Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Eipa na anoixw ena thread gia na sizitame tis kapws pio psagmenes kiklofories gia ta parapanw parakladia…Teleutea goustara poli to kainourio Heavenly(ehw tin entipwsi oti einai to kalitero tous),foveres kithares kai melwdies se auton ton disko!
Episis poli kalos diskos einai o kainourios twn Pharaoh(klassiko metal ala Maiden)paliomoditiki paragwgi kai ekpliktika fwnitika apo ton ex-Control Denied Tim Aymar!
Gia tin diskara twn Cornerstone ti na pw?Opois akouei melwdiko rock/metal prepei opwsdipote na tin apoktisei!
I mpanta pou ehw kollisei omws einai i Sabbaton,an kai persini kikloforia,tsimpisa prosfata to teleuteo tous kai epatha plaka,milaw gia to Attero Dominatus,power me @@.
Apogoiteutika me to Crystal Eyes…Auto itan anamenomeno omws nomizw…

Κάτι μου λέει πώς θα βρούμε την υγειά μας κάποιοι με αυτό το τοπικ! :smiley:

Λοιπόν για πέρισυ και (μέχρι στιγμής) φέτος μου άρεσαν:

InnerWish - Inner Strength
Sacred Steel - Hammer Of Destruction
Crystal Tears - Choirs Of Immortal
Pyramaze - Legend Of The Bone Carver
Twisted Tower Dire - Netherworlds
Thunderstone - Evolution 4.0
Domine - Ancient Spirit Rising
Dreamland - Eye For An Eye

Σίγουρα ξεχνάω αρκετά…

Simfwnw mazi sou eagle!!
To Dreamland mou fanike poli konta se Hammerfall an kai sigoura itan pio kalo apo to Threshold…!!
Innerwish diskara,Domine simfwnw…
To Silent force mou arese…ohi toso oso to proigoumeno omws!
An kai paei se katigoria doom mou arese poli kai to Krux II…na ne kala kai o Mats Levin vevaia!!

akis, check pm! :slight_smile:

Sabbaton? Εγώ έχω ένα δίσκο των Sabaton (το όνομα διαφέρει στο δεύτερο " b " :stuck_out_tongue: ) με τίτλο “Primo Victoria”. Μου αρέσει πάρα πολυ΄αυτός ο δίσκος, είναι Heavy-power, αλλά πάνω απόλα είναι ότι πιο epic έχετε ακούσει! Η φωνη του τραγουδιστή τους ειδικά είναι η πιο επική που 'χω ακούσει:lol: :wink:
Δεν έχω ακούσει κατι από Sabbaton.

Μια άλλη παλιά μπάντα, της δεκαετίας του '80 που 'εβγαλε μόνο 2δίσκους και μετά σταμάτησε, είναι οι Fifth Angel. Για μένα η μπάντα αδικήθηκε…

To Primo Victoria ousiastika einai i prwti tous kikloforia,foveros diskos,varia power fwnitika!Teleutea kikloforise ena diplo cd Sabaton.To ena diskaki ehei ton prwto disko pou ihografisan kai pou den ehei kikloforisei pote kai to 2o ehei kapoia demo pou eihan kikloforisei kapote apo tin cult italiki underground symphony!

Oso gia Fifth Angel ti na poume…To prwto kai omonimo album tous…einai eukola mesa sta 10 kalitera album melwdikou metal!

Α ευχαριστώ για την πληροφορία για Sabaton!:slight_smile: Θα το ψάξω:wink:

Όσο για τον πρώτο των F.Angel και μένα είναι ο αγαπημένος μου, απτους δύο :wink:

Ενδιαφερον τοπικ,ειμαι νεο μελος και μου αρεσουν εδω τα φορουμ.
Το καινουριο Cornerstone ειναι πραγματικα τρομερο,o Doogie τα δινει ολα!
Οι Crystal Tears ειναι ελληνικη μπαντα με γυνακα στα φωνιτηκα?Δεν εχω ακουσει,μετραει?
Επισισ γοουσταρα πολυ το Silent Force,DC Cooper rules!!

Poli sostos,poli kalos diskos!Opoios goustarei na akousei DC se mia akoma pio kainouria kikloforia apo to teleuteo Silent Force as tsekarei tous Steal Seal opou tragoudaei se olokliro to album tous o DC kai proswpika mou arese pio poli apo to teleuteo Silent Force.
Episis psagmeni kikloforia einai oi Destinations Calling,fovero power pragmatika!!!

Σπουδαιο αλμπουμ ειναι το BloodBound-Nosferatu,εχω κολλησει ασχημα με αυτο το αλμπουμ,τι riff εχει μεσα,απιστευτης καυλας!Μην ξεχναμε ομως και τισ απανακυκλοφοριες των 2 Titan Force δισκων,ειδικα το πρωτο και ομωνυμο ειναι ενας υμνος του heavy metal,μια ατελειωτη δισκαρα με την φωναρα του Harry Conklin να δεσποζει!!!

Δεν ξέρω τι έχω πάθει, αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο λιγότεροι καινούργιοι δίσκοι μου αρέσουν…
Ίσως γίνομαι πιο αυστηρός, ίσως πέφτει πράγματι η ποιότητα των albums… :dunno:

Παραθέτω μια λίστα με albums του 2006 και 2007 που με απογοήτευσαν, μια με albums που είναι μεν αξιόλογα, αλλά δεν έπαθα και πλάκα και άλλη μία με αυτά που με πόρωσαν!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ 2006:
1. Blind Guardian - A Twist In The Myth (ήμουν τεράστιος οπαδός τους, αλλά έχουν να βγάλουν δισκάρα από το 1995…)
2. Falconer - Northwind (πολύ αγαπημένο group, αλλά δυστυχώς αυτό το album είναι ανέμπνευστο! Τσεκάρετε τον ομώνυμο πρώτο “Falconer” (2001), αλλά και τον Grime Vs Grandeur (2005))
3. Edguy - Rocket Ride (τους λατρεύω, αλλά αυτός δεν μου άρεσε καθόλου…)
4. Rage - Speak Of The Dead (άλλη μια παλιά αγάπη, που έβγαλε πέρσι ένα από τους χειρότερους δίσκους στην καρίερα της…)

ΑΞΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 2006:
1. Crescent Shield - The Last Of My Kind (μελωδικό και ελαφρώς τεχνικό U.S. power, στα χνάρια των Destiny’s End (o Dan DeLucie είναι ο κιθαρίστας τους), κάποιες πολύ καλές ιδέες, αλλά από ένα σημείο και μετά κάπου …τα έχουμε ξανακούσει όλα αυτά)
2. Pharaoh - The Longest Night (ομοίως… O Tim Aymar στο μικρόφωνο, maiden-ικές οι συνθέσεις, αλλά δεν ξέρω, δεν έπαθα και πλάκα…)
3. Firewind - Allegiance (Τα πρώτα δύο album τα θεωρώ αξεπέραστα, με χάλασε και το γεγονός ότι η χρήση πλήκτρων έγινε πιο εντατική και κάποια κομμάτια του δίσκου είναι euro-power, αλλά από τη μέση και μετά ο δίσκος βελτιώνεται αισθητά)
4. Hammerfall - Threshold (άλλη μια παλία μεγάλη αγάπη… Δεν θα το συγκρίνω με τα πρώτα, είναι ανούσιο, αλλά και συγκριτικά με τον προηγούμενο, το θεωρώ κάπως κατώτερο…)

ΔΙΣΚΑΡΕΣ 2006:
1. Innerwish - Inner Strength (Δισκάρα! Απλά!) :metal:
2. Mystic Prophecy - Savage Souls (Άλλη μια δισκάρα! Αν αυτό το album είχε βγεί το 1998, τα μέτρια “Better Than Raw”, “Nightfall In Middle Earth” και “Something Wicked This Way Comes” θα είχαν πάει άπατα… :yes:
Και το λέει αυτό ένας άρρωστος οπαδός των Helloween, Blind Guardian και Iced Earth!)
3. Persuader - When Eden Burns (Τώρα που δεν “υπάρχουν” πια οι Guardian, ευτύχώς που υπάρχουν αυτοί οι Σουηδοί! Αν και το πρώτο τους “The Hunter” δεν νομίζω να το ξεπεράσουν!)
4. Faith And Fire - Accelerator (Δεν είναι τόσο heavy, αλλά το αναφέρω για 2 λόγους! Πρώτον είναι δισκάρα και δεύτερον τραγουδάει ο θεός Tony Moore (Riot - Thundersteel, Riot - The Privilege of Power και Riot - Riot Live)) :respect:

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ 2007:
1. Burning Point - Burning Down The Enemy (όχι ακριβώς απογοήτευση, γιατί δεν είχα παλιότερο υλικό τους ώστε να απογοητευτώ από αυτό, αλλά απλά ένας απίστευτα βαρετός δίσκος! Είχα ακούσει καλά λόγια από αρκετούς, αλλά για μένα είναι ο ορισμός του τετριμμένου power…) :thumbdown:

ΑΞΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 2007:
1. Domine - Ancient Spirit Rising (το βρίσκω κάπως κατώτερο από τα 2 προηγούμενα, αλλά σε γενικές γραμμές ο Enrico είναι εγγύηση!)

ΔΙΣΚΑΡΕΣ 2007:
1. Machine Men - Circus Of Fools (Σχεδόν στο επίπεδο του πρώτου φοβερού τους album!)
2. Volbeat - Rock The Rebel / Metal The Devil (Παράξενη κυκλοφορία! Πραγματικά μια μίξη Elvis Presley με Metallica του Black Album, με εκφραστικότατο τραγουδιστή και άκρως κολλητικές συνθέσεις!) :thumbup:
3. Manowar - Gods Of War (Εντάξει, ο δίσκος είναι Love It of Hate It… Προσωπικά Love It!) 8)

P.S. 1 Από τον πρώτο Sabaton “Primo Victoria” μου αρέσει μόνο το τελευταίο track “Metal Machine”…
Τα άλλα τα βρίσκω πολύ τετριμμένα… :-s
Όσο για τους τιτανοτρισμέγιστους θεούς Fifth Angel, έχω να πώ ότι το πρώτο ομώνυμό τους είναι μέσα στους 50 καλύτερους δίσκους της δεκαετίας του '80! :bow:
Μια δεκαετία που βγήκαν εκατοντάδες δισκάρες…
Πολύ κρίμα που δεν μπόρεσαν τελικά να κάνουν reunion…

P.S. 2 Tyrant_Conklin welcome!
Ο Harry είναι από την εφηβεία μου ένας από τους Θεούς μου! :bow2:

Maiden βρηκες thread να βγαλεις τα λυσσακα σου ε; Eagleheart σε σενα δε λεω τιποτα γιατι ειμαι προσφατα τρομοκρατημενος απο χτυπημα σου σε αλλο thread …

Eκ της τρομοκρατικης ομαδας TERROR8O CLUB ευχομαι στην νεοσυστατη οργανωση σας καλες ανταλλαγες αλμπουμιδιων .
Απο τα συγκροτηματα σας δεν εχω ιδεα μαγκες αλλα μονο μια ερωτηση…Οι Cornerstone με το τελειως melodic Arrival και τα επομενα (γουσταρω Purple) αλμπουμ τους ανηκουν εδω;
Ρωταω για να μαθω τα ορια που παιζετε μπαλα .

Δεν ειναι :spam: μαγκες

Τις ευχες μας στο club σας :rockon:

P.S. Ελπιζω να μαθω κατι παραπανω για το ειδος (completely ασχετος)

Μaiden εγω καραγουσταρα Edguy …

Poli kali parousiasi Maiden :slight_smile: Me to Falconer tha diafwnisw…nomizw itan mia kali epistrofi sto power/folk metal pou paizoun…goustara pou epestrepse o palios tragoudistis@@
Gia to Edguy eheis apolito dikio,simfwnw 100% megali apogoiteusi…nomizw oti to psilogirizoun autoi…
Gia tous Rage ti na pw…einai genika kapoies germanikes mpantes pou ekanan thrausi palia_Grave Digger,Running Wild,Rage)pou ehoun pesei poli re gamwto…
Creshent Shield ontws poli kalos diskos!
Tous Firewind tous thewrw iperektimimenous poli…an kai ontws to Allegiance eihe kapoia kala kommatia mesa!
Innerwish megalos diskos apo mia mpanta pagosmias klasis,makari na anevoun ki allo!
Oi Persuader einai THEOI,simfwnw apolitws gia to When Eden Burns…apla emena to agapimeno mou einai to Evolution Purgatory!!
Burning Point super apogoiteusi,vareto power stil Malmsteen,ehei pantws ena kalo kommati ekei mesa!!
Domine poli kali epistrofi meta apo arketa hronia anamonis…pio prog mou fanikes autos o diskos se shesi me tous palious!
Oso gia tous Machine Men…To Circus of Fools mamaei!!Moderno heavy me fwnara ala Bruce kai poli kala kommatia!

Thanks Maiden για το Welcome!
Ο Tyrant ειναι Θεος,αντε να βγαλουν oi Jag Panzer κανενα νεο δισκο να κανουμε γουστα…ελπιζω καλυτερο ομως απο το Casting the Stones!!

Ontos to Arrival itan teleiws melodic…alla ta epomena album tous nomizw mpainoun se autin tin katigoria…paixe mpala!!!

Thanks Akis…

Μπα θα διαφωνήσω

οι Cornerstone δίσκο με δίσκο γίνονται πιο Rianbow και από τους Rainbow…
και δύσκολα μπαίνουν στην κατηγορία που αναφέρεται ο τίτλος.
Πιο κοντά είναι στους Royal Hunt παρά στα συγκροτήματα που αναφέρονται.

Χμ αν και σχετικά απομακρυσμένος εσχάτως με τον ήχο, τσεκάρερετε τους Antiquus. Και οι 2 δίσκοι τους είναι καλοί, εμένα μου άρεσε περισσότερο ο περσινός Eleutheria και λιγότερο το Ramayana του 2005.

αρχιζω τον σχολιασμο μητσο για αυτα που εχω ακουσει απο δαυτα ή οτι σχετικο εχω να αναφερω :wink:

για τους ιδιους λογους και γω θα το ακουσω με προσοχη. RIOT REEEEE!:smiley:

Πεστα. +46912461792345127542754971254119

1. Blind Guardian - A Twist In The Myth συμφωνω απόλυτα. τρελή μουφα. ανετα με διαφορα ο χειροτερος και πιο απογοητευτικος δισκος της καριερας τους. ενω τα cd μεχρι και το nightfall τα εχω ακουσει πανω απο 2.000 φορες, αυτο με το ζορι καμια 100στη το χω ακουσει…

2. Rage - Speak Of The Dead για το rage οντως δεν ηταν οτι καλυτερο συγκρινόμενο με τα αλλα που εχουν βγαλει. καλος δισκος αλλα λιγος για τα δεδομενα τους. ειναι στις αγαπημενες μου γερμανικες μπαντες και ισως μαζι με guardian στη κορυφή των heavy προτιμήσεων απο αυτη τη χωρα.

3. Crescent Shield - The Last Of My Kindεχω ακουσει για αυτους παρα παρα πολυ καλα λογια και απο αρκετο κοσμο. θα το τσεκαρω με την πρωτη ευκαιρια

4. Innerwish - Inner Strength απλα +1!:smiley:

5. Mystic Prophecy - Savage Souls δε μου αρεσε. το θεωρω πολυ μετριο, και κριμα επειδη το προηγουμενο ηταν παρα πολυ καλο…

6. Persuader - When Eden Burns ειναι πιο guardian πλεον και απο τους ιδιους τους guardian. δισκαρα και πλεον ολοι persuader και savage circus

To Astralism apo Astral Doors to ehei akousei kanenas?
Proswpika to thewrw poli kalo album,paw poli ton ala DIO tragoudisti tous!
Girisan oli tin Eurwpi san support twn Blind Guardian kai mono stin Ellada den erhonte!!

Τους είχα ακούσει κάποια στιγμή. Δεν ξέρω αν ήταν το συγκεκριμένο άλμπουμ, πάντως δεν μου είχαν κάνει ιδιαίτερη εντύπωση…