φαει την ελληνικη μουσικη σκηνη , οι φημες και οι ανακριβειες .
Το οτι εισαι καινουργια οπαδος δεν εχει να κανει με τις ανακριβειες που τυχον λενε μερικοι.

Τεσπα , οσο για το Cd ψαξε να το βρεις σε κανα μοναστηρακι , στανταρτ θα παιζει να υπαρχει . Το οτι[/quote]

Το οτι ειμαι καινουργια οπαδος εξηγει τ’ οτι δεν εχω τη κριση να ξεχωρισω αν αυτο που μου λενε ισχυει ή οχι.

Εψαξα. Βρηκα ενα Live αλλα δεν ειναι αυθεντικο. Ξερεις που μπορω να βρω original?

μιας και καποιοι φαινονται ενημερωμενοι ,

    ποτε δεν καταλαβα γιατι στο δισκο 'live100% ',  

εχει εξαφανιστει η κιθαρα του Τσαμουροπουλου
κατι που κανει τον ηχο πολυ ‘αδειο’ , ενω ημουν στο συγκεκριμενο live οπως και
σχεδον σε ολα τους και ο ηχος ηταν καλος

κατι εχω ακουσει για αντιδικιες , αλλα το να 'θαψεις ’ μια δουλεια , γιαυτο
μου φαινεται απιστευτο δεδομενου οτι οι ευκαιρεις δεν ειναι πολλες ,να βγαλεις
καποια δουλεια ,

επισης αν τα ιδια κομματια τα ηχογραφουσαν studio μαλλον θα ειχαν καλυτερο
εμπορικο αποτελεσμα ,

προσθετοντας κι εγω κατι , οι spitfire , δουλευαν καποια εποχη νεα κομματια , σε στυλ power metal , κοντα στους helloween , αλλα δεν κυκλοφορησαν μεχρι στιγμης

metal , αλλα ακομα δεν εχω ακουσει για νεα

υπαρχει ενα κομματι που μου αρεσε παντα , ‘fool enough’ , βεβαια η εκτελεση
live με 1 κιθαρα , του αφαιρει λιγο ,αλλα ειναι πολυ καλο

  • to 100% υπαρχει σε cd στο μοναστηρακι

αυτα τα ολιγα
aor

Aπο τον Σιβα στο Μοναστηρακι περασες ? Αυτος ισως εχει τιποτα … θα εχω και γω το νου μου και αν βρω τιποτα θα σου στειλω private message που μπορεις να το βρεις .

Who is ‘‘Σιβας’’??!

Οκ.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αυτοι δεν ειχαν παιξει με τους maiden το 95 στο Περιστερι?

Ναι και με τους Saxon το 86 στην ριζουπολη.

Po re mages , to xa xehasei auto to group. Sigoura ena apo 3-4 kalutera pou exoun vgei apo Ellada. Thimithika ta niata mou pou anamesa stous Maiden, wasp kai Metallica poronomoun me Speedfire! Apisteuta riffs, foverh ebneush, genika h mousikh tous evgaze matia ! :smiley:

Bravo sta paidia, fovero group, makari na toys doume na sunexisoun esto kai tora :smiley:

Hell yeah!