Hellhammer

Μου λείπουν.
Πρίν στραφώ στο καθαρόαιμο hardcore- NYHC., ακουγα μια το’να είδος, μια το άλλο…
Θρας, χέβυ, πρόγκρεσιβ,ντεθ,μπλακ οτι λαχει…
Κι απ αυτά τα είδη, ελάχιστα στη δισκοθήκη μου…

ΟΜΩΣ, ακόμα και μετά χρόνια -who knows why- εξακολουθώ να …επιστρέφω στο σιντί τους Thriumph Of Death και να το ακούω μερικές φορές, και στο ΙΧ άμα λαχει :stuck_out_tongue:


Demon Entrails



Apocalyptic Raids


Παραυτά, η I[/I] αμαρτία μου είναι που δεν άνοιγα το νου της κεφάλας μου περισσότερο, να αφήσω λίγο τους S.O.I.A. και να ξαναπιάσω με τα Σφυριά της Κόλασης…Αξίζουν; Αξίζουν!! Αλλά χρειάζομαι περισσότερο ψάξιμο…

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ;;:-s

΄

Ε, οι Hellhammer γνωστή πρωτοπόρος κι επιδραστική μπάντα. Πολύ καλό το EP, και το compilation του 2008
προσφέρεται για καλύτερη επαφή, καθώς είναι μαζεμένα εκεί τα demo. Πιστεύω πως όποιος ασχολείται με τον ακραίο μέταλ ήχο θα πρέπει να τους τσεκάρει αν δεν το έχει κάνει ήδη.

Τα χουμε πει:

Quorthon + Warrior/Ain = ακραίο ευρωπαϊκό metal

Απ’ ό,τι θυμάμαι το apocalptic raids είχε ένα ασπρο εξώφυλλο, και όχι το παραπάνω. Δεν είμαι περήφανος για τον τρόπο που είχα αποκτήσει το συγκεκριμένο cd. Αλλά είχε πλάκα. Αγουρα χρόνια.

Μάλλον αναφέρεσαι στο remaster που κυκλοφόρησε ως “Apocalyptic Raids 1990 A.D.”.

Σωπα καημενεεε :stuck_out_tongue: 8)

Καθε νοτα που παιξανε οι Hellhammer εχει σημασια και συνεχεια για το ακραιο
μεταλ και το πως αυτο διαμορφωθηκε.
Οποτε οποιος δεν το εχει κανει,ακουει καθε νοτα που παιξανε.

…σωστά. Και τη πορεία που εξακολούθησαν ως [B]CELTIC FROST[/B]…

Όταν είχα αποκτήσει το ‘‘Apocalyptic raids 1990 A.D.’’ πριν… δε θυμάμαι, 9-10 χρόνια δυστυχώς είχα ψιλο-απογοητευτεί (εννοείται με την εξαίρεση του ‘‘Trimuph of death’’ όπου οι φόβος βάρεσε κόκκινο). Μάλλον το ότι το άκουσα αφότου είχα λίωσει τα κλασικά Death, Celtic Frost, Obituary κλπ. κλπ. αφαίρσε πολλά από την ‘‘αίγλη’’ αυτής της μπάντας.

Το ‘‘Demon entrails’’ box-set, πάντως, που αγόρασα πριν λίγα χρόνια μου είχε φανεί πιο ενδιαφέρον.