Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

3 Likes

Τώρα αξιώθηκα να τον ακούσω!! Όλο το απόγευμα έπαιζε. Δισκαρα!!! Σίγουρα καλύτερο απο το Other World. Και ο @matia έπεσε μέσα…Παρά δηλαδή τα “φαινομενικά” τετριμμένα riffs, δεν τον βαριέσαι καθόλου. Καλύτερη στιγμή μάλλον το Land of the Damned. Ειδικά από το 21.06 μέχρι το 24.20 του link απλά γαμεί. Τόσο απλές συνθέσεις αλλά και τόσο γαμάτες. Η εισαγωγή του Battle Of Stirling Bridge παίρνει κεφάλια!!

Μπράβο στην μπάντα. Όντως 3/3, απλώς αυτός είναι ένα κλικ καλύτερος.

Πολύ ωραίος δίσκος πράγματι. Κυλάει νερό και είναι τρομερά ευχάριστος. To Endless Curse βέβαια ξεσηκώνει απροκάλυπτα το riff του Princess of the Dawn, έχει πάρει σασί και κινητήρα λέμε - αλλά γαμεί και εκείνο.

1 Like

Είναι στεγνή αντιγραφή αλλά ναι γαμεί,όπως και το in the land of the damned που πιάνει ένα ριφάκι εντελώς leper messiah

1 Like

Ακουω παλι πολυ αυτες τις μερες το πολυαγαπημενο https://www.youtube.com/watch?v=fkTI9EuHnZE και πραγματικα εχω καταληξει οτι ειναι μεσα στα 4-5 κορυφαια ντεμπουτα του χωρου. Εντυπωσιακος δισκος. Φοβερες συνθεσεις και ατμοσφαιρες. Ενας φορος τιμης στο Sanctuary/King Diamond μεταλ. Ο Ριπερ ποτε δεν ηταν καλυτερος στο μελλον. Απιστευτες και θεατρικες ερμηνειες. Ριφαρες, βαρβατος ηχος. Πραγματικα καθομαι λιγο και το σκεφτομαι και μονο το Refuge Denied και το Warning μπορω να φανταστω ανωτερα ως πρωτους δισκους. Μπορει να υπερβαλω, αλλα οποτε το ακουω μενω απλα εντυπωσιασμενος

3 Likes

αλμπουμάρα τεράστια!!

2 Likes

Αθλιοι-μετάλ ? Τι να πώ. Πιο πολύ εκπλήσομαι που υπάρχει ακομα η Drakkar. Δε θυμαμαι να έχω δει τπτ απο αυτή εδώ και καιρό.

καλα δεν θα το ελεγα και τοσο αθλιο…μαλλον ειναι πολυ Φιλανδοι για τα γουστα σου!!!

Ωστοσο μπορεις να ακουσεις και αυτο…

Kυκλοφορησε και το Solstice επιτελους. Δεν εχω ακουσει ακομα, αλλα εχω υψηλες προσδοκιες. Καποτε θα τους εβαζα στις doom κυκλοφοριες, αλλα νομιζω πλεον ο σκοπος τους ειναι το αγνο επικο συναισθημα νοσταλγιας που τους προκαλει η βρετανικη παραδοση

1 Like

Μέτρια φωνητικά κατ’εμέ

Συμφωνω δυστυχως. Απο τοτε που χει αυτον τον τυπο στην φωνη σε πολυ λιγα τραγουδια εχει δουλεψει καλα το φωνητικο. Και περιορισμενες δυνατοτητες και γραμμες που δεν πανε πουθενα.

μα λεω - για το θεμα του τραγουδιού, “Οι Αθλιοι”/Les Miserables (Ιαβέρης, Γιάννης Αγιάννης κτλ)…δεν με εννοησες αρχικά, μου εκανε εντυπωση η θεματολογία, το ολο πραγμα το βρηκα ok-ish.

Πολυ τεμπελης ο Ριτς. 3 καινουργια κ 2 εισαγωγες. Κ τα 3 μαλλον οτι πιο ανεμπνευστο εχουν κυκλοφορησει. Ακουσα μετα Be that is may απο Yakuza κ πηρα την δοση μου απο επος :stuck_out_tongue:

Θα σε εμπιστευτώ, θα το προσπεράσω και θα τσεκάρω το προτεινόμενο έπος :sunglasses:

Δεν εχει σχεση με το ειδος εδω αλλα ειναι μεγαλειο

αχχχαα…νομιζα οτι απλα χαρακτηριζες το στυλ τους σαν αθλιο-μεταλ, σε συνδιασμο με το υπολοιπο για την Drakkar…

τσουξ, τη θεματολογία σχολίασα. Το αποτέλεσμα, οκ, δεν πετάω και σκούφια, στεκούμενο το βρισκω, αν και μπορουσε να ειναι και καλύτερο. πάντως βλέπεις ποσο ευκολα παρεξηγείται η παρερμηνευεται κατι. Οσο για τη drakkar, καθαρά εκφράζω εκπληξη, αφου δεν μπορώ να θυμηθω κάτι να έβγαλε εδω και χρόνια. Υπάρχουν αλλες ακομα πιο μικρές και βγάζουν σωρήδον πραγματα.

Ειναι η ιδεα μου η το νεο βισογοθ ειναι τουλαχιστον ενα (μην πω) 2 κλικ πιο κατω απο το πρωτο. το περιμενα πως και πως και εχω εν μερει απογοητευθει. Σε καμια περιπτωση δεν το λες κακο, ουτε μετριο. Αλλα…

Επισης το γυριζουν σε παουερ μεταλ ή τι σκατα? Λες και ακουγα το τριτο δισκακι (και περα) των Χαμερφολ.

1 Like

Ουτε εμενα μ αρεσει. Πολυ κλισε. Γενικα αυτες οι νεες μπαντες που θεωρητικα ηγουνται του χωρου, Visigoth, Eternal Champion κτλ, μου φαινονται πολυ υπερτιμημενες. Καθε δισκος εχει ενα δυο καλα τραγουδια αλλα μεχρι εκει.

2 Likes