Heep, purple or zeppelin?

Ποια απο τις παρακατω μπαντες θεωρειτε ως “σημαντικοτερη” (με ο,τι σημαινει αυτο για σας) και γιατι?:-k
URIAH HEEP
DEEP PURPLE
LED ZEPPELIN

Αν και καραγουσταρω και τις 3 θα πω Zeppelin γιατι δεν αλλαξαν 50 φορες τη συνθεση των μελων τους…

δεν ξερω ρε φιλε, εγω λεω heep αλλα δεν ειμαι και καθολου αντικειμενικος σχετικα με αυτη την μπαντα αφου εχουν μεγαλη συναισθηματικη αξια για μενα. γενικα ομως νομιζω οτι οι αλλοι δυο ειναι αρκετα υπερεκτιμημενοι σχετικα με αυτο που επαιζαν και πιστευω ακομα οτι δεν πανε κοντα στους heep της πρωτης εποχης (μεχρι…αντε και το return to fantasy). αλλα οπως ειπα δεν ειμαι καθολου αντικειμενικος…

ε ρε λαο που μαζεψα εδω μεσα…:?

Ενταξει, δεν ειμαι και τοσο αντικειμενικος αλλα θα πω ζεππελιν γιατι επαιξαν σχεδον τα παντα και χωρις την τετριμμενη δομη ριφ-κουπλε-ρεφρεν-σολο. Και οπως πολυ σωστα αναφερθηκε, δεν αλλαξαν 50 φορες συνθεση.
Οσο για τα αλλα δυο γκρουπ. Οι περπλ εκαναν δεκαδες συγκροτηματα να “αντιγραψουν” τη δομη τους. Δηλαδη κιθαρα-μπασο-πληκτρα-τυμπανα-ψηλα φωνητικα. Και ισως το πιο απλο χαρντ ροκ, απλο και αμεσο.
Οι γιουραϊα χιπ εμπασαν στην ροκ τα οπερετικα φωνητικα, ειχαν τον πιο αδικημενο, μαζι με τον Μπαρντενς, πληκτρα. Εδειξαν οτι για να παιζεις ροκ επιπεδου δεν ειναι απαραιτητο να διαθετεις εναν τρελο κιθαριστα στις ταξεις σου. Τρομερα αγαπημενο συγκροτημα-ειδικα οι προγκρεσιβ στιγμες τους-αλλα θεωρω οτι ειναι κατω απο τα αλλα δυο, ασχετα αν μ’αρεσουν πιο πολυ απο περπλ.

δεν ξερω αλλα με χαλανε υπερβολικα οι περισσοτεροι απο τους στιχους των purple (πολυ παιδικοι…) και δεν βλεπω τιποτα θεικο στο παιξιμο του lord (οχι οτι δεν ηταν καλος πληκτρας, μην τρελαθουμε κιολας) ενω απο zeppelin δεν με ενθουσιαζει κανενας δισκος ολοκληρος παρα μονο ορισμενα κομματια.
αλλα οπως ειπα δεν μπορω να ειμαι και αντικειμενικος

Οι Περπλ ποτε δεν ειχαν καλους στιχους, οντως. Το παιξιμο του Λορντ δεν μ’αρεσει, προτιμω τα πληκτρα των προγκρεσιβ συγκροτηματων. Δισκος ολοκληρος των Ζεππελιν δυσκολο να σ’αρεσει γιατι η μουσικη ποικιλει. Παντως αν και θεωρουνται χαρντ ροκ τα 3 γκρουπ, για μενα μονο οι Περπλ ειναι.

και η μουσικη των heep ομως ποικιλει, παρε για παραδειγμα το salisbury. τελειως διαφορετικα τα κομματια μεταξυ τους, λες και ειναι συλλογη των heep απο διαφορετικες χρονολογιες. παρολα αυτα γαμω τους δισκους!

αν και απ’τις 3 προτιμω Purple, πιστευω οτι οι Zeppelin ειναι απ’τις σημαντικοτερες μπαντες στον κοσμο. γιατι δεν ηταν τοσο τετριμμενοι και συνυθισμενοι και καναν κατι διαφορετικο οσον αφορα τη δομη και τη συνθεση αυτης της μουσικης.

Υ.Γ. πολυ θαψιμο εχει πεσει στους Purple…Cozy για βαλε την ταξη…:stuck_out_tongue: :lol:

οχι ρε δεν ειναι θεμα θαψιματος, ειναι πως το βλεπω εγω

και οι τρεις πολυ σημαντικες μπαντες αλλα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο οι purple και με gillan και με coverdale…

τωρα ποιος ειναι καλυτερος ειναι εντελως υποκειμενικο και βαριεμαι να μπω σ αυτη τη διαδικασια…

πολυ σωστα!
+1

μπραβο ρε bluez ευχαριστω…παρε με τηλ και θα σου πω εγω…:smiley:

στην βιβλιοθηκη διαβαζουν δεν μπαινουν στο νετ! 8) :lol: :stuck_out_tongue:

παντως εμενα οσα κομματια απο zeppelin μου αρεσουν ειναι στο στυλ ριφ-κουπλε-ρεφρεν-σολο ειδικα απο τον πρωτο τους δισκο…:dunno:

Εμένα μου αρέσουν με τη σειρά Purple, Heep, Zeppelin…

LED ZEPPELIN…apla to kalutero sugrotima olwn twn epoxwn…(meta tous gnr…!!)

:-k Ακόμα δεν έχει απαντήσει ο cozy, ύποπτο…

Προσωπικά Purple αν και πρίν από 4-5 χρόνια είχα φάει τρελό σκάλωμα με zeppelin…

#-o:-#

ε ρε γλεντια!

Moυ αρέσουν πολύ Heep και Purple αλλά σαν τους Zeppelin δεν ήτανε. Η κληρονομιά που αφήσανε οι Zeppelin είναι ανεκτίμητη. Σκεφτείτε μόνο κόσμο που επηρεάσανε. Συμφωνώ ότι πειραματιστίκανε περισσότερο απο τις άλλες 2. Επίσης έγραψαν κάποια αριστουργήματα που απλά είναι ανυπέρβλητα (βλ. Stairway to Heaven).
Last but not least είχαν στην σύνθεσή τους τον John Bonham