Heep, purple or zeppelin?

:-# :-# :-#

Θου κυριε φυλακη τω στοματι του Maiden1979…:stuck_out_tongue:

προκαταλήψεις:roll: :roll: :stuck_out_tongue:

:wink:

:lol: :lol: :lol:

Χμμ power?δν θα το ελεγα ακομη και για την εποχη τους!!σιγουρα καποιες μπαλαντες τους και ο byron εκαναν ενα κλικ στους guardian,αλλα πιστευω οι πρωτοι που παιξαν hard rock με power στοιχεια ηταν οι rainbow…

ουτε εγω βλεπω κανενα power στοιχειο στους heep

Ωραίο το δημοψήφισμα ! Να σαι καλά φίλε !
Λοιπόν , επειδή μου αρέσουν τα επιχειρήματα :

Οι DEEP PURPLE είναι καλύτεροι , απλά γιατί είναι μεγάλη μαγκιά να κάνεις studio δουλειές , ΑΛΛΑ
πολύ μεγαλύτερη να ΓΑΜΑΣ live !!! Οι DEEP PURPLE ήταν ΜΑΚΡΑΝ το μεγαλύτερο live
συγκρότημα του πλανήτη και όποιος έρημος δεν έχει το MADE IN JAPAN στην δισκοθήκη του
ας το παρατήσει το σπορ , όσο σκληρό και αν ακούγεται.

Από τους DEEP PURPLE γεννήθηκαν 2 ΜΕΓΑΘΗΡΙΑ , RAINBOW και WHITESNAKE , ενώ από τις
προσωπικές δουλειές των μελών των άλλων 2 , μάλλον μέτρια πράγματα γεννήθηκαν…

Και τα 3 γκρουπ είχαν στις τάξεις τους μεγάλους μουσικούς , απλά σε διάρκεια χρόνου ο GLENN HUGHES είναι
η μεγαλύτερη φωνή του rock .

Και κάτι άλλο…εκείνη την εποχή όλοι κάτι ‘‘δανειζόταν’’ από άλλους , αλλά 4 τραγούδια κλεμμένα σε ένα δίσκο
μόνο sto II των ZΕΠ έχουν εμφανιστεί (εννοείται ότι πλήρωσαν μετά από δίκες).

Χαίρομαι ειλικρινά που εξίσωσες τους HEEP όπως τους αξίζει , αλλά η έλειψη των ΘΕΩΝ BLACK SABBATH , είναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ !

Όλα τα άλλα είναι θέμα προσωπικού γούστου…

Zeps με μεγάλη διαφορά από τους άλλους… :smiley:

Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός, όταν λέω power δεν εννοώ απαραίτητα δίκαση και ότι άλλο περικλιεί το power. Α, και μία σημαντική σημείωαη. Power δεν είναι μόνο οι Helloween, και οι Guardian…

Με τιποτα ομως…

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Και για να μην εκφρασω απλα οτι συμφωνω,θα παραθεσω και ενα ονομα…The Who…

+1000

μαλλον δεν εχει δει Zeppelin Live αλλα κ γενικα αλλα Live της εποχης…

πολυ σωστο!

ακομα πιο σωστος!:wink:

οι οπαδοι των Purple οταν λετε για αλλα group που “Κλεβουν” να κλεινετε το στομα σας κ να ακουτε
It’s A Beautiful Day κ το κοματι Bombay Calling! :wink:
ΟΙ ZEPPELIN ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΛΕΨΑΝΕ RIFF!

παντως αυτο που ειπαν για heep k power συμφωνω!

να πω και γω την αποψη μου για τα Live των purple…και το made in japan και το made in europe πραγματικα υποδειγματικο παιξιμο hard rock οπως και το Live in japan που εχει και τις τρεις μερες συναυλιων στην ιαπωνια…οι deep purple ηταν πραγματικα κορυφαια μπαντα στα live…θα ηθελα πολυ να δω τη συνθεση gillan-blackmore-lord-glover-paice αλλα και με coverdale hudge δεν με χαλανε εστω κι αν τωρα ασφαλως δεν μπορουν να αποδοσουν ουτε το 1/10…

αλλα και το live των led zeppelin το the song remains the same φανταστικο μου αρεσε παρα πολυ…σαφεστατα το αγαπημενο μου album των zeppelin…εχει ολα οσα ζηταω σε ενα live album πραγμα ασφαλως που στις μερες μας καμμια μπαντα δεν το εχει…

τωρα ποιοι ειναι καλυτεροι και ποιοι χειροτεροι οπως ξαναπα δεν μπαινω σ αυτη τη διαδικασια το θεωρω ανουσιο και ειναι υποκειμενιο οταν αναφερεσαι σε τοσο κορυφαιες μπαντες…[-X …απλα οι purple ειναι μεσα στις 5 αγαπημενες μου μπαντες και τους γουσταρω περισσοτερο…

[QUOTE=bluezlick;126829]ΟΙ ZEPPELIN ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΛΕΨΑΝΕ RIFF!

QUOTE]

αν σου πω οτι το riff toy STARWAY TO HEAVEN ειναι κλεμενο θα με πιστεψεις???κι ομως ειναι…βεβαια ασφαλως στη συνεχεια το πηραν οι zeppelin kai το εκαναν κομματαρα…και εμενα δεν με πειραζει καθολου αν το πηραν απο αλλο group…

αλλα παλι αρχισαν οι αντιπαραθεσεις των groups…#-o

[quote="“starstruck,post:55,topic:3219”]

αυτο το λενε πολυ αλλα ειναι λαθος!
ειναι μια κλασικη jazz αλαγη που χρεισιμοποιται κατα κορων!

κι ομως bluezlick το εχω ακουσει με τα αυτια μου…το τραγουδι λεγεται taurus και το group spirit…στους spirit ηταν support group οι led zeppelin to 1968…

και το ξαναλεω για να μην γινονται παρεξηγησεις αυτο για μενα δεν σημαινει τιποτα…

φιλε αυτην την εκδοση δεν την ξερω! αλλα πολυ συντομα θα ξερω:p :stuck_out_tongue:

κ μενα τα “κλεψιματα” δεν σημαινουν πραγματικα τπτ! αλλα …

εννοειτε και για μενα δεν σημαινει απολυτως τιποτα…:stuck_out_tongue: το staιrway ειναι κομματαρα ετσι κι αλλιως!!!κι οπως εχω πει σε παλαιοτερο μου post,για μενα ενα riff δεν σημαινει τιποτα ενα κομματι ειναι πολλα περισσοτερα…:wink:ειδικα οταν μιλαμε για μια τετοια κομματαρα…

όταν πας να συνθέσεις ένα τραγούδι, πάντα υποσυνείδητα υπάρχει ενδεχόμενο να γράψεις κάτι που έχεις ακούσει στο παρελθόν…αυτό συμβαίνει γιατί το γνώριμο πολλές φορές μοιάζει πιο ωραίο στο αυτί μας…συνεπώς δεν πρέπει ποτέ να μιλάμε για κλεψιά, αλλά για επηρροή, είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη. ένας μουσικός πρέπει να είναι πάρα πολύ λαμόγιο για να κάνει κάτι τέτοιο εκούσια!