Helloween

Λαστιχο τον εκανα με το εξωφυλλο !!
Παμε ρε μπανταρα…

4 Likes

Έκλαψα λίγο.

Από τον κωλο μας μιλαμε τώρα αλλά περιμένω κάτι κοντά στο dark ride.
Κ φυσικά του grosskopf είναι κομματάρα (ναι δεν χρειάζεται να το ακουσω)

Από τους τίτλους των τραγουδιών, τη διάρκεια αυτών, το εξώφυλλο και τα 40 δευτερόλεπτα που άκουσα θα είναι δισκαρα. Το καλύτερο της καριέρας τους…

3 Likes

Μην το σταματάς εδώ, γίνε μερακλής σαν τον Paoktsis παλιότερα που είχε κάνει ολοκληρωμένο review Maiden απ’ τους τίτλους. :heart_eyes:

5 Likes

Χαχαχαχα. Εκεί ήθελα να πάει η δουλειά

2 Likes

Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι :smile:

10 Likes

Είναι και θέμα ισορροπίων, είτε άπο άποψη regular μελών + royalties, είτε απλά ιεραρχίας (για να έγραφε παραπάνω ο Kai θα έπρεπε να πάρει το σλοτ κάποιου άλλου και δε γίνεται να μη περάσουν
έστω κάτι με τζίφρα Μάρκους/Σάσα).

Το κύριο όχημα είναι ακόμα των Weikath/Deris , και 12 λεπτά δεν είναι και λίγα, πόσο μάλλον όταν βγαίνει ως σινγκλ.

Κατά τ’άλλα είμαι σταθερός στη πρόβλεψη για γυαλιστερή πατάτα. Δε μπορείς να ξενερώσεις όταν δεν έχεις προσδοκίες =p

7 Likes

Ελα χριστε και παναγια και δεν πιστευω καν, γιατι να θελουμε να γραψει τραγουδια στους Helloween o Και Χανσεν, απλα ΟΧΙ και για κανεναν λογο…

Με αυτό το μαλλί και τα δώδεκα λεπτά πολλά του είναι.

Άσε που στην πρώτη περιοδεία της επανένωσης έπαιξαν και playback.

Από μένα είναι ένα τεράστιο ΟΧΙ.

νοτ

1 Like

Ετσι μπραβο. Περουκα και κονσερβα. Το πρωτο ειναι αισθητικο το δευτερο ηθικο.

Είναι μεγάλος ο πόνος απ ότι φαίνεται… Γελάνε μέχρι και οι δέστρες στο Αμβούργο

1 Like

Καλα το μαλλι του (δεν ειναι καν δικο του αλλα τεσπα) το κοροιδευουμε γιατι εχει πλακα, αλλα περαν αυτου, τι ακριβως δηλαδη εχει συνθεσει ο Και Χανσεν τα τελευταια 10-20 για να μην πω 30 χρονια που καθιστα τοσο σημαντικο το να εγραφε για τους Helloween οταν υπαρχουν Weikath και Deris που μπορουν να κανουν το ιδιο πολυ καλυτερα?

1 Like

Εντάξει, έγραψε ένα Land of the Free, το λες ότι συνέθεσε κάτι decent κι εκείνος…

Κατά τα άλλα, κι εγώ στηρίζω Weiki που όποτε θέλει είναι εξαιρετικός συνθέτης με τρομερή αίσθηση της μελωδίας, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα

4 Likes

Το οποίο βέβαια είναι καλύτερο από οτιδήποτε έχουν κυκλοφορήσει οι Helloween όσο καιρό λείπει ο Kai, να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Αλλά σίγουρα είναι για μεγάλη περίοδο ντεφορμέ. Οι Unisonic, για μένα ένα εξαιρετικό project, είχαν σαν κύριο συνθέτη τον Dennis Ward των PC69.

3 Likes

Φυσικά κ ένα τεράστιο όχι. Ήταν ότι θα ήθελαν πολλοί ν ακούσουν από helloween καλύτερα. Γιατί time of the oath better than raw κ dark ride είναι κατά την αποψη μου τουλάχιστον ισάξια με το land

2 Likes

My two cents λένε ότι Helloween και Gamma Ray μέχρι την επανένωση βρίσκονταν σε συνθετική κάμψη τα τελευταία τουλάχιστον 10 χρόνια. Οι Rays ίσως λίγο περισσότερα, αφού για μένα το 7 Sinners είναι το πιο πρόσφατο άλμπουμ από το δίπολο που με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό.

Τώρα περί ορεξεως, Το Time of the Oath είναι σπουδαίος δίσκος, το LotF έχει το επιπλέον πλεονέκτημα της κοινής αποδοχής, προσωπικά δεν μπαίνω σε διαδικασία να πω αν αυτό ή εκείνο είναι καλύτερο γιατί αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό πλέον. Το θέμα είναι κατά πόσο η τωρινή συνεργασία θα μας δώσει κάτι δυνατό και εγώ βλέποντας τόσους ικανούς συνθέτες να συμμετέχουν ενεργά, περιμένω τουλάχιστον κάτι ποικιλόμορφο και σίγουρα καλύτερο απ’ ότι είχαν βγάλει ξεχωριστά την τελευταία 15ετια.

1 Like

Πάμε να διαλύσουμε κι αυτό το νήμα. Κάπου έχει πάρει το αυτί μου ένα “Heading for Tomorrow” και “Land of the Free”, ξέρετε τπτ; Κάτι έχω ακούσει για εταιρεία με κονσέρβες, σαν την Τρατα.

Για τη δεκαετία θα συμφωνήσουμε, δεν έχει γράψει τπτ σπουδαίο. Άλλωστε τελευταίος δίσκος στον οποίο έγραψε ήταν το 2014. Do the math pls. Καλά, την τελευταία εξαετία έχει πάει άπατος ε; Να τα λέτε, να τα γράφετε.

9 Likes

Έλα μωρέ κ εσύ αφού για τέτοιες συζητήσεις ζούμε δε θα παίξουμε κ μπουνιες

2 Likes

Εντάξει γούστα είναι αυτά προφανώς, κι εγώ θεωρώ δισκαρες τα time of the oath και dark ride αλλά το land of the free το εκτιμώ παραπάνω

Εντάξει, τώρα παίζουμε με τα μαθηματικά νομίζω. Για εσένα ποιο ήταν το τελευταίο άλμπουμ Gamma Ray στο οποίο δεν λες “ναι μεν, αλλά”; Εμένα πχ το LotF 2 μου άρεσε αρκετά, το To The Metal έτσι κι έτσι, το Empire το βρήκα αδιάφορο. Και μετά έχουμε τους Unisonic στους οποίους είχε γράψει κάποια κομμάτια ο Kai (αλλά τη μερίδα του λέοντος την είχε ο Ward) και το προσωπικό του. Υπάρχει κάτι από αυτά που να συγκρίνεται έστω με το Somewhere out in Space ή το Powerplant ;

Καλώς ή κακώς ο Kai δείχνει σε παρατεταμένο ντεφορμαρισμα τα τελευταία πολλά χρόνια, ανεξαρτήτως προτιμήσεων και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν κορυφαίος συνθέτης στην ακμή του. Μακάρι το Skyfall να είναι έπος και να δείξει ότι ακόμη το έχει, τα υπόλοιπα είναι δεδομένα όμως.

1 Like