Helloween - Release Festival

Ισχύει και για τους WASP αυτό;

Δηλαδή αν έρθουν (υποθετικά μιλάμε) θα μπορούμε να πάμε στη συναυλία να γουστάρουμε ή θα διαβάζουμε σχόλια ότι είμαστε κορόιδα και καλά κάνει και μας δουλεύει ο Blackie.

1 Like

Γ@μα τους όλους κ κάνε ότι γουστάρεις…

3 Likes

Καντε οτι θελετε, να πατε και στον dio να λετε οτι το live ηταν φοβερο και οτι το ολογραμμα τραγουδησε καταπληκτικα.

Εγω θα παω, να παρω ιδεες για περουκες. Γερναμε οπως ειπε και καποιος φιλος εδω μεσα.

2 Likes

Πάντως, φίλε Clairvoyant, δείχνεις μία τεράστια εμμονή με το θέμα της περούκας γενικά (και λέω γενικά γιατί εσύ μίλησες με τέτοιους όρους περί αξιοπρέπειας κλπ.), που νομίζω ότι αν κάτσεις να ξαναδιαβάσεις τα όσα έγραψες, θα καταλάβεις ότι η χολή ή η κοροϊδία που θες να κατευθύνεις προς τον Kai, τελικά κατευθύνεται απλούστατα προς οποιονδήποτε “τολμάει” να κάνει μία τέτοια επιλογή όσον αφορά το παρουσιαστικό του (και, κατ’ εσέ, χαρακτηρίζεται “αναξιοπρεπής” γι’ αυτήν του την επιλογή). Θα γνωρίζεις, υποθέτω, ότι συνήθως τέτοια μαγαζιά είναι δίπλα σε αντικαρκινικά νοσοκομεία για ευνόητους λόγους -και δε νομίζω ότι θα έφτανες ποτέ σε τέτοια επίπεδα κρετινισμού ώστε να χαρακτηρίσεις αναξιοπρεπή ή κομπλεξικό κάποιο άτομο που λόγω της α’ ή β’ ασθένειας προχώρησε στην επιλογή να φορέσει περούκα. Φυσικά ξέρω ότι θα μου πεις ότι ο Kai δεν πέρασε από κάποια χημειοθεραπεία κι ότι μίλησες για τον παράγοντα του χρόνου και των γηρατειών, αλλά κι εγώ θα σου πω ότι σε πολλά post κόλλησες με τη λέξη περούκα αποκλειστικά, φορτίζοντας τη μόνο με αρνητικά σημαινόμενα, αδιαφορώντας ότι για κάποιους/ες μία τέτοια επιλογή μπορεί από μόνη της να τους/τις γεμίζει μ’ ενοχές για το παρουσιαστικό τους κλπ.

Παρ’ όλα αυτά, και για να μη σταθώ σ’ αυτό το “φτηνό” επιχείρημα, εγώ θα έλεγα ότι μπορούμε να επανεξετάσουμε το ζήτημα περί “αξιοπρέπειας” ακόμα και για την επιλογή της περούκας λόγω γηρατειών, μιας απλής τριχόπτωσης ή απόκτησης άνεσης με την εικόνα του εαυτού μας, που μπορεί να μη μας γεμίζει όχι γιατί είμαστε απαραίτητα ωραιοπαθείς και ναρκισσιστές, αλλά γιατί ζούμε σε μία κοινωνία που μας μαθαίνει να παρατηρούμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη όχι μέσα από τα δικά μας μάτια, αλλά μέσω από τα μάτια της διαφήμισης, των προτύπων ομορφιάς, των τηλεοπτικών εκπομπών κλπ. Ζούμε επίσης σε μία κοινωνία που εξυμνεί τη δυναμικότητα, το σφρίγος και την ακμή των νεαρών ηλικιών και σωμάτων, σ’ αντίθεση με τα γερασμένα σώματα, τα ρυτιδιασμένα πρόσωπα και τα φαλακρά κεφάλια που θα πρέπει να κρυφτούν, να σουλουπωθούν ή, ακόμα καλύτερα, να κάτσουν σπίτια τους ή στους οίκους ευγηρίας παρατημένα. Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς αποσκοπεί το να γεμίζουμε ενοχές κάποιον που προσπαθεί ν’ ανταποκριθεί στην εικόνα που έχει δημιουργήσει ο ίδιος (ή η κοινωνία, τέλος πάντων) για τον εαυτό του, εάν αυτό είναι κάτι που τον κάνει να νιώθει καλύτερα. Μαζί σου, αν θες να κριτικάρουμε και να επιτεθούμε στη βιομηχανία του θεάματος που δημιουργεί και συντηρεί όλες αυτές τις εικόνες, αλλά δεν είδα να κάνεις κάτι τέτοιο -αντίθετα, απλά καταδικάζεις οποιονδήποτε/οποιαδήποτε δεν είναι τόσο δυνατός ψυχικά ώστε να βλέπει το σώμα του ή τη φάτσα του να γερνάει. Εκτός, φυσικά, αν θεωρείς ότι ο Kai είναι κομμάτι μίας τέτοιας βιομηχανίας και στο πρόσωπο του εσύ συμβολοποιείς όλη αυτήν την κριτική -θα έλεγα ότι μία τέτοια προσέγγιση είναι μάλλον άστοχη, από την άποψη ότι ο τύπος δε βγάζει τα λεφτά του από την περούκα του, αλλά μάλλον απ’ τη φωνή και τα δάχτυλά του, κι αυτή είναι και η κρίσιμη διαφορά με τον κάθε Blackie που πληρώνεται για κάτι που, εν τέλει, δεν μπορεί να προσφέρει (και δικαίως τρώει κράξιμο).

Τέλος πάντων, αυτά τα λίγα από εμένα που μ’ αφήνουν παγερά αδιάφορο οι Helloween ή οι Gamma Ray, αλλά μ’ ενδιαφέρει πολύ μία κουβέντα που στον πυρήνα της τελικά κρύβει μία άποψη για το σώμα και τον άνθρωπο περί μη-παρεμβατικότητας, σεβασμού στη “μοίρα” κλπ. Ορθώς ένα μεγάλο κομμάτι αυτής της συζήτησης κατευθύνεται προς τις εικόνες του star-system περί “αιώνια νεότητας και ομορφιάς” κλπ. που καταναλώνουμε, από την άλλη ένα άλλο κομμάτι μπορεί να πάει και αλλού: σε μη-αρτιμελή άτομα, σε άτομα που θέλουν ν’ αποδράσουν από το βιολογικό τους φύλο κλπ. Οπότε το να μοιράζουμε εμείς αφορισμούς γενικά κι αόριστα ότι όποιος φοράει περούκα ή όποιος πειράζει τη φάτσα του ή όποιος πάει κόντρα τη φύση του/της είναι πεταμένος/η, τελικά παίρνει μπάλα και περιπτώσεις λίγο πιο περίεργες. Αυτά δεν αφορούν τον Kai προφανώς, αλλά αφορούν το ύφος σου.

16 Likes

Θα σου απαντουσα αλλα με το παραπανω το μονο που μου βγαινει ειναι να σου πω ποσο μαλ. εισαι.

Όχι :stuck_out_tongue:

1 Like

Merry Christmas hohoho

7 Likes

Έλα, σε τάπωσε γράφοντας κανονικό essay, ρούφα το αυγό σου!

Ναι με ταπωσε εξισώνοντας ανθρωπους που εχουν προβλημα με την υγεια τους με τον μαλακα που βαζει το κουναβι στο κεφαλι γιατι ειναι κομπλεξικος. Καλος μαλα εισαι και εσυ

Στην καραπουτσακλαρα σου παιχταρα μου, στηλοβατη του power metal και κουναβοφορε ζωντανέ θρύλε

Και όταν με το καλό έρθεις στα μέρη μας θα τα γαμησεις όλα όπως πάντα.-

8 Likes

Για να το λες εσύ…:crazy_face::joy::joy::joy:

Δηλαδή εμείς που δεν ακούμε power metal, τι προτείνετε να ακούσουμε από Helloween;

Treasure chest αν σε ενδιαφέρουν επιφανειάκα, για συγκεκριμένα album δεν έχω άποψη εκτός απο dark ride με το όποιο τους έμαθα.

Αν δεν ακούς power metal άκουσε το πρώτο τους , Wall of Jericho αν τυχόν σου αρέσει επειδή είναι πιο τραχύ και μετά τα master of the rings & Dark Ride με τον Derris

Τι να σχολιάσουμε επ αυτού ρε ; :stuck_out_tongue:. Είναι μια ( για μένα ) iconic κιθάρα εμφανισιακά που την έχει πάρα πολλά χρόνια

1 Like

Τα Keeper να μην τα ακούσω;

πρέπει να διευκρινήσεις εάν δεν ακούς power metal επειδή δεν σου αρέσει ή επειδή αν και σου αρέσει δίνεις προτεραιότητα σε άλλα ακούσματα

1 Like

Το 3ο keeper είναι το λιγότερο power metal.

Άκουσε τα όλα και ο,τι σου αρέσει γράψε και εδώ να γίνει κουβέντα, ξεκίνα από το ep

2 Likes

694

Και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

4 Likes