Helloween

Σύμφωνοι, αναφορικά με τα κίνητρα πολλών, αν όχι όλων, των reunion. At the end of the day, it’s show business (τουλάχιστον γι’ αυτά τα μεγέθη μπαντών).

Η reunion περιοδεία των Helloween σίγουρα καταγράφεται ως παράδειγμα προς μίμηση στην ιστορία του metal, από άποψη επιτυχίας και ανταπόκρισης του κόσμου. Σε εμένα δεν φάνηκαν ούτε διεκπεραιωτικοί, ούτε θλιβεροί, ούτε δημοσιοϋπαλληλικοί.

To reunion εν γένει, πλην των συναυλιών, μένει να κριθεί, αλλά συμφωνώ με το φίλο παραπάνω. Δεν μπαίνεις στο studio, αν δεν περνάς καλά, όσα και αν αναμένεις να κερδίσεις χρηματικά. Με αυτήν τη λογική δεν θα βλέπαμε ποτέ αποχωρήσεις μελών από πολύ μεγάλα, επιτυχημένα και “κερδοφόρα” συγκροτήματα. Δεν ήταν δα κι εντελώς “πεθαμένοι” οι Helloween πριν το reunion, καθώς και οι Kiske και Hansen, για να είναι τόσο απελπισμένοι.

5 Likes

Γιατί θεωρείται επιληψιμο το ότι θέλουν να βγάλουν χρήματα από το reunion επαγγελματίες μουσικοί;

Και τι σημαίνει “δε θέλουν να βλέπονται”; Και εγώ με το 90% των συναδέλφων μου βρίσκομαι μόνο στο γραφείο. Μήπως μπάντες που είναι 30 και 40 χρόνια μαζί είναι τα μέλη τους αχωριστα; Μήπως το 90% των συγκρότηματων δε βρίσκονται μαζί μόνο στο στούντιο και ένα δίωρο στα λαιβ και πέραν αυτού οι σχέσεις τους είναι τυπικές;

Από τη στιγμή που τα λαιβ τους ήταν ανατριχιαστικα και ο κόσμος που τους τίμησε πέρασε καλά, τα υπόλοιπα δεν πρέπει να αφορούν κανένα.

7 Likes

Καλά κοίτα δεν είναι το ίδιο… μιλάμε για τύπους που σε κάθε συνέντευξη εθαφαν ο ένας τον άλλον. Να μην μιλήσουμε για τους άλλους τους “Not in this lifetime!!” Επιλήψιμο δεν είναι, αλλά εγώ προσωπικά καχύποπτος και επιφυλακτικός έως ότου αποδειχθεί ότι πράγματι αξίζει τον κόπο, έχω το δικαίωμα να είμαι.

Προφανώς, εσύ έχεις επιφυλάξεις ως προς το αποτέλεσμα. Εγώ μιλάω για τις προθέσεις. Αν το κίνητρο είναι τα χρήματα αλλά εμένα με ανατριχιαζουν όπως πριν 10 λεπτά που άκουγα το Eagles Fly Free δε πα να έχουν καλύτερες χορογραφίες και από τη J. Lo προκειμένου να μην τρακάρει ο Kiske με το Weikath…

5 Likes

από το οποίο εμείς ακούσαμε και από Χανσεν 2-3 στροφές :heart_eyes:

1 Like

Έχει αποδειχθεί ήδη ότι αξίζει τον κόπο η περιοδεία ηταν κοντα 2 χρόνια και φαίνεται απ τι αντιδράσεις του κόσμου οτι ήταν μακράν απ τις πιο επιτυχημένες περιοδείες των Helloween… Και ο λόγος που θα μπουν στούντιο για νέο album προφανώς οπως καταλαβαίνεις τιποτα απο ολα αυτα δεν θα γινόταν αν οπως μπορεί να πιστεύουν λίγοι οτι ειναι αρπαχτή…Δικαίωμα σου να είσαι καχύποπτος για αυτό καλύτερα αν στο μελλον σου δωθει η ευκαιρία να τους δεις απο κοντά πιστεύω τότε θα έχεις καθαρη εικόνα…

1 Like

Μα ναι εννοείται. Να δώσω ένα -μπορει και ατυχές παράδειγμα-…το 93 ανακοινώνει ο Dickinson ότι φεύγει. Η περιοδεία που προηγήθηκε (το 2ο σκέλος της Fear of the Dark) ήταν πραγματικά άθλιος. Και φωνητικά αλλά και επί σκηνής. Το κοινό όμως ενθουσιασμένο που θα δει Maiden. Και δώστου τικετα, και δώστου sold out. Το θέμα είναι πως και εκείνοι για τα λεφτά το έκαναν αλλά ήταν κρίμα για τον κόσμο. Δεν είναι ακριβώς reunion αλλά από τον ενθουσιασμό του να δεις μια μπάντα που γουστάρεις, ελλοχεύει ο κίνδυνος για υπεραισιόδοξες αποδόσεις.
Εδώ φυσικά το ξαναλέω, κρίνω μόνο από μονταρισμένα πλάνα της μπάντας αλλά πειθομαι από τα λεγόμενα όσων τους έχουν δει, οπότε όλα Οκ.

Edit: Με πρόλαβε ο hopebringer83 :wink:

2 Likes

Μπορείς να δεις και βίντεο από φαν χωρίς editing κλπ

Πιστεύω θα τους δεις χαρούμενους στη σκηνή τουλάχιστον

1 Like

Ο Gers των Helloween δηλαδη;;;;

4 Likes

Μπαίνω στο thread αν και δεν είμαι και τεράστιος οπαδός των Helloween, για να πω πως το Monotheist είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό παράδειγμα πετυχημένου reunion!

Καλά το συγκεκριμένο ήταν τόσο ακραίο, που μετά ο Warrior έφυγε(!) από τους CF.

Τώρα, από τα βιντεάκια που είδα, τα σχόλια όσων το ζήσατε καθώς και την παρουσίαση μας για το DVD, εγώ καταλαβαίνω πως στα πλαίσια της περιοδείας, υπάρχει ένας φοβερός επαγγελματισμός. Αυτός επιτρέπει στους οπαδούς, που για αυτούς έγινε, και καταναλωτικά αλλά και συναισθηματικά, να απολαύσουν στο μέγιστο αυτό που ανέκαθεν ήθελαν. Μου κάνει με το παραπάνω και ζηλεύω που δεν το έζησα.

Επίσης σκεφτείτε πως ο καλλιτέχνης είναι και άνθρωπος. Εμείς π.χ. μπορεί να λέμε κάθε μέρα σε μπυροκουβέντες, πως ο εκάστοτε Hansen δεν τα πήγαινε καλά με τον Weikath. Για χρόνια να το λέμε. Αλλά αυτοί, έχουν άλλη καθημερινότητα, άλλες σκοτούρες, άλλα προβλήματα κάθε λογής, που μπορεί να έχουν αναθεωρήσει 40 φορές στο ενδιάμεσο. Εμείς τους αφήνουμε και τους πιάνουμε, αν δεν έχουμε φιλία μαζί τους, με κάθε νέα κυκλοφορία/περιοδεία/συνέντευξη.

Αν είναι αρπαχτή γιατί θέλουν να ζήσουν ή γιατί είναι έμποροι και όχι καλλιτέχνες, αλλά ο αγοραστής μένει ευχαριστημένος και συγκινείται, ε τότε win-win.

5 Likes

Επειδή πολλά εχουν ειπωθεί… επειδή είχα την τύχη να κάτσω μετά την Σόφια κανα 2-3ώρο, μαζί τους, εκτός απο τους τραγουδιστές που μας ευχαρήστησαν, αλλά την κάνανε γρήγορά για να πάνε για ύπνο, (λογω επόμενου show) ΟΛΟΙ οι άλλοι καθίσανέ με μια καφάσα μπύρες και τα πίνανε μαζί με 5-10 οπαδούς και λέγανε μαλακιούλες, σχολιάζανε κυκλοφορίες κτλ. Πολύ χαλαρά-φιλικά.
Αμα δεν γουστάρεις την φάτσα του άλλου, δεν κάθεσαι μαζί του να κάνεις χαβαλέ.
Είναι ο γουεικάθ λίγο εγωπαθης ακόμα ? Ναι ίσως, αλλα φαίνεται και αντιδρά πολυ πιο cool.

3 Likes

Διαβάζεις τα πάντα και φαίνεται… Ωραίος!

Δεν είναι η ίδια θέση, άρα το να είχαν “τζάσει” τον Deris θα ήταν πολύ πιο άκομψο απ’ ό,τι το να είχε απομακρυνθεί ο Gers το 1999.

“Πλάτη” Deris >>> “Πλάτη” Gers (χαχαχα)

4 Likes

Εγώ ένα ξέρω… Έβαλα να ακούσω το live στο Spotify, ήταν ηχογραφημένο. Το ξανάπαιξα, πάλι τα ίδια. Νόμιζα ότι όταν λέμε live θα είναι live, ότι θα το έπαιζαν εκείνη τη στιγμή. @@ρια, κονσέρβα ήταν, νομίζω ότι έπαθα και σκορβούτο.

Μετά είδα περούκα στο ύπνο μου, πετάχτηκα ελατήριο, ο ονειροκρίτης δεν γράφει τι σημαίνει. Ξήλωσα το Spotify, δεν με κοροϊδεύουν εμένα με κόλπα μάρκετινγκ. Σκέφτομαι να πετάξω και το κινητό για να είμαι σίγουρος.

2 Likes

Καλά, επίσημο live είναι, μη νομίζετε ότι δεν έχει κομμάτια από studio μέσα :stuck_out_tongue:, ας μην κοροϊδευόμαστε :stuck_out_tongue:.

1 Like

Επειδή και εγώ εχω συνομιλήσει με τον Weikath στο παρελθόν…Διαφωνώ δεν νομίζω οτι ο Weiki είναι εγωπαθής ή τουλάχιστον παραπάνω απ τους υπόλοιπους βλ. Hansen,kiske…ο μουσικός(υγιής)ανταγωνισμός είναι κάτι που υπήρχε και θα υπάρχει…περα απο αυτό θα έλεγα οτι ισχύει το αντίθετο πολυ cool τυπάς που απλά προσπαθεί να απέχει απ την δημοσιότητα…Εχει δημιουργηθεί μια εντύπωση απο εποχές chameleon και λόγω metal hammer οτι ο weiki είναι ο μλκς της παρέας κατι που δεν ισχύει…οι αποφάσεις που έχει πάρει ήταν αναγκαίες και σωστές όπως αποδείχτηκαν στην πορεία…Απλα ο κόσμος έχει μάθει να κατηγορεί οτι δεν γνωρίζει και οτι δεν μπορεί να φτάσει…

3 Likes

Εντάξει είναι πολύ πιο εύκολο να κρίνει τον weikath κάποιος αρνητικά… Έχει τη μουτσουνα του κακού… Ενώ ο κισκε και ο χανσεν ειναι γλυκουληδες ρε συ

8 Likes

Ολόκληρη η προχτεσινή συναυλία τους στο Rock In Rio (Pro Shot HD - 1 ώρα):

Ο Kai έβγαλε την περούκα, άρα μπορούν να ηρεμήσουν μερικοί.

5 Likes

Γαμώ! Έστω και για μια ώρα…

deep purple mk 2

Ατυχές παράδειγμα φίλε δυστυχώς και αυτό γιατί…Πρώτον συγκρίνεις το μεγαθήριο που λέγεται Deep Purple με πωλήσεις πάνω απο 100 μύρια με τούς Helloween;Είναι προφανές οτι υπάρχει οικονομικό κίνητρο οταν μιλάμε για τέτοια μεγέθη… Εκτός και αν νομίζεις οτι οι Helloween είναι και αυτοί τπτ δισσεκατομμυριουχοι που ζούνε σε τπτ επαύλεις στην Γερμανία…Δεύτερον δεν υπήρχε ποτέ στους Helloween θέμα με ναρκωτικά και αλκοόλ οπως με purple…αλλο να διαφωνείς με τον αλλον για χαζά πράγματα και άλλο να υπάρχει θέμα λόγω επήρειας ουσιών που ουσιαστικά δεν μπορείς να δουλέψεις με τον άλλον και ο μόνος λογος που θα το κάνεις ειναι τα φράγκα