Καλυτερο Helloween album με Andi Deris

…μαλλον πρεπει να ξανακουσω το Dark Ride!! Δεν το θυμαμαι τοσο καλο:-k

Time of the Oath, η πρωτη μου αγαπη και παντοτινη. οπως λεει κ η χαζο-διαφημηση… εισαι η ΙΟΝ αμυγδαλου μου !! :lol:#-o

weeee buuuuuuuuuuuurn !

The Dark Ride!Αναρωτιεμαι που θα πηγαιναν αν αποφασιζαν να συνεχισουν σε αυτο το υφος…:-k

γιατι βρε παιδια το Master of the Rings τοσο χαμηλα ? δισκαρα, κομματια σαν το Sole Survivor, Perfect Gentleman, Still We Go, Where the Rain Grows, (αντε και η ρεφραιναρα του κατα τα αλλα ψιλοαπαραδεκτου Mr Ego) δεν γραφονται καθε μερα… απιστευτος δισκος για μενα…

1 Like

[B][SIZE=“5”]ΠΕΣ ΤΑ !!! my thoughts exactly ! CHEERS![/SIZE][/B]

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟΠΙΚ, γουσταρω, ουτως η αλλως ειμαι πολυ μεγαλυτερος φαν της περιοδου με Deris, αν και προσωπικα χωριζα αυτα τα 8 αλμπουμς σε δυο περιοδους στο μυαλο μου, στην χρυση για μενα περιοδο με Grapow, Kusch και στην απλα καλη περιοδο που χαζεψε ο Weikath και εδιωξε αυτους που εδιναν το κατι παραπανω στη μπαντα, τοσο συνθετικα οσο και παικτικα, χωρις να με χαλανε βεβαια τα τελευταια τους αλμπουμ.

Ψηφισα Better Than Raw λογω τραγουδιων οπως:
I Can, Push, Time, Handful Of Pain, Revelation, Midnight Sun + την καλυτερη εισαγωγη σε δισκο.

Τα Master Of Rings, Time Of The Oath, Better Than Raw, The Dark Ride τα θεωρω ακριβως οπως πρεπει να ειναι, δε βρισκω τιποτα αρνητικο. Το Rabbit Don’t Come Easy δε μπορω να το ακουσω περαν ορισμενων τραγουδιων. Τα Keeper III και Gambling The Devil μαρεσουν αρκετα, αλλα οχι οσο τα πρωτα 4 που ανεφερα, ενω το 7 Sinners ειναι το πρωτο αλμπουμ μετα απο τοσα χρονια που με εντυπωσιασε. Ανετα το αγαπημενο μου απο τοτε που εφυγαν Kusch, Grapow, και το ακουω παντα ολοκληρο.

Θα βαλω κι εγω βαθμολογιες γιατι ζηλεψα!!
(ναι μερικοι βαθμοι δε θα βγαζουν νοημα μετα τα οσα ειπα, αλλα 1ον δε με νοιαζει και 2ον βαριεμαι να εξηγησω)

Master of the Rings [B]8[/B]
The Time of the Oath [B]9 [/B]
Better Than Raw [B]10[/B]
The Dark Ride [B]9[/B]
Rabbit Don’t Come Easy [B]5[/B]
Keeper of the Seven Keys: The Legacy [B]7 [/B]
Gambling with the Devil [B] 7[/B]
7 Sinners [B]8[/B]

Oντως καλος δισκος το Master αλλα κατι το οτι αποτελει στην ουσια ενα μεταβατικο σταδιο για τη μπαντα μεταξυ της Pink Bubbles/Chameleon περιοδου και της επερχομενης αναγεννησης τους μουσικα κ εμπορικα,κατι το οτι ειναι το πρωτο αλμπουμ με τους Kusch,Deris & Grapow στη συνθεση της μπαντας,κατι το μετριο (σε σχεση με τις υπολοιπες δισκαρες που εμελλε να κυκλοφορησουν οι Pumpkins) πιστευω οτι ανετα το κατατασσουν ως 2ο απο το τελος(πριν απο το απλα ασχολιαστο Rabbit) της Deris era των Helloween.

με μπερδεψες!

Λιγο προσεκτικοτερη ακροαση με εκανε να καταληξω τελικα σε αυτο που ειπα!!! Η αλλαγη που θα κανα στη βαθμολογια μου θα ηταν το Master 7 αντι για 8,5, το Better Than Raw 9 κ το Sinners 8.

Update μετα απο 2108 μερες γιατι ακουω πολυ Helloween αυτες τις μερες.

1η περιοδος Deris
(με Roland Grapow :heart: και Uli Kusch :purple_heart: :purple_heart: :purple_heart:)

Master of the Rings [B]9[/B]
The Time of the Oath [B]10[/B]
Better Than Raw [B]10[/B]
The Dark Ride [B]9[/B]

2η περιοδος Deris
(με Sascha Gerstner και Daniel Löble)

Rabbit Don’t Come Easy [B]5[/B] (χωρις Löble αυτο, ok μη βαρατε)
Keeper of the Seven Keys: The Legacy [B]7 [/B]
Gambling with the Devil [B] 8[/B]
7 Sinners [B]9[/B]
Straight Out Of Hell 7
My God-Given Right 8

Better than Raw 10άρι και Master of the Rings 9άρι ρε τρελέ;;;
Αλλά συμφωνώ μαζί σου για την αξία του πρώτου. Είναι πολύ δυναμικός δίσκος και με ΠΑ-ΡΑ ΠΟ-ΛΥ ΚΑ-ΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ! Όχι σαν αυτές που έχουν στα τελευταία τους - εξαιρείται το Gambling… που έχει πολύ καλό ήχο και πολύ καλό υλικό.
Στα του Better… σε αρκετά σημεία που έβγαζε κάτι από τον αέρα του Walls of Jericho και εσωτερικά δάκρυζα και χαιρόμουν μόνος μου. Και με Uli drummer, που τότε μαζί με Thomen ήταν οι καλύτεροι της Γερμανικής πιάτσας.

1 Like

Better Than Raw 10αρακι που θα το ελεγα ακατεβατο για τον οποιονδηποτε λογο, αν δεν ειχε το Laudate Dominum, αλλα το αποδεχομαι κι αυτο ως το χαζοχαρουμενο τραγουδακι του δισκου, που ειναι παραδοση για τους Helloween. Το οποιο βασικα με κανει να τους γουσταρω ακομα παραπανω, γιατι δεν παιρνουν τον εαυτο τους πιο σοβαρα απο οτι θα επρεπε.

Συμφωνω σε οσα λες, και να πουμε οτι ο Uli Kusch με την φοβερη του γνωση σε μουσικες φορμες και μελωδιες, ανεβαζε τη μπαντα τοτε και σε συνθετικο επιπεδο. Για το 10αρακι τι αλλο να πω? Η καλυτερη εισαγωγη των Helloween, εκρηκτικη εναρξη με υπερκαφρικο και progressive σχεδον Push, τρομερο intro και ρεφρεν στο Falling Higher, υπερπιασαρικα Hey Lord! και I Can, το πιο ψαγμενο μπαλαντοειδες που εβγαλαν ποτε με το υπεροχο Time, progressive power metal οργασμος στα Revelation και Midnight Sun (με ριφφαρες-ολες- που θα ζηλευε ο Hetfield), και η αδυναμια μου με το Handful Of Pain. Φοβερος δισκος.

Οσο για το Master Of The Rings, το ειχα αδικησει παρα πολυ στο παρελθον, και τωρα που το ξαναεπιασα, δε μπορω να μην το βαλω τοσο ψηλα. Εχει μεσα κομματαρες κι αυτο. Χρυση εποχη κατα τη γνωμη μου τα mid & late 90s για τους Helloween.

Απο τα post-Kusch&Grapow albums τους ξεχωριζω πολυ πιο ψηλα απο τα αλλα το 7 Sinners προσωπικα…

2 Likes

το better εχει και ωραιο εξωφυλλο. επισης μεγαλο κολλημα για μενα το revelation. μεγαλη τρελα, κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα για intro, push, falling higher, i can, hey lord. τρομερος δισκος που μετα απο 19 χρονια πιανει ωραια feelings μεσα μου

Ας προσπαθήσω να τα βάλω σε μια αξιολογική σειρά:

  1. The Dark Ride
  2. The Time of the Oath
  3. Better Than Raw
  4. Master of the Rings
  5. Gambling with the Devil
  6. 7 Sinners
  7. KoSK Legacy
    Τα υπόλοιπα πάνω-κάτω το ίδιο μέτρια

Κι ένα top songs

All Over the Nations
Salvation
Kings Will Be Kings
Falling Higher
The Dark Ride
The King for a 1000 Years
Midnight Sun
Secret Alibi
Sole Survivor
The Saints
If a Mountain Could Talk
Born on Judgment Day
Dreambound
You Stupid Mankind
Burning Sun

Επίσης μια χαρά κομματάρες είναι τα Laudate Dominum,Anything My Mama και γενικά όλα τα happy happy helloween(εντάξει εξαιρούνται Mrs.God,Are You Metal) .Είναι κι αυτά μέρος της επιτυχίας τους,ούτως η άλλως μια κολοκύθα έχουν για μασκότ…

1 Like

Χαιρομαι πολυ που βαζεις την ιδια πρωτη τετραδα! Και οντως τα Gambling και 7 Sinners μου φαινονται ανωτερα απο τα υπολοιπα. Ωραια ιδεα με τα τραγουδια, ας βαλω κι εγω τα δικα μου (το All Over The Nations ειναι για μενα τρελο skip, πραγματικα με ΕΝΟΧΛΕΙ αυτο το τραγουδι απο το ποσο generic power metal ειναι…)

  1. The Time Of The Oath
  2. Revelation
  3. Dark Ride
  4. Steel Tormentor
  5. Time
  6. If I Could Fly
  7. Sole Survivor
  8. Perfect Gentleman
  9. Mission Motherland
  10. Departed (Sun Is Going Down)
  11. Final Fortune
  12. Who Is Mr. Madman?
  13. Far In The Future
  14. Burning Sun
  15. Long Live The King

Where The Rain Grows κανένας; από τα πολύ αγαπημένα μου κομμάτια τους γενικά

Ωραία λίστα αλλά προφανώς υπάρχει διάσταση γούστου σε σχέση με τη δική μου.Έχεις αρκετά πιο πειραματικά-μεγάλης διάρκειας και άλλα που έχουν πιο ‘‘thrash’’ νοοτροπία.Εγώ απ 'την άλλη προτιμώ τα πιο τυπικά power-αδικα κομμάτια τους.
ΥΓ. Δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν συμπάθησα το Perfect Gentleman

1 Like