Helloween/Gamma Ray Reloaded [9.03.2013 Athens],[10.03.2013 Salonika]

Επειδη τωρα μου ηρθε, το 10 οι Ray δεν επαιξαν τιποτα απο SOIS. Το καλο που τους θελω…

To 07 ειχαν παιξει το ομωνυμο και σε αλλες συναυλιες του τουρ παιζαν και Valley.Πιθανον να εχει παντως,οπως ξαναπα λογικα το σετλιστ θα ειναι επηρεασμενο απο το νεο αλμπουμ αλλα και απο τη skeletons&majesties περιοδεια που καναν(που βγαινει σε διβιδι σε λιγο)οπου ξεθαψαν πολυ πραμα: Anywhere in the Galaxy,Men Martians and Machines,Watcher in the Sky,Somewhere(αυτα απο το SOIS),Wings of Destiny,Farewell,Money,Time to Break Free,The Spirit,Hold Your Ground,A While in Dreamland,Brothers,Dethrone Tyranny.

Τουλαχιστον 2-3 απ’αυτα θα παιχτουν σταντε.

(βεβαια εγω αλλο κομματι απο τη δισκαρα ειχα μεγαλο αχτι παντα ----> http://www.youtube.com/watch?v=jyxKmWTWETA )

Αν παίξουν τα Hold your ground, Money, Anywhere… από την ομάδα που ανέφερες, δεν θα δω Helloween απο τη χαρά μου (μόνο τα encore :))

Οτιδηποτε απο Somewhere καλοδεχουμενο. Στα σημεια παει ως αγαπημενο μου Gamma Ray δισκος. Νταξ, το Rebellion ειναι το καλυτερο power κομματι που γραφτηκε ποτε, αλλα οριακα το Somewhere νικα στο νημα. Για ευρωπαικο power μιλαμε παντα.

Αν ακουσω ειδικα κανα Beyond The Black Hole, Somewhere Out In Space, Winged Horse, Shine On, θα με χασετε.

Υ.Σ. Και να μπουν με Dethrone Tyranny, ω θεοι.

Ωραιος ο martian… :thumbup:

Ας παιξουν ο,τι θελουν. Η αγαπημενη μου μπαντα ειναι ετσι κι αλλιως. 8)

Αλλα…LAST BEFORE THE STORM ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΜΟΥ !!! :metal:

Πλάκα κάνετε έτσι; Το Somewhere δεν φτάνει ούτε στο μισό το Land of the Free. Θυμάμαι το είχα αγοράσει τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας του. Δηλαδή να συγκρίνω Rebellion, Mission, Land, Abyss με τί;

Όπως καταλάβατε, κανείς μας δεν πάει για Helloween!!!

Εγω θα παω και για τα 2 συγκροτηματα! :stuck_out_tongue:

Καποια κομματια του SOIS θα μπορουσαν ανετα να ειναι στο Land of the Free,για παραδειγμα το Beyond the Black Hole ειναι ανετα καλυτερο απ’το Salvation’s Calling και για την ακριβεια ειναι απο τις πιο υποδειγματικες γιουροπαουεριες που εχουν γραφτει.Γενικα με τους Rays υπαρχει το φαινομενο ‘‘ειμαι ψιλοπεραστικος απ το power αλλα αποθεωνω και γω Land’’ οποτε τρωνε Χ δισκοι οπως το Heading,το Insanity η το Somewhere που αντικειμενικα στο ειδος τους ειναι δισκαρες αλλα δεν εχουν εκτιμηθει οπως πρεπει.Ακομα και στο Powerplant υπαρχουν [U]μεμονωμενα[/U] κομματια landofthefree-ικου επιπεδου κι ας φαω κραξιμο.

(να διορθωσω οτι το anywhere in the galaxy ειναι στο powerplant κι οχι στο sois οπως αφησα να εννοηθει με τη διατυπωση του προηγουμενου ποστ)

Ναι αλλα πηρες το εναρκτηριο και ενα απο τα καλυτερα κομματια του somewhere να το συγκρινεις με το μεγαλη διαφορα χειροτερο απο το land of the free :wink:

Το θέμα είναι αν θα το παίξει (σαν εναρκτήριο συναυλίας ή ενδιάμεσο) να χαρούμε.

καλα για το κουρεμα Και δεν σχολιαζω και στην περιοδεια για το land που τους ειχα δει στο Ροδον με το ιδιο στυλακι ηταν οποτε… no comments!δικο του κεφαλι ειναι ας κανει οτι γουσταρει.(οτι ειναι χαλια, ειναι παντως)
δεν ξερω αν τιμησω το λαιβ , μενω και κρητη θα δειξει απο τα γιουρα που θα εχω
(αν εχω ΛΟΛ).
παντως Dirk , Nack , Rubach ηταν για το γουστο μου το καλυτερο line up των Rays ever.
για το σετ λιστ…στανταρακια μαλλον θα παιξουν…τωρα αν κανουν καμια εκπληξη και χωσουν τιποτα ξεχασμενους κομματους οπως:lust,space,hold,heading,changes,at time,stop the war,tribute,last,the cave,insanity,heal me,black hole,martians,strangers,gardens, θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν τους ειδα…

To Gardens Of The Sinner το παιζουν παντως, δεν ειναι τοσο σπανιο. Εκτος αν λες αλλο.

nop.αυτο λεω.
γενικα συμφωνω οτι υπαρχει ταση αποθεωσης για το land (δικαιολογημενα βεβαια)
και ταση αδιαφοριας (εγκληματικη αδιαφορια) για τα υπολοιπα ray albums.
περιοδος heading εως και powerplant ειναι ΚΟΡΥΦΗ.
αλλα βγηκα μαλλον off topic.

Και το Valley και το Shine On θα μπορουσαν να ναι στο Land κατα τη γνωμη μου,ενα παραδειγμα εφερα.Συνολικα παιζει να χει τα αγαπημενα μου ρεφρεν της Kai on vocals era αυτο το αλμπουμ.(To Land γενικοτερα βεβαια καλα κανει και ειναι εκει ψηλα που ειναι,ειναι το χρυσο δεκαρι κι αυτο δεν αλλαζει)

Ε αυτο σχολιασα,οταν ειχε ερθει Ροδον ημουν 7 χρονων:p

Οσο για το σετλιστ θα εχεις χρονο να δεις τι θα παιξουν απο τα προηγουμενα γκιγκς του τουρ,μην αγχωνεσαι=p

http://www.setlist.fm/setlist/gamma-ray/2011/z7-konzertfabrik-pratteln-switzerland-1bd38174.html

To παραθετω ετσι,σαν ονειρο^

H Αληθεια ποτε δεν ειναι off-topic.
Ετσι εχουν τα πραγματα και καλα κανεις και το επισημαινεις.

edit: Βασικα λες τη μιση αληθεια. Η αλλη μιση ειναι οτι και τα No World Order και Majestic (μην πω και το To The Metal) ειναι κορυφες !

off topic mode on

no world order το μισο ειναι κορυφη.το αλλο μισο καλο αλλα μεχρι εκει.
majestic εχει μεσα Υμνους αλλα και μερικα αδιαφορα(για μενα).
το land 2 ειναι δισκαρος αλλα ο τιτλος το χαντακωσε.
για το τελευταιο ισχυει οτι και για το majestic.

off topic mode off

Εγώ πάντως που είχα το Land Of The Free και πήρα το SOIS όταν βγήκε μια κρυάδα την πήρα το ίδιο και με το επόμενο. Η αλλαγή στο line up ήταν καθοριστική πιστεύω.

Πολύ καλό άλμπουμ το Somewhere out in Space, από τα κορυφαία τους για μένα. Τυχαίνει μόνο να είναι λίγο χειρότερο του Land of the Free. Οπως και το Powerplant.

Σίγουρα πολύ καλύτερα από τις τελευταίες μετριότητες.

Η αλλαγή του line-up δεν επηρέασε αρνητικά. Ο Zimmerman είναι καλύτερος ντράμερ από τον T.Nack. Ο Schlachter απλά μεταφέρθηκε στο μπάσο και ήρθε ο Richter.

Ίσως τελικά να είναι ότι το Land Of The Free είναι το άπιαστο όνειρο του κάθε power metal μουσικού, ακόμα και ο Kai μια φορά το ακούμπησε, όλα τα άλλα είναι καταδικασμένα μπροστά στο μεγαλείο αυτού του δίσκου.
Να πω και την ιστορία μου εδώ, τους είχα δει το 1997 με Hammerfall :smiley: Επική συναυλία.