Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Γιατι τι του καναμε?:slight_smile:

Έχω κι εγώ περιέργεια με το καινούριο Grave Digger, θα το ακούσω σίγουρα…το Tunes Of War πάντα θα μου θυμίζει τα νιάτα μου.

Προσκυνάμε λοιπόν. Όλος ο δίσκος. Βασικά νταξ εκεί που απογειώνετε είναι από τη μέση και μετά όπως πολύ σωστά είπατε οι παραπάνω. Φωνάρα έχει ο τύπος, σε κάτι σημεία ανατρίχιασα πραγματικά. Σίγουρα από τα καλύτερα που άκουσα φέτος. Solos, riffs δίνουν και παίρνουν. Είδα ότι έχουν και άλλο ένα album , του 2008 θα το τιμήσω και αυτό σύντομα.

Απογοήτευση δυστυχώς για τους αγαπημένους Elvenking. Από την μια δεν έμειναν στον σίγουρο ήχο, τη σίγουρη επιτυχία και έγραψαν κάτι διαφορετικό, κάτι που γούσταραν, αλλά από την άλλη σίγουρα απογοήτευσαν παλιούς οπαδούς, βέβαια βρήκαν σίγουρα νέους. Δεν είναι αυτό με το οποίο τους λάτρεψα. Υπάρχουν κομμάτια που όντως όταν τα ακούς σου θυμίζουν εποχές Winter Wake και πίσω(με βιολιά, φωνή και όλα όσα τους έκαναν επιτυχημένους), αλλά και καινούργια που λες αυτό δεν είναι Elvenking. Δηλαδή 3-4 κομμάτια να ακούω άνετα. Δεν είναι δηλαδή το power που αγαπήσαμε, αλλά κάτι σαν pop να το πω…

Το album του 2007, The Scythe και αυτό ήταν σε άλλο ύφος, αλλά σίγουρα πιο δυνατό, πιο metal. Ελπίζω σε καλύτερη συνέχεια στο μέλλον.

Πολύ καλό το Skelator ρε παιδιά,μπράβο!!!

Εσκασε μυτη το Atlantean Kodex :!:

Ιδού και το πανέμορφο εξώφυλλο:

Eye in Time - S/T (1994)

Heavy/power με λίγα prog στοιχεία. Εκτός από επικίλα βγάζει και μια ροκιά το άκουσμα. Χαρακτηριστική η βραχνή φωνή του τραγουδιστή.

Τι είναι αυτό???

Μάλλον μια μεγάλη δισκάρα! Atlantean Kodex, το πρώτο τους full length, το A Prophet In The Forest είναι αριστουργηματικό, το ακούσαμε κα στο Up The Hammers αν δε κάνω λάθος.

αυτό είναι όντως πολύ καλό αλλά δεν ξέρω εάν του πάει τόσο αυτή τη φωνή ή εάν θα έπρεπε να έχει κλασσική U.S. τσιρίδα

Αν απομονώσεις τις συνθέσεις, φαίνεται ότι και us τσιρίδα θα κολλούσε άνετα. Αλλά και έτσι μια χαρά είναι, γιατί έχει και καλή φωνή ο τύπος και γιατί αποκτά και άλλο χαρακτήρα το όλο άκουσμα.

Αναμένουμε σχόλια:!:. Είανι καλύτερο από τα Demos; Και αν ναι, με ποιον τρόπο;;;

Pilgrim για μενα.Ειναι λιγο παραξενο…η child in time ψαλμωδια εκει προς το τελος,το ρεφρεν που εχει μια χαρντ ροκ αισθητικη…(οι φωνητικες γραμμες γενικα ΓΑΜΟΥΝ στο κομματι).Επισης εκεινο το ριφφ στην αρχη θυμιζει Secret of Steel και μας νγκαβλωνει(εντωμεταξυ το αμεσως προηγουμενο κομματι,Fountain of Nepenth που ξεκιναει και το δισκο αρχιζει με Bathorικη αρμονια που ειναι σαν να ναι βγαλμενη απ το Twilight of the Gods…πιο σωστες επιρροες δε παιζουν).Παντως πρεπει να πω οτι περιμενα να ναι λιιιγο καλυτερο,μιλαω για τα τελειως καινουρια κομματια που δεν ειχαμε ακουσει καθολου.Πρεπει να το κρινω ομως σαν ενα ντεμπουτο/φουλ αλμπουμ,ασχετα αν καποια πραγματα τα ειχαμε ηδη ακουσει οποτε απλα λεω οτι ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ:p

(το ομωνυμο το θυμαμαι να εχει μια ηρεμη εισαγωγη στην αρχη πριν αρχιζει να χωνει,επρεπε να την αφησουν=/)

Έτσι ρε πούστη. Βρήκαμε την υγειά μας με τους Atlantean Kodex. Eternal hail.

Leakare καινουριο Allen/Lande επιτελους!!!(Ισως επρεπε να το ποσταρω στο HardRock/AoR thread αλλα δεν βαριεσαι…)

καλά έκανες και το πόσταρες εδώ βασικά

Τι epαρα ειναι αυτη ρε,80s απο τη χωρα των τουλιπων.Χθες τη πηρα χαμπαρι εγω…

σαρώνει, είχαμε την τιμή να τους δούμε και σε Up the Hammers

Λατρευουμε βρωμικο σπιντοπαουερικό ριφφινγκ ! :smiley:

Έλα ρε Κολοκύθα, δεν ήξερες τους Defender ρε; :stuck_out_tongue:

Μεγάλη αγάπη, πέρυσι τέτοια εποχή αν θυμάμαι καλά τους είχα λιώσει, το άκουγα συνέχεια!